Jump to content

Αρχάρια Και Ενυδρείο!


Recommended Posts

Χαιρετώ και από εδώ την όμορφη παρέα σας!!!! :D

Με λένε Κατερίνα είμαι 19 χρονών και είμαι εντελώς άσχετη με το χόμπι! :rolleyes:

Αποφάσισα να μπω και εγώ σιγά σιγά στον κόσμο του ενυδρείου και φυσικά ξεκινώντας από τα σχετικά εύκολα..τον μονομάχο δηλαδή!! ^_^

Έχω ενημερωθεί σχετικά με το "στρώσιμο" του ενυδρείου!Έχω μπερδευτεί τελείως αλλά νομίζω θα τα καταφέρω!!

Τώρα θα ήθελα την εμπειρία σας και τις συμβουλές σας!!!

Ξεκινώ τις ερωτήσεις!!!

1.Θα πάρω για αρχή ένα μικρό ενυδρείο γύρω στα 15 λίτρα!Είναι καλό για τον μονομάχο?

2.Θα βάλω μέσα φυσικό χαλίκι (αν μπορέσω να το ξεχωρίσω και δεν με πιάσουν κότσο.. :P ) και μια ανούμπια.Καλά δεν είναι?Μη το κάνω και τίγκα..

σκέφτομαι μήπως βάλω και καμιά γαριδούλα για να καθαρίζει και το ενυδρείο..!Τι λέτε?

3.Είχα δει κάτι ενυδρειάκια στο τζάμπο που έλεγε ιδανικό για μονομάχο κλπ..Έχω την εντύπωση πως είναι πλαστικό..Επίσης έχει φωτάκι και νομίζω και φίλτρο!Είναι καλό νομίζετε?

Αν όχι ένα μικρό 15αλιτρο γυάλινο στο πετ σοπ πόσο κοστίζει?έχει μέσα φωτάκι,φίλτρο κλπ ή τα αγοράζω εξτρά?επίσης κάπου διάβασα για θερμαντήρα...Αυτό είναι απαραίτητο για τον μονομάχο?Που κυμαίνονται οι τιμές?

Αυτά προς το παρόν!!Αν μου έρθουν κι άλλες απορίες θα σας πω!!! :D

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1563

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54869&view=findpost&p=498817

ξεκινησε καλο διαβασμα για να καταλαβεις ποσο σημαντικη ειναι η αρχη και εδω ειμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Παναγία μου!!Τι είναι όλα αυτά?Πολύ μπερδευτικό...Μου αρέσει που αποφάσισα να ξεκινήσω με κάτι μικρό για να είναι εύκολο...!!!

Πολύ ωραία όμως τα θέματα!!!Ευχαριστώ!!!

Τελικά καλύτερο είναι το γυάλινο ενυδρείο ή μπορώ να πάρω αυτό του jumbo?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και από εδώ την όμορφη παρέα σας!!!! :D

Με λένε Κατερίνα είμαι 19 χρονών και είμαι εντελώς άσχετη με το χόμπι! :rolleyes:

Αποφάσισα να μπω και εγώ σιγά σιγά στον κόσμο του ενυδρείου και φυσικά ξεκινώντας από τα σχετικά εύκολα..τον μονομάχο δηλαδή!! ^_^

Έχω ενημερωθεί σχετικά με το "στρώσιμο" του ενυδρείου!Έχω μπερδευτεί τελείως αλλά νομίζω θα τα καταφέρω!!

Τώρα θα ήθελα την εμπειρία σας και τις συμβουλές σας!!!

Ξεκινώ τις ερωτήσεις!!!

1.Θα πάρω για αρχή ένα μικρό ενυδρείο γύρω στα 15 λίτρα!Είναι καλό για τον μονομάχο?

2.Θα βάλω μέσα φυσικό χαλίκι (αν μπορέσω να το ξεχωρίσω και δεν με πιάσουν κότσο.. :P ) και μια ανούμπια.Καλά δεν είναι?Μη το κάνω και τίγκα..

σκέφτομαι μήπως βάλω και καμιά γαριδούλα για να καθαρίζει και το ενυδρείο..!Τι λέτε?

3.Είχα δει κάτι ενυδρειάκια στο τζάμπο που έλεγε ιδανικό για μονομάχο κλπ..Έχω την εντύπωση πως είναι πλαστικό..Επίσης έχει φωτάκι και νομίζω και φίλτρο!Είναι καλό νομίζετε?

Αν όχι ένα μικρό 15αλιτρο γυάλινο στο πετ σοπ πόσο κοστίζει?έχει μέσα φωτάκι,φίλτρο κλπ ή τα αγοράζω εξτρά?επίσης κάπου διάβασα για θερμαντήρα...Αυτό είναι απαραίτητο για τον μονομάχο?Που κυμαίνονται οι τιμές?

Αυτά προς το παρόν!!Αν μου έρθουν κι άλλες απορίες θα σας πω!!! :D

Γεια σου Κατερίνα!

Τα 15 λίτρα για τον μονομάχο σου θα είναι μια χαρά!

Με την κατάλληλη διακόσμηση θα του προσφέρεις ένα φιλόξενο περιβάλλον που θα ζει άνετα και εσύ θα τον απολαμβάνεις για χρόνια!

Καλύτερα να προμηθευτείς από κάποιο ενυδρειακο μαγαζί τον εξοπλισμό σου και όχι από τα jumbo γιατί θα χρειαστείς και κάποια ποιο εξειδικευμένα πράγματα που εκεί σίγουρα δεν τα έχουν (πχ τεστ για μετρήσεις)!

Πιστεύω ότι το κόστος σου θα κινηθεί από 80-100€ για να μπορέσεις να έχεις το ενυδρείο σου σωστό και ολοκληρωμένο! Ο θερμοστάτης σου είναι απαραίτητος!

Ρίξε και μια ματιά εδώ για τον μονομαχο και θα κατατοπιστείς πλήρως!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770&st=0&p=323429entry323429

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....?showtopic=1563

http://www.aquazone....ndpost&p=498817

ξεκινησε καλο διαβασμα για να καταλαβεις ποσο σημαντικη ειναι η αρχη και εδω ειμαστε...

Φίλε μου klaz…

Έχω μια απορία.

Πως και πρότεινες στην Κατερίνα την συγκεκριμένη μέθοδο στρωσίματος και όχι αυτή με τα βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

1)Kαλως ηρθες Κατερινα μου! Η επιλογη σου για μονομαχο ειναι αρκετα σωστη για τα ''κυβικα '' σου! Εχω και εγω 2 και ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο αυτους! Ενα 15λιτρο θα ειναι μια χαρουλα αρκει να ειναι καλα εξοπλισμενο και α υπαρχουν φυτα ωστε να θυμιζει λιγακι την φυση οπου και ζει... Το ενυδρειο του τζαμπο το εχω και εγω...βασικα και οι δυο μου μονομαχοι εχουν απο ενα ενυδρειο του τζαμπο και ειμαι αρκετα ευχαριστημενη ως τωρα.. Δεν υπαρχει νοημα στο να δωσεις 40 ευρω [οπως ειδα εγω προχθες σε 15λιτρο του πετ σοπ] απο το να δωσεις 20! Μπορει να του λειπουν οι θερμοστατες [αγορασε τους ξεχωριστα γυρω στα 10 με 15 ευρω κυμαινονται] αλλα δεν νομιζω οτι διαφερει πολυ απο τα επωνυμα ενυδρεια.

2)Βαλε παραπανω απο μια ανουμπια γιατι ετσι ειναι το περιβαλλον του μονομαχου ''τινγκα''! Γαριδουλα θα εξαρτηθει απο τον μονομαχο εαν την δεχτει γιατι συνηθως τις κυνηγαει και πεθαινουν οποτε δεν θα σου το προτεινα..αστον μονο του και θα ειναι βασιλιας.

3)Εγω δεν ειχα στο 15λιτρο φωτακι αλλα αν εχει σε εκεινο που ειδες ακομα καλυτερα! Σου λειπει ο θερμοστατης αλλα μπορεις να τον παρεις εξτρα! Πλαστικο δεν ειναι ...απο οσο ξερω ειναι ολα απο γυαλι οποτε ξαναδες το...πλαστικο μην παρεις γιατι θα αντιμετωπισεις προβλμα με τον θερμοστατη! Ο θερμαντηρας ή θερμοστατης ειναι απαραιτητος γιατι ειναι τροπικα ψαρια και οχι κρυου νερου οπως πχ. τα χρυσοψαρα!

Για οτι αλλο θελησεις ειμαστε εδω! Καλη αρχη! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου klaz…

Έχω μια απορία.

Πως και πρότεινες στην Κατερίνα την συγκεκριμένη μέθοδο στρωσίματος και όχι αυτή με τα βακτήρια?

εχεις απολυτο δικιο που αναρωτιεσαι φιλε μου και αμ με ρωτησεις προσωπικα θα σου πω πως και η δικη μου προτιμηση ειναι στρωσιμο με βακτηρια.

το γεγονος πως προτεινα κατι αλλο, εχει να κανει πως απευθυνομαι σε γυναικα και συνηθως απο την πειρα μου και μονο ξερω πως τις τρομοκρατουνε οι λεξεις βακτηρια,βακτηριδια,καποιες τα ονομαζουν κα...μικροβια... :rolleyes::lmao: .με αυτην τη λογικη λοιπον λειτουργησα.

Link to comment
Share on other sites

Υποκλίνομαι στο σκεπτικό σου φίλε klaz! Φυσικά και δεν διαφωνώ ούτε στο ελάχιστο καθώς από τις προσωπικές μου εμπειρίες το έχω διαπιστώσει και εγώ ουκ ολίγες φορές.

Φιλικά πάντα προς την Κατερίνα.

Link to comment
Share on other sites

Υποκλίνομαι στο σκεπτικό σου φίλε klaz! Φυσικά και δεν διαφωνώ ούτε στο ελάχιστο καθώς από τις προσωπικές μου εμπειρίες το έχω διαπιστώσει και εγώ ουκ ολίγες φορές.

Φιλικά πάντα προς την Κατερίνα.

χαιρομαι που εστω καποιος καταλαβαινει την λογικη μου...στο παρελθον εχω ''κατηγορηθει''για εκκεντρικο τροπο σκεψης και γραφη σε καποια θεματα.

απλως και για να γινω κατανοητος σε καποιον αρχαριο,πρεπει να μπω οσο γινεται στην δικη του λογικη..

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο που αναρωτιεσαι φιλε μου και αμ με ρωτησεις προσωπικα θα σου πω πως και η δικη μου προτιμηση ειναι στρωσιμο με βακτηρια.

το γεγονος πως προτεινα κατι αλλο, εχει να κανει πως απευθυνομαι σε γυναικα και συνηθως απο την πειρα μου και μονο ξερω πως τις τρομοκρατουνε οι λεξεις βακτηρια,βακτηριδια,καποιες τα ονομαζουν κα...μικροβια... :rolleyes::lmao: .με αυτην τη λογικη λοιπον λειτουργησα.

smile.png

Ok φίλος…απλά απόρησα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους και για το καλωσόρισμα και για τις απαντήσεις!!!!!!!

Για το στρώσιμο είχα διαβάσει και εγώ αυτό με τα βακτήρια γι αυτό ψιλομπερδεύτηκα μάλλον!Αλλά μιας και είμαι φοιτήτρια παραϊατρικών δεν τίθεται θέμα "μικροβιοφοβίας" :P Πιο εύκολος τρόπος για εμένα που είμαι αρχάρια ποιος νομίζετε πως είναι??

anna-shusi Εσένα τα ενυδρειάκια που πήρες απ' το jumbo είναι γυάλινα?Τα ίδια θα λέμε απλά δεν άνοιξα τη συσκευασία για να δω αν είναι πλαστικά ή όχι!

Εγώ σκεφτόμουν μόνο το ενυδρείο να πάρω απ' το jumbo επειδή είναι πιο οικονομικό!Τον υπόλοιπο εξοπλισμό εννοείται από πετ σοπ θα προμηθευτώ!

Link to comment
Share on other sites

αφου ηδη εχεις διαβασει και εισαι και εξοικιωμενη...ξεκινησε το στρωσιμο με υγρα βακτηρια.

καλη αρχη και καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Kατερινα και τα δυο ενυδρειακια [ 15 και 17 λιτρα] ειναι γυαλινα και αμφιβαλλω αν υπαρχει στο τζαμπο πλαστικο ενυδρειο! Εγω παντως σου το προτεινω ! Γιατι αριβοπληρωνεις τα ενυδρεια μαρκας αφου μπορεις να εχεις την ιδια καλη ποιοτητα?! Καλη σου αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες,

καποια πραγματακια απο την δικη μου πολυυυυυ μικρη εως μηδαμινη εμπειρια...

1) πλαστικο πλαστικο ενυδρειο στην αγορα δυσκολα θα βρεις. Ισως εννοεις πλεξι γκλας. ΣΤα jumbo τωρα αν τα λιτρα του ενυδρειου που ειδες ειναι απο 15 και πανω τοτε ειναι γυαλινο. Η ποιοτητα ομως ΔΕΝ ειναι η ιδια με επωνυμα ενυδρεια κι αυτο πρεπει να το καταλαβουμε. με πρωτο και κυριο κριτηριο την ποιοτητα της σιλικονης και το τι δουλεια εχει γινει πανω σε αυτον τον τομεα. Συμφωνω να το αγορασεις απο εκει, το ιδιο θα εκανα, αλλα υπαρχουν πραγματα που το κανουν χαμηλης ποιοτητας.

2) ο μονομαχος θελει πολλα φυτα. Δεν ειναι καλο να τον εχεις με ενα και με δυο. οριστε μερικες φωτο απο μονομαχοενυδρεια

DSC02870.jpgD4.JPGIMG_1417.jpg

3) ο μονομαχος σιγουρα δεν ειναι το ευκολοτερο ψαρι να αρχισεις παντως! γνωμη μου παντα.

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται αυτα που εχουν στο Jumbo και τα οποια ειναι πλαστικα ειναι λιγα λιτρα, αλλα εχουν και καποιο μεγαλυτερο γυαλινο με φιλτρακι κοντα στα 20 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

αυτο παντως που ειδα στα jumbo και δε μου αρεσε καθολου ηταν, μαλλον πλαστικο ενυδρειο/ποτηρι 3.5 λιτρων που γραφει επανω με μεγαλα γραμματα "Τελειο για μονομαχο"...

Link to comment
Share on other sites

αυτο παντως που ειδα στα jumbo και δε μου αρεσε καθολου ηταν, μαλλον πλαστικο ενυδρειο/ποτηρι 3.5 λιτρων που γραφει επανω με μεγαλα γραμματα "Τελειο για μονομαχο"...

Α, μπραβο! κατι τετοιο μου φανικε και σε εμενα αυτο το μικρο αλλα εχει και ενα γυαλινο κοντα στα 13 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη εν μερη εχεις καποιο δικαιο για τα 3,5 λιτρα [και εγω το ειδα και μου ηρθε να τους το φερω στο κεφαλι] ομως θα διαφωνησω για δυο πραγματα μαζι σου μιας και εχω μονομαχο και ενυδρειο απο τα τζαμπο! Καταρχας τα ενυδρειακια 15 και 17 λιτρων που υπαρχουν στα τζαμπο ΕΙΝΑΙ απο γυαλι και αν θελετε πηγαινετε να τα δειτε. Βαγγελη η ποιοτητα των πετ σοπ ειναι σαφως καλυτερη αλλα δεν θα εδινα ας πουμε 50 ευρω στην μαρκα την ''καλη'' αντι να εδινα 20 στην ''κατωτερης ποιοτητας''. Ειναι παραλογο ...αυτο που λες για τη σιλικονη ειναι εντελως λαθος αφου το γυαλι και η σιλικονη ειναι η ιδια... βεβαια υπαρχουν περισσοτερα ''εργαλεια'' στο επωνυμο ενυδρειο οπως θερμοστατης ή καμια λαμπιτσα αλλα δεν το κανει καλυτερο αφου μπορεις να τα αγορασεις απο το διαδυκτιο σε χαμηλη τιμη! Η ξαδερφη μου εχει 13λιτρη απο πετ σοπ και την αγορασε ΑΔΕΙΑ με 20 ευρω και σε 2 μηνες αρχισε να τρεχει το νερο απο την μια γωνια αχρηστευοντας την.... συγκρινε αυτα τα 2 ενυδρεια και θα καταλαβεις τι ενοω!

Στο δευτερο πραγμα που διαφωνω ειναι στην ''δυσκολια'' που λες οτι εχουν οι μονομαχοι... ειναι εκπληκτικα ευκολα ψαρια οφειλω να ομολογησω και προβλημα μαζι τους δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης! Τι σε κανει να πιστευεις του οτι ειναι δυσκολα? Ολοι οι αρχαριοι [και ενημερωμενοι επισης] αν οχι ολοι οι περισσοτεροι εχουν ξεκινησει απο τον μονομαχο και σταδιακα κατεληξαν με κιχλιδες φροντοζες κτλ.!

Αυτα! Να επισημανω οτι τα λεω ολα αυτα τελειως φιλικα και δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να με παρεξηγησει κανεις! Λεω απλα την αποψη μου και εως τωρα εμπειρια μου!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παραλογο ...αυτο που λες για τη σιλικονη ειναι εντελως λαθος αφου το γυαλι και η σιλικονη ειναι η ιδια...

Στο δευτερο πραγμα που διαφωνω ειναι στην ''δυσκολια'' που λες οτι εχουν οι μονομαχοι... ειναι εκπληκτικα ευκολα ψαρια οφειλω να ομολογησω και προβλημα μαζι τους δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης!

Αννα δε χρειαζεται να λεμε καθε φορα οτι οτι λεμε το λεμε φιλικα. Αν καποιος δε μιλαει φιλικα τοτε δε νομιζω οτι γραφει καν εδω μεσα. ολα τα λεμε φιλικα και για να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον. Ομως και παλι θα πρεπει να διαφωνησω μαζι σου για 2 λογους

1) μονο και μονο που λες οτι ολα τα τζαμια και ολες οι σιλικονες σε ολα τα ενυδρεια ειναι ιδια , φαινεται οτι δεν το εχεις ψαξει το θεμα! υπαρχουν πολλα ειδη και ποιοτητες τα οποια καθοριζουν και τις τιμες. και μην ξεχαμε και την δουλεια, που να κολλησεις ενυδρειο δεν ειναι παιχνιδακι για τον καθενα. Οταν λεμε οτι ενα ενυδρειο ειναι "κινεζικο" τι εννοουμε νομιζεις?

2) τα εχουμε ξαναπει για τους μονομαχους σου. το να τους βαζεις απλα σε μια γυαλα με οτι χαλικι θες, οτι φυτα η καθολου φυτα αν θες, οτι φωτιστικο θες κτλ κτλ δεν ειναι "ευκολο" ψαρι αλλα "ειμαι τυχερη που ζει ακομα". το οτι ενα ψαρακι ζει δεν παει να πει οτι κανουμε και σωστη δουλεια μαζι του. Οταν λοιπον λεω στην φιλη μας οτι οι μονομαχοι δεν ειναι οτι πιο ευκολο μιαω για τις ιδανικες συνθηκες τους. τα φωτα τους για τα φυτα τους, το φουλ φυτεμενο ενυδρειο, τα σωστα τεστ, το ενα το αλλο. Με ολο το σεβασμο αλλα εδω εσυ σιχαινοσουν που του εδινες σκουληκακια κι ειχες πει οτι δεν προκειται να του δωσεις ποτε τιποτα αλλο ζωικο επειδη ειναι "μπλιαχ"

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη διευκρινιζω οτι τα λεω φιλικα γιατι δεν ξερω πως μπορει να το παρει κανεις και καθως το φορουμ αποτελειται απο πολλους χαρακτηρες και δεν ξερεις πως θα το παρει καποιος.

1) Αυτο με το κινεζικο και τις σιληκονες δεν το καταλαβα. Εγω να επαναλλαβω [και ας γινομαι κουραστικη] οτι οπως και της ξαδερφης μου τα ενυδρεια των πετ σοπ μπορει να μην ειναι αυτο που πιστευεις εσυ καθως χαλασε στο 2ιμηνο . Πας σε ενα πετ σοπ.. θα ρωτησεις ''Αυτο προερχεται απο καλη συγκοληση και σιληκονη ? '' ? 'Η απλα θα δεις τι περιεχει και πως ειναι εξωτερικα? Πιστευω οτι το δευτερο ισχυει περισσοτερο οσο αφορα την επιλογη των ενυδρειων και ας ειναι απο το τζαμπο. Η ποιοτητα ξαναλεω οτι των πετ σοπ ειναι καλυτερη αφου ειναι και πιο ακριβα...αλλα γιατι να μην επιλεξει κατι φθηνο το οποιο θα της κρατισει? σΤο πρωτο ενυδρειο που εχω μεσα μονομαχο συγκατοικουσε ενα χρυσοψαρο [δεν ειμουν ενημερωμενη τοτε] και εζησε 4 μηνες+1 μηνα που εχω τον μονομαχο 5 μηνες και δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα. Τελος παντων η τελικη αποφαση θα ειναι της κοπελας και οχι δικη μας οποτε ας το αφησουμε το θεμα.

2)Πραγματικα Βαγγελη δεν ειναι καθολου σωστο εκ μερους σου να μιλας ετσι για εμενα και για τους μονομαχους μου.... αμα ειναι ετσι ο ενας να σκαβει τον λακο του αλλου να βγαλω και γω του καθενος τα απλυτα στην φορα. Προσπαθεις να βρεις το δικιο σου μεσω των δικων μου περιστασεων και σε παρακαλω να μην το ξανακανεις γιατι παρολο που ου εχω εξγησει το τι γινεται με την δικη μου περιπτωση εξακολουθεις να λες πραγματα για να με βγαλεις αδικη. Παρακολουθησες μια συζητηση στο τσατ που ελεγα οτι συχαινομαι τα σκουλικια και το λες εδω ετσι απλα χωρις να λες και να εχεις ψαξει εαν ΕΧΩ σκουλικια. Δεν θα μιλησω αλλο γιατι θα παρεξηγηθω και δεν θα πω τι λες εσυ καποιες φορες στο τσατ γιατι σε σεβομαι και εσενα και τα προσωπικα σου. Εισαι σιγουρος οτι ειπα οτι δεν θα δωσω τιποτε αλλο ζωικο?? Βαγγελη πραγματικα λυπαμαι που αντι να λυνεις με απλα καθημερινα παραδειγματα τις απορειες της κοπελας καθεσαι και ασχολεισαι με εμενα προκειμενου να με μειωσεις .

Εγω αυτα ειχα να πω δεν θα το συνεχισω ειπα την γνωμη μου και δεν θα μπω σε αλλα χωραφια προκειμενου να υποστηρηξω τον εαυτο μου [με ολο το σεβασμο]. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενταξει, ολοι μας υπηρξαμε αρχαριοι και με τα λαθη μας και τις σωστες συμβουλες και διαβασμα μαθαμε σιγα σιγα, οποτε ας ληξει εδω το ολο θεμα μια που δεν υπαρχει λογος να χαλιωμαστε, απο εκει και περα το μεγαλο ενυδρειο του συγκεκριμενου καταστηματος πιστευω ειναι μια οικονομικη και καλη λυση σαν πρωτο βημα ειδικα τις δυσκολες μερες που περναμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενταξει, ολοι μας υπηρξαμε αρχαριοι και με τα λαθη μας και τις σωστες συμβουλες και διαβασμα μαθαμε σιγα σιγα, οποτε ας ληξει εδω το ολο θεμα μια που δεν υπαρχει λογος να χαλιωμαστε, απο εκει και περα το μεγαλο ενυδρειο του συγκεκριμενου καταστηματος πιστευω ειναι μια οικονομικη και καλη λυση σαν πρωτο βημα ειδικα τις δυσκολες μερες που περναμε.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους που μοιράζεστε τις εμπειρίες σας μαζί μου και με συμβουλεύετε!!!!Μη τσακώνεστε αισθάνομαι άσχημα!! ^_^

Κάθε μέρα κλείνω τουλάχιστον 12ωρα διαβάζοντας εδώ μέσα όσα περισσότερα μπορώ προκειμένου να μην κάνω κάτι λάθος και να προσφέρω στο ψαράκι μου την καλύτερη και πιο ποιοτική ζωή που μπορώ!!!

Προσπαθώ να ενημερωθώ για τα πάντα γύρω από τον μονομάχο για να δω κιόλας μήπως τελικά δεν μου ταιριάζει ή δεν μπορώ να αντεπεξέλθω στις ανάγκες του!!

Διάλεξα τον μονομάχο:Αρχικά επειδή είχα ακούσει πως είναι απ'τα πιο ανθεκτικά ψάρια σε σχέση με άλλα!

Ύστερα επειδή μου αρέσουν παααααρα πολύ εμφανισιακά!!Θεωρώ πως είναι απ' τα πιο όμορφα ψάρια και ο κόσμος τα έχει πολύ παρεξηγήσει!!

Και επειδή θέλω να ξεκινήσω με ένα μικρό ενυδρείο (15λιτρο,20λιτρο) μιας και είμαι αρχάρια! και διάβασα πως είναι απ' τα ψάρια που μπορούν να επιβιώσουν σε ένα τέτοιο ενυδρείο ενώ για το χρυσόψαρο διάβασα ότι θέλει τουλάχιστον 50 λίτρα έκαστο!

Α και επειδή πιστεύω μέσα από αυτά που έχω διαβάσει εδώ πως είναι σχετικά εύκολη η συντήρηση τους αν υπάρχει φυσικά ο κατάλληλος εξοπλισμός στο ενυδρείο!

Εεεεε αυτά!Δεν νομίζω να ξεχνάω κάτι! :rolleyes:

Επειδή ακριβώς περνάμε δύσκολες μέρες σκέφτηκα μήπως γλιτώσω κανένα €υρουλάκι και αγοράσω το ενυδρειάκι του jumbo (εννοείται πως δεν εννοώ το ποτηράκι των 3,5 λίτρων.. :hysterical:) ώστε να μπορώ να επενδύσω και περισσότερα στο εσωτερικό αυτού!!Αλλά άμα πιστεύεται πως είναι εντελώς χάλια και δεν θα κάνει στο ψάρι μου εννοείται πως προτιμώ να πληρώσω το επώνυμο του πετ σοπ!!!

Κάτι άλλο τώρα..Έχουμε μια οικογενειακή φίλη της οποίας πέρσι ο αδερφός της της πήρε δώρο έναν μονομάχο..Τον έχει τώρα 1 χρόνο κανονικά σε ενυδρειάκι κλπ αλλά επειδή την αγχώνει πολύ η συντήρηση του και έχει και μια γάτα που συνέχεια ανεβαίνει στο ενυδρείο και τον ενοχλεί θέλει να το δώσει... Και επειδή της είπα και εγώ πως θα πάρω έναν μου είπε να μου δώσει τον δικό της αν ενδιαφέρομαι πραγματικά!

Το θέμα μου είναι το εξής..

-Το ψαράκι δεν θα στρεσαριστεί που θα αλλάξει πρόσωπα και περιβάλλον? (αν και θα είναι στο δικό του ενυδρείο)

- Θα του αρέσει εδώ με εμάς?

-Και άμα πεθάνει τι θα κάνω????( Ήθελα να βρω το μικρότερο σε ηλικία που μπορούσα γιατί διάβασα πως ζουν μόνο 3 με 4 χρόνια..)

Επίσης μου άρεσε η ιδέα του να τα κάνω όλα απ' την αρχή μόνη μου..το στήσιμο,τη διακόσμηση κλπ (οκ το παραδέχομαι πως το μέρος του "στρωσίματος" με αγχώνει και με τρομάζει πολύ.. :AAGGGHHH: ) και ήθελα και να διαλέξω μόνη μου το ψαράκι!να έπαιρνα αυτό που θα μου έκανε κλικ!

Οι λόγοι που σκέφτομαι να πάρω το ψάρι της κοπέλας είναι:

1.πως γλιτώνω το στρώσιμο

2.το ότι δεν θα χρειαστεί να κάνω το στρώσιμο

3.το ενυδρείο είναι έτοιμο και έτσι δεν θα χρειαστεί στρώσιμο!!

4. Αα και ένας καλός λόγος που λέω να πάρω αυτό το ψάρι είναι πως δεν χρειάζεται να κάνω στρώσιμο στο ενυδρείο! :D:P

Ο λόγος που σκέφτομαι να μην πάρω το ψάρι της κοπέλας είναι:

1.θέλω να προλάβω να χαρώ το ψάρι μου και να μη μου πεθάνει κατευθείαν,να περνάει καλά μαζί μου και να μην είναι στεναχωρημένο!!!

Τι με συμβουλεύετε ρε παιδιά??????? Και συγνώμη για το σεντόνι πρωί πρωί!!!

Αυτό το στρώσιμο πια μου έχει γίνει εφιάλτης...6 πήγε πάλι η ώρα...Καλημέρα!!

edit: Και συγνώμη για το σεντόνι πρωί πρωί!!! :lol:

Έγινε επεξεργασία - cathy93
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...