Jump to content

Οι Πρώτες Μου Μετρήσεις Και Βοήθεια..


sCam

Recommended Posts

Μετά από μια βδομάδα στρωσίματος πήρα σημερα κατι τεστ 6 σε 1 (ακόμα δεν είναι η τσέπη μου για υγρά τεστ) και πήρα τις παρακάτω μετρήσεις...

Νο3 mg/l : 10

No2 mg/l : 0

dgh : >14

dkh: 15

ph : 8

cl2 mg/l : 0

Πώς τα βλέπετε ? Το στρώσιμο το κάνω με βακτήρια και τροφή ...Παρεπιπτόντως το ενυδρείο μου το είχαν φέρει με χρυσοψαρα πριν 1 μιση μήνα αστρωτο χωρις γνώση μου περι στρωσίματος και όταν απεβίωασαν τα ψαράκια το έψαξα το θέμα και είδα ότι όλα ήταν λάθος από την αρχή..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι μετρήσεις σου είναι καλές. Το ενυδρείο φαίνεται στρωμένο! Αλλά με τα στικάκια ποτέ δεν ξέρεις!

Για τι ψάρια το προορίζεις ώστε να σου πουμε αν και οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Άρα να σταματήσω να ρίχνω βακτήρια?Στρώθηκε από τα χρυσόψαρα?Για τα τεστ που λες ναι και εγω το διάβασα αλλα 3 τεστ απανωτα εκανα και τα 3 το ιδιο ..Να προσθέσω ότι έχω και κάποια φυτά μέσα και ότι μετά από 1 μιση μήνα άρχισε να εμφανίζεται και άλγη καφέ στο τζαμι.. Σκέφτομαι να βάλω έναν μονομάχο η αν υπάρχει κάποια άλλη προταση καλή και από εσάς να την ακολουθήσω έτσι ώστε να μην ξανακάνω λάθος..Για την άλγη με είπε ένας φίλος να με φέρει μια αμανο γαρίδα αλλά από τα τζάμια την καθαρίζει?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά τα στικάκια δεν έχουν ένδειξη για αμμωνία. Μπορεί να φαίνεται ακριβό το τεστ αλλά σκέψου ότι θα δώσεις 12-15 € και θα έχει 50 μετρήσεις. Επίσης μετρώντας θα προλαμβάνεις φαινόμενα ammonia poisoning και δεν θα κινδυνεύουν τα ζωντανά σου. Το ενυδρείο δουλεύει 1μιση μήνα όπως αναφέρεις πιο πάνω ; Ρωτάω γιατί οι γαριδούλες θέλουν καλά στρωμένο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις τεστ αμμωνιας δεν μπορουμε να ξερουμε που βρησκεσε.Οι αμανο δεν καθαριζουν αλγες απο το τζαμι.Αυτη που εχεις θα φυγει μονη της.

Link to comment
Share on other sites

Θα προμηθευτώ και τεστ για αμμωνία...Θα ήθελα να ξέρω όμως να συνεχίσω να ρίχνω βακτήρια ? Να κάνω κάποια αλλαγή νερού ? Τα φυτά δεν βοηθάνε για την καταπολέμηση της αμμωνίας?

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διάσπαση της αμμωνίας για να πάρουν το άζωτο μπορεί να γίνεται ναι. Αλλά άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να βασίζεσαι σε αυτό. Μπορείς να μας κάνεις μια περιγραφή του ενυδρείου σου ;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να κανεις μετρηση αμμωνιας καλο θα ειναι να ριχνεις βακτηρια γιατι δεν μπορουμε να πουμε με ασφαλεια οτι ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία.... Λοιπόν είναι ενυδρείο της Aquael 54lt, εσωτερικό φιλτρο της ίδιας εταιρίας με απόδοση 320lt/h και θερμοστάτη πάλι της ιδιας εταιρίας στους 24 βαθμούς.. Υπόστρωμα λευκό χαλίκι ψιλό με φυτεμένες 3 αννούβιες νανα και 4 υδροφίλιες στο πίσω μέρος (αυτές τις έβαλα γιατί διάβασα ότι καταπολεμάνε τις άλγες και οτι ειναι ιδανικό φυτό για αρχάριους χωρίς απαιτήσεις) Και φωτισμό έχω τον μαμα μια λάμπα 11w η οποία καίει για 8 ώρες καθημερινα με χρονοδιακόπτη .. Από τις 4 μεχρι τις 12 το βραδι..

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να κανεις μετρηση αμμωνιας καλο θα ειναι να ριχνεις βακτηρια γιατι δεν μπορουμε να πουμε με ασφαλεια οτι ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου.

Κάπως έτσι θα γίνει γιατί δεν θέλω να βάλω πάλι ψαράκια και να τα χάσω(τώρα εν γνώση μου )

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία.... Λοιπόν είναι ενυδρείο της Aquael 54lt, εσωτερικό φιλτρο της ίδιας εταιρίας με απόδοση 320lt/h και θερμοστάτη πάλι της ιδιας εταιρίας στους 24 βαθμούς.. Υπόστρωμα λευκό χαλίκι ψιλό με φυτεμένες 3 αννούβιες νανα και 4 υδροφίλιες στο πίσω μέρος (αυτές τις έβαλα γιατί διάβασα ότι καταπολεμάνε τις άλγες και οτι ειναι ιδανικό φυτό για αρχάριους χωρίς απαιτήσεις) Και φωτισμό έχω τον μαμα μια λάμπα 11w η οποία καίει για 8 ώρες καθημερινα με χρονοδιακόπτη .. Από τις 4 μεχρι τις 12 το βραδι..

Τις ανούμπιες μπορείς να τις δέσεις σε κάποια πετρούλα. Αν τις έχεις φυτέψει κανονικά μέσα στο υπόστρωμα θα σου σαπίσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή νερού δεν κάνω κάτι?Και την ροη του φιλτρου την έχω στην πιο αργή σκάλα που έχει...

Link to comment
Share on other sites

Τις ανούμπιες μπορείς να τις δέσεις σε κάποια πετρούλα. Αν τις έχεις φυτέψει κανονικά μέσα στο υπόστρωμα θα σου σαπίσουν ;)

Δεν είναι ακριβως φυτεμένες ο κορμος του ο οριζοντιος είναι περίπου 1εκατοστο πάνω από το χαλίκι και οι ρίζες είναι μέσα..Θα μου σαπίσει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβως φυτεμένες ο κορμος του ο οριζοντιος είναι περίπου 1εκατοστο πάνω από το χαλίκι και οι ρίζες είναι μέσα..Θα μου σαπίσει έτσι?

Νομίζω πως έτσι θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έτσι θα είσαι εντάξει.

Πολύ ωραία... Όσο για ψαράκια τι προτείνεις να βάλω?? Να ψάξω και λίγο και να μορφωθώ πριν τα βάλω...

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο εχεις χαμηλωσει τη ροη του φιλτρου?

Έτσι τον είχα από την αρχή ..Είναι λαθος? Αν είναι να την ανεβάσω .. Δεν γνωρίζω και τώρα μαθαίνω από αυτά που με λέτε..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να το εχεις ετσι.Βαλτο κανονικα και αναλογα με τα ψαρια που θα βαλεις και αναλογα τι απαιτησεις εχουν στο θεμα ροης το φτιαχνεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να το εχεις ετσι.Βαλτο κανονικα και αναλογα με τα ψαρια που θα βαλεις και αναλογα τι απαιτησεις εχουν στο θεμα ροης το φτιαχνεις

Να σαι καλά ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια, ΝΟ2, ΝΟ3 ειναι πολυ βασικες μετρησεις κατα τη διαρκεια του στρωσιματος. Αλλαγες νερου χρειαζεται να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια, ΝΟ2, ΝΟ3 ειναι πολυ βασικες μετρησεις κατα τη διαρκεια του στρωσιματος. Αλλαγες νερου χρειαζεται να κανεις.

Αλλαγές νερού και τωρα στο στρωσιμο? Ποσο συχνά και ποσο % να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στο στρωσιμο δεν θα κανεις καμια αλλαγη νερου,οταν στρωσει θα κανεις μια αλλαγη 50% περιπου και μετα θα αρχισεις κανονικα την ρουτηνα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στο στρωσιμο δεν θα κανεις καμια αλλαγη νερου,οταν στρωσει θα κανεις μια αλλαγη 50% περιπου και μετα θα αρχισεις κανονικα την ρουτηνα σου.

Να σαι καλα... Και από ότι σκεφτομαι θά βάλω εναν μονομάχο μέσα θα του είναι υπερ αρκετο... Συνεχιζω μετρησεις και στην συνεχεια θα ξανα χρειαστώ την βοηθεια σας..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...