Jump to content

Αλλαγη Ενυδρειου Συμβουλες Για Το Τι Ψαρια Να Βαλω


Recommended Posts

γεια σασ εχω ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα και θελω να το αλλαξω σε ψαρια οχι κρυου νερου!μπορειτε ν μου δωσετε καποιες συμβουλες για το τι ψαρια μπορω ν βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Πες μας για τα λιτρα και για τα νερα που εχεις,για να σε βοηθησουν οι φιλοι :)

Link to comment
Share on other sites

γράψε μας τι ψάρια σου αρέσουν και θα σου πούμε τι να βάλεις? μέτρα και το ph του νερού της περιοχής σου

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ μου δεν λενε ακριβως το PH απλως αν ειναι καλο το νερο μου αλλα απο οτι κτλβ απο αυτα που δειχνει ειναι γυρο στο 6.8 με 7.6!εγω θελω χαρια που να μην ειναι πολυ μικρα και για εδαφος εχω λαβα!οχι πολυ λεπτη!

Link to comment
Share on other sites

ένα χαρέμι ξιφοφόροι με αναλογία 3 προς 1 (3 θηλυκά για κάθε αρσενικό) δες εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36731&st=0&p=323412entry323412

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ριξε μια ματια στα προφιλ των ψαριων και οταν καταληξεις σε καποια ηδη το συζηταμε για το πως και το γιατι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο εβλεπα τωρα!κατεληξα στα γκαπι και ειδα και σε καποιο αλλο σιτε οτι μπορει να βαλω κι αλλα ειδη πιο μετα οπως αγγελοωαρα!ισχυει?για διετε

http://www.aqua-fish.net/show.php?h=guppy#requiredvolume

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ισχύει, τα αγγελόψαρα ζουν σε άλλες συνθήκες νερού . τα γκάπι όμως είναι πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που σκεφτεσαι για γκαπυ που θεωρω πολυ καλη επιλογη για τα λιτρα σου σαν συγκατικους παιζουν τα, Platy, molly,

swordtail,

Red Cherry Shrimp, και κανενα σαλιγκαρι.

Τωρα απο ψαρια βυθου τα corydoras θα ηταν μια χαρα εαν δεν ειχες αυτο τον βυθο, ψαξε για κανενα μικρο ancistrus που να μην εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις ως προς το ΡΗ και οχι για πλεκοστομους. Οσο για τα σκαλαρια δεν ειναι και η καλυτερη λυση μια που τα λιτρα σου ειναι λιγα, προτειμουν λιγο οξυνο νερο και μπορει οταν γεινουν μεγαλουτσικα να την πεφτουν στα γκαπυ, ασε που θα σου τρωνε και τις γεννες.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

εχω χαλικη για να βαλω κατω για τα corydoras αλλα δεν ξερω πως να το βαλω ετσι ωστε να μην αναμιχθει με την λαβα!

Link to comment
Share on other sites

βασικα μπορειτε λιγο να δειτε το συνδεσμμο που εβαλα για τα γκαπι!μηπως ειναι λιγο παραπληροφοριτικς?

Link to comment
Share on other sites

Τα corydoras θέλουν ψιλή άμμο και όχι χαλίκι. Σε ότι αφορά το λινκ, υπάρχουν πολύ αξιόπιστες πληροφορίες για τα guppy στο aquazone :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα μπορουσες να βαλεις κιχλιδες, αρκει να ειναι μικρες οπως τα Apistogramma για τα αναλογα λιτρα του ενυδρειου σου.

Οσο για τα Corys στο φυσικο τους περιβαλλον υπαρχει αμμο στο βυθο μια που την φιλτραρουν απο το στομα και την αποβαλλουν απο τα βρανχια. Τωρα πολλοι εχουμε κρατηση αυτα τα ψαρακια και σε ψιλο χαλικακι απλα δεν μπορουν να σκαψουν με την ιδια ευκολια και οσο για την λαβα υπαρχει κυνδινος να τραυματιστουνε. Απο εκει και περα δεν ειναι τελιως χαζα να φανε τα μουστακια τους με την μια, απλα προσπαθουνε μετα να προσαρμοστουνε στον αναλογο βυθο με ιδανικη βεβαια επιλογη την αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...