Jump to content

anubia με 'προβλημα';


Recommended Posts

Πανω σε μερικα απο τα φυλλα των anubia μου παρατηρησα κατι πολυ λεπτες σαν ριζες ,να το πω ,οι οποιες

διακλαδονωντε προς τα πανω, φτανουν τους 2-3 ποντους ειναι σχεδον πρασινες και πολυ ευκαμπτες.

Ξερει κανενας τι ειναι αυτο;....

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα και αυτές…

post-2663-1166641365_thumb.jpg

post-2663-1166641391_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία, και αν δεν βγάλεις πάλη εδώ είμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

και εγω εχω προβλημα με τις anubies.Εβαλα 4 απο αυτες επειδη ολοι λενε οτι ειναι ευκολα και χωρις απαιτησεις φυτα,οτι πρεπει για ενα αρχαριο σαν εμενα.Το ενυδρειο δεν εχει ψαρια και τις λαμπες δε τις αναβω πανω απο 5 ωρες.το προβλημα ειναι οτι κιτρινιζουν τα φυλλα και μετα πο λιγο καιρο σαπιζουν.Επιτρεπεται να τα κοβω τα φυλλα?Ριχνω το sera florena καθε βδομαδα συμφωνα με τις οδηγιες αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν είχα ποτέ προβλημα με τις anubia.

Χωρις καθόλου εμπειρία μπορεσα και τις κρατάω ακόμη καταπρασινες!

Έχεις υποψην σου ότι δεν πρέπει να είναι θαμένες στον βυθό;

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο φιλος παραπανω.

επισης 5 ωριτσες θεωρειται ανεπαρκης σαν φωτισμος....

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν είχα ποτέ προβλημα με τις anubia.

Χωρις καθόλου εμπειρία μπορεσα και τις κρατάω ακόμη καταπρασινες!

Έχεις υποψην σου ότι δεν πρέπει να είναι θαμένες στον βυθό;

Καλημέρα,

τι εννοείς ''δεν πρέπει να είναι θαμένες στον βυθό''; Εννοείς η μισή ρίζα να είναι βυθισμένη και η υπόλοιπη μισή έξω από το βυθό;;

Σε ρωτάω γιατί άλλαξα χθες τη θέση στο ενυδρείο μου σε 2 μικρές Ανούμπιες ώστε να φαίνονται μπροστά και τις φύτεψα καλά ώστε ολόκληρη η ρίζα να είναι βυθισμένη στο χαλίκι. Έκανα καλά;;

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα φίλε,

οι anubias και όπως και τα Microsorum δεν φυτεύονται στο χώμα αλλά δένονται και σε ξύλα ή πέτρες. Μπορείς να τα δέσεις με κάποια πετονιά όχι πολύ σφιχτά για να μην το πληγώσεις, αλλά ούτε πολύ χαλαρά. Τόσο ώστε να μένει το φυτό σταθερό στην θέση του. Άφησε το δεμένο μερικές εβδομάδες και μετά λύστες, από κει και πέρα πιάνονται στην πέτρα μόνα τους με την ρίζα τους.

Αν πάλι θέλεις να τα κρατήσεις φυτεμένα θα πρέπει αφού καλύψεις τις ρίζες με χαλικάκι, να τραβήξεις τα φυτά ελαφρά και με προσοχή προς τα επάνω, έτσι ώστε να μην καλύπτεται από χαλικάκι το ρίζωμα ( το οριζόντιο τμήμα από το οποίο αναπτύσεται το φυτό και βγαίνουν οι ρίζες και τα φύλα) και να μείνουν στο χώμα μόνο τα ριζίδια (οι πράσινες ή μαύρες ρίζες ρίζες) ώστε να συγκρατείται το φυτό στην θέση του και να μην επιπλέει... Έτσι όπως τα φύτεψες έτσι σύντομα θα χαλάσουν...

Δες εδώ για το δέσιμο της. Στο συγκεκριμένο link κόβει τα φύλλα από την anubia, εσύ όμως καλύτερα να ΜΗΝ το κάνεις.

Από φροντίδα όπως ξέρεις δεν θέλουν τίποτα ιδιαίτερο. Ακόμη και χωρίς λιπάσματα και με χαμηλό φωτισμό θα τα δείς να αναπτύσονται. Πάντως παρατηρώντας τα φυτά και την ανάπτυξη τους θα καταλάβεις αν τους λείπει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα φίλε,

οι anubias και όπως και τα Microsorum δεν φυτεύονται στο χώμα αλλά δένονται και σε ξύλα ή πέτρες. Μπορείς να τα δέσεις με κάποια πετονιά όχι πολύ σφιχτά για να μην το πληγώσεις, αλλά ούτε πολύ χαλαρά. Τόσο ώστε να μένει το φυτό σταθερό στην θέση του. Άφησε το δεμένο μερικές εβδομάδες και μετά λύστες, από κει και πέρα πιάνονται στην πέτρα μόνα τους με την ρίζα τους.

Αν πάλι θέλεις να τα κρατήσεις φυτεμένα θα πρέπει αφού καλύψεις τις ρίζες με χαλικάκι, να τραβήξεις τα φυτά ελαφρά και με προσοχή προς τα επάνω, έτσι ώστε να μην καλύπτεται από χαλικάκι το ρίζωμα ( το οριζόντιο τμήμα από το οποίο αναπτύσεται το φυτό και βγαίνουν οι ρίζες και τα φύλα) και να μείνουν στο χώμα μόνο τα ριζίδια (οι πράσινες ή μαύρες ρίζες ρίζες) ώστε να συγκρατείται το φυτό στην θέση του και να μην επιπλέει... Έτσι όπως τα φύτεψες έτσι σύντομα θα χαλάσουν...

Δες εδώ για το δέσιμο της. Στο συγκεκριμένο link κόβει τα φύλλα από την anubia, εσύ όμως καλύτερα να ΜΗΝ το κάνεις.

Από φροντίδα όπως ξέρεις δεν θέλουν τίποτα ιδιαίτερο. Ακόμη και χωρίς λιπάσματα και με χαμηλό φωτισμό θα τα δείς να αναπτύσονται. Πάντως παρατηρώντας τα φυτά και την ανάπτυξη τους θα καταλάβεις αν τους λείπει κάτι...

Φίλε theodor72 σε ευχαριστώ για την άψογη απάντησή σου! :D Επίσης το site ήταν πολύ κατατοπιστικό.

Η αλήθεια είναι ότι έχω ήδη μια Anubia barteri var. nana δεμένη με πετονιά στην κορυφή ενός ψηλού ξύλου (την είχε βάλει εκεί ο Petshopας) και έχει βγάλει μεγάλες υπέροχες ρίζες που έχουν αγκαλιάσει το ξύλο ;) . Το μόνο κακό είναι ότι κάποια φύλλα στο πάνω μέρος τους έχουν πιάσει μαύρη άλγη που δεν βγαίνει με τον αντίχειρα τρίβοντάς την :thumbup: . Λες να είναι επειδή είναι πολύ κοντά στο φως; Να τα κόψω τα εν λόγω φύλλα;

Αυτές οι Ανούμπιες για τις οποίες έκανα λόγο σε προηγούμενη δημοσίευση βρισκόντουσαν πίσω από ένα άλλο ξύλο (τις είχε τοποθετήσει εκεί επίσης ο Petshoπας) και δεν φαινόντουσαν. Επειδή είναι κοντές και πολύ όμορφες, πήγα το ξύλο πιο πίσω και τις Ανούμπιες τις έφερα μπροστά για να φαίνονται. Σκέφτομαι σήμερα κιόλας να τις σηκώσω ελαφρώς από το χαλίκι ώστε να φανεί το λευκό τμήμα μεταξύ του φυτού και της ρίζας έξω, όπως μου σύστησες. Πιστεύω ότι θα είμαι Ο.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπια θελει σκιερο μερος,μην τα κοβεις τα φυλλα που εχουν αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπια θελει σκιερο μερος,μην τα κοβεις τα φυλλα που εχουν αλγη.

Τότε σε αυτή τη περίπτωση, επειδή δε θέλω να τη βγάλω έτσι ωραία που έχει δημιουργηθεί και ριζώσει, σκέφτομαι να ''προσαρμόσω'' τα διάφορα κλαδιά που έχει κάνει η Egeria Densa (βρίσκεται από πίσω από το ξύλο και την Ανούμπια και στο βάθος του ενυδρείου) πάνω από την Ανούμπια ώστε να της φτιάξω μια τεχνητή σκιά. Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Τότε σε αυτή τη περίπτωση, επειδή δε θέλω να τη βγάλω έτσι ωραία που έχει δημιουργηθεί και ριζώσει, σκέφτομαι να ''προσαρμόσω'' τα διάφορα κλαδιά που έχει κάνει η Egeria Densa (βρίσκεται από πίσω από το ξύλο και την Ανούμπια και στο βάθος του ενυδρείου) πάνω από την Ανούμπια ώστε να της φτιάξω μια τεχνητή σκιά. Τι λες;

Συμφωνω και επαυξανω ;)

Link to comment
Share on other sites

μονο μια εχω θαμμενη και αυτη μονο τις ριζες,οι αλλες ειναι δεμενες σε πετρες και ξυλα.εξακολουθω να εχω ομως κιτρινισματα στα φυλλα τους και μετα απο λιγο να σαπιζουν.Δε μπορω να καταλαβω,υπαρχουν και αλλα φυτα μεσα πιο ευπαθη και δεν εχω προβλημα.Υπαρχει περιπτωση να ειχαν κατι απο το μαγαζι που αγοραστηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις δεσειι πολυ σφικτα το ριζωμα και εχει τραυματισθει;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις δεσειι πολυ σφικτα το ριζωμα και εχει τραυματισθει;

οχι,τελικα διαβασα καπου οτι συμφωνα με τα συμπτωματα λειπει καλιο.Που μπορω να το βρω?

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα pet shop . Εγω χρησημοποιώ της seachem

Link to comment
Share on other sites

σωστος,πηγα χτες και το πηρα,λιγο ακριβο αλλα χαλαλι.Και τωρα υπομονη.Η συσκευασιαλεει 2 φορες την εβδομαδα.Δεν ειανι υπερβολικο ε?Δε θελω να εχω κανενα προβλημαμε τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...