Jump to content

Αλλαγη Χαλικιου Με Αμμο Help


Recommended Posts

Καλησπερα! Θελω να αλλαξω το χαλικι μου με αμμο. Εχω διαβασει πολλα αρθρα σχετικα αλλα θα ηθελα καποιες διευκρινησεις... Αρχικα το ενυδρειο μου περιεχει 50l νερο μετρημενο. Βαρελι δεν εχω, θα φυλαξω 15-20l maximum του νερου μου σε κουβαδες και το χαρεμι απο γκαπακια σε πλαστικα ταπερ με νερο ενυδρειου σε ζεστο χωρο παντα για να μην υποστουν μεγαλες αλλαγες θερμοκρασιας. Το φιλτρο του ενυδρειου ειναι σφουγγαρια και μακαρονακια σε θηκες που εχει το ενυδρειο στη πλατη του. Σκεφτομαι να τα βαλω κοντα σε σομπα (οχι πολυ κοντα) ή στον ηλιο, εφοσον εχει καλο καιρο αυτες της ημερες η με θερμοστατη μεσα στο κουβα (πειτε μου τι ειναι καλυτερο). Το ενυδρειο τρεχει 10 μερες με μπολι, οποτε οι αποικιες δεν θα ειναι και τεραστιες...

1) Θα αντεξουν τα βακτηρια? (τα ψαρια για καμια ωρα ναι μεν θα στρεσαριστουν αλλα δεν νομιζω να εχουν προβλημα)

2) Θα χρησιμοποιησω για καποιο λογο μεσα στο ενυδρειο ενυδρειακη σιλικονη. Μετα απο ποση ωρα θα μπορει να μπει νερο?

Ξερω οτι ειναι λιγο ριψοκινδυνα ολα αυτα αλλα θα εκτιμουσα οποιαδηποτε συμβουλη η παρατηρηση αν λεω κατι λαθος ωστε να μη κανω καμια βλακεια γιατι πραγματικα με εχει αγχωσει ολο αυτο...

Ευχαριστω για τον χρονο σας...

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θελω να αλλαξω το χαλικι μου με αμμο. Εχω διαβασει πολλα αρθρα σχετικα αλλα θα ηθελα καποιες διευκρινησεις... Αρχικα το ενυδρειο μου περιεχει 50l νερο μετρημενο. Βαρελι δεν εχω, θα φυλαξω 15-20l maximum του νερου μου σε κουβαδες και το χαρεμι απο γκαπακια σε πλαστικα ταπερ με νερο ενυδρειου σε ζεστο χωρο παντα για να μην υποστουν μεγαλες αλλαγες θερμοκρασιας. Το φιλτρο του ενυδρειου ειναι σφουγγαρια και μακαρονακια σε θηκες που εχει το ενυδρειο στη πλατη του. Σκεφτομαι να τα βαλω κοντα σε σομπα (οχι πολυ κοντα) ή στον ηλιο, εφοσον εχει καλο καιρο αυτες της ημερες η με θερμοστατη μεσα στο κουβα (πειτε μου τι ειναι καλυτερο). Το ενυδρειο τρεχει 10 μερες με μπολι, οποτε οι αποικιες δεν θα ειναι και τεραστιες...

1) Θα αντεξουν τα βακτηρια? (τα ψαρια για καμια ωρα ναι μεν θα στρεσαριστουν αλλα δεν νομιζω να εχουν προβλημα)

2) Θα χρησιμοποιησω για καποιο λογο μεσα στο ενυδρειο ενυδρειακη σιλικονη. Μετα απο ποση ωρα θα μπορει να μπει νερο?

Ξερω οτι ειναι λιγο ριψοκινδυνα ολα αυτα αλλα θα εκτιμουσα οποιαδηποτε συμβουλη η παρατηρηση αν λεω κατι λαθος ωστε να μη κανω καμια βλακεια γιατι πραγματικα με εχει αγχωσει ολο αυτο...

Ευχαριστω για τον χρονο σας...

Να προσθεσω για τη σιλικονη οτι θα κολληθει στη πλαστικη πλατη του ενυδρειου κατι σαν φελιζολ. Δεν θα κολληθει τζαμι η κατι τοσο σοβαρο ή βαρυ οπου θα υπαρχει ρισκο να ξεκολλησει και να σπασει και γινει ζημια.

Link to comment
Share on other sites

αμα χρησιμοποιησεις σιληκονη θελει τουλαχιστον 2 ΜΕΡΕΣ χωρις νερο για ναστεγνωσει, γιατι θα βαλεις φενιζολ/? για backround? θα λιγοστεψουν πολυ τα λιτρα σου. αμα μεινει το φιλτρο εκτος λειτουργιας 2 μερες φοβαμαι οτι θα ξαναθες μπολιασμα και τα ψαρια χωρις φιλτρο τοσο καιρο δεν...

αμα θες να αλλαξεις το χαλικι να το κανεις αλλα για την πλατη δε νομιζω οτι μπορεις σε μια ωρα...

Link to comment
Share on other sites

αμα χρησιμοποιησεις σιληκονη θελει τουλαχιστον 2 ΜΕΡΕΣ χωρις νερο για ναστεγνωσει, γιατι θα βαλεις φενιζολ/? για backround? θα λιγοστεψουν πολυ τα λιτρα σου. αμα μεινει το φιλτρο εκτος λειτουργιας 2 μερες φοβαμαι οτι θα ξαναθες μπολιασμα και τα ψαρια χωρις φιλτρο τοσο καιρο δεν...

αμα θες να αλλαξεις το χαλικι να το κανεις αλλα για την πλατη δε νομιζω οτι μπορεις σε μια ωρα...

ναι για backround για να φυγει αυτη πλαστικιλα απο πισω. Ο μονος λογος που θελω να βγαλω ολο το νερο αυτος ειναι αλλιως την αμμο την εβαζα και με το μισο ενυδρειο γεματο...

Οσο για τη σιλικονη... 2 μέρες αναγκαστικα??? Υπαρχει περιπτωση να αφεθει κατι βλαβερο στο νερο η απλα να μη κολλησει καλα γιατι πραγματικα ειναι πολυ λεπτο και ελαφρυ... (τοσο λεπτο που θα κοψει ελαχιστα λιτρα πιστευω... οχι πανω απο ενα- εναμιση... νομιζω δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να στεγνωσει καλα. οταν στεγνωσει η σιλικονη σιγουρα δεν ειναι τοξικη, πριν στεγνωσει δεν ξερω.// μιλαμε παντα για ενυδρειακη σιλικονη//

το φενιζολ που εβαλα εγω ειναι 3 ποντους, δεν ξερω αν υπαρχει πιο λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να στεγνωσει καλα. οταν στεγνωσει η σιλικονη σιγουρα δεν ειναι τοξικη, πριν στεγνωσει δεν ξερω.// μιλαμε παντα για ενυδρειακη σιλικονη//

το φενιζολ που εβαλα εγω ειναι 3 ποντους, δεν ξερω αν υπαρχει πιο λεπτο.

Για ενυδρειακη παντα μιλαμε. Το φελιζολ εχει κατι σαν ''αυλακια'' ετσι ειναι το φοντο. Στα αυλακια το παχος ειναι μισο εκατοστο και στο υπολοιπο 1 ακριβως. Γιαυτο και δεν ανησυχω για τα λιτρα.

Τωρα πρεπει να με καποιο τροπο να μαθουμε για τη σιλικονη, επιπτωσεις δηλ. αν δεν στεγνωσει καλα...

Καποια λυση θα υπαρχει δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

τι χρωμα ειναι? θα το βαψεις? θα του σκαλισεις καποιο σχεδιο?

Link to comment
Share on other sites

με τα λεντ τι εκανες? τα πηρες?

Link to comment
Share on other sites

τι χρωμα ειναι? θα το βαψεις? θα του σκαλισεις καποιο σχεδιο?

post-49235-0-58460400-1332622485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

με τα λεντ τι εκανες? τα πηρες?

Τα πηρα ολα οκ απλα δεν τα εχω βαλει ακομα... Να τελειωσω με αυτο το θεμα και μετα...Στο ιδιο σχολειο πηγαινα με το παλικαρι εκει. Πολυ σωστος τυπος..

Link to comment
Share on other sites

αα... νομιζα κανονικο φενιζολ.αυτο ειναι ετοιμο backround. με τα λεντ τι εκανες? τα πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Τα πηρα ολα οκ απλα δεν τα εχω βαλει ακομα... Να τελειωσω με αυτο το θεμα και μετα...Στο ιδιο σχολειο πηγαινα με το παλικαρι εκει. Πολυ σωστος τυπος..

και εγω και μενει και στον πισω δρομο απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη σε ευχαριστω (και παλι) για τη βοηθεια... (σε ολα εσυ μου απαντας... δεν μαφηνεις ποτε ετσι)

Παντως αν ξερει καποιος να μου πει σιγουρα τι παιζει με τη σιλικονη θα του ημουν ευγνωμων...

Link to comment
Share on other sites

τιποτα ρε... περιμενε να σου απαντησει καποιος που ξερει..

Link to comment
Share on other sites

τη κατσαμε...

Link to comment
Share on other sites

παντος αμα θες μπορω να σου φιλοξενισω τα ψαρακια σου μεχρι να το φτιαξεις και το φιλτρο το ξαναμπολιαζουμε

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δίνεις τα ψάρια σου σε κάποιον συνχομπίστα να κάνεις την δουλειά σου άνετα και ωραία και μετά να τα πάρει πίσω?Θα χρειαστεί στρώσιμο ξανά μετά το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα μπορουσε να γινει... Αλλιως κατι που μολις σκεφτηκα, αν κολλησω το φελιζολ απο τη μεση και πανω, γεμισω με νερο μεχρι τη μεση και στριμωξω στις θηκες τα σφουγγαρια κατω κατω (τα μακαρονακια ετσι κιαλλιως που ειναι και το πιο σημαντικο κατω κατω ειναι) και ριξω μεσα τα ψαρια? Ετσι και τα βακτηρια ζουν και τα ψαρακια θα τη παλεψουν...

Link to comment
Share on other sites

Κολληματα μεσα στο ενυδρειο και μετα ψαρια ξεχασε το..Η βιολογια δεν πρεπει να μεινει επεισης πολυ εξω απο το νερο για θα την χασεις.Πρεπει να ειναι μεσα στο φιλτρο για να υπαρχει και ροη,οχι απλα μεσα στο νερο

Link to comment
Share on other sites

Κολληματα μεσα στο ενυδρειο και μετα ψαρια ξεχασε το..Η βιολογια δεν πρεπει να μεινει επεισης πολυ εξω απο το νερο για θα την χασεις.Πρεπει να ειναι μεσα στο φιλτρο για να υπαρχει και ροη,οχι απλα μεσα στο νερο

Ναι αλλα με αυτο που σκεφτηκα στο τελευταιο post η σιλικονη δεν θα εχει επαφη με το νερο αφου θα το κολλησω στη πανω πλευρα μονο και δεν θα γεμισω το ενυδρειο με νερο... Η δεν γινεται αυτο που λεω??

Link to comment
Share on other sites

Θα κολλησεις μονο την πανω πλευρα?και κατω δεν θα το κολλησεις καθολου?Αν λες αυτο,δεν νομιζω οτι θα πετυχει γιατι θα σου πεταξει πανω το φενιζολ οταν γεμισεις το ενυδρειο με νερο.

Link to comment
Share on other sites

Θα κολλησεις μονο την πανω πλευρα?και κατω δεν θα το κολλησεις καθολου?Αν λες αυτο,δεν νομιζω οτι θα πετυχει γιατι θα σου πεταξει πανω το φενιζολ οταν γεμισεις το ενυδρειο με νερο.

Ναι αυτο δεν το σκεφτηκα... Εκτος αν το σφηνωσω στην αμμο και βαλω καμια πετρα κατω? (ξερεις τωρα ψαχνω εναλλακτικες...) Αν ξεραθει η σιλικονη τελειως λογικα θα κατσει... Αν και κατω εκει που ρουφαει νερο θα μπορουσα να το δεσω και με λιγο πετονια...

αν και τωρα που μετρησα το υψος το φελιζολ θα ειναι θαμμενο στην αμμο κανα δυο εκατοστα. Και σε συνδυασμο με τη πετονια... Μπορει να το ρισκαρω γιατι ετσι σωζω ψαρια-βιολογια κατευθειαν... Δεν εχει και πολυ μεγαλο υψος το φελιζολ ουτε 30 ποντους αν το κολλησω 3-4 ποντους δεν θα αντεξει??

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Μετα απο 1 ωρας πλυσιματος αμμου στο μπαλκονι :death: :death: αποφασισα να το κανω με τον τροπο που λεω και οτι γινει... Καλη μου επιτυχια!!! :bigemo_harabe_net-173:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...