Jump to content

Γλυκο Αλλα Τι ?


Recommended Posts

Λοιπον μετα την διαλυση πλεον του θαλασσινου μου :( σκεφτομαι να φτιαξω ενα μικρο γλυκου νερου μιας κ τελικα δεν μπορω χωρις ενυδρειο, με το reef τα πηγα μια χαρα ολα τα χρονια ομως λογω πολυ περιορισμενου χρονου (δουλεια κ προπονηση) επρεπε να το αποχωριστω μιας κ δεν το χαιρομουν καθολου....

Τελος παντων, σκεφτομαι να στησω ενα ενυδρειο 40-50 λιτρα, αλλα θελω κατι ευκολο στην συντηρηση κ ανθεκτικο μιας κ λειπω αρκετες ωρες κ χρονος δεν υπαρχει, κατι σε φυτεμενο μ'αρεσει αλλα τα φυτα θελουν κ αυτα τα δικα τους ετσι λεω να παω σε κιχλιδες με πετρες κτλ. αν με παιρνει σε αυτα τα λιτρα, τι προτεινετε ?

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Συνήθως οι δικοί μας παρατανε τα γλυκά και το ρίχνουν στα αλάτια, εσύ την έκανες ανάποδα!usd.gif

Δυστυχώς σε αυτά τα λίτρα δεν έχεις και πολλές επιλογές για κυχλιδες!

Το μόνο που μπορείς να φιλοξενήσεις και με το ζόρι είναι ένα χαρεμακι από κοχιλοψαρα!

Ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37916&st=0&p=336494entry336494

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει η λύση ενός μονομαχοενυδρείου με εύκολα φυτά ( γιατί υπάρχουν και φυτά που χρειάζονται ελάχιστη φροντίδα) και γαρίδες αν τις θέλει το ψάρι :bigemo_harabe_net-64:

Πιστεύω ότι το αφρικάνικο δεν θα το χαρείς σε αυτά τα λίτρα.Το πολύ πολύ ένα αρσενικό + τρία θηλυκά Neolamprologus Multifasciatus

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Συνήθως οι δικοί μας παρατανε τα γλυκά και το ρίχνουν στα αλάτια, εσύ την έκανες ανάποδα!usd.gif

Δυστυχώς σε αυτά τα λίτρα δεν έχεις και πολλές επιλογές για κυχλιδες!

Το μόνο που μπορείς να φιλοξενήσεις και με το ζόρι είναι ένα χαρεμακι από κοχιλοψαρα!

Ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις!

http://www.aquazone....94

Xαχαχα οντως το αντιθετο κανω αλλα δεν πειραζει, μ'αρεσει αυτη η επιλογη παντως, αν καταλαβα καλα πρεπει να γεμισω τον πατο με κοχυλια, που τα βρισκω, επισης απο φωτισμο κ κυκλοφορια τι κανω ?

Αν υπαρχει κανενα λινκ για περισσοτερο διαβασμα ειναι ευποσδεκτο...

Επίσης υπάρχει η λύση ενός μονομαχοενυδρείου με εύκολα φυτά ( γιατί υπάρχουν και φυτά που χρειάζονται ελάχιστη φροντίδα) και γαρίδες αν τις θέλει το ψάρι :bigemo_harabe_net-64:

Πιστεύω ότι το αφρικάνικο δεν θα το χαρείς σε αυτά τα λίτρα.Το πολύ πολύ ένα αρσενικό + τρία θηλυκά Neolamprologus Multifasciatus

Αν κ μ'αρεσει ο μονομαχος προτιμω κατι αλλο να σου πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

για μουλτι,αμμο πας παιρνεις κοχλιους,τους βραζεις τους τρως και σου μενουν τα καβουκια.απο ροες και φως τιποτε το ιδιαιτερο.η ροη του φιλτρου και μια λαμπα.απλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

για μουλτι,αμμο πας παιρνεις κοχλιους,τους βραζεις τους τρως και σου μενουν τα καβουκια.απο ροες και φως τιποτε το ιδιαιτερο.η ροη του φιλτρου και μια λαμπα.απλα πραγματα.

Αααα τοσο απλα, ωραια τι αμμο να προτιμησω ?

Καμια πετρα μπορω να βαλω ή δεν θα τα δω ποτε εκει οποτε θα ειναι μονο για αισθητικους λογους ?

Link to comment
Share on other sites

για αισθητικους οι πετρες.

οσο για αμμο δες μεσα στα ποστ που υπαρχουν για μουλτις τι αμμο προτιμανε τα παιδια που τα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Με τα multies θα δεις τρομερές συμπεριφορές που θα λατρέψεις την Αφρική και θα κολλήσεις μαζί της!

Πολύ κίνηση, πολύ νεύρο, καμιά σχέση με την θάλασσα!

Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσεις!

Ρίξε μια ματιά εδώ σε κάτι πρόσφατο να πάρεις ιδέες!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=73963

Link to comment
Share on other sites

Με τα multies θα δεις τρομερές συμπεριφορές που θα λατρέψεις την Αφρική και θα κολλήσεις μαζί της!

Πολύ κίνηση, πολύ νεύρο, καμιά σχέση με την θάλασσα!

Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσεις!

Ρίξε μια ματιά εδώ σε κάτι πρόσφατο να πάρεις ιδέες!

http://www.aquazone....showtopic=73963

O κληρος επεσε για multies λοιπον, οποτε ξεκιναω διαβασμα σιγα σιγα...

Εχω αρκετα πραγματα απο το reef οποτε πρεπει να δω τι κανει κ τι οχι απο εξοπλισμο.

Θα προσπαθησω να το παω τουλαχιστον στα 60 λιτρα, αραγωνιτη εχω αν το ξεπλυνω καλα κανει να μπει στο γλυκο ή οχι, συνεχιζω με ασβεστολιθικες πετρες για αισθητικους λογους περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι προσεκτικός με τον εξοπλισμό από το reef ειδικά τον αραγωνιτη εγώ δεν θα τον χρησιμοποιούσα!

Καλύτερα να αγοράσεις καινούργιο!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι προσεκτικός με τον εξοπλισμό από το reef ειδικά τον αραγωνιτη εγώ δεν θα τον χρησιμοποιούσα!

Καλύτερα να αγοράσεις καινούργιο!

Εχεις δικιο αυτο θα κανω.

Αρα εχουμε κ λεμε, ενυδρειο μαλλον θα παρω 60αρι, λογικα θα εχει μαζι κ φιλτρο, λαμπα τι χρωματισμο να βαλω ?

Τεστ εχω, θερμοστατη, ανεμιστηρακια επισης, υαλοβαμβακα για το φιλτρο εχω, αραγωνιτη θα πρεπει να παρω κ να βρω πετρες κ κοχυλια, χρειαζομαι κατι αλλο για αρχη ?

Link to comment
Share on other sites

Τον αραγωνίτη μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις αν τον πλύνεις πολύ καλά και τον στεγνώσεις στον ήλιο.Μην το φοβάσαι,είναι κρίμα αφού τον έχεις.

Ρίξε ένα ωραίο σκούρο φόντο (μαύρο ή μπλε) για να τονίσει τα χρώματα και είσαι κομπλέ.Πέτρες ελάχιστες και μόνο για το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι απαντήσεις που χρειαζεσε είναι εδώ!

http://www.aquazone....87

Την φαντασία βαλτή μόνο σου!

Καλή αρχή φίλε μου και περιμένουμε νέα σου!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=53049

Στην ενότητα "Κιχλίδες Αφρικής" θα βρεις αρκετές πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν από θέματα μελών.

Link to comment
Share on other sites

Έλα και με τόσο υλικό για διάβασμα το έχεις το αποτέλεσμα σίγουρο!!!!!buttrock.gifbuttrock.gifbuttrock.gif

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...