Jump to content

Προτάσεις Διακόσμησης ...


kaberis

Recommended Posts

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας...

Εχω ένα ενυδρείο 120λτ με 10guppy το οποίο είναι άδειο απο διακόσμηση.

Το κακο ειναι πως μεσα εχω και 2 μεγαλα δολαρια τα οποια δεν μπορω να δώσω.

Υπαρχουν ζωντανα φυτα που δεν τρωνε τα δολαρια?

Τι διακόσμηση μπορω να κανω για να φαίνεται όμορφο το ενυδρειο(χωριζει το σαλονι απο την κουζινα, ποστερ αποκλειονται) αλλά και τα ψαρακια μου να αισθάνονται ανετα.

Δωστε μου τα φωτα σας γιατι εχω πελαγώσει.... :helpsmilie:

(με φωτο απαραίτητα)

Link to comment
Share on other sites

αν θες να βάλεις ζωντανά φυτά(καλύτερα) θα πρέπει να βάλεις υπόστρωμα και χαλίκι! Επίσης κανα ξύλο και καμια πετρούλα αν θες! Τα ψεύτικα να τα αποφεύγεις διότι χαλάνε την οικόνα! Τα φυσικά δίνουν καλύτερη αίσθηση!

Link to comment
Share on other sites

φιλε νομιζω πως τα δολαρια ειναι φυτοφαγα...και λογικα θα εχεις προβλημα με αληθινα φυτα..εκτος και εαν υπαρχει καποιο ειδος φυτου που δεν τρωνε..καλυτερα να περημενεις και την απαντηση καποιου πιο ειδικου στα δολαρια....

Link to comment
Share on other sites

φιλε νομιζω πως τα δολαρια ειναι φυτοφαγα...και λογικα θα εχεις προβλημα με αληθινα φυτα..εκτος και εαν υπαρχει καποιο ειδος φυτου που δεν τρωνε..καλυτερα να περημενεις και την απαντηση καποιου πιο ειδικου στα δολαρια....

Εφόσον λέει πως θέλει να τα δώσει, τότε δεν έχει πρόβλημα! Αν τα βγάλει δεν θα έχει πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κανά δυό ρίζες anubia που δεν χρειάζονται φύτεμα (αλλά δέσιμο πάνω σε κάποιο ξύλο ρίζα η πετρα) και έχουν αρκετά σκληρά φύλλα με αποτέλεσμα τα περισσότερα από τα φυτοφάγα ψάρια να μην τα αγγίζουν. Δοκίμασε με αυτά και αν δεις οτι δεν τα πειράζουν βάζεις πιο πολλά στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Να γνωρίζεις πάντως πως τα guppies που έχεις, αν είναι αρσενικά και θηλυκά, απαιτούν φυτά (κυρίως κερατόφυλλο) για να κρύβονται τα μικρά. Διαφορετικά μικρά δεν θα δεις...

Link to comment
Share on other sites

αν θες να βάλεις ζωντανά φυτά(καλύτερα) θα πρέπει να βάλεις υπόστρωμα και χαλίκι! Επίσης κανα ξύλο και καμια πετρούλα αν θες! Τα ψεύτικα να τα αποφεύγεις διότι χαλάνε την οικόνα! Τα φυσικά δίνουν καλύτερη αίσθηση!

Μάλλον δεν το εγραψα καλα.

Με τα δολαρια μου,τα οποια ειναι φυτοφαγα, ειμαι συναισθηματικα δεμενος (10 χρονια μαζι)

και ΔΕΝ μπορω να τα δωσω.

Φιλε Σωτηρη με μια μεγαλη ριζα και πολλα anubia μπορω να εχω ομορφο αποτελεσμα???

Ρε παιδια βοηθατε :help: ,το ενυδρειο ειναι αδειο και περιμένει τις δικές σας προτασεις,

δεν παει αλλο.

Αυριο θα παω σε μαγαζι του χωρου, στον Πειραιά να παρω διακοσμιτικα και ειμαι σιγουρος πως για αλλη μια φορα θα παρω κατι που δεν θα μου αρεσει τελικα. :headonwall:

Τα χρηματα Δεν ειναι ζήτημα αρκει το αποτέλεσμα να ειναι ωραίο..

Πείτε κάτι. Και οι φωτο δεκτες...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα δολάρια δεν φεύγουν βάλε σκληρά φυτά όπως ανούμπια! Ούτως ή άλλος με δολλάρια σπάνια θα δεις μικρό!

Διακοσμητικά μην βάλεις ψεύτικα καραβάκια και βαρελάκια και ψεύτικα φυτά! Ότι βάζεις θα είναι φυσικό κατόπιν ώριμης σκέψεως και βέβαια σωστού ταιριάσματος!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα δολάρια δεν φεύγουν βάλε σκληρά φυτά όπως ανούμπια! Ούτως ή άλλος με δολλάρια σπάνια θα δεις μικρό!

Διακοσμητικά μην βάλεις ψεύτικα καραβάκια και βαρελάκια και ψεύτικα φυτά! Ότι βάζεις θα είναι φυσικό κατόπιν ώριμης σκέψεως και βέβαια σωστού ταιριάσματος!

Μπορω να φτιαξω ενα όμορφο ενυδρειο χωρίς καθολου φυτα?

Δηλαδη με μια μεγαλη ριζα και πετρες??

Ο άνθρωπος στο μαγαζι, μου ζητησε μια φωτο απο καποιο

ενυδρειο που να μου αρεσει για να μου δωσει αντιστοιχα διακοσμιτικα

αλλα θελω τη γνωμη καποιου ποιο εμπειρου απο εμενα.

Μηπως έχετε καποια φωτογραφία απο ενα ενυδρειο που να σας αρεσει

και να ταιριάζει στα δικα μου ψαρακια...?

:helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τα γκάπυ θέλουν φυτά ενώ τα δολάρια όχι διότι τα τρώνε! Οπότε πρέπει να βρεις τη μέση λύση! Πάντως να ξέρεις ότι αν μεγαλώσουν τα δολλάρια θα φάνε τα γκάπυ!!

Φωτό δεν μπορούμε να σου δείξουμε διότι οι φωτό είναι για συγκεκριμένα είδη ψαριών και εσύ έχεις 2 τελείως διαφορετικά είδη μεταξύ τους!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τα γκάπυ θέλουν φυτά ενώ τα δολάρια όχι διότι τα τρώνε! Οπότε πρέπει να βρεις τη μέση λύση! Πάντως να ξέρεις ότι αν μεγαλώσουν τα δολλάρια θα φάνε τα γκάπυ!!

Φωτό δεν μπορούμε να σου δείξουμε διότι οι φωτό είναι για συγκεκριμένα είδη ψαριών και εσύ έχεις 2 τελείως διαφορετικά είδη μεταξύ τους!

Φίλε Παναγιωτη καταρχήν σε ευχαριστω για το χρόνο σου. :cheers:

Τα δολαρια μου ειναι μεγαλωμενα απο εμενα

(τωρα εχουν 14εκ διαμετρο περιπου), παντα με συντροφια μικρα ψαρια

χωρις ποτε να εχουν πειράξει ΚΑΝΕΝΑ εδω και χρονια.

Απο τα λιγα που διαβασα στο νετ καποιοι προτείνουν πολλα

ζωντανά φυτα,ωστε να προλαβαίνουν να ξαναμεγαλώνουν και

καποιοι προτείνουν σκληρά ζωντανα φυτα οπως τα

ANUBIAS

JAVA FERN

HYGROPHILIA

AMAZON SWORD

JAVA MOSS

Απο οτι καταλαβα το προβλημα μου δεν ειναι σπανιο...

Εχει κανενας αντίστοιχη εμπειρια?

Υπαρχει κανενα ζωντανο φυτο που να αντεχει τα φυτοφαγα πιράνχας μου??

Έγινε επεξεργασία - kaberis
Link to comment
Share on other sites

φυτοφάγα πιράνχας , έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες, πολύ σωστός χαρακτηρισμός. Λοιπόν, έχω διαβάσει ότι στα δολάρια δεν αρέσει τόσο σαν γεύση, το κερατόφυλλο και το πτερόπους. δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.......... :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

αν θες να βάλεις ζωντανά φυτά(καλύτερα) θα πρέπει να βάλεις υπόστρωμα και χαλίκι! Επίσης κανα ξύλο και καμια πετρούλα αν θες! Τα ψεύτικα να τα αποφεύγεις διότι χαλάνε την οικόνα! Τα φυσικά δίνουν καλύτερη αίσθηση!

Το υπόστρωμα δεν είναι απαραίτητο για όλα τα φυτά! Καλό είναι να υπάρχει και θα βοηθήσει, αλλά σίγουρα δεν είναι απαραίτητο.

Να γνωρίζεις πάντως πως τα guppies που έχεις, αν είναι αρσενικά και θηλυκά, απαιτούν φυτά (κυρίως κερατόφυλλο) για να κρύβονται τα μικρά. Διαφορετικά μικρά δεν θα δεις...

Εγώ πάντως έχω δει να επιζούν μικρά μέσα σε ενυδρεία πετ σοπ. Δλδ χωρίς καθόλου φυτά και με αρκετά ενήλικα guppy.

Link to comment
Share on other sites

Για δες και μερικά aquascapes χωρίς καθόλου φυτά, μόνο με ξύλα και πέτρες! Φαντασία να έχει κανείς και μεράκι....

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή σε ευχαριστώ πολυ οπως και ολα τα παιδια που μπήκαν στον

κοπο να απαντησουν.

Η αλήθεια ειναι πως ειμαι ποιο μπερδεμενος απο ποτε, αφου η ιδεα

των ζωντανων φυτων με εχει ενθουσιάσει (ειχα στο παρελθόν αλλα φαγώθηκαν

με συνοπτικες διαδικασιες).

Τι να κανω ομως που εχω δεθει με τα παλιοψαρα...

Θα δοκιμασω με ενα ομορφο ξυλο και ANUBIAS με JAVA FERN ισως και κερατόφυλλο,

και ο Θεος-βοηθος .

Έγινε επεξεργασία - kaberis
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα βρείς με το όνομα microsorum pteropus. Τώρα το που θα τα βρεις θέλει ψάξιμο μιας, και όλα τα μαγαζια φέρνουν κατά καιρούς επειδή είναι από τα όμορφα ευκολα και εμπορικά φυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...