Jump to content

Προβλημα Με Πλαναρια


Recommended Posts

Φιλοι μου στο 40αρι γαριδαδικο εχω αρκετα απο αυτα τα σκουλικακια.Το θεμα ειναι πιο πολυ αισθητικο, μηπως ξερουμε κανενα κολπο για να τα κανω λιγοτερα? Ξερω οτι πολλαπλασιαζονται με το φαι αλλα εγω ταιζω μια φορα την ημερα απο την diy γαριδοτροφη που εχω φτιξει. Δεν νομιζω οτι ταιζω υπερβολικα. Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να διακοψεις εντελώς το ταισμα για δυο τρεις μέρες και να κανεις και μια δυο καλες αλαγες νερού!!

Link to comment
Share on other sites

Το ταισμα το ειχα κοψει μερικες μερες αλλα τιποτα...αλλαγες νερου κανω καθε βδομαδα το 30%

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές νερού σε τι θα βοηθήσουν;

Link to comment
Share on other sites

η καλη ποιοτητα νερου θα σε απαλλαξει κωστα.συχνες αλλαγες νερου και τσιγκουνια στο ταισμα...

παρακατω και ενα λινκ

http://www.fishdeals.com/fish_diseases/planaria_white_worms/

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εχω πολυ καιρο να κανω μετρησεις στο ενυδρειο αλλα πιστευω οτι θα ειμαι ενταξει μ αυτο, νερακι βρυσης βαζω.Στο λινκ που μου εδωσες λεει για σκουπα βυθο, το σκεφτικα αλλα εγω δεν μπορω να κανω σκουπα γιατι εχω χαλι απο γλισσοστιγμα και ενδεχεται να μου το ξυλωσει ολο.

Στρατο, δυσκολο ν αλλαξω τροφη..την εχουν καταβρει μ αυτη οι γαριδες μου και παιζει πανικος, το ιδιο και τα σκουλικακια βεβαια...Υπαρχει κανενα κολπακι για να τα μειωσω? Δεν με νοιαζει να τα αποτελειωσω ολα! Καμια ιδεα για παγιδα?

Link to comment
Share on other sites

Συχνές αλλαγές ή σκούπα βυθού; :)

Link to comment
Share on other sites

Συχνές αλλαγές ή σκούπα βυθού; :)

Συχνες αλλαγες μπορω να κανω, σκουπα δεν μπορω να βαλω!

Οι αλλαγες νερου σε τι θα βοηθησουν ομως?

Link to comment
Share on other sites

Συνδυασμός σκουπας και αλλαγές νερου για να φύγουν όσα υπολυματα τροφής υπαρχουν στον βυθό σου!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου σκουπα δεν μπορω να βαλω, τον λογο τον γραφω πιο πανω.

Ναι το ειδα! Απλά αυτο θα ήταν το ιδανικό!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα! Απλά αυτο θα ήταν το ιδανικό!

Το ξερω αλλα δυστυχος δεν μπορω να το κανω. Υπολυματα δεν θα ελεγα οτι υπαρχουν γιατι οι γαριδες τα καθαριζουν ολα..

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70023&hl=panacur&fromsearch=1

Ξεκιναει για θεραπεια ενος παρασιτου, αλλα μετα εχει μια μεταφραση ακριβως για το προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Σαββα εισαι θεος! Εχω και υδρες και πλαναρια,οπωτε μαλλον θα κανουμε δουλεια μ αυτο!Το βρισκω σε κτηνιατρεια η και σε πετσοπ?Τη δοση πως θα την μετρησω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βρηκα σε κτηνιατρειο.

Παιρνεις ενα χαπι των 250mg, και απο οτι λεει ο τυπας στο αρθρο, υπολογιζεις 0,6mg/λιτρο Χ 40 λιτρα = 24mg.

Yπολογιζεις περιπου το 1/10 του χαπιου.

Προσοχη αν εχεις σαλιγκαρια μεσα.

Το λιωνεις καλα με τον πατο ενος ποτηριου.

Οτι απορια εχεις ρωτα :)

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Απο σαλιγκαρια εχω κατι ramshorn.Το λιωνω και το ριχνω απευθειας στο ενυδρειο η το ριχνω σε ενα ποτηρακι με νερο ενυδρειου για να διαλυθει και μετα στο ενυδρεο?

Link to comment
Share on other sites

Το λιωνεις οσο μπορεις περισσοτερο σε νερο πρωτα.

Τα σαλιγκαρια πιθανον να στα βλαψει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με αυτο.

Καπου ειχα διαβασει για τα neritte snails οτι θα τα βλαψει ακομα και αν μπουν σε λιγοτερο απο 9-10 μηνες απο την χρηση.

Tα ramshorn δεν τα πειραζει.

As you probably know, Panacur kills all snails except Malayan trumpets and ramshorns, also Physa seem to be spared.

To βρηκα εδω:http://www.crustaforum.com/board/showthread.php?1606-Panacur-dosage-against-planaria

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Ωραια,οπωτε ειμαστε οκ και με αυτο, το μονο που μενει ειναι να βρω το φαρμακακι!

Ευχαριστω φιλε για την πολυτιμη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μια ερωτηση...τα πλαναρια κανουν κακο στα ψαρια?διοτι διαβασα κι αλλα πραγματα για αυτα και ελεγαν οτι ειναι ακινδυνα και τα ψαρια μικρου μεγεθους τα τρωνε με ευχαριστηση...τελικα τι ισχυει γι'αυτα?επισης αυτα τρωνε τα φυτα??

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κανουν κακο στα ψαρια.

Καποια μαλιστα τα τρωνε, εχω ακουσει κυριως για gouramies.

Ουτε τα φυτα μπορουν να βλαψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...