Jump to content

Βοηθεια Με Gh Και Kh!!!


izzy

Recommended Posts

Γεια σας παιδια... Εχω ενα ενυδρειο με 2 σκαλαρια και απο το φορουμ εχω διαβασει οτι αυτα τα ψαρια θελουν μαλακο νερο για να ζησουν καλα. ΤΟ προβλημα ειναι οτι στην περιοχη μου το νερο ειναι που σκληρο. Εκανα μετρησεις με στικ και μου εδειξαν οτι το Gh ειναι μεγαλυτερο απο 15 και το KH einai 10-15. Θα ηθελα να μου πειτε καποιους τροπους ωστε να μαλακωσω το νερο. Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα.μπορεις να ζητησεις απο καταστημα πετ τυρφη η οποια ειναι ενα φυσικο προιον και να το βαζεις σε μια καλτσα μεσα στο φιλτρο σου για να σου μαλακωνει λιγο το νερο.την αλλαζεις καθε 30-40 μερες.

το κεχα δεν σε πολυενδιαφερει.και ετσι να μεινει δεν εχεις προβλημα.

το gh θελει να κατεβασεις λιγο.παρε ομως ενα υγρο τεστ για να μετρας πιο σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα υγρά τεστ θα δεις μεγάλες διαφορές στης μετρήσεις σου! Δοκίμασε τύρφη όπως σου είπε και ο klaz που θα δεις σίγουρα βελτίωση και μετά δυστυχώς η επόμενη λύση είναι μονόδρομος…Α/Ο αλλά να ξέρεις ότι μετά θα έχεις ακριβός της αντίθετες μετρήσεις δλδ σχεδόν 0 και θα μπεις στην διαδικασία να προσπαθείς να τα ανεβάσεις οπότε καλύτερα τύρφη!

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέξεις με απιονισμένα νερά, μιας και προορίζονται για άλλη χρήση (πολλοί βέβαια τα χρησιμοποιούν).

Για μένα η καλύτερη λύση είναι η χρήση τύρφης που πολύ εύκολα θα μαλακώσει το νερό σου.

Αν έχεις βαρελάκι προετοιμασίας του νερού των αλλαγών σου πρόσθεσε εκεί την τύρφη με ένα μικρό φιλτρακι να γυρίζει το νερό και μέσα σε μια- δυο μέρες ανάλογα με τη δύναμη της τύρφης θα σου φέρνει τις παραμέτρους του νερού εκεί που θέλεις (ph,gh kh). :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα αποιονισμενα νερα του εμποριου δεν ξερουμε με ποια διαδικασια παρασκευαστικαν και ισως να εχουν και καποια χημικα προσθετα, αρωματα, αποσκληριντικα. Εαν ειναι να επιλεξεις αυτο το δρομο καλο ειναι να εμπιστευτης μονο εκεινα που ειναι απο οσμωση και που δεν εχουν αλλα προσθετα.

Η τυρφη απο την αλλη περαν της αποσκληριντικης της δραση προσφερει χουμικα και τανινες που προστατευουν απο βακτηριακες μολυνσης και την εξωτερικη προστατευτικη τους βλεννα προσομοιαζοντας επιπλεων και τον βιοτοπο απο οπου προερχονται τα αναφερομενα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ είμαι στο στρώσιμο αυτή τη περίοδο και ήθελα μαλακό νερό αλλά δυστυχώς η Θεσσαλονίκη φημίζεται για την σκληρότητά της... θα σου δώσω απλά τα αποτελέσματά μου(χθες έκανα υγρά τεστ της API) και θα βγάλεις συμπεράσματα μόνος σου. 20 λίτρα καθαρά περίπου με 3 κουταλιές της σούπας τύρφη για 11 μέρες + φύλλο catappa

κh 10dkh

gh 15dgh

ph 7.7

Μόνο με αντίστροφη όσμωση πέφτουν αυτές οι τιμές νομίζω. Μπορείς να ρίξεις και διάφορα προιόντα που θα ρίξουν το ph και αντίστοιχα το kh που εξαρτάται από αυτό αλλά θα είναι προσωρινές λύσεις και θα έχεις συνέχεια ανεβοκατεβάσματα τιμών που δεν είναι καλό για τα ψάρια...

Βέβαια εγώ είμαι μια άπειρη που απλά δοκίμασα την πιο απλή λύση για μείωση σκληρότητας, μπορεί να έχω πολύ σκληρότητα απλά στην περιοχή μου... οπότε περίμενε να ακούσεις κι άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτατε αγαπητη μου και απο την ποιοτητα και ποσοτητα της καθε τυρφης. Σιγουρα η οσμωση ειναι ποιο αμεση και αποτελεσματικη αλλα στην περιπτωση σου θα εβαζα περισσοτερη τυρφη για να δω καλυτερα αποτελεσματα. Απο την αλλη μην περιμενεται να δειτε την γενικη σκληροτητα να πεφτει κατω αμεσως και ουτε βεβαια στα επιπεδα της Α.Ο. , επισης οταν κανουμε αλλαγη νερου και εχουμε την τυρφη μονο στο ενυδρειο καταλαβαινεται πως προσθετουμε παλι σκληρο νερο στο συστημα μας ενω οσο περναει ο καιρος η τυρφη χανει τις ιδιοτητες της. Γι αυτο υπαρχει η μεθοδος προετοιμασιας σε βαρελακι, ετσι ωστε να φερνουμε το ΡΗ κυριως στα επιπεδα που θελουμε και μετα να προσθετουμε αυτο το νερο στο ενυδρειο μας.

Ριξτε μια ματια και στα παρακατω λινκς:

http://www.aquazone....showtopic=69872

ΤΥΡΦΗ:

http://www.aquazone....showtopic=39664

http://www.aquazone....showtopic=37585

http://www.aquazone....showtopic=34460

http://www.aquazone....showtopic=17299

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Και αυτο για την προετοιμασια σε βαρελακι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27877

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες... Απο οτι ειδα παντως θα χρειαστω πολλα γραμμαρια τυρφης επειδη το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα... Μπορειτε να μου πειτε πως 8α την τοποθετησω σωστα στο εσωτερικο μου φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Άλλη απορία πάνω στο θέμα(συγγνώμη izzy που χώθηκα έτσι αλλά σκέφτομαι να βάλω κι εγώ αμερικάνικες κιχλίδες στο μεγάλο μου)...

Από άποψη κόστους εφόσον θα πρέπει να βάζει πολλά γραμμάρια κάθε 15-20 μέρες για τα 120 λίτρα, μακροχρόνια δεν συμφέρει η α/ο?και από ψυχικό κόστος για σίγουρα αποτελέσματα και από οικονομικό αλλά και στο θέμα ποιότητας νερού με τις ελάχιστες σκληρότητες που δίνει.

Κι απορία νούμερο δύο για τους φαν της τύρφης(γιατί εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένη αλλά θα το παλέψω ακόμα γιατί ίσως να την χρησιμοποίησα λάθος ή να έβαλα λίγη): Υπάρχει πιθανότητα με την τύρφη το kh από 10-15 να κατέβει στο 5 που είναι το μάξιμουμ όριο για σκαλάρια;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ αντίστροφη όσμωση απλά και μόνο επειδή θεωρώ σπατάλη νερού την όλη διαδικασία (σωστό η λάθος είναι η προσωπική μου άποψη).

Οσον αφορά την τύρφη, προετομάζοντας το νερό των αλλαγών μου σε ένα βαρέλι δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα από τις τιμές που μπορεί να φτάσει το νερό μου, αφού εύκολα το ρυθμίζω πριν το προσθέσω στο ενυδρείο μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες... Απο οτι ειδα παντως θα χρειαστω πολλα γραμμαρια τυρφης επειδη το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα... Μπορειτε να μου πειτε πως 8α την τοποθετησω σωστα στο εσωτερικο μου φιλτρο?

Θα σου προτεινα να την βαλεις μετα απο την μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση, δηλαδη πριν την αντλια μεσα σε 2 δυχτακια ξεχωριστα. Εφοσων τα βαλεις μετα απο 3 εβδομαδες βαζεις μια και βγαζεις μια ετσι ωστε να μην εχεις μεγαλες διακυμανσης και συνεχιζεις με τον ιδιο τροπο παντα. Βεβαια την ποσοτητα θα πρεπει να πειραματιστεις για να δεις την σωστη αναλογια και σε πια επιπεδα θελεις να φτασεις το ΡΗ και τις σκληροτητες μια που απο τυρφη σε τυρφη υπαρχουν διαφορες ακομα και της ιδιας μαρκας μερικες φορες αφου εξαρτατε και απο φουρνια σε φουρνια και κατα ποσο ειναι φρεσκια ή καλα χωνεμενη. Απο την αλλη εαν μπορεις να συνδιασης και την προετοιμασια στο βαρελακι ακομα καλυτερα για να εχεις ποιο σταθερες τιμες κατα τις αλλαγες νερου.

Οπως και να εχει τα σκαλαρια του εμποριου σε ενα ΡΗ κοντα στο 7 θα ειναι μια χαρα με οτι GH και ΚΗ και αν προκυψη μεσα σε λογικα πλαισια.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη απορία πάνω στο θέμα(συγγνώμη izzy που χώθηκα έτσι αλλά σκέφτομαι να βάλω κι εγώ αμερικάνικες κιχλίδες στο μεγάλο μου)...

Από άποψη κόστους εφόσον θα πρέπει να βάζει πολλά γραμμάρια κάθε 15-20 μέρες για τα 120 λίτρα, μακροχρόνια δεν συμφέρει η α/ο?και από ψυχικό κόστος για σίγουρα αποτελέσματα και από οικονομικό αλλά και στο θέμα ποιότητας νερού με τις ελάχιστες σκληρότητες που δίνει.

Σιγουρα η ΑΟ ειναι ενας διαφορετικος τροπος και πολυ αποτελεσματικος μια που απο την στιγμη που περνουμε το νεκρο νερο μετα το φτιαχνουμε στα μετρα μας. Απο την στιγμη ομως που δεν σκεφτεσαι για αγριους δισκους ή ψαρια ιδιαιτερων απαιτησεων δεν υπαρχει αμεση αναγκη ΑΟ μια που σε ΡΗ κοντα στο 7 πανω κατω ζουνε θαυμασια τα ποιο πολλα ειδη συν του οτι εχουμε και τις ουσιες της τυρφης που κανουν πολυ καλο στα ψαρια μας.

Κι απορία νούμερο δύο για τους φαν της τύρφης(γιατί εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένη αλλά θα το παλέψω ακόμα γιατί ίσως να την χρησιμοποίησα λάθος ή να έβαλα λίγη): Υπάρχει πιθανότητα με την τύρφη το kh από 10-15 να κατέβει στο 5 που είναι το μάξιμουμ όριο για σκαλάρια;

Σιγουρα σταδιακα με τον καιρο και αναλογα την ποσοτητα τυρφης, αλλα τη εννοεις το μάξιμουμ όριο για τα σκαλάρια;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε! Θα ρίξω τη σκληρότητά μου με τύρφη! Τουλάχιστον να δω μια διαφορά. Θα δουλέψω τη μέθοδο με το "βαρέλι". Θα κάνω όμως μετρήσεις παντού και στο νερό βρύσης και στο βαρέλι και στο ήδη γεμάτο ενυδρειάκι πριν και μετά την αλλαγή. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Ευχαριστώ πολύ!

Για τα σκαλάρια και τη σκληρότητα είδα εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...