Jump to content

Παρατημενο Ενυδρειο Με Φυτα!


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..

Εχω ενα 30λιτρο ενυδρειακι π το παρατησα με καποια φυτα μεσα ωσπου το νερο μαυρισε και τα φυτα σαπισαν.Τωρα ομως που θελω να το ξαναστησω εχω μια απορια,αυτη η δυσσαρεστη μυρωδια πως θα φυγει?Εχω καποια ξυλα μεσα το φιλτρο το χαλικι τα οποια δεν θελω να τα πεταξω για αυτο ζηταω τη βοηθεια σας γ το πως να τα καθαρισω

Link to comment
Share on other sites

Κανεις/?? οσο εχω αυπνιες κ δεν εχω τι να κανω ? :P

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα κουβα,βαλε μεσα νερο απο ενυδρειο και το φιλτρο να δουλευει.......και μετα πλυνε και καθαρισε τα παντα στο ενυδρειο.ειναι πολυ απλο και ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα φυγει.θα πλυνεις τα παντα,καλο πλυσιμο το χαλικι,ξυλα κλπ,και βαλε νεροξυδο και πλυνε πολυ καλα τα τζαμια.μετα καλο ξεβγαλμα.το σημαντικο ειναι να μην χασεις τη βιολογια του φιλτρου γιαυτο σου ειπα το κολπο με το κουβα.στο τελος και αφου τα ξαναβαλεις ολα μεσα,το γεμισεις με νερο και βαλεις και το θερμοστατη και το φιλτρο μεσα και στην πριζα,ριξε και λιγα υγρα βακτηρια και παρε και μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα το στρωσω απο την αρχη γτ το φιλτρο δεν δουλευε οποτε βιολογια δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

οκ.καλη αρχη ξανα τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να το ξαναστρωσεις απο την αρχη, βιολογια υπαρχει! Κανε αυτο που σου ειπε ο Κλαζ και την αμμο και τα φιλτρα πλυντα με καθαρο νερακι το οποιο θα εχεις αφησει τουλαχιστων μια μερα σε ενα δοχειο με αντιχλωριο. Βαλτω στην πριζα ριξε και λιγο τροφη και βακτηρια και το πολυ πολυ σε μια εβδομαδα θα ειναι ετοιμο αν οχι επι τοπου την επομενη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια δεν πιστευω να υπαρχει καθολου βιολογια εκει μεσα....το ενυδρειακι δεν το βιαζομαι οποτε θα προτιμησω στρωσιμο με μπολι

Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι 100% σιγουρος προτιμησε να το ξεκινησεις με μπολι.

Καλη αρχη!!

Sent from my LG-P920 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eταξει τα επλυνα ολα πολυ καλα, αλλα η μυρωδια δεν εφυγε ακομη

Link to comment
Share on other sites

Εχω αφησει χαλικακι και φιλτρο απο στρωμενω ενυδρειο σε σακουλα για κανα χρονο και οταν τηαξαναεβαλα μεσα σε ενυδρειο μετρησα πολυ λιγη αμμωνια για καμια ημερα και τελος, μετα οι μετρησεις ηταν ολες ρολοι.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ρικ ωραια πειραματα!!

Η μυρωδια απο το χαλικι πως θα φυγει?

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναπαρει και παλι μπροστα κανονικα η πολυ μυρωδια θα φυγει και σιγα σιγα με τον καιρο θα φυγει τελιως, λιγο υπομωνη! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανε λιγο υπομωνη, απλα ειναι κριμα ναξαναπεδευεσαι για να στρωσεις το ενυδρειο απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...