Jump to content

Παπαγαλοψαρα


Recommended Posts

Καλησπερα θελω να ρωτησω με τι μπορω να βαλω τα 2 παπαγαλοψαρα μου?Θα παρακαλουσα πολυ να μην μου απαντησει καποιοσ σχετικα με τα παπαγαλοψαρα γτ τα πηρα τι να τα κανω κτλπ μονο τι θα μπορουσα να βαλω μαζι τους ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή τις ενασχόλησης μου με το χόμπι τα παπαγαλοψαρα με κέρδισαν λόγο τις εμφάνισης τους και τον χρωμάτων τους.Φυσικά τότε δεν ήξερα τι γινόταν με το ζόρι ήξερα τους κογκολέζους και τα χρυσόψαρα :P.Tελοσπάντων στο θέμα μας τα έχω κρατήσει με severum και με texas χωρίς να έχω προβλήματα για περίπου 1.5 χρόνο.

Έγινε επεξεργασία - StefanosS
Link to comment
Share on other sites

Τι σύμπτωση! Χθες ήμουν σε μια ταβέρνα με ενυδρείο με παπαγαλόψαρα! Θα σου πω ψαροσύνθεση που είχε ο τύπος σε καμιά 150 λίτρα περίπου. Βέβαια έλειπε ο ιδιοκτήτης για να ρωτήσω τι και πως του ήρθε...

1 παπαγαλόψαρο

1 pearl gourami

5 σκαλάρια

3 μικρά με ρίγες γκρι(δεν τα ξέρω)

και 1 χρυσόψαρο τρίχρωμο(δεν ξέρω πως λέγονται) τεράστιο!

Link to comment
Share on other sites

Δε μας λες και τα λίτρα που θα τα βάλεις; Είναι επιθετικά ψάρια όπως οι περισσότερες κιχλίδες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλαιότερα που είχα παπαγάλους τους είχα με σέβερουμ(έκαναν παρέα. Αχώριστα ήταν) με σκαλάρια και σε μια περίοδο με όσκαρ! Αλλά πλέον ανήκουν στο παρελθόν!

Σημείωση: Ο Ηρακλής θα τα βάλει σε 250ρι !

Link to comment
Share on other sites

Τα παπαγαλοψαρα όπως ξέρεις προέρχονται από διασταυρώσεις αμερικανικών κιχλιδων οπότε πιστεύω ότι όποια κιχλιδα και να επιλέξεις θα μπορέσουν να συμβιώσουν! Σε καμία περιπτώσει όμως δεν θα τα έβαζα στα λίτρα σου με oscar!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη σειρά μου θα σου πω :

Απο ένα σκασμο ψάρια που έχει δημιουργήσει η μητέρα φύση εσυ διαλέξες το ποιο αποτυχημένο που δημιούργησε ο άνθρωπος....

Δόξα το Θεό στα λίτρα σου έχεις επιλογές , είναι κρίμα να χαραμισεις το ενυδρειο σου με τα παπαγαλοψαρα

Εντελώς φιλικά .

Link to comment
Share on other sites

Τα guppies με το που θα τα ρίξεις αν δεν τα φάνε αμέσως θα τα φάνε την ίδια μερα!!!!

Βάλε συμβατά ψάρια: πχ έναν ancistrus, ή severum!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε έχω 2 παπαγαλοψαρα σε 160lt. Είναι μόνιμα κρυμμένα και ακίνητα.......τα αγόρασα πριν 2 μέρες...τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Real έγραψε:

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε έχω 2 παπαγαλοψαρα σε 160lt. Είναι μόνιμα κρυμμένα και ακίνητα.......τα αγόρασα πριν 2 μέρες...τι κάνω λάθος?

Ηταν ετοιμο το ενυδρειο για να δεχτει τα ψαρια ή απλα εβαλες νερο και τελος;

Το ενυδρειο πρεπει πρωτα να στρωσει και μετα βαζουμε ψαρια μεσα.

1-πόσο τρεχει το ενυδρειο;

2-εκανες τεστ νερου;

3- εχεις φιλτρο;

4 - βγαλε μια γενικη φωτοενυδρειου και μια τα ψαρια απο κοντα (μηπως πηρες αρρωστα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...