Jump to content

Συμβουλές Για Καλές Φωτογραφίες Σε Ενυδρεία..


Recommended Posts

λοιπόν φίλοι θα προσπαθήσω να σας πω δυο - τρία μυστικά για να βγάζετε καλές φωτογραφίες τα ενυδρεία σας και με dslr μηχανές αλλά και compact.

1.κατά ‘ρχην είναι καλό όταν βγάζουμε φωτογραφίες το ενυδρείο μας να έχουμε κλειστά όλα τα υπόλοιπα φώτα του σπιτιού άλλα και τα παντζούρια για να μην έχουμε αντανακλάσεις από το ενυδρείο..

2. Καλό θα είναι να φωτογραφίζουμε πάντα κάθετα στο ενυδρείο . δλδ ο φακός μας να είναι κάθετα στο τζάμι

aquariumshots.png

aquariumshotsup.png

3.καλό θα είναι να μην χρησιμοποιούμε φλας για τον λόγο των αντανακλάσεων.

4. καλό θα είναι να τραβάμε φωτογραφίες με λίγο ανεβασμένα ISO (ευαισθησία φιλμ). δλδ. μπορούμε να δουλέψουμε σε 400 , 800 , 1600. με τον ανάλογο κόκκο πάντα και με την ανάλογη μηχανή δεν είναι όλα τα iso ίδια σε όλες τις μηχανές (σε σχέση με τον κόκκο).

5. για αυτούς που θέλουν να τραβήξουν macro φωτογραφίες καλό θα είναι να δουλέψουν σε υψηλά διαφράγματα για να πάρουν ένα καλό βάθος πεδίου αυτό θα έχει βέβαια σαν αποτέλεσμα να δουλέψουν σε χαμηλές ταχύτητες κλειστού (για να μην έχουν σκοτεινές φωτογραφίες) και να έχουν θολές φωτογραφίες σε κάποια σημεία.. για αυτό τον λόγο ανεβάζουμε το iso σε υψηλά επίπεδα 800, 1600 , 3200 για να έχουμε υψηλές ταχύτητες και κρυσταλλινες φωτογραφίες..

έρχεται και συνέχεια....

εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για της χρησημες συμβουλες! εγω ακομη παλευω να βγαλω σωστη φωτο!

Link to comment
Share on other sites

εδω φιλοι μου θα δουμε ενα παραδειγμα που εκανα για να καταλαβουμε το βαθος πεδιου...

παρακολουθηστε το σημειο που ειναι καθαρο ποσο καθαριζει οσο ανεβενει το διαφραγμα και ταυτοχρονα ποσο μεγαλωνει ο χρονος εκθεσεις (Av: ταχυτητα κλειστρου)

ολες οι φωτογραφιες ειναι με 1600 iso.

1. f 2,8 - Av 1/40 (το 1/40 σημενει οτι κοψαμε το δευτερολεπτο σε 40 κοματια και πειραμε το 1)-(οσο ποιο μικρο ειναι το f τοσο μεγαλητερο ανοιγμα εχει το διαφραγμα)

_MG_2808.jpg

2. f 3,2 - Av 1/30

_MG_2809.jpg

3. f 4,5 - Av 1/15

_MG_2810.jpg

4. f 6,3 - Av 1/8

_MG_2811.jpg

5. f 9 - Av 1/4

_MG_2812.jpg

6. f 13 - 0,5sec

_MG_2813.jpg

7. f 18 - 1 sec

_MG_2814.jpg

8. f 25 - 2sec

_MG_2815.jpg

ελπιζω να βοηθησα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλοδεχουμενη καθε συμβουλη και καλα εκανες που ανοιξες ενα ενδιαφερων θεμα, αλλα αν η μηχανη οπως η δικια μου που ειναι compact και χωρις καποιο ιδιαιτερο ζουμ, τη βαθος και τη πλατος, μονο για τον γκρεμο ειναι καλη με πολυ βαθος.

Καλα και τα ISO αλλα οχι με 5 megapixel μηχανη, επισης ενδιαφερων και το white balance αλλα παντα οι απλες compact εχουν περιορισμενες επιλογες και ικανοτητες. Αυτο που θελω να πω ειναι πως γενικα η μηχανη παιζει μεγαλο ρολο ανεξαρτητα βεβαια απο τις πολυ σωστες συμβουλες που προτείνεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλοδεχουμενη καθε συμβουλη και καλα εκανες που ανοιξες ενα ενδιαφερων θεμα, αλλα αν η μηχανη οπως η δικια μου που ειναι compact και χωρις καποιο ιδιαιτερο ζουμ, τη βαθος και τη πλατος, μονο για τον γκρεμο ειναι καλη με πολυ βαθος.

Καλα και τα ISO αλλα οχι με 5 megapixel μηχανη, επισης ενδιαφερων και το white balance αλλα παντα οι απλες compact εχουν περιορισμενες επιλογες και ικανοτητες. Αυτο που θελω να πω ειναι πως γενικα η μηχανη παιζει μεγαλο ρολο ανεξαρτητα βεβαια απο τις πολυ σωστες συμβουλες που προτείνεις!

δυστιχος οι παλιες compact δεν δινουν πολλες δυνατοτητες στον χρηστη... ομως οι καινουριες το κανουν αυτο σε βαθμο που φτανουν μηχανες dslr.

πλεων εχεις μηχανες με 150ε που κανουν παπαδες.....

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις στειλε μου σε ενα πμ μηχανες τις οποιες θεωρεις σε αυτα τα λεφτα καλες μια που με ενδιαφερει το θεμα, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πολυ χρησημες συμβουλες βασιλη...μπραβο σου...αντε να βγαζουμε καμια καλη φωτο......:)

Link to comment
Share on other sites

Σωστο σε βρησκω ,μας βοηθεισες με το παραπανω ευχαριστουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες!

Μήπως έχεις καμιά συμβουλή για ενυδρεία με κουρμπαριστό το μπροστά τζάμι?

Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες με ένα κλασικό flat τζάμι?

Σε ρωτώ γιατί ασχολούμαι με macro φωτογραφίες και παρατηρώ ότι υπάρχουν σημεία που δεν μπορώ να κάνω καλό focus με τίποτα, ακόμα και με τρίποδο, ενώ με κλασικό zoom φακό κάνει μια χαρά focus στα σημεία αυτά. Δεν ξέρω άμα παίζει κάτι περίεργο τους macro φακούς και κουρμπαριστά τζάμια..

Μπορείς να μου απαντήσεις και με π.μ. για να μην χαλάσουμε το ποστ σου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...