Jump to content

Μπόλιασμα Γλυκού Νερού


Recommended Posts

Καλησπέρα! Αν κάποιος κοντά στο νέο ηράκλειο (Αθήνα), προσφέρεται να βοηθήσει ένα νεούδι στο στρώσιμο του ενυδρείου του με λίγο νεράκι από το φίτρο και το ενυδρείο του θα του ήμουν υπόχρεος... Ευχαριστώ εκ των προτέρων! (και αν δεν υπάρξει κάποιος δεν πειράζω πάλι τον ευχαριστώ! 10.gif )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Το μπόλιασμα που θες να κάνεις, δεν θα γίνει με το νερό άλλου ενυδρείου. Πρέπει να πάρεις από κάποιον φίλο, λίγο βιολογικό υλικό από ενα ήδη στρωμένο φίλτρο. Γιατί δεν χρησιμοποιείς κάποιο σκεύασμα με βακτήρια, εμπορίου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Το μπόλιασμα που θες να κάνεις, δεν θα γίνει με το νερό άλλου ενυδρείου. Πρέπει να πάρεις από κάποιον φίλο, λίγο βιολογικό υλικό από ενα ήδη στρωμένο φίλτρο. Γιατί δεν χρησιμοποιείς κάποιο σκεύασμα με βακτήρια, εμπορίου?

Αρκεί αυτό? Γενικά οι μισοί μου λένε ότι δεν κάνουν δουλειά αυτά τα σκευάσματα, οι άλλοι μισοί ότι κάνουν... Εννοείτε ότι θα υπάρχει παράλληλα πηγή αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Άν βιάζεσαι να βάλεις ψαράκια το μπόλι είναι ιδανικό.

Άν έχεις την υπομονή τότε ζωντανά βακτήρια, πηγή αμμωνίας όπως είπες (τροφούλα κατά προτίμηση) και περιμένεις 20-30 μέρες να ολοκληρωθεί ο κύκλος του ενυδρείου.

Τα σκευάσματα έχουν δημιουργηθεί για αυτό τον λόγο. Είναι αδύνατο να μην κάνουν δουλειά.

Άλλα πιό γρήγορα και άλλα πιό αργά, άλλα δουλειά σίγουρα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει μια προσπάθεια που είναι ακόμα σε εξέλιξη με σκεύασμα του εμπορίου. Σίγουρα θα βρεις και άλλα παρόμοια άρθρα.
Link to comment
Share on other sites

ωραία θα το μελετήσω! Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και εδώ : Μπόλιασμα : προετοιμασία και διαδικασία.

Αν βρεις μπόλι και βιάζεσαι να το προτιμήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο άρθρο (το αποθήκευσα και στους σελιδοδείκτες) αλλά δεν το βλέπω να βρίσκω κανέναν...

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

ειδες τα πμ σου???

Link to comment
Share on other sites

υποθέτω ότι ειδοποίηση για pm δεν εμφανίζεται αυτόματα όπως σε κάποια άλλα forum ε? (Ψαχνώ emotion με φατσούλα που ντρέπεται αλλά δεν τη βρίσκω...) Προσφέρθηκαν τόσα άτομα να με βοηθήσουν και δεν πήρα χαμπάρι... :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

lock

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...