Jump to content

Πρόβλημα Με Νερό!


ebenos

Recommended Posts

Φίλοι καλημέρα!

Οι υποψίες μου ξεκίνησαν όταν σε ένα μεγάλο βαρέλι προετοιμασίας 100λτ που έχω πάντα έτοιμο νερό για της αλλαγές μου διαπίστωσα ότι μάζευε πολλά άλατα! Έτσι λοιπόν απευθύνθηκα σε ένα χημικό της περιοχής ο οποίος μου επιβεβαίωσε ότι το νερό του Αργοστολιού είναι υφάλμυρο! Γνώριζα ότι το νερό μας είναι για πέταμα και δεν το καταναλώνουν οι κάτοικοι αλλά ποτέ δεν πήγε το μυαλό μου ότι θα είναι θάλασσα!

Το θέμα μου είναι ότι στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα χρησιμοποιώ και ενυδρείο αλάτι της api για την προσθήκη ηλεκτρολυτών γιατί πιστεύω ότι είναι καλό για τα ψάρια! Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρήσω πόσο τελικά είναι το αλάτι μέσα στο ενυδρείο? Οι μετρήσεις μου είναι GH21-KH14-PH8! Τι γίνετε, σας φαίνονται υπερβολικές?

Link to comment
Share on other sites

Για χρυσόψαρα καλά είναι οι μετρήσεις σου! Απλά να προσέχεις να μην ανέβουν κι'άλλο! Εφόσον το νερό της περιοχής σου είναι αλκαλικό δεν χρειάζεται να κάνεις προσθήκες αλατιού και διαφόρων!

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ανεβασμένες οι μετρήσεις! Υπάρχει κάποιο όργανο η τεστ να μετρήσω την αλατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά βοήθεια για το πώς θα μετρήσω την αλατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το γνωρίζω και έχω βρει και ένα με 50€ αλλά ξέρει κανείς πόσο πρέπει να είναι η αλατοτητα σε ενυδρείο γλυκού νερού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...