Jump to content

Alexandros Reemless Cube 1400Lt


Alex piraeus

Recommended Posts

πολυ ωραιο ενυδρειο κ γενικα οργανωμενο!

τωρα που στρωνει κιολας ειναι πανεμορφο!

εχεις κ ωραια χρωματα στα κοραλακια!

το μονο που δεν μου αρεσε ρε αλεξ ειναι αυτο που ειπες κ εσυ για τις τρυπες στο πατο!Aυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα δυστυχως κ αστοχια του συστηματος..Το συστημα αρχικα φτιαχτηκε ωστε main k sump να λειτουργουν σαν συγκοινωνουντα..Κατι τετοιο ομως δεν δουλεψε κ λογω του οτι στραγγαλιζα την αντλια επιστροφης κ γιατι η σταθμη στο sump δεν αφηνε το skimmer να δουλεψει καταλληλα..Οποτε κανοντας το νεο sump στο πατωμα,σε οποιαδηποτε διακοπη ρευματος ολο το νερο του main θα χυνοταν στο sump λογω διαφορας υψους..Κατι τετοιο θα επιλυνοταν η με το να ξεκολλησω τελειως το main και να λειτουργω το χταποδι(ocean motion) σαν closed loop κ να τροφοδοτω το main με 2 αντλια ανοιγοντας νεες τρυπες στα πλαγια του ενυδρειου για την επιστροφη-δεν ειναι χαζοι οι αμερικανοι που το κανουν κ εγω ο "εξυπνος" που θα τα ανατρεψω ολα-,η με την κατασκευη ενος "π" στην εξοδο του sump πραγμα κ το οποιο εκανα,με μια ανεπιστροφη βαλβιδα..Γι'αυτο κ τρεμοπαιζει ο κωλος μου σε καθε διακοπη η μηλειτουργια της αντλιας...Βεβαια αυτη η βαλβιδα καθαριζεται κ λυπαινεται καθε εβδομαδα κ ο θεος βοηθος..Για να ειμαι σιγουρος κ να εχω κ μια δευτερη δικλειδα ασφαλειας,εκτος απο την καμερα που θα βαλω συντομα για να τσεκαρω τι γινεται,σκεφτηκα να κατασκευασω φλοτερακια εμβαπτιζομενα στο main, ωστε σε περιπτωση που για καποιο λογο δεν λειτουργησει η αντλια κ δεν δουλεψει κ η ανεπιστροφη,με την πτωση της σταθμης του νερου στο main να δινεται εντολη σε μια solenoid εν ηρεμια ανοικτη να τροφοδοτει τον αγωγο με οξυγονο εστω κ με την προσθηκη αεραντλιας..

γενικα χαιρομαι

που αυξανεται ο αριθμος ανθρωπων που οχι απλα διατηρουν ομορφα ενυδρεια με sps αλλα ταυτοχρονα με

τρομερα αποτελεσματα!

κ παλι μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ξεκινησε τον ιουνιο του 2012(εναρξη ενυδρειο τον απριλιο)..

Μετα το διαλυσα ολο το καλοκαιρι κ εμεινα με αυτον τον μικρο κυβο

[media]

Κ απο σεπτεμβρη του 2012 με καινουριο setup σε φωισμο κ sump..

[media]

K Τελος Νοεμβρης του 2012

Έγινε επεξεργασία - Alex piraeus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Απο καιρό λέω να δοκιμάσω σε ριάκτορα με δυνατή ροή σε συνδιασμό με βακτήρια.Τα περισσότερα που διάβασα απο ξένα σάιτ για το υλικό είναι οτι ενώ είχε τεράστια διαφορά σε ΝΟ3 δεν είχε μεγάλη αποτελεσματικότητα στο PO4 και τρέχαν και gfo μαζί.Γιαυτό κάνω την έρευνα μου ακούω απόψεις μέχρι να σχηματίσω γνώμη.

Και εγώ το έχω διαβάσει αυτό που λες άλλα σε συζητήσεις με άτομα που τα χρησιμοποιούν μου είπαν πώς αν πέσουν τα NO3 τα βακτήρια δεν καταναλώνουν τα PO4 οπότε πρέπει να ταΐσεις περισσότερο!γενικά τα biopellets προϋποθέτουν βαρύ χέρι στο τάισμα!Ας πει και ο άλεξ που τα χρησιμοποιεί αν κάνω κάπου λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω διαβάσει αυτό που λες άλλα σε συζητήσεις με άτομα που τα χρησιμοποιούν μου είπαν πώς αν πέσουν τα NO3 τα βακτήρια δεν καταναλώνουν τα PO4 οπότε πρέπει να ταΐσεις περισσότερο!γενικά τα biopellets προϋποθέτουν βαρύ χέρι στο τάισμα!Ας πει και ο άλεξ που τα χρησιμοποιεί αν κάνω κάπου λάθος!

Εκτος απο καλο τάισμα βασική προϋπόθεση ειναι να έχεις και καλο stock σε ψαρια..Ενυδρεία με πολυ χαμηλό stock μπορεί να εχουν αρκετά θέματα με την χρήση των biopellet..

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ταιζω με προσοχη κ οχι παρα πολυ..Παλια εκανα zeovit στο προηγουμενο ενυδρειο,κ εχω συνηθησει σε αυτους τους ρυθμους..Ομως τα ψαρια ειναι χοντα χοντρα συν του οτι ταιζω κ 2 φορες την εβδομαδα τα κοραλλια....Περιμενω απο εναν φιλο μου ενα ηλεκτρονικο μετρητη no3 για να μπορεσω να βλεπω τι γινεται...!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο καλο τάισμα βασική προϋπόθεση ειναι να έχεις και καλο stock σε ψαρια..Ενυδρεία με πολυ χαμηλό stock μπορεί να εχουν αρκετά θέματα με την χρήση των biopellet..

Γενικά πρέπει να βρεθεί ισορροπία στο σύστημα έτσι ώστε φωσφορικά και νιτρικά να πέφτουν με τον ίδιο ρυθμό! Για να το πετύχουμε αυτό έχουμε τους εξής παράγοντες:

μέγεθος ριάκτορα

ροή μέσα σε αυτόν

Ποσότητα υλικού

Τάισμα

Link to comment
Share on other sites

Οποιος δεν το εχει δει απο κοντα... ΧΑΝΕΙ!!

Αλέξανδρε, πραγαμτικα πανεμορφο!!

Ομως, αυτα τα κιτρινα ψαρακια, σαν πολλα δεν είναι?? Μήπως θα πρεπει να τα μειώσεις?? Εχω εγώ χώρο παντως οταν τα βγαλεις!!

Link to comment
Share on other sites

Alex δωσε φωτο στο λαο ρε συ....ξερω σιγουρα οτι οι φωτο το αδικουν αλλα ειναι το μονο μεσο για να το απολαυσουμε προς το παρων!!!'

Link to comment
Share on other sites

Απλα φανταστικο!!!!!! :bigemo_harabe_net-59: :bigemo_harabe_net-59:

Να το χαιρεσαι :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο Άλεξ! και καλή συνδιαστική μέθοδο χρησιμοποιείς ;)

Link to comment
Share on other sites

th_IMG_0256.jpg

νατα τα ωραια!!!!

ειναι βιντεο,απολαυστε!!!!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν λογια να περιγραψω αυτο που μολις ειδα............

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φιλε :jawdrop: , καταπληκτικο το εργοστασιο αλλα δεν τολμαω να σε ρωτησω αν τα πας καλα με τη ΔΕΗ. :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.Γι'αυτο το ενυδρειο εχω εκφραστει τοσες φορες,αλλες τοσες το ειδα στον υπνο μου.Μολις γυρισα απο τον χαρταετο και μετα απο αυτο το βιντεο μαλλον θα παω να ξαναπεταξω :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

δωστου ενα απο αυτα τα κιτρινα κ εσυ βρε αλεξ! :P

πολυ ωραιο ενυδρειο κ γενικα συστημα!

μολις αρχισουν και πιανουν το χωρο τους τα κοραλια θα ειναι σουπερ!

πραγματικος υφαλος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...