Jump to content

Το Ph Δεν Κατεβαίνει!


Vave

Recommended Posts

Καλησπερα στην κοινοτητα των ενυδρειοφιλων

Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας το προβλημα που εχω, μιας και ειμαι σιγουρος οτι καποιος γνωστης επι του θεματος, θα μου δωσει τα φωτα του γιατι εχω απελπιστει εντελως με το ph του ενυδρειου μου

Καταρχην να διευκρινισω πως εχω ενα ενυδρειο 300 λιτρων με φωτιστικο 4χ54w T5, υποστρωμα και απο πανω μαυρο χαλικακι, και για να ειμαι ειλικρινης, εχω και 5-10 μικρες ριζες οι οποιες ακομη ειναι μικρες. Τιποτα σπουδαιο.

Επισης χρησιμοποιω εδω και 3 μερες 2λιτρη μπουκαλα διοξειδιου κανονικα με ηλεκτρομαγνητικη phμετρο ηλεκτρονικο και διαχειτηρα για να πεταει το διοξειδιο μεσα στο νερο.

Και καπου εδω ερχεται το προβλημα μου. Εδω και 3 μερες το ph δεν λεει να πεσει κατω απο το 7,5!

Βεβαια να πω την αμαρτια μου, την μπουκαλα την εχω να ανοιγει οταν αναβουν τα φωτα, να δουλευει οσο ειναι τα φωτα ανοιχτα, και οταν σβηνουν τα φωτα, να σβηνει και η μπουκαλα..

Ολη μερα το ph παλευει να κατεβει κατω απο το 7,5 και δεν μπορει!

Ειχα υποψιες οτι κανει σαν το γιοφυρι της Αρτας που τη μερα το χτιζανε το βραδυ γκρεμιζοταν, δηλαδη τη μερα η μπουκαλα εδινε διοξειδιο εφτανε το ph στο 7,5 και το βραδυ ξανα το ανεβαζε αφου δε λειτουργουσε.

Στο παλιο ενυδρειο που ειχα, το οποιο ηταν μικροτερο, το πηγαινε με δυσκολια στο 7 και σταματουσε εκει.

Εχω απελπιστει με την ολη ιστορια, εχω μπερδευτει με το kh, Gh κτλπ και δεν ξεμπλεκομαι.

Εχω δει ενυδρεια αλλα που το ph το κρατανε στο 6.5 ανετα και εγω παλευω καθε μερα εδω για το 7,4!

Ξεχασα να αναφερω οτι εχω ολο το ενυδρειο γεμισμενο με νερο απο Α/Ο. Βεβαια να πω και εδω την αμαρτια μου, ειχα υποψιες οτι χαλασε η Α/Ο μου και δεν εβγαζε καθαρο νερο γιαυτο το ph μου εκανε νουμερα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να αλλαξω μεμβρανες ακομα.

Διαβαζω συνεχεια που λενε για την αλληλεποδραση του kh-ph και δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω.

Πραγματικα αν υπαρχει καποιο παιδι που να μπορει να μου δωσει συμβουλες για το τι πρεπει να κανω, θα ημουν υποχρεος παιδια.

Συγνωμη για το κατεβατο κειμενο, και ευχαριστω ολους, εκ των προτερων!

Φιλικα, Γιωργος απο Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος δινω 1-2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο.

Αλλα αν δωσω παραπανω, γεμιζει ο διαχειτηρας με διοξειδιο μεσα και δεν το ανακατευει καλα. Μπουκωνει κατα καποιο τροπο. ο διαχειτηρας μου ειναι ενας ηλεκτρονικος της ferplast.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις το phμετρο αυτο θα στιν ανοιγει και θα τιν κλεινη οταν χρειαζεται.

Δοκιμασετο μια μερα ολοκληρη και θα το δεις.

Σε τι ph το εχεις ρυθμιση?

Δοκιμασετο με 60 φισαλιδες το λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οσοι βαζουν νερο ολο απο Α/Ο κατεβαζουν το ph αμεσως χωρις δυσκολια. Εμενα δε ξερω γιατι αργει τοσο πολυ. απο τις 3 η ωρα το μεσημερι μεχρι τις 1 το βραδυ καταφερνει και το παει μεχρι το 7,5.

μηπως υπαρχει καποιο προβλημα με το ΚΗ μου? και αν ναι, πως μπορω να το ρυθμισω? υπαρχει καποιος τροπος με καποιο buffer? κατι για τυρφη διαβασα, αλλα για να ειμαι ειλικρινης, ουτε καν φανταζομαι τι ειναι αυτο το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το χαλίκι που έχεις βάλει είναι ασβεστιθικο και όχι χαλαζιακο και σου ανεβάζει όλες τις τιμές;Προσπάθησε να βάλεις τον διάχυτηρα σου μπροστά στην έξοδο του φιλτρου η' μπροστά απο έναν μικρό κυκλοφορητη ώστε το διοξείδιο να πηγαίνει σε όλο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρεις το χαλικι σου οπως ειπε και φιλος για τυχον ακαταλληλοτητα.

τσεκαρεις την οσμωση με tds για να δεις τι νερο παρεχεις

τσεκαρεις εαν τυχον εχεις αναταραξη επιφανειας,πραγμα που αυξανει το πεχα

τσεκαρεις το ποσο κεχα εχεις μεσα.

αυξανεις τις φυσσαλιδες σε 90 ανα λεπτο,και δεν διακοπτεις το βραδι την παροχη.

Link to comment
Share on other sites

αμα εχει ασβεστολιθικο χαλικι , δεν κατεβαινει το ph ? η απλα ανεβοκατεβαινει????

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρεις το χαλικι σου οπως ειπε και φιλος για τυχον ακαταλληλοτητα.

τσεκαρεις την οσμωση με tds για να δεις τι νερο παρεχεις

τσεκαρεις εαν τυχον εχεις αναταραξη επιφανειας,πραγμα που αυξανει το πεχα

τσεκαρεις το ποσο κεχα εχεις μεσα.

αυξανεις τις φυσσαλιδες σε 90 ανα λεπτο,και δεν διακοπτεις το βραδι την παροχη.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

το χαλικι παιδια ΔΕΝ ειναι ασβεστοληθικο γιατι οταν το αγοραζα ημουν προσεκτικος σαυτο το θεμα.

to tds ειναι νομιζω πανακριβο, και μετραει τι νερο μπαινει και βγαινει απο την οσμωση? Δεν νομιζω να κανω τετοια επενδυση για την οσμωση συγκεκριμενα

αναταραξη της επιφανειας δεν υπαρχει ουτε για αστειο. προνοησα για αυτο και ρυθμισα τις ροες ωστε να μην ακουμπανε καν επιφανεια

το kh το τσεκαρω με τεστ να υποθεσω? μπορει καποιος να μου εξηγησει τις τιμες του κχ? που πρεπει να ειναι ετσι ωστε να κατεβαινει το πχ? γιατι εχω διαβασει οτι αλληλεπιδρα το κχ με το πχ. Δεν καταλαβα καλα που πρεπει να ειναι οι τιμες μου

Αν αυξησω τις φυσαλιδες απο 60 σε 90, θα μπουκωνει ο διαχειτηρας μου παιδια. εχω διαχειτηρα της ferplast οσοι εχουν θα καταλαβουν. αν μπει πολυ διοξειδιο μαζι, δεν το διαχεει σωστα μεστο νερο, αν μπει λιγο λιγο το πεταει στο νερο κανονικα. Και ναι μαλλον θα πρεπει να δοκιμασω να το αφηνω και την νυχτα ανοιχτο μπας και το δω καμια μετα στο 7! εκει καταντησαμε, να περιμενουμε να δουμε και 7 αντι για 6.5 κανονικα! ταμα στη Σουμελα θα κανω σε λιγο με εχει σκασει ρε παιδια

Οι περισσοτεροι το αφηνουν ανοιχτο και το βραδυ, αλλα ειχα διαβασει οτι παει τζαμπα το διοξειδιο μιας και δεν υπαρχει φωτοσυνθεση το βραδυ. Αλλα βρισκουνε ετοιμο ph το πρωι! αυτο ειναι το κολπο. και τελειωνει και η μπουκαλα γρηγοροτερα. αλλα δε πειραζει.

θα δοκιμασω ολα αυτα που αναφερατε. Απλα εξηγειστε μου καποιος τι παιζει με το kh παρακαλω, γιατι νομιζω οτι ειναι βασικος παραγοντας και εμενα μου διαφευγει πληρως και ειναι κριμα!

Και σας ευχαριστω ολους που μπηκατε στον κοπο να μου απαντησετε

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρεις το χαλικι σου οπως ειπε και φιλος για τυχον ακαταλληλοτητα.

τσεκαρεις την οσμωση με tds για να δεις τι νερο παρεχεις

τσεκαρεις εαν τυχον εχεις αναταραξη επιφανειας,πραγμα που αυξανει το πεχα

τσεκαρεις το ποσο κεχα εχεις μεσα.

αυξανεις τις φυσσαλιδες σε 90 ανα λεπτο,και δεν διακοπτεις το βραδι την παροχη.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

το χαλικι παιδια ΔΕΝ ειναι ασβεστοληθικο γιατι οταν το αγοραζα ημουν προσεκτικος σαυτο το θεμα.

to tds ειναι νομιζω πανακριβο, και μετραει τι νερο μπαινει και βγαινει απο την οσμωση? Δεν νομιζω να κανω τετοια επενδυση για την οσμωση συγκεκριμενα.το οργανο δεν εχει πανω απο 20-25 ευρω.αλλιως δεν μπορεις να ξερεις ποτε χρειαζεται αλλαγη η μεμβρανη της οσμωσης.ειναι εντελως απαραιτητο,και δεν στοιχιζει πολυ.

αναταραξη της επιφανειας δεν υπαρχει ουτε για αστειο. προνοησα για αυτο και ρυθμισα τις ροες ωστε να μην ακουμπανε καν επιφανεια

το kh το τσεκαρω με τεστ να υποθεσω? μπορει καποιος να μου εξηγησει τις τιμες του κχ? που πρεπει να ειναι ετσι ωστε να κατεβαινει το πχ? γιατι εχω διαβασει οτι αλληλεπιδρα το κχ με το πχ. Δεν καταλαβα καλα που πρεπει να ειναι οι τιμες μου.το κεχα σου φανταζομαι πως θα ειναι υψηλο.καλο θα ειναι να ειναι πανω απο 5.ναι με υγρο τεστ το μετρας.

Αν αυξησω τις φυσαλιδες απο 60 σε 90, θα μπουκωνει ο διαχειτηρας μου παιδια. εχω διαχειτηρα της ferplast οσοι εχουν θα καταλαβουν. αν μπει πολυ διοξειδιο μαζι, δεν το διαχεει σωστα μεστο νερο, αν μπει λιγο λιγο το πεταει στο νερο κανονικα. Και ναι μαλλον θα πρεπει να δοκιμασω να το αφηνω και την νυχτα ανοιχτο μπας και το δω καμια μετα στο 7! εκει καταντησαμε, να περιμενουμε να δουμε και 7 αντι για 6.5 κανονικα! ταμα στη Σουμελα θα κανω σε λιγο με εχει σκασει ρε παιδια.υπαρχουν παρα πολλοι που δουλευουν αυτον τον διαχυτηρα και δεν εχουν προβλημα.μηπως κανεις κατι λαθος?το καθαριζεις πολυ συχνα γιατι βουλωνει ευκολα?

Οι περισσοτεροι το αφηνουν ανοιχτο και το βραδυ, αλλα ειχα διαβασει οτι παει τζαμπα το διοξειδιο μιας και δεν υπαρχει φωτοσυνθεση το βραδυ. Αλλα βρισκουνε ετοιμο ph το πρωι! αυτο ειναι το κολπο. και τελειωνει και η μπουκαλα γρηγοροτερα. αλλα δε πειραζει.εαν εχεις πεχα κοντρολερ δεν αδειαζει ευκολα η μπουκαλα,ουτε δινεις τσαμπα διοξειδιο.

θα δοκιμασω ολα αυτα που αναφερατε. Απλα εξηγειστε μου καποιος τι παιζει με το kh παρακαλω, γιατι νομιζω οτι ειναι βασικος παραγοντας και εμενα μου διαφευγει πληρως και ειναι κριμα!

Και σας ευχαριστω ολους που μπηκατε στον κοπο να μου απαντησετε

αυτοι ειναι οι παραγοντες.ενας η καποιοι απο αυτους σου επηρεαζουν το πεχα.ψαξτους εναν-εναν και θα το βρεις.
Link to comment
Share on other sites

το tds δεν επεσε ποτε στην αντιληψη μου ειναι η αληθεια. ειδα ενα στο ιντερνετ τις προαλλες 150 ευρο και το απερριψα με τη μια. δεν ηξερα οτι κοστιζει μονο 20-25 ευρο. θα το ψαξω και θα αγορασω ενα το συντομοτερο.

για να εχω 6,5-7,5 ph, ποσο kh πρεπει να εχω φιλε μου? μπορεις να μου δωσεις ενδεικτικες τιμες για να ξερω τι να παω να αγορασω την δευτερα.

να παρω καποιο kh buffer? η καποιο αλλο ζουμι?

εχω ph controller ναι, αλλα ετσι οπως το βλεπω, δε θα σταματησει ποτε να δουλευει η μπουκαλα! και το θεμα ειναι οτι φοβαμαι μη καψει καμια ηλεκτρομαγνητικη ολη την ωρα αμα ειναι ανοιχτη. ζεματαει

ποσο κχ πρεπει να εχω για να πεσει επιτελους το πχ?

Link to comment
Share on other sites

tds,πχ απο ελληνικο καταστημα σε πολυ καλη τιμη

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29898

το κεχα ειναι απλως ο συντελεστης του πεχα που αν ειναι κατω απο 5 μπορει να κανει ασταθες το πεχα μας.ειναι απο τα πιο φτηνα υγρα τεστ οποια μαρκα και αν διαλεξεις.

ζουμια η μπαφερ αυτη τη στιγμη δεν χρειαζεσαι.

η ηλεκτρομαγνητικη ειναι μονιμως ζεστη και ειναι απολυτως φυσιολογικο αυτο.εγω την δουλευα ασταματητα για πολλα χρονια σε 24ωρη βαση.

το κεχα δεν ριχνει το πεχα να επαναλαβω.καλο ειναι να το εχεις πανω απο 5.

Link to comment
Share on other sites

απο τις 2 η ωρα το μεσημερι, ειναι 9 τωρα και το πεχα ειναι στο 7.45

να υπολογισω οτι σε κανα διημερο θα φτασει το 7?

αρχιζω και πιστευω οτι κατι δε δουλευει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

εγω σου ειπα οτι κατι δεν εχεις τσεκαρει....πιθανοτατα η μικρη ποσοτητα διοξειδιου που δινεις.στο φιναλε εαν εχεις εξωτερικο φιλτρο,στειλε το διοξειδιο στην εισοδο νερου του φιλτρου και κατηργησε αυτο το διαχυτηρα που εχεις.φυσσαλιδες 90 ανα λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

το αφησα οπως ειπαμε για μια ολοκληρη μερα ανοιχτο ολο το συστημα της μπουκαλας-ph controller κλπ, και τωρα μετα απο μια μερα αυτο ακομα ειναι κολλημενο στο 7,3

Δεν νομιζω να ειναι το προβλημα ο διαχυτηρας, οι φυσαλιδες ειναι 90 ανα λεπτο κανονικα και το πεχα δε πεφτει με τιποτα.

αρα καταληγω οτι φταιει κατι στο νερο μου. η φταιει η οσμωση μου που δε μου εβγαλε αρκετα καθαρο νερο για να πεφτει το πεχα κανονικα οπως σε ολα τα υπολοιπα ενυδρεια που χρησιμοποιουν οσμωσεις, η καποιες τιμες του νερου μου οπως κεχα, δεν ειναι στα επιθυμητα ορια.

απελπίστηκα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις καλιμπραρει σωστα το ηλεκτροδιο με τον κοντρολερ?εισαι σιγουρος οτι δουλευει σωστα?δεν νομιζω πως σε αυτη τη φαση φταιει το κεχα η η οσμωση σου...κανεις καποιο αλλο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

το κοντρολερ μαζι με το ηλεκτροδιο τα αγορασα μεταχειρισμενα απο ενα φιλο μου, ο οποιος μου ειχε πει οτι το ηλεκτροδιο μονο εχει μια μικρη αποκλιση 0,10.

δεν με πειραζει αυτη η αποκλιση του ηλεκτροδιου, απλα το υπολογιζα με διαφορετικο τροπο.

με πειραζει που τωρα το πεχα ειναι ακομα κολλημενο στο 7,30

δεν ξερω τι να κανω. και δεν ξερω αν το καλιμπραρισμα μπορει να γινει ξανα, γιατι δεν ξερω που πουλανε υγρα, ουτε αν μπορει να διορθωθει το προβλημα του ηλεκτροδιου. και επισης δεν γνωριζω πως να το καλιμπραρω!

ειμαι εντελως αρχαριος, και απευθυνομαι σε εσας, μηπως και δω καποια βελτιωση στο ενυδρειο. και ειναι κριμα γιατι με τοσο μερακι το ξεκινησα και το εφτιαξα, και τωρα αντιμετωπιζω περιεργα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Το κοντρολερ απο την στιγμη που το πειρες μεταχειρησμενο καλο ειναι να το καλυμπραρης. Υγρα πουλανε στα πετ και στην ουσια βουτας το ηλεκτροδιο στο υγρο πχ με ΡΗ 7 και το ρυθμιζεις το κοντρολερ με ενα κατσαβιδακι να δειχνει την αναλογη ενδειξη ΡΗ του υγρου.

Επισης καλο ειναι να αγορασεις ενα υγρο τεστ για ΚΗ για να μπορεσεις να μετρησεις το ενυδρειο σου και την ΑΟ σου προσωρινα μεχρι να παρεις καποιο TDS meter. Γενικα οταν εχουμε υψιλο ΚΗ δεν πεφτει ευκολα το ΡΗ γιατι λειτουργη σαν σταθεροποιητης.

Καλο ειναι να παρεις και απο ενα μαρκετ ενα μπουκαλακι υδροχλωριο και να βαλεις σε ενα ποτιρη λιγη αμμο και να ριξεις μεσα το υδροχλωριο. Εαν αφριζει τοτε το υποστρωμα σου ειναι ασβεστολιθικο. Αν εχεις και τιποτα πετρες μεσα κανε το ιδιο για να εισαι σιγουρος.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

αρα αν το kh ειναι υψηλο, δεν μπορω να εχω χαμηλο πεχα?

γιατι ενα παλικαρι αν δεις πιο πανω, μου ειπε οτι καλο ειναι το κεχα μου να το εχω πανω απο 5

τελικα ποσο πρεπει να παω το κεχα για να σταθεροποιηθει το αναθεματισμενο το πεχα μου στο 6,6-6,8?????

σας παρακαλω πειτε μου μονο αυτο να ξερω να παω να ριξω ενα μαγικο ζουμι μεσα για να το φτιαξω!

Link to comment
Share on other sites

Το μαγικο ζουμι θα σου ριξει το ΡΗ μονο για μια ημερα δεν θα κανεις δουλεια

To KH 5 θα σου προσφερει ασφαλεια και σταδιακη πτωση του ΡΗ.

Αφου εχεις ΑΟ ειναι θεμα χρονο να κατεβασεις την ΚΗ, παρε τεστ να δουμε που βρεισκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

αυριο παιρνω τεστ κεχα, και σκοπος μου ειναι να το παω στο 5?

περιπου που λετε οτι ειναι το κεχα μου τωρα? για να μην πεφτει το πεχα σημαινει οτι εχω υψηλο κεχα?

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις περιπου στο 8 δεν κατεβαινει ευκολα το ΡΗ. Μην ανχωνεσαι θα την βρουμε την ακρη!

Παρε το τεστ και παρε και υδροχλωριο απο το σουπερ ειναι φτηνο.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα παρς ενα τεστ αυριο και θα αναφερω τα αποτελεσματα εδω!

οσο για το υδροχλωριο, ειναι για το χαλικακι για να δουμε αν ειναι ασβεστολιθικο?

δεν ειναι ασβεστολιθικο, εχω υποστρωμα λιπασμα κατω κατω, και απο πανω μαυρα ψιλα πετραδακια που τα εχω δει σε πολλα ενυδρεια να τα χρησιμοποιουν.

δεν ειναι ασβεστης αυτα.

σε ευχαριστω πολυ παντως για το ενδιαφερον σου! να στε καλα ολοι παιδια! αναμενω αυριο για τα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

μολις εκανα μετρηση kh με το τεστ της sera και τα αποτελεσματα ητανε ολα εκτος οριων

το kh του νερου ειναι..... 10!

δεν ειναι φυσιολογικο αυτο ετσι? αρχιζω να πιστευω οτι οι μεμβρανες της οσμωσης μου εχουν τεζαρει και θελουν αλλαγμα. τι αλλο να σκεφτω δε ξερω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...