Jump to content

Μεταχειρισμενο Φιλτρο Σε Νεο Ενυδρειο


Recommended Posts

καλημερα σε ολους παιδια...λοιπον σημερα μου ερχεται απο επαρχεια ενα 2080 φιλτρο απο ταξιδι 12ωρων..το παδι που μου το δινει το ειχε σε λειτουργια 2 χρονια σε ενυδρειο με κιχλιδες χωρις κανενα προβλημα..τι πρεπει να κανω για να διατηρησω τη βιολογια που εχει?θα ημουν υποχρεος να μου απαντουσατε το συντομοτερο δυνατον γιατι κατα τισ 12 θα το παραλαβω..

παντα φιλικα

γιωργος

Link to comment
Share on other sites

τωρα στηνω το ενυδρειο και απο δευτερα τριτη το γεμιζω νερο....για αρχη αν μου δινατε καποια ιδεα θα το εβαζα σε βαρελι 50 λιτρων για να διατηρησει τη βιολογια του

Link to comment
Share on other sites

προτεινω να γεμισεις το βαρελι με νερο και αντιχλωριο και να συνδεσεις εκει το φιλτρο προσωρινα.επειδη τα βακτηρια του φιλτρου πρεπει να τρεφονται με κατι πρεπει να τους δωσεις τροφη.αν ριξεις λιγη τροφη(ψαριων) φοβαμαι οτι θα αργησει να βγαλει αμμωνια και το φιλτρο ηδη ειναι 12 ωρες εκτος λειτουργιας.ριξε λιγο καθαρη αμμωνια και μετα αν εχεις τεστ κανε για να δεις αν μηδενιζει η αμμωνια οποτε η βιολογια σου υφισταται.

Link to comment
Share on other sites

εάν το φίλτρο ήταν στρωμμένο και λειτουργούσε 2 χρόνια, δεν θα πάθει κάτι με το ταξίδι. Εάν θες, κάνε αυτό που λες με το βαρέλι, απλά για να κυκλοφορεί νερό - απλά μην ξεχάσεις αντιχλώριο στο βαρέλι. Από την στιγμή που θα στήσεις το ενυδρείο σου αύριο-μεθαύριο δεν θα έχεις θέμα.

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια γεμισα το βαρελι με 60λιτρα νερο εριξα αντιχλωριο και μετα απο λιγη ωρα εβαλα σε λειτουργια το φιλτρο..η αληθεια ειναι οτι αυτοματα με το που το λειτουργησα βρωμισε το νερο..ειναι φυσιολογικο αυτο?πρεπει να κανω καποια στιγμη καμια αλλαγη?μετρηση ποτε να κανω?αυριο θα ριξω λιγα βακτηρια και θα ριξω ενα flake..

υγ1 ειναι απιστευτα αθορυβο το 2080

υγ2 αν ειναι καλες οι μετρησεις θα ηθελα να μου πειτε τι συντηρηση να κανω?πχ αλλαγη υαλοβαμβακα,καθαρισμο των πρασινων λαστιχενιων σωληνων..να το κανω μια και καλη τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να αδιασεις το νερο που ηταν μεσα στο φιλτρο.Τωρα κανε αυριο τα τεστ να δουμε τι εχει,ριχνε μερικα φιλαρακια μεσα. :)

Link to comment
Share on other sites

το βαρελι καθαρισε εντελως..αυριο θα ριξω κανενα φιλαρακι...και μεθαυριο ισως κανω μετρησεις να δουμε που βαδιζουμε

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια...λοιπον καποιες γρηγορες μετρησεις απ οτο νερο του βαρελιου.. nο3 10,

nο2 0,(τεστ esha)gh 11,kh 10,ph 8,(test api)και αμμωνια 0(test sera)(αν θυμαμαι καλα ειναι το ανοιχτο κιτρινο αλλα εχω χασει το χαρτι...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μια χαρά! Κράτησε το έτσι στο βαρέλι μέχρι να το βάλεις στο ενυδρείο όπως λες αφού το στήνεις τώρα δεν θα το αργήσεις οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή γιατί να κάνεις; Αλλαγή κάνουμε κυρίως για να ρίξουμε τα ΝΟ3. Από την στιγμή που το έχεις σε βαρέλι και δεν έχεις ζωντανά, άστο να τρέχει. Απλά πρέπει να συντηρείς την βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..επανερχομαι με 2 ερωτησουλες αφου μου ηρθε η ιδιοκατασκευη βαση μου και μπηκα στην τελικη ευθεια.....

1 χτες εβαλα λιγο ενυδρειακη σιλικονη στο ενυδρειο μεσα...μπορω αυριο να ριξω το νερο?

2 αν αυριο τελικα μπορεσω να βαλω το νερο επειδη εχω ξεχασει τι εκανα

στο παλιο μου ενυδρειο,πρεπει να βαλω και αντιχλωριο?και αν ποσο?τιποτε

αλλο οπως βακτηρια πρεπει να βαλω?Το βραδυ θα προσπαθησω να ανεβασω και

καμια φωτο απο τη βαση..

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να το αφησεις δυο 24ωρα φουλ και παραπανω κακο δεν θα κανει!!! αντχλωριο να βαλεις η συσκευασια πανω λεει αναλογα με τα λιτρα που εχεις ποσο να ριξεις.! οταν το κανεις αυτο βαζεις το φιλτρο που εχεις στο βαρελι μετρας και μετα βαζεις και λιγα βακτηρια και να βοηθησεις την βιολογια σου!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους...λοιπον χτες παρελαβα τη βαση..πραγματικα εγινε πολυ καλη δουλεια και δε φαινεται πουθενα ο κοιλοδοκος που χρησιμοποιηθηκε...χτες επισης ανοιξα το 2080..εβγαλα το νερο που ηταν μεσα και ηταν απιστευτα βρωμικο...αλλαξα υαλοβαμβακες καθαρισα το μπλε σφουγγαρι και απομακρυνα απο το κατω μερος του φιλτρου τα περριτωματα...πιστευω δε τιθεται θεμα απομακρυνησς της βιολογιας μιας και τα υλικα ολα μεσα ηταν φουλ βιολογια(βρωμια)..με τη σειρα απο κατω προς τα πανω ειχαμε τα εξης..κατω κατω το παιδι που μου το εδωσε ηταν γεματο με τα μαυρα πλαστικα κυλινδρακια(πιστευω να καταλαβατε τι λεω) μετα ειχε το κεραμεικο(μπιλακια και μακαρονακι)με υαλοβαμβακα πανω απο αυτο και πανω πανω ειχε το μπλε σφουγγαρι..καθαρισα οσο μπορουσα και τα λαστιχα και το φιλτρο νομιζω ειναι σχεδον ετοιμο να μπει στο ενυδρειο...αυτο που ηθελα να σας ρωτησω ειναι τι να κανω με τα αλλα 2 φιλτρα..στο 2036 ελεγα να βαλω μονο μηχανικο και στο 2217 να ειναι κομπλε...μου προτεινετε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να τα χρησιμοποιείς και τα τρία? Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Εγώ θεωρώ, γενικά, πως τα εξωτερικά πρέπει να χρησιμοποιούνται περισσότερο για το βιολογικό υλικό που μπορούν να πάρουν. Εάν θες ένα μηχανικό, ή πάρε ένα μικρό εσωτερικό που θα σε βοηθήσει στην κυκλοφορία, ή χρησιμοποίησε αυτό από τα εξωτερικά με τον λιγότερο χώρο για υλικό.

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

αρα θα χρησιμοποιησω το 2036 για μηχανικο..αλλα με ποια σειρα πρεπει να βαλω μεσα τα μηχανικα υλικα?και επισης το 2217 που θα το βαλω και αυτο και το εχω καθαρισει 1 χρονο πριν με νερο βρυσης πως μπορω να το στρωσω και αυτο?

υγ το ενυδρειο ειναι 700λιτρα αλλα βγαζοντας αμμο πετρες θα μεινουνε καπου στα 500..αρα θα εχω περιπου 3200λιτρα κυκλοφορια...το θεωρειται υπερβολικο?

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε μου γειά σου και από εμένα .

Πότε δεν έκανε κακό η υπερβολή στα φίλτρα , σε αυτόν τον τομέα καλά κάνεις και είσαι υπερβολικός .

Εγώ σε 350 λ εχω 1880 λ/ω .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω πως κακος καθαρισες το φιλτρο μια που θα μπει σε αστρωτο ενυδρειο. Επισης θα σου προτεινα να βαλεις και το χρησημοποιημενο νερο του βαρελιου μεσα στο καινουργιο ενυδρειο. Απο εκει και περα μια χαρα ειναι τα πολλα φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...