Jump to content

Η Κανελα Ριχνει Το Ph Του Νερου Στα Ενυδρεια Μας???


Recommended Posts

γνωριζει να μου πει καποιος?(κανελα σε ξυλακι και οχι σε σκονη)

Link to comment
Share on other sites

γιατι ομως ρωτας κατι τετοιο..?

Link to comment
Share on other sites

την κανελα την βαζουμε στα γλυκα και οχι στο ενυδρειο φιλε μου.

αν θελεις να ριξεις το πεχα μπορεις με τη χρηση τυρφης,η την χρηση διοξειδιου.

Link to comment
Share on other sites

λαθος κανεις φιλε...........σε μεγαλο πετ εδω στην θεσσαλονικη να μην λεω ονοματα κουτακι με κανελα για να ριχνει το ph 11,00ε αν σου λεει κατι.......

Link to comment
Share on other sites

σχεδον 30 χρονια στο χομπι,πρωτη φορα διαβαζω κατι τετοιο.....θυμασαι μηπως το συγκεκριμενο προιον,ονομασια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εντυπωση μ εκανε φιλε....ξυλακια κανελας 11ε??και ρωτησα...μ λεει ναι ριχνει το ph στα 50 λ 1 ξυλακι....ηταν προιον της ιταλικης haquoss ,αλλα δεν θυμαμαι ονομασια...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το κανει καταστημα δε σημαινει οτι είναι και σωστο!!!

Το αν ειναι προιόν απο εταιρεια που εχει προιόντα για ενυδρεία και το προτείνει, δε σημαινει οτι είναι η ιδια κανελα με αυτη που εχουμε σπιτι μας!!

Δεν ξερεις τι επεξεργασία εχει υποστεί ούτε το αν έχει βάση την κανελα σε συνδιασμο με άλλα προιόντα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,με ενα συντομο ψαξιμο αυτο που βρηκα ειναι το παρακατω το οποιο στην ουσια λεει πως προσθετει στο νερο καποια χουμικα οξεα(οπως για παραδειγμα η χρηση τυρφης)και βοηθαει στην ευεξια τις γαριδες αλλα και στην διαυγεια νερου.

προσωπικα δεν νομιζω πως θα βοηθησει ιδιαιτερα στην πτωση του πεχα σε σταθερη βαση,εκτος αν μιλαμε για πολυ μικρο ενυδρειακι.

προσωπικα παντως,θα χρησιμοποιουσα τυρφη για τη δουλεια που τη θελεις,η οποια και πιο δοκιμασμενη ειναι,και αρκετα πιο φθηνη.

http://www.garnelenhaus.de/40/902/cinnamon-zimtstangen-ceylon-huminstoffe-nano-8-g-aquamax.html

ΥΓ.τελικα παντα βγαινουν νεα προιοντα στο χομπι μας,αλλα τις περισσοτερες φορες οι δοκιμασμενες λυσεις ειναι και οι καλυτερες,τουλαχιστον οσο αφορα περιπτωσεις σημαντικες οπως αυτη της πτωσης του πεχα,που ειναι κατι που θελουμε σταθερες συνθηκες και οχι αποτομες μεταβολες.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι το ξυλο κανελας βοηθα πολυ στα γαριδαδικα....το βρηκα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64241&st=0&p=575189&hl=%EA%E1%ED%E5%EB%E1&fromsearch=1entry575189

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο ανεφερα και εγω παραπανω.το θεμα μας ομως ειναι η χρηση του για την πτωση του πεχα στο ενυδρειο,πραγμα που το θεωρω λαθος να αναφερεται σαν μεσο πτωσης του πεχα απο τον επαγγελματια.ειναι τελειως διαφορετικος ο τροπος που απευθυνεται το συγκεκριμενο προιον στο χομπι απο αυτον που εδωσε να καταλαβει στον φιλο μας ο εμπορος.

Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα φιλε γιατι σου ξαναλεω οτι μου το προτεινε σαν μεσο πτωσης του ph ,οπως και την τυρφη.......

Link to comment
Share on other sites

βλεπεις δυστυχως το ποσο πισω βρισκομαστε στο χομπι στην πολη μας και κατ'επεκταση στη χωρα?βγαινει ενα νεο προιον,και αντι να προβληθει σωστα οσο αφορα την χρηση του,αποπληροφορειται ο ενδιαφερομενος και οδηγηται σε λαθος δρομο....

φιλε μου, προμηθευσου τυρφη και κανε τη δουλεια σου φθηνα και σωστα.και βεβαια μην ξανακουσεις τον εν λογω εμπορο που δεν εχει ιδεα τι πουλαει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...