Jump to content

Θολουρα Στο Ενυνδρειο


aris910i

Recommended Posts

εχω ενα ενυνδριο που ειναι 120 λιτρα εδω και μια ευδομαδα εχει θολουρα κατω εναι στρωμενο με αμμο εχα ριξει και ενα φαμακο το clarity για να ξεθολωσει αλλα δεν εκανε τπτ τι να κανω;

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ; Έχεις προσθέσει την άμμο πρόσφατα ; Μπορεί να μην έχει πλυθεί καλά. Έχεις κάνει μετρήσεις τελευταία ; Δώσε λίγες ακόμα πληροφορίες :)

Link to comment
Share on other sites

εχω προσθεσει την αμμο εδω και ενα μηνα δεν εχω κανει μετρισεισ στο ενυνδριο μου. α! και κατι συμαντικο εχω πολυυυυ καιρο να αλλαξω το βιολογικο καθαρισμο(αυτα που ειναι σαν μακαροτσινια) σιμερα αλλαξα και τον υαλοβαμβακα

Link to comment
Share on other sites

Όταν έβαλες την άμμο φαντάζομαι ότι την έπλυνες καλά. Το βιολογικό υλικό των φίλτρων δεν το αλλάζουμε και δεν το πλένουμε με νερό βρύσης γιατί μετά bye bye η όποια βιολογία ! :) Υπάρχει περίπτωση να έχει υψηλές τιμές αμμωνίας ; Μπορεί να είναι και από τα φάρμακα που ρίχνεις αλλά καλύτερα να απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος σ'αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

το βιολογικο το εχω χρονια στο ενυδριο και παντα τον πλενω με ενυδριακο νερο.και την αμμο την επλυνα τωρα τι να κανω δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εριξες μεσα πολλα βακτηρια ?Αν ναι,εχεις παθει βακτηρια bloom το εχω παθει και γω θελει 2 βδομαδες ως και 1 μηνα+ για να φυγει με τακτικες αλλαγες νερου λιγο τροφη!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον η αμμοσ ειναι ετσι μου ειπαν. οταν την ειχα παρει δεν μου ειπαν να την πλυνω εγω ενοειτε οτι την ειχα πλυνει λιγο. τωρα τι να κανω πρεπει να βγαλω εξω την αμμο και να την πλυνω

Link to comment
Share on other sites

Όταν θόλωσε το νερό πόσο καιρό έτρεχε το ενυδρείο; Έχεις ψαρια μέσα; Ταίζεις;

Εάν φταίει η άμμος, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα έξτρα εσωτερικό φιλτράκι στο οποίο θα βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι και το οποίο θα αλλάζεις ανά 2-3 μέρες, ανάλογα με το τι μαζεύει. Εάν δεν έχεις δεύτερο φιλτράκι για αυτήν την δουλειά, θα το κάνεις στο ήδη υπάρχον. Αν φταίει η άμμος θα σου καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

το ενυνδριο το εχω πανω απο 5 χρονια και ειχα χαλικι και εβαλα αμμο.εχω ψαρια και τα ταιζω.εχω ενα φιλτρακι θα το δοκιμασω thx

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

παλι το ιδιο προβλημα εκανα μια αλλαγη στο νερο και παλι θολωσε ποσο καιρο πρεπει να περιμενω για να ξεθολωσει και τι πρεπει να κανω να καθαριζω το φιλτρο τι να κανω:

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις έχεις κάνει; Ποιές είναι οι ρουτίνες σου; Αλλαγές νερού (συχνότητα-τρόπος), συντήρηση φίλτρων.

Link to comment
Share on other sites

Τι άμμο έχεις βάλει μέσα?Μήπως είναι πολύ ψιλή (πούδρα)και με την παραμικρή κίνηση σηκώνεται?Βακτήρια γιατί ρίχνεις αν έχεις στρωμένο ενυδρείο?Το ενυδρειακό βαμβάκι το αλλάζουμε συχνά,ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις για να απομακρύνουμε τα όποια αιωρούμενα σωματίδια και για να μην βουλώνει τελικά και έχουμε μειωμένη ροή στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αλήθεια μετρήσεισ δεν έχω κανει. Αλλαγές νερού κάνω 2 φορές το μήνα και παραπάνω αν χρειαστεί το φίλτρο το πλένω με ενυδριακό νερό η άμμος που έχω είναι ψιλή και τέλος η ροή στο φουλ θα σας έβαζα και φωτογραφία αλλά δεν ξέρω πως μπαίνει

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ροή στο φούλ?δεν πιστεύω να είναι μίνι πλυντήριο?Τι φίλτρο έχεις και με τι ροή?Δύο φορές τον μήνα αλλαγή με τι φορτίο και πόσα λίτρα? Αναφέρεις πως δεν έχεις μέσα ψάρια-στρωμένο ενυδρείο-φουρτούνα-ρίχνεις βακτήρια-ψιλή άμμος....ψιλομπερδευτήκαμε.Καταρχήν αν είναι παλιό το ενυδρείο και δεν έχεις ξεπλύνει το φίλτρο η βιολογία παραμένει,αν βέβαια τάιζες έστω και ελάχιστο για να έχουν τροφή τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδριο που εχω ηταν απο το μαρινοπουλο 120 λιτρα με εσωτερικο φιλτρο.ειχε μια αντλια μεσα αλλα μου χαλασε προσφατα το καλωδιο και εβαλα μια αλλη που ειχα .καλυτερη απο την προηγουμενη (οταν μου ειχε ξαναθολωσει το ενυνδριο και οταν εβαλα την δευτερη αντλια στο ενυδριο την επομενη μερα ξεθολωσε)μετα απο λιγο καιρο εκανα αλλαγη του νερο περιπου το 50% του νερου αλλαξα και απο τοτε ξαναθολωσε.το ενυδριο ειναι παλιο εχω πλυνει την βιολογια και το φιλτρο τα βακτηρια που βαζω ειναι τησ sera ελπιζω να να τα εγραψα κατανοητα

Έγινε επεξεργασία - aris910i
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως απάντησες μόνος σου στην απορία σου. ξαναθόλωσε μετά την αλλαγή. Τι συνέβη?Έριξες κάτι μέσα όπως βακτήρια και θόλωσε ή το νερό έπεσε από ψηλά και ανατάραξε την άμμο? Άν είναι από τα βακτήρια μήπως έριξες μεγάλη ποσότητα? Από την άμμο βέβαια λίγο δύσκολα μιας και ψιλή να είναι μετά από λίγο θα ξανακάτσει,εκτός αν η αντλία είναι τόσο δυνατή και κοιτάει και προς τα κάτω και την κάνει άνω κάτω. Μπορεί βέβαια να μην έπλυνες όσο έπρεπε την άμμο και να βγάζει βρώμα.Αλήθεια η άμμος είναι κατάλληλη για ενυδρεία? Αν το φίλτρο κοιτάει κάτω στρέψε αλλού την έξοδο και αν ακόμα σου φαινεται υπερβολική (πές πόσα λίτρα γυρίζει την ώρα).Μπορείς να βάλεις και προέκταση σωλήνα στην έξοδο,να ανοίξεις και τρύπες,κάτι σαν spray bar για να μειώσεις την έντονη ροή (να σπάει).Αν τελικά,όπως ανάφερες και παραπάνω φταίει η άμμος,κάνε αλλαγή νερού πάλι,αλλαγή βαμβακιού και βλέπεις.Μην ρίξεις βακτήρια πάλι για να δείς τι φταίει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως απάντησες μόνος σου στην απορία σου. ξαναθόλωσε μετά την αλλαγή. Τι συνέβη?Έριξες κάτι μέσα όπως βακτήρια και θόλωσε ή το νερό έπεσε από ψηλά και ανατάραξε την άμμο? Άν είναι από τα βακτήρια μήπως έριξες μεγάλη ποσότητα? Από την άμμο βέβαια λίγο δύσκολα μιας και ψιλή να είναι μετά από λίγο θα ξανακάτσει,εκτός αν η αντλία είναι τόσο δυνατή και κοιτάει και προς τα κάτω και την κάνει άνω κάτω. Μπορεί βέβαια να μην έπλυνες όσο έπρεπε την άμμο και να βγάζει βρώμα.Αλήθεια η άμμος είναι κατάλληλη για ενυδρεία? Αν το φίλτρο κοιτάει κάτω στρέψε αλλού την έξοδο και αν ακόμα σου φαινεται υπερβολική (πές πόσα λίτρα γυρίζει την ώρα).Μπορείς να βάλεις και προέκταση σωλήνα στην έξοδο,να ανοίξεις και τρύπες,κάτι σαν spray bar για να μειώσεις την έντονη ροή (να σπάει).Αν τελικά,όπως ανάφερες και παραπάνω φταίει η άμμος,κάνε αλλαγή νερού πάλι,αλλαγή βαμβακιού και βλέπεις.Μην ρίξεις βακτήρια πάλι για να δείς τι φταίει τελικά.

Φυσικά και είναι!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&st=0&p=550987entry550987

Link to comment
Share on other sites

μαλλον απο τα βακτηρια ειναι το φιλτρο γυρνα 300 λιτρα την ωρα αλλα θα χαμηλωσω τη ροη απο το φιλτρο και βλεπουμε...μπορει να ειναι και απο την αμμο (πως ανεβαζουμε φωτογταφιες)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λίγο δύσκολο από τα βακτήρια εκτός και αν ρίχνεις μεγάλη ποσότητα.Κάνε και μετρήσεις να δείς που είσαι.Προσωπικά έχω πολλά χρόνια να χρησιμοποιήσω βακτήρια,αλλά από φίλους που τους έχω βοηθήσει στο στήσιμο δεν παρουσιάστηκαν τέτοια προβλήματα.Άλλαξε 50% νερό και μην ρίξεις να δείς τι θα γίνει από θολούρα.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδριο που εχω ηταν απο το μαρινοπουλο 120 λιτρα με εσωτερικο φιλτρο.ειχε μια αντλια μεσα αλλα μου χαλασε προσφατα το καλωδιο και εβαλα μια αλλη που ειχα .καλυτερη απο την προηγουμενη (οταν μου ειχε ξαναθολωσει το ενυνδριο και οταν εβαλα την δευτερη αντλια στο ενυδριο την επομενη μερα ξεθολωσε)μετα απο λιγο καιρο εκανα αλλαγη του νερο περιπου το 50% του νερου αλλαξα και απο τοτε ξαναθολωσε.το ενυδριο ειναι παλιο εχω πλυνει την βιολογια και το φιλτρο τα βακτηρια που βαζω ειναι τησ sera ελπιζω να να τα εγραψα κατανοητα

Αν χρησημοποιεις το bio nitrivec της sera η θολουρα ειναι φυσιολογικη και επιθυμητη οπως αναφερει και ο κατασκευαστης.Εξαφανιζεται μετα απο 4 μεχρι και 24 ωρες συμφωνα παντα με της οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

ναι της sera χρησιμοποιω αλλα η θολουρα στο ενυδριο ειναι μια εβδομαδα.η θολουρα οπως ανεφερα πιο πανω οταν αλλαξα φιλτρο εξαφανιστικε μεσα σε ενα βραδυ, οταν εκανα αλλαγη του νερου υποπτευομαι μηπως ανακατευτικαν τα βακτηρια (αν γινεται αυτο) θελω να βαλω και φωτο αλλα δεν ξερω πως μπαινει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...