Jump to content

Νεος Με Ενυδρειο


Recommended Posts

Γεια σας και καλος σας βρηκα.

Ενας φιλος μου εδωσε ενα ενυδρειο Ferplast Cayman 60 χωριτικοτητας 75λιτρων και με εσωτερικο φιλτρο Bluwave 03.

Επειδη ξερω οτι τα petshop μολις δουν ασχετο προσπαθουν να του δωσουν τα παντα,εκτος εξαιρεσεων, θα ηθελα να με βοηθησεται στο τι να παω να ζητησω??

Τι χρειαζομαι για να το στησω???

Θα ηθελα να βαλω και κανενα ζωντανο φυτο μεσα.

Μου ειπαν να βαλω κιχλιδες μεσα.

Για διακοσμηση μπορω να βαλω πετρες απο ποταμι και ξυλα αφου τα καθαρισω καλα???

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569&hl=Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας :) Πολυ καλα εκανες και δεν ακουσες τα μαγαζια.Ξεκινα να παρεις εναν θερμαντιρα των 50 βατ,μετα στρωσε το ενυδρειο οπως λεει το θεμα ,παρε τα βασικα τεστ για να μετρας αμμωνια Ν3Ν4,Νιτρωδη ΝΟ2. νιτρικα Νο3 και ΡΗ.Μετα που θα μας πεις τις μερισεις σου θα σου πουνε οι φιλοι τι ψαρια και ποσα μπορεις να βαλεις.

Ξεκινα το διαβασμα :bigemo_harabe_net-55::D

Link to comment
Share on other sites

Για υποστρομα μπορω να μαζεψω αμμο ή χαλικακι απο το ποταμι???

Θα μπορω να βαλω κανενα φυτο για πρασιναδα???

Τα υγρα τεστ που μου λετε ποσο στοιχιζουν???

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για υποστρομα μπορω να μαζεψω αμμο ή χαλικακι απο το ποταμι???

Θα μπορω να βαλω κανενα φυτο για πρασιναδα???

Τα υγρα τεστ που μου λετε ποσο στοιχιζουν???

Ευχαριστω.

αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις, γιατι η αμμος απο ποταμι ειναι συνηθως ασβεστολιθικη που κανει για ζωοτοκα.

φυτα εννοειται πως μπορεις να βαλεις.

οσο για τα τεστ εδω ειναι ενα που τα εχει ολα μεσα. στα πετσοπ εχουν διπλασια τιμη http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2086

Link to comment
Share on other sites

Αρα θα παω σε ενα μαγαζι με ενυδρειακα και να ζητησω ενα safe start ή βακτιρια για αρχή???

Εαν θελεις να βαλεις ψαρια αμεσα,ναι,και ακολουθωντας παντα τις οδηγιες του σκευασματος.

Το φιλτρο αυτο Bluwave 03 ειναι καλο για το ενυδρειο μου???

Ειναι καλυτερα να βαλω ενα εξωτερικο????

Εξαρταται απο τα ψαρια και τον αριθμο τους που θα βαλεις.Συνηθως τα εξωτερικα εχουν πιο πολυ χωρο για υλικα και κερδιζουν τον χωρο που καταλαμβανε το εσωτερικο.Για αρχη μια χαρα θα ειναι το εσωτερικο,αν δεν θελεις ειδικα να ξοδευτεις.Γενικοτερα θα σταθω παντως και στην ασφαλεια που προσφερει ενα 2ο φιλτρο.(πχ σκεψου,οτι σου καιγεται,κολλαει κτλπ το μοναδικο σου φιλτρο).Βημα βημα παντως,μην βιαζεσαι.Διαλεξε καταλληλα ψαρια που να σου αρεσουν για το ενυδρειο σου,ενημερωσου γιαυτα και το ξεκινας αμεσα.

:)

Link to comment
Share on other sites

O φιλος που μου εδωσε το ενυδρειο το ειχε σε αχριστια εδω και δυο μηνες.

Στο φιλτρο μεσα εχει κατι μπλε και μαυρα σφουγκαρακια.

Θα ηθελα να ρωτησω αυτα τα αντικαθιστω με καινουρια ή τα καθαριζω και τα αφηνω???

Ολο το ενυδρειο το εχω καθαρισει και πληνει με αφθονι νερο.

Link to comment
Share on other sites

΄Καλώς ήρθες.Τα μαύρα σφουγγάρια είναι άνθρακας.Τα πετάς.Τα μπλέ τα ξεπλένεις πολύ καλά με φρέσκο νερό και τα ξαναβάζεις.

Πάντως καλό θα ήταν αν σε μπορείς οικονομικά να βάλεις και ένα εξωτερικό για τους λόγους που σου ανάφερε και ο Δημήτρης παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν αφησω αυτο τωρα και μετα αργοτερα βαλω και ενα εξωτερικο υπαρχει προβλημα???

Ποιο μου προτεινεται για εξωτερικο για 75λιτρα??

Link to comment
Share on other sites

Αν αφησω αυτο τωρα και μετα αργοτερα βαλω και ενα εξωτερικο υπαρχει προβλημα???

Ποιο μου προτεινεται για εξωτερικο για 75λιτρα??

Κανενα προβλημα.Μπορεις να το αφαιρεσεις στο μελλον ή να το συνδυασεις με καποιο εξωτερικο,πχ eheim 2213 ή fluval 105

Link to comment
Share on other sites

Πετρες θα παω σε ενα ποταμι να μαζεψω απλως θα κοιταξω να μην ειναι ασβεστολιθικες με τον τροπο του υδροχλωρικου οξεως.

Για υποστρομα τι προτεινεται???

Link to comment
Share on other sites

Πετρες θα παω σε ενα ποταμι να μαζεψω απλως θα κοιταξω να μην ειναι ασβεστολιθικες με τον τροπο του υδροχλωρικου οξεως.

Για υποστρομα τι προτεινεται???

Ο βυθος ειναι σε συναρτηση με τα ψαρια που θα βαλεις.Κατεληξες καπου;

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...