Jump to content

?!?!στρωσιμο Και Αμμωνια !?!?!


Recommended Posts

Καλημερα παιδια!!!Εχω ενα 180 λιτρο το οποιο αλλαξα την αμμοαπο την αρχη με καινουρια...εβαλα βακτηρια της τετρα και ο δετσοπας μου ειπε να βαλω ψαρο εντος 24ωρου απο την στιγμη που θα ριξεις μεσα τα βακτηρια και οτι εχει σημασια μεσα σε 24 ωρες ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο...Εβαλα λοιπον 2 δισκους και εδω και 2 μερες ανεβηκε η αμμωνια στο 0.25 ..Αυτο γινεται λογω του κυλου του αζωτου?Μηπως πρεπει να κανω αλλαγη το 1/5 του ενυδρειου μου για να πεσει η θα πεσει μονη της?

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βιάστηκες λίγο...

Στην ουσία αυτό που λένε οι οδηγίες των σκευασμάτων και οι πετσοπάδες "βάλτε ψάρια" σε 24 ώρες ή σε 2 βδομάδες αναλόγως την φίρμα των βακτηρίων, εννοούν "ρίχτε πηγή αμμωνίας". Αντί για ψάρια έπρεπε απλά να ρίξεις λίγη ψαροτροφή δηλαδή, σε αυτό το 24ωρο και να τέσταρες το νερό σου για κάνα 10ήμερο έως ότου μηδένιζες τα πάντα(εκτός απτα NO3 φυσικά).

Κατά τ'άλλα θα σε συμβουλέψουν οι εμπειρότεροι τι μπορείς να κάνεις τώρα και πως θα συνεχίσει ο κύκλος του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε, κατα αρχας αλλαξες μονο την αμμο ή το εστεισες ολο απο την αρχη;

Εχεις στρωμενο φιλτρο και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε, κατα αρχας αλλαξες μονο την αμμο ή το εστεισες ολο απο την αρχη;

Εχεις στρωμενο φιλτρο και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;

οι φωτογραφιες των δισκων μου σας τις παραθετω...Το φιλτρο μου ετρεχε πανω απο εξι μηνες και επιασα μαυρη αλγη σε σημειο μεγαλο το μισο χαλικι και παραπανω ηταν σχεδον μαυρο οι πετρες ψιλο μαυρες και αυτες... ηταν εντελως αντιαισθητικο θεαμα.Ετσι λοιπον πηρα την αποφαση να αλλαξω το χαλικι αφου ειχα ριξει παραπανω οξιζενε απο οτι επρεπε και τα πρωην ψαρια τα εστειλα αδειαβαστα ...ειχε πιασει πολλη αλγη το χαλικι και δεν ηξερα ποσο να βαλω και αν εριξα πολυ με αποτελεσμα αυτα που ειπα πριν..Αφου αποφασισα να ξαναβαλω χαλικι επρεπε να καθαρισω και τα σφουγγαρια του φιλτρου που πιθανον θα μολινθηκαν και αυτα...και σε αυτο το σημειο επανερχομαι στο πρωτο μηνυμα μου που λεω για τον πετσοπα που μου ειπε να βαλω βακτηρια και εντος 24ωου να βαλω τα ψαρια....Αυτα εν ολιγις...Το ερωτημα ομως ειναι παλι το ιδιο πως θα διωξω την αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από το φίλτρο σου καθάρισες τα σφουγγάρια μόνο όχι και το βιολογικό υλικό; Θα σου έλεγα να πας τους δίσκους στο πετ σοπ να τους κρατήσουν γιατί αν έχασες την βιολογία σου τότε πας πάλι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας την αμμωνια μπορεις να την ελατωσεις με αλλαγες νερου. Επισης υπαρχει ενα αντιχλωριο που λεγεται Prime και ειναι της seacheam το οποιο βοηθαει επισης στην δεσμευση αζωτουχων ενωσεων.

Απο εκει και περα θα πρεπει να μας δωσεις περισοτερες πληροφοριες οσο αφορα το ενυδρειο σου.

Ποσα λιτρα ειναι και οταν το ξαναστησες το επλυνες με νερο ή τη; Ποιο φιλτρο εχεις και εκτος απο σφουγγαρια εχεις μεσα καποιο βιολογικο κεραμικο υλικο σαν μπιλακια ή σαν κοφτο μακαρονακι μεσα σε αυτο, και αν ναι ειναι καινουργιο ή απο το παλιο στησιμο;

Θερμοστατη και αεραντλια εχεις; ΡΗ;

Βοηθα μας για να σε βοηθησουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας την αμμωνια μπορεις να την ελατωσεις με αλλαγες νερου. Επισης υπαρχει ενα αντιχλωριο που λεγεται Prime και ειναι της seacheam το οποιο βοηθαει επισης στην δεσμευση αζωτουχων ενωσεων.

Απο εκει και περα θα πρεπει να μας δωσεις περισοτερες πληροφοριες οσο αφορα το ενυδρειο σου.

Ποσα λιτρα ειναι και οταν το ξαναστησες το επλυνες με νερο ή τη; Ποιο φιλτρο εχεις και εκτος απο σφουγγαρια εχεις μεσα καποιο βιολογικο κεραμικο υλικο σαν μπιλακια ή σαν κοφτο μακαρονακι μεσα σε αυτο, και αν ναι ειναι καινουργιο ή απο το παλιο στησιμο;

Θερμοστατη και αεραντλια εχεις; ΡΗ;

Βοηθα μας για να σε βοηθησουμε!

Το ενυδρειο ειναι 180 λιτρων JUWEL Rio.

Φιλτρο εχω το BLUEXTREME 700/110/1500 To σφουγγαρι του ανθρακα το εχω βγαλει...Εχω βαλει βιολογικο υλικο που μοιαζει με κοφτο μακαρονακι..Καθαρισα τα δυο σφουγγαρακια απο τα 4 τα αλλα εχουν την περιβοητη βρωμια(ωφελιμα βακτιρια).Φυσικα εβαλα και βακτηρια της SERA (bio nitrivec)που γραφει στις οδηγιες αφου ριξεις την συγγεκριμενη ποσοτητα για τα λιτρα εντος 24 ωρων οχι λιγοτερο ουτε περισσοτερο βαζεις ψαρι.

Εβαλα καινουριο χαλικι.

Θερμοστατη εχω εναν 200watt αρκετο για να ζεστανει το ενυδρειο.Αυτη την στιγμη που γραφω εχω 27 προς 28 βαθμους.

PH που μετρησα με τον ηλεκτρονικο μετρητη ειχα 6.8.

Αεραντλια δεν εχω και δεν ξερω αν θα επρεπε να βαλω στην παρουσα φαση.

Εχω διαφορα φυτα μεσα δεν ξερω αν ειναι ωφελιμα αυτην την στιγμη.

Εχω 3 Ξυλα φυσικα το χρωμα του νερου εχει αλλαξει απο τα ξυλα αν και τα ειχα 3 μερες στο νερο πριν τα βαλω στο ενυδρειο.

Αλλαγη οποτε θα κανω παντα με νερο απο τον οσμωτη 4 σταδιων που εχω.

Αμμωνια εχω τωρα που την μετρησα 0.5 με τo τεστ της API.

Οι δισκοι προς εκπληξη μου κοινουνται πολυ καλα δεν εχουν τρανταγματα, δεν λαχανιαζουν ,ειναι καλα τα χρωματα τους

Δεν ξερω τι αλλο να γραψω και αν βοηθησα για μια σχετικη εικονα του ενυδρειου μου.

Ευχαριστω!! :waaa:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 180 λιτρων JUWEL Rio.

Φιλτρο εχω το BLUEXTREME 700/110/1500 To σφουγγαρι του ανθρακα το εχω βγαλει...Εχω βαλει βιολογικο υλικο που μοιαζει με κοφτο μακαρονακι..Καθαρισα τα δυο σφουγγαρακια απο τα 4 τα αλλα εχουν την περιβοητη βρωμια(ωφελιμα βακτιρια).Φυσικα εβαλα και βακτηρια της SERA (bio nitrivec)που γραφει στις οδηγιες αφου ριξεις την συγγεκριμενη ποσοτητα για τα λιτρα εντος 24 ωρων οχι λιγοτερο ουτε περισσοτερο βαζεις ψαρι.

Εβαλα καινουριο χαλικι.

Θερμοστατη εχω εναν 200watt αρκετο για να ζεστανει το ενυδρειο.Αυτη την στιγμη που γραφω εχω 27 προς 28 βαθμους.

PH που μετρησα με τον ηλεκτρονικο μετρητη ειχα 6.8.

Αεραντλια δεν εχω και δεν ξερω αν θα επρεπε να βαλω στην παρουσα φαση.

Εχω διαφορα φυτα μεσα δεν ξερω αν ειναι ωφελιμα αυτην την στιγμη.

Εχω 3 Ξυλα φυσικα το χρωμα του νερου εχει αλλαξει απο τα ξυλα αν και τα ειχα 3 μερες στο νερο πριν τα βαλω στο ενυδρειο.

Αλλαγη οποτε θα κανω παντα με νερο απο τον οσμωτη 4 σταδιων που εχω.

Αμμωνια εχω τωρα που την μετρησα 0.5 με τo τεστ της API.

Οι δισκοι προς εκπληξη μου κοινουνται πολυ καλα δεν εχουν τρανταγματα, δεν λαχανιαζουν ,ειναι καλα τα χρωματα τους

Δεν ξερω τι αλλο να γραψω και αν βοηθησα για μια σχετικη εικονα του ενυδρειου μου.

Ευχαριστω!! :waaa:

Το φιλτρο δυστηχως δεν το γνωριζω και ουτε μπορω να το βρω στο νετ. Ελπιζω να εχει καλη χωριτικοτητα υλικων και απο το μακαρονακι καλο ειναι να εχεις τουλαχιστο 1 λιτρο αφερωντας αν χρειαστει καποιο απο τα καθαρα σφουγγαρια και οχι απο αυτα που εχουν την βιολογια.

Τα σφουγγαρια αυτη την περιοδο μην τα ξαναπλυνεις.

Το καλυτερο θα ηταν εαν μπορεις να δωσεις αυτη την περιοδο τα ψαρια σου να στα φιλοξενισει καποιος με στρωμενο ενυδρειο ή στον ιδιο τον πετσοπα μεχρι να στρωση σωστα το ενυδρειο σου, αλλιως οταν θα μετρας 0,5 αμμωνια θα πρεπει να κανεις μια αλλαγη νερου με αντιχλωριο prime γυρω στα 50 λιτρα ετσι ωστε να κρατας τα επιπεδα αμμωνιας χαμηλα μεχρι να στρωση καλα το ενυδρειο σου, και αυτο μπορει να χρειαστει κανα 2 εβδομαδες απο τωρα και ταιζε ελαχιστα!!!

Το οτι εχεις ΡΗ κατω του 7 επισης ειναι θετικο μια που εχεις περισσοτερο αμμωνιο παρα αμμωνια που ειναι περισσοτερο τοξικη οπως καλο ειναι που υπαρχουν και φυτα μια που και αυτα απο μερια τους αποροφουν ενα ποσοστο αμμωνιου οπως και οι τανινες των ξυλων δεσμευουν και αυτα καποιες βλαβερες ουσιες. Καλο ειναι να μην βαζεις μονο νερο οσμωσης αλλα να προσθετης ενα μικρο ποσοστω και νερο δυκτιου και να εχεις ενα ΚΗ τουλαχιστων 3 με 4 το λιγοτερο. Την αεραντλια μην την κανεις χρηση αυτη την στιγμη και θερμοκρασια οχι πανω απο 27 γιατι περα απο τα ψαρια τα φυτα θα ζοριζονται να αποδωσουν. Κατα τα αλλα υπομονη, εφοδιασου και με τεστ ΝΟ2 και ΝΟ3 ακολουθα τις οδηγιες των βακτηριων και να εισαι σε ετοιμοτητα αλλαγης νερου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο δυστηχως δεν το γνωριζω και ουτε μπορω να το βρω στο νετ. Ελπιζω να εχει καλη χωριτικοτητα υλικων και απο το μακαρονακι καλο ειναι να εχεις τουλαχιστο 1 λιτρο αφερωντας αν χρειαστει καποιο απο τα καθαρα σφουγγαρια και οχι απο αυτα που εχουν την βιολογια.

Τα σφουγγαρια αυτη την περιοδο μην τα ξαναπλυνεις.

Το καλυτερο θα ηταν εαν μπορεις να δωσεις αυτη την περιοδο τα ψαρια σου να στα φιλοξενισει καποιος με στρωμενο ενυδρειο ή στον ιδιο τον πετσοπα μεχρι να στρωση σωστα το ενυδρειο σου, αλλιως οταν θα μετρας 0,5 αμμωνια θα πρεπει να κανεις μια αλλαγη νερου με αντιχλωριο prime γυρω στα 50 λιτρα ετσι ωστε να κρατας τα επιπεδα αμμωνιας χαμηλα μεχρι να στρωση καλα το ενυδρειο σου, και αυτο μπορει να χρειαστει κανα 2 εβδομαδες απο τωρα και ταιζε ελαχιστα!!!

Το οτι εχεις ΡΗ κατω του 7 επισης ειναι θετικο μια που εχεις περισσοτερο αμμωνιο παρα αμμωνια που ειναι περισσοτερο τοξικη οπως καλο ειναι που υπαρχουν και φυτα μια που και αυτα απο μερια τους αποροφουν ενα ποσοστο αμμωνιου οπως και οι τανινες των ξυλων δεσμευουν και αυτα καποιες βλαβερες ουσιες. Καλο ειναι να μην βαζεις μονο νερο οσμωσης αλλα να προσθετης ενα μικρο ποσοστω και νερο δυκτιου και να εχεις ενα ΚΗ τουλαχιστων 3 με 4 το λιγοτερο. Την αεραντλια μην την κανεις χρηση αυτη την στιγμη και θερμοκρασια οχι πανω απο 27 γιατι περα απο τα ψαρια τα φυτα θα ζοριζονται να αποδωσουν. Κατα τα αλλα υπομονη, εφοδιασου και με τεστ ΝΟ2 και ΝΟ3 ακολουθα τις οδηγιες των βακτηριων και να εισαι σε ετοιμοτητα αλλαγης νερου.

Ξαναμετρησα το PH ηταν 7.9 Σημαινει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Σημαινει πολλα αλλα μην χλωμιασεις. Το τεστ αμμωνιας εχει ενα πινακακι που αναλογα το ΡΗ σου αναφερει την αναλογη αμμωνια και αμμωνιο, προσεξετο καλα και δωσε τις μετρησεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Σημαινει πολλα αλλα μην χλωμιασεις. Το τεστ αμμωνιας εχει ενα πινακακι που αναλογα το ΡΗ σου αναφερει την αναλογη αμμωνια και αμμωνιο, προσεξετο καλα και δωσε τις μετρησεις τους.

Το τεστ της αμμονιαςΝΗ3 ΝΗ4 που εχω εχει το αντιδραστηριο τα δυο σκευασματα και μια καρτελα μετρησης της αμμονιας...αυτο το πινακακι λες?Δεν λεει τιποτα για PH..δεν εχω καταλαβει τι ενοεις?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ.... ηλπιζα να εχεις το τεστ της Σερα.

Οπως θα δεις στο παρακατω λινκ οταν φτασεις στο τελος της σελιδας κατω θα δεις ενα πινακακι που υπολογιζει την τοξικοτητα της αμμωνιας αναλογα με το ΡΗ του ενυδρειου μας.

Ριξτω μια ματια και να το εχεις σαν μπουσουλα για τις αλλαγες νερου.

http://www.istellas....sts_nh3nh4.html

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ.... ηλπιζα να εχεις το τεστ της Σερα.

Οπως θα δεις στο παρακατω λινκ οταν φτασεις στο τελος της σελιδας κατω θα δεις ενα πινακακι που υπολογιζει την τοξικοτητα της αμμωνιας αναλογα με το ΡΗ του ενυδρειου μας.

Ριξτω μια ματια και να το εχεις σαν μπουσουλα για τις αλλαγες νερου.

http://www.istellas....sts_nh3nh4.html

Νυτρικα και νιτρωδη θα εχω μοιλις μιδενισω την αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

οχι, εμφανιζονται μετα απο λιγο καιρο τα νο2 και μετα τα νο3.

μολις μηδενισει η αμμωνια και το νο2 και ανεβει το νο3 εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

Στον κύκλο του αζώτου μπορεί να υπάρξει στιγμή που θα μετράς και αμμωνία και νιτρώδη και νιτρικά. ΠΡώτα μηδενίζει η αμμωνία, μετά τα νιτρωδη, πράγμα που θα σημαίνει πως έστρωσε το ενυδρείο σου. Από εκείνη την στιγμή, αν όλα συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά, θα μετράς μόνο ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...