Jump to content

20Λιτρο Ενυδρειο


Recommended Posts

εχω ενα 20λιτρο ενυδρειο που δουλευει εδω και 8 χρονια.....πηρα ενα νεο ενυδρειο και εβαλα τα περισσοτερα ψαρια εκει.....και τωρα που ειναι σχεδον αδειο το μικρο σκεφτηκα να βαλω καποιες γαριδουλες....

ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ 20Λ:

1)το χαλικι ειναι παρα πολυ καλα στρωμενο για μενα (αφου το εχω 4 χρονια)αλλα εχει καποιους λαθροεπιβατες και ανησυχω αν βαλω ζωντανα φυτα(παραδεχομαι οτι εχω ψευτικα φυτα αλλα τωρα που εμαθα πολλα πραγματα θα φυγουν) θα τα φανε?παντως το καροτο το τρωνε...α εχω και λιγα κοκκαλα ψαριων (λογω διακοπων)δεν πειραζουν ε?διοτι χαρη σε αυτα στρωθηκε καλα το χαλικι

2)το νερο ειναι σαν κρυσταλλο αλλα λιγο κιτρινο (διοτι δεν μου ειπαν οι πετ σοπαδες τιποτα για αλλαγες νερου)θα πειραξει τα νεα φυτα και τις γαριδες?αν ναι,τι πρεπει να κανω?

3)οσον αφορα το λιπασμα για τα φυτα,επειδη τα φυτα θα αργησουν....μπορω να βαλω υγρο λιπασμα αυριο ωστε ο βυθος να ειναι ετοιμος μεχρι να βαλω τα φυτα και να αγορασω απο νωρις 3-4 γαριδες χωρις φυτα?ή να βαλω ενα φυτο απο το νεο ενυδρειο στο μικρο,να βαλω λιπασμα και να παρω μετα απο λιγες ωρες τις γαριδες?και ποσα ml υγρο λιπασμα στα 20 λιτρα ωστε να μην βλαψει τις γαριδες?(διαβασα πολυ για αυτες κι λιγο αγχωθηκα)

αυτα προς το παρον..σορρυ αν σας ταλαιπωρησα..κι αν εχω κι αλλες αποριες θα σας ξαναγραψω σε αυτο το θεμα..

P.S:εχω το tetra plantamin αρκει αυτο για τα φυτα απο λιπασματα?(μπορω να παρω ακομα ενα υγρο λιπασμα αν ειναι απαραιτητο)βλεπω κατι χαρακιες σε ενα κοκκινο φυτα αλλα μαλλον θα ειναι απο το πλεκο :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 20λιτρο ενυδρειο που δουλευει εδω και 8 χρονια.....πηρα ενα νεο ενυδρειο και εβαλα τα περισσοτερα ψαρια εκει.....και τωρα που ειναι σχεδον αδειο το μικρο σκεφτηκα να βαλω καποιες γαριδουλες....Δηλαδή στο εικοσάλιτρο είχες πολλά ψάρια?

ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ 20Λ:

1)το χαλικι ειναι παρα πολυ καλα στρωμενο για μενα (αφου το εχω 4 χρονια)αλλα εχει καποιους λαθροεπιβατες και ανησυχω αν βαλω ζωντανα φυτα(παραδεχομαι οτι εχω ψευτικα φυτα αλλα τωρα που εμαθα πολλα πραγματα θα φυγουν) θα τα φανε?παντως το καροτο το τρωνε...α εχω και λιγα κοκκαλα ψαριων (λογω διακοπων)δεν πειραζουν ε?διοτι χαρη σε αυτα στρωθηκε καλα το χαλικι Οι περισσσότεροι από τους λαθρεπιβάτες που έχουμε στα ενυδρεία μας δεν κάνουν κακό στα φυτά μας οπότε μην σε ανυσηχεί η παρουσία τους

2)το νερο ειναι σαν κρυσταλλο αλλα λιγο κιτρινο (διοτι δεν μου ειπαν οι πετ σοπαδες τιποτα για αλλαγες νερου)θα πειραξει τα νεα φυτα και τις γαριδες?αν ναι,τι πρεπει να κανω? Οι αλλαγές νερού είναι απαραίτητες και τις κάνουμε σε τακτά διαστήματα, η όποτε μας το δείχνουν οι μετρήσεις των τιμών του νερού και οχι το χρώμα του.

3)οσον αφορα το λιπασμα για τα φυτα,επειδη τα φυτα θα αργησουν....μπορω να βαλω υγρο λιπασμα αυριο ωστε ο βυθος να ειναι ετοιμος μεχρι να βαλω τα φυτα και να αγορασω απο νωρις 3-4 γαριδες χωρις φυτα?ή να βαλω ενα φυτο απο το νεο ενυδρειο στο μικρο,να βαλω λιπασμα και να παρω μετα απο λιγες ωρες τις γαριδες?και ποσα ml υγρο λιπασμα στα 20 λιτρα ωστε να μην βλαψει τις γαριδες?(διαβασα πολυ για αυτες κι λιγο αγχωθηκα) Γαρίδες με φυτά είναι καλύτερα συνδιασμός που πρέπει να αποφύγεις. Γενικά πάντως λίπασμα βάζουμε όταν υπάρχουν φυτά και όχι προκαταβολικά.

αυτα προς το παρον..σορρυ αν σας ταλαιπωρησα..κι αν εχω κι αλλες αποριες θα σας ξαναγραψω σε αυτο το θεμα..

Γράψε μετρήσεις αν έχεις από το ενυδρείο σου για να πούμε περισσότερα πράγματα. :)

P.S:εχω το tetra plantamin αρκει αυτο για τα φυτα απο λιπασματα?(μπορω να παρω ακομα ενα υγρο λιπασμα αν ειναι απαραιτητο)βλεπω κατι χαρακιες σε ενα κοκκινο φυτα αλλα μαλλον θα ειναι απο το πλεκο :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εκανα μετρησεις ποτε και στα δυο μου ενυδρεια(διοτι δεν ηξερα τιποτα)παντως πηρα τους δυο τελευταιους τροπους που λεει στο λινκ http://enydreia-smara747.pblogs.gr/2007/01/41886.html οπου για ψαρια χρησιμοποιησα 2 χρυσοψαρα....και τωρα τα ψαρια μου δεν εχουν κανενα προβλημα...μαλλον αργοτερα θα προμηθευτω κι εγω τεστ για να μετρησω λιγο τα επιπεδα αμμωνιας κι αλλων.....

στο νεο μου ενυδρειο παντα κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα...οσον αφορα το παλιο μου λεω να αφαιρεσω το 50%-60% νερου κι να βαλω καινουργιο με αντιχλωριο κι λιπασμα και να το αφησω να δουλεψει μεχρι το σαββατο οπου θα μπουν οι γαριδες πρωτα και μετα τα φυτα αν ερθουν μεχρι την αλλη δευτερα η αργοτερα....θα εχουν προβλημα οι γαριδες?(εκεινο που εγραψες για τις γαριδες δεν το πολυκαταλαβα)

οσον αφορα τα ψαρια στο μικρο μου ειχα ενα αγγελοψαρο κι ενα γκουραμι οπου στην αρχη ηταν μικρα και αργοτερα δηλαδη τωρα ηταν πολυ μεγαλα και επρεπε να τα δωσω αλλα εγω δεν ηθελα και ετσι πηρα κι ενα ακομα ενυδρειο...και ειχα πολλα ψαρια διοτι σε καθε γενεθλια και γιορτη μου εφερναν ψαρια και ευτυχως τωρα σταματησαν

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αν έχεις τον απαιτούμενο χρόνο και όρεξη, να διαβάσεις το προφίλ των ψαριών σου για να καταλάβεις τις ανάγκες τους, και έτσι να μπορέσεις να φτιάξεις ανάλογα το χώρο τους ,και να αποχωριστείς κάποια που δεν μπορείς να τα φιλοξενείς στα λίτρα σου.

Τό νέο σου ενυδρείο θα πρέπει πρώτα να το στρώσεις και μετά να προσθέσεις τα ζωντανά.

Οσον αφορά αυτό που σου έγραψα παραπάνω είναι οτι δεν χρειάζεται να βάλεις λίπασμα στο ενυδρείο σου αφού δεν έχεις ακόμα βάλει φυτά, και επίσης εαν αποφασίσεις να βάλεις γαρίδες να μην χρησιμοποιείς ιδιαίτερα λιπάσματα γιατί θα σου ψοφήσουν. Είναι αρκετά ευαίσθητες και θέλουν καλά στρωμένο και όριμο βυθό.

Πάντως εντελώς φιλικά πριν κάνεις οτιδήποτε αφιέρωσε λίγο χρόνο για διάβασμα και σε ότι χρειαστείς υπάρχουν πολλοί φίλοι εδω μέσα που θα σε βοηθήσουν να στήσεις σωστά ένα ενυδρείο που θα το χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αν έχεις τον απαιτούμενο χρόνο και όρεξη, να διαβάσεις το προφίλ των ψαριών σου για να καταλάβεις τις ανάγκες τους, και έτσι να μπορέσεις να φτιάξεις ανάλογα το χώρο τους ,και να αποχωριστείς κάποια που δεν μπορείς να τα φιλοξενείς στα λίτρα σου.

Τό νέο σου ενυδρείο θα πρέπει πρώτα να το στρώσεις και μετά να προσθέσεις τα ζωντανά.

Οσον αφορά αυτό που σου έγραψα παραπάνω είναι οτι δεν χρειάζεται να βάλεις λίπασμα στο ενυδρείο σου αφού δεν έχεις ακόμα βάλει φυτά, και επίσης εαν αποφασίσεις να βάλεις γαρίδες να μην χρησιμοποιείς ιδιαίτερα λιπάσματα γιατί θα σου ψοφήσουν. Είναι αρκετά ευαίσθητες και θέλουν καλά στρωμένο και όριμο βυθό.

Πάντως εντελώς φιλικά πριν κάνεις οτιδήποτε αφιέρωσε λίγο χρόνο για διάβασμα και σε ότι χρειαστείς υπάρχουν πολλοί φίλοι εδω μέσα που θα σε βοηθήσουν να στήσεις σωστά ένα ενυδρείο που θα το χαίρεσαι.

καλημερα...για να μην παραξηγηθει κανεις,εγω τα ενυδρεια μου εννοειται οτι περιμενα να στρωθουν και μετα εβαζα τα ψαρια....και επειδη ειμαι κατα των πολλων χημικων,χρησιμοποιησα τον παραδοσιακο τροπο με αντιχλωριο και μπολι και χρυσοψαρα και κανω αλλαγες νερου καθε βδομαδα.....και μετα απο ενα μηνα εστρωσε καταπληκτικα και εβαλα τα ψαρια και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα...και εδωσα τα περισσοτερα ψαρια εννοειται σε αυτους που ειχαν το καταλληλο ενυδρειο για να τα φιλοξενησει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα, και δεν πρόκειται κανείς να παρεξηγήσει κάτι. Εδώ κάνουμε ανταλλαγή εμπειριών και κουβέντα, μα και όταν ακόμα διαφωνούμε, πάλι κερδισμένοι βγαίνουμε όλοι μας γιατί ακούμε και μαθαίνουμε κάτι νέο μέσα απο τις διαφορετικές απόψεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...