Jump to content

Diy Melafix.το Εχει Δοκιμασει Κανενασ?


Recommended Posts

πηρα σημερα ελαιο tea tree.εχει δοκιμασει κανενας να βαλει στο ενυδρειο του?εφτιαξα ενα μπουκαλακι οπως λενε διαφορα sites αλλα το φοβαμαι.εχει βαλει κανεις να μας πει αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή ουσία για τσιμπήματα και αλλεργίες.Επίσης ενδείκνυται η χρήση σε παιδιά και βρέφη.Για ενυδρείο φίλε μου πρώτη φορά το ακούω.Ας ακούσουμε και κανέναν πιο έμπειρο γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

To melafix tea tree εχει μεσα . Ακομα και η μυρωδια του ειναι πολυ χαρακτηριστικη. Αν τηρηθουν οι αναλογιες ολοσωστα ίσως και να ειναι οκ.

Απο οτι θυμαμαι η συνθεση του ειναι απλη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι εκτός σπιτιού και δεν έχω πρόσβαση στο μπουκαλάκι του melafix για να διαβάσω τη σύσταση... Νομίζω πως αναγράφει ότι περιέχει αλόη βέρα. Υπάρχουν διάφορες αναφορές στο διαδίκτυο για απόπειρες αντιγραφής της σύστασης του melafix αφού περιέχει μόνο φυσικά συστατικά...

Μια αναφορά σχετικά με το αν περιέχει tea tree ή όχι είναι η παρακάτω:

"Melafix is composed of:

1% cajeput oil

1% emulsifier (Crovol PK-70 nonionic emulsifier)

0.2% defoamer (FG-10 by Dow Corning)

97.8% deionized water"

An aqueous solution without emulsifier and defoamer can be used, but the mixture must be shaken vigorously for 1-5 minutes first.

Note cajeput oil is another name for oil from the tree Melaleuca. From my reading, the patent is based on oil from a vietnamese version of the tree, Melaleuca cajuputi, M. leucadendron and other species of Melaleuca.

Apparently some of the herbal/health food oil, called "Tea tree oil" is from an australian version of the Melaleuca tree, Melaleuca alternifolia . Haven't heard of any specific differentiation. However, it appears that the term cajeput is used only for the vietnamese oils from M. cajuputi and M. leucadendron. So if you want to be mixing EXACTLY the same stuff, it seems to me you want to find "cajeput" oil, not merely "Tea tree" oil.

Κι εγώ έχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω φυσικά θεραπευτικά φυτά και βότανα για θεραπεία / πρόληψη στο ενυδρείο. Με προβληματίζει το γεγονός ότι οι δραστικές ουσίες όλων των βοτάνων, σε μεγάλες ποσότητες είναι τοξικές ακόμα και για τον άνθρωπο. Αν κάνουμε μια αναγωγή της μάζας σώματος ενός ανθρώπου σε αυτή ενός νεον τετρα καταλαβαίνετε για τι ελάχιστη περιεκτικότητα σε δραστική ουσία πρέπει να χρησιμοποιήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα μια αποπειρα χθες και εριξα στο ενυδρειο μου.99% νερο και 1% tea tree oil.δεν ξερω ισως εριξα πολυ γιατι το νερο μυριζε εντονα οπως το ελαιο.εριξα 2 1/3 κουταλακια του γλυκου σε 96 λτ που ειναι καθαρα το ενυδρειο μου.τα ψαρακια μου για αρκετη ωρα ηταν σαν μαστουρωμενα,τα cory ειχαν κατσει στον βυθο,τα guppies απλα αιωρουνταν στην επιφανεια και καποια αλλα τριγυρναγαν στο ενυδρειο.πολυ μποχα ομως.παντως ενα black molly που εχω φαινεται πολυ πιο βελουτε το δερμα του και μου φαινεται οτι καθαρισαν λιγο καποιες πιτσιλιες απο πανω του.και τα υπολοιπα ψαρια φαινονται να εχουν καθαροτερο δερμα.Δεν ξερω αν πετυχα μια παραλλαγη του melafix η κατι αλλο παντως δεν δηλητηριαστηκαν τα ψαρακια μου.σιγουρα ομως επρεπε να βαλω λιγοτερη ποσοτητα μεσα στο ενυδρειο.εχει δοκιμασει κανεις το αυθεντικο?μυριζει τοσο εντονα?εχει αυτες τις επιδρασεις στα ψαρια?Εγω φυσικα φοβηθηκα και εβαλα στο φιλτρο το σωληνακι του αερα που ειχα αφαιρεσει ωστε να δινει περισσοτερο αερα για να ξεμαστουρωσουν οπως και εγινε.Δεν το προτεινω σε κανεναν.Εγω απλα το δοκιμασα

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

μην πειραματιζεσαι φιλε μου πανω σε ζωντανους οργανισμους.ειναι προτιμοτερο να αγορασεις το κανονικο μελαφιξ και να κανεις την οποια θεραπεια.

για λογους ενημερωσης,να αναφερω πως το μελαφιξ μυριζει σαν βιξ(αυτο που μας ετριβαν οταν ειμασταν κρυωμενοι),και δημιουργει αφρο στην επιφανεια του νερου,κατι που ειναι φυσιολογικο για το προιον και ακακο για τα ψαρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Το melafix συν τον άλλων περιέχει και aloe vera και είναι εντελώς ακίνδυνο για τα ψάρια μας και για την βιολογία του ενυδρείου μας!

Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ και κατά την εισαγωγή νέων ψαριών και για προβλήματα επιδερμίδας!

Συμφωνώ με τον klaz ότι τα πειράματα είναι κάπως παρακινδυνευμένα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...