Jump to content

Αλλαγή, Νερό Αλλαγής Και Καθάρισμα Φίλτρου.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! :)

Έχω περάσει από το πρώτο δύσκολο στάδιο του στρωσίματος και περνάω στο στάδιο της συντήρησης για το οποίο έχω μερικές απορίες. Το ενυδρείο είναι 25 λίτρα φυτεμένο με μονομάχο και σαλιγκάρια.

Ερωτήσεις

1) Οι εβδομαδιαίες αλλαγές νερού γίνονται για τον καθαρισμό του νερού από νιτρικά ή για την ανανέωση του(περισσότερο οξυγόνο, φρεσκάδα);

2) Αν αλλάζω 30% είμαι καλυμμένη?

3)Έχω φίλτρο με σπρέιμπαρ, οι σωλήνες του οποίου αποκτάνε μια γλίτσα καφεκίτρινη και παρατηρώ και μείωση της ροής. Να καθαρίζω τους σωλήνες ή χαλάω τη βιολογία? Επίσης βγάζοντας το φίλτρο από την πρίζα για τον καθαρισμό κατά την αλλαγή σκοτώνονται βακτήρια?

4) Το νερό της αλλαγής πως πρέπει να είναι προετοιμασμένο? Αναλύω:

Πόσες μέρες πριν να το βάλω σε κουβά? Το προετοιμάζουμε μόνο για το θέμα της θερμοκρασίας? Το προετοιμάζω με αντιχλώριο ή ρίχνω αντιχλώριο την μέρα της αλλαγής? Άν του βάλω και τύρφη και πέσει το Ph 1 βαθμό σε σχέση με το Ph του ενυδρείου θα υπάρξει πρόβλημα μετά την αλλαγή στο ψάρι, στα φυτά, στα σαλιγκάρια ή είναι αμελητέα διαφορά τιμών για το 30%?

5) Καθ'όλη αυτή τη διαδικασία καθαρισμού, επειδή θα βουτήξω μέσα στο ενυδρείο χέρια, μαγνήτη για τζάμια ίσως και σκούπα, το ψάρι το αποθηκεύω σε τάπερ για να μην σοκαριστεί ή στο τάπερ θα σοκαριστεί περισσότερο γι'αυτο το αφήνω στο ενυδρείο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! :)

Έχω περάσει από το πρώτο δύσκολο στάδιο του στρωσίματος και περνάω στο στάδιο της συντήρησης για το οποίο έχω μερικές απορίες. Το ενυδρείο είναι 25 λίτρα φυτεμένο με μονομάχο και σαλιγκάρια.

Ερωτήσεις

1) Οι εβδομαδιαίες αλλαγές νερού γίνονται για τον καθαρισμό του νερού από νιτρικά ή για την ανανέωση του(περισσότερο οξυγόνο, φρεσκάδα);

2) Αν αλλάζω 30% είμαι καλυμμένη?

3)Έχω φίλτρο με σπρέιμπαρ, οι σωλήνες του οποίου αποκτάνε μια γλίτσα καφεκίτρινη και παρατηρώ και μείωση της ροής. Να καθαρίζω τους σωλήνες ή χαλάω τη βιολογία? Επίσης βγάζοντας το φίλτρο από την πρίζα για τον καθαρισμό κατά την αλλαγή σκοτώνονται βακτήρια?

4) Το νερό της αλλαγής πως πρέπει να είναι προετοιμασμένο? Αναλύω:

Πόσες μέρες πριν να το βάλω σε κουβά? Το προετοιμάζουμε μόνο για το θέμα της θερμοκρασίας? Το προετοιμάζω με αντιχλώριο ή ρίχνω αντιχλώριο την μέρα της αλλαγής? Άν του βάλω και τύρφη και πέσει το Ph 1 βαθμό σε σχέση με το Ph του ενυδρείου θα υπάρξει πρόβλημα μετά την αλλαγή στο ψάρι, στα φυτά, στα σαλιγκάρια ή είναι αμελητέα διαφορά τιμών για το 30%?

5) Καθ'όλη αυτή τη διαδικασία καθαρισμού, επειδή θα βουτήξω μέσα στο ενυδρείο χέρια, μαγνήτη για τζάμια ίσως και σκούπα, το ψάρι το αποθηκεύω σε τάπερ για να μην σοκαριστεί ή στο τάπερ θα σοκαριστεί περισσότερο γι'αυτο το αφήνω στο ενυδρείο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια!

1)οι αλλαγες νερου γινονται για την μειωση των νιτρικων.

2)ναι.εισαι υπερκαλυμμενη με το 30%.προσωπικη μου γνωμη, αν ταϊζεις με συνεση, δε χρειαζεται αλλαγη καθε βδομαδα.ανα δυο βδομαδες και θα εισαι μια χαρα.

3)βγαζοντας το φιλτρο απ τη μπριζα δεν σκοτωνεις βακτηρια.οσο για τις σωληνωσεις που ρωτας,φυσικα και μπορεις να τις καθαρισεις(δε σκοτωνεις βιολογια)

4)το προηγουμενο βραδυ πριν την αλλαγη βαλε το νερο στον κουβα ΜΕ αντιχλωριο.την επομενη εισαι ετοιμη για αλλαγη νερου.φυσικα και 2-3 ωρες πριν την αλλαγη νερου να ετοιμασεις οπως σου ειπα το νερο,παλι δε θα χεις προβλημα.οσο για την τυρφη που ρωτας....δε βρισκω λογο να τη χρησιμοποιεισεις.

5)το ψαρι καλυτερα αστο μεσα στο ενυδρειο παρα βαλε-βγαλε σε ταπερ.

ευχομαι να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ιδιαίτερα ανεβασμένα νιτρικά επιτρέπεται να κάνω δηλαδή αλλαγή κάθε 10 μέρες?

Αυτό για την μη χρησιμοποίηση της τύρφης μου το ξανάπαν σήμερα. Απλά επειδή κι εσύ μένεις Θεσσαλονίκη οπότε ξέρεις τις σκληρότητες του νερού μας είπα να τις χαμηλώσω λίγο(αν και μάταια... μόνο με όσμωση όπως το βλέπω το πράμα). Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ιδιαίτερα ανεβασμένα νιτρικά επιτρέπεται να κάνω δηλαδή αλλαγή κάθε 10 μέρες?

Αυτό για την μη χρησιμοποίηση της τύρφης μου το ξανάπαν σήμερα. Απλά επειδή κι εσύ μένεις Θεσσαλονίκη οπότε ξέρεις τις σκληρότητες του νερού μας είπα να τις χαμηλώσω λίγο(αν και μάταια... μόνο με όσμωση όπως το βλέπω το πράμα). Ευχαριστώ πολύ!

δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να χαμηλωσεις τη σκληροτητα του νερου σου.βρυσουλα και παλι βρυσουλα στο μονομαχο σου.αλλαγη οπως σου ειπα και καθε 15 μερες δεν τρεχει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον babinio...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...