Jump to content

Υπαρχει Καποιος Να Με Βοηθησει Με Μπολιασμα?


Recommended Posts

εννοω απο κοντα, 'live' ! θελω να μπολιασω ενα ενυδρειο μεσα στη βδομαδα και αν δεν στρωσει σημερα αυριο αυτο που ηδη κανω μαλλον κι αυτο. Αλλα θελω να δω καποιον εμπειρο να το κανει. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο το μπόλιασμα. Εγώ είμαι ενάντιον του μπολιασματος εφόσον υπαρχουν στο εμποριο σκευασματα που δουλευουν.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=72956

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν σκευασματα που στρωνεις ενυδρειο σε 24 ωρες??? και γιατι κανεις αλλο με οσους εχω μιλησει ως σημερα δεν μου το εχει πει? ουτε πετσοπαδες, ουτε εμπειροι ουτε τιποτα. εσυ τα εμπιστευεσαι? τα εχεις χρησιμοποιησει?

ΥΓ το διαβαζω το λινκ...

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι το εμπιστευομαι και εννοείται πως τα έχω κι εγω δοκιμασει!!!

Το γραφουν πάνω αλλωστε. Στο μονο που σου εφιστούν την προσοχή είναι στην ιχθυοφόρτηση και στο τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την γνωμη μου???Εγω πιστευω οτι αυτα τα σκευασματα θα επρεπε να απευθινονται σε πιο εμπειρους οχι σε αρχαριους..και μπορω να αιτιολογισω την αποψη μου..

Link to comment
Share on other sites

Τα σκευασματα αυτα απαιτουν για να δουλεψουν να μπει ενας αριθμος ψαριων την επομενη μερα!Αν παει ενας αρχαριος και ταισει λιγο παραπανω η βαλει λιγα παραπανω ψαρια ξερεις τι θα γινει???θα τρεχει και δεν θα φτανει,θα ανχοθει,δεν θα ξερει τι να κανει και ολα θα γινουν χειροτερα.Ενας πιο εμπειρος ξερει πως να το αντιμετοπισει.Βαγγελη εσυ εχεις προβλημα αυτη τη στιγμη με το μπολιασμα που κατα τη γνωμη μου ειναι πιο ευκολο απο τα σκευασματα,δεν εχεις ψαρια μεσα,μετρας αμμωνια και δεν ξερεις τι να κανεις!Σκεψου λοιπον να ειχες ριξει το σκευασμα που επιτηδες δεν σου προτεινα,να ειχες ψαρια και να ειχες και αμμωνια...

Link to comment
Share on other sites

τι να πω, αν με θεωρεις τοσο αχρηστο, ευχαριστω! τωρα δεν ξερω τι να κανω γιατι απο οσο εχω διαβασει οι μετρησεις μου ειναι περιεργες. σε αλλες περιπτωσεις θα ρωταγα και θα το εβρισκα. ΝΙκολουτσο νομιζεις μπορεις να με καθοδηγησεις βημα βημα?

Link to comment
Share on other sites

τι να πω, αν με θεωρεις τοσο αχρηστο, ευχαριστω! τωρα δεν ξερω τι να κανω γιατι απο οσο εχω διαβασει οι μετρησεις μου ειναι περιεργες. σε αλλες περιπτωσεις θα ρωταγα και θα το εβρισκα. ΝΙκολουτσο νομιζεις μπορεις να με καθοδηγησεις βημα βημα?

Συγνωμη,βλεπεις να εγραψα καπου οτι εισαι αχρηστος??Αυτα τα σκευασματα εγω προσωπικα δεν τα προτεινω σε κανεναν αρχαριο,οχι μονο σε σενα!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει και προτείνει σε αρχάριους αυτά τα σκευάσματα αρκετές φορές. Ποτέ δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα. Η λίγη προσοχή που χρειάζεται στην ιχθυοφόρτηση και στο τάισμα δεν είναι περισσότερη από αυτήν που πρέπει να κάνουμε και με άλλους τρόπους στρωσίματος.

Η μόνη διαφορά είναι ότι την επομένη πρέπει να μπουν κάποια ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια με βοηθατε πολυ αν ειναι τοσο ευκολο.. μπορει καποιος (αν δεν υπαρχουν ηδη) να πει αναλυτικα τι πρεπει να γινει με αυτο το σκευασμα? οσο πιο αναλυτικα μπορειτε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει και προτείνει σε αρχάριους αυτά τα σκευάσματα αρκετές φορές. Ποτέ δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα. Η λίγη προσοχή που χρειάζεται στην ιχθυοφόρτηση και στο τάισμα δεν είναι περισσότερη από αυτήν που πρέπει να κάνουμε και με άλλους τρόπους στρωσίματος.

Η μόνη διαφορά είναι ότι την επομένη πρέπει να μπουν κάποια ψάρια.

Συμφωνω μαζι σου αλλα αν γινει το λαθος ο αρχαριος θα φερει το ενυδρειο του πιο δυσκολα στα ισια του απο εναν πιο εμπειρο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα σκευάσματα και μη,θα πρέπει να χρησιμοποιούνται σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης.Απλά σε αυτού του είδους τα σκευάσματα οι ατασθαλίες έχουν ορατά αποτελέσματα με αύξηση αμμωνίας και νεκρά ή άρρωστα ψάρια. Κανείς δε σε λέει άχρηστο. Όλοι μας έχουμε κάνει κάποιο λάθος σαν αρχάριοι. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις βακτήρια ή να στρώσεις το ενυδρείο με τον παραδοσιακό τρόπο. Η γνώση που θα σου μείνει από το δεύτερο τρόπο θα είναι οι βάσεις στην χημεία νερού .

Link to comment
Share on other sites

παιδια με βοηθατε πολυ αν ειναι τοσο ευκολο.. μπορει καποιος (αν δεν υπαρχουν ηδη) να πει αναλυτικα τι πρεπει να γινει με αυτο το σκευασμα? οσο πιο αναλυτικα μπορειτε παρακαλω

Το κάθε σκευασμα είναι διαφορετικό και εχει διαφορετικό τροπο τοποθετησεις.

Αν αποφασίσεις να το στρώσεις με σκευάσματα, τοτε πήγαινε παρε ένα και διαβασε τις οδηγιες που γραφει πάνω.

Αν τις ακολουθησεις κατα γραμμα χωρις υπερβολες σε ταισμα και ιχθυοφόρτηση τότε είσαι εντάξει.

Ξανα λέω.... το βημα βημα που θελεις... το γραφει πανω το καθε κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσα ένα λινκ και το διαβασες. Δεν έχω να πω κατι άλλο πανω σε αυτό. Εκει φαινεται η αποψη μου για το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

θελω καποιον να μου δειξει. το υλικο το θελω γιατι μαλλον το δικο μου ειναι αδυναμο αλλα θα ηθελα καποιον να ερθει να μου δειξει ΠΩΣ μπολιαζουμε (μπας και κανω καμια βλακεια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καμια επιστήμη.

Παίρνεις το υλικό (μπόλι), ανοιγεις το φίλτρο και το βάζεις μέσα!! Μαζί με το υπάρχον.

Ομως πρεπει να προσέξεις καποια πράγματα.

1. Να έχει ιδιες συνθηκες το μπόλι με το νεο ενυδρείο (Θερμοκρασία, ph, kh κλπ) για να μπορέσει να επιβιώσει και να λειτουργήσει, γιατί αλλιως είναι δώρο άδωρον!!!

2. Να είσαι σίγουρος οτι δεν έχει καποια ασθένεια το μπόλι απο το ενυδρείο που προήλθε και να καταστρεψει το δικό σου πριν ακομα ξεκινησεις!!!

3. Ακομα και παλια ασθένεια που έχουν τα ψαρια του παλιου ενυδρείου αντισώματα, μπορει να μεταφερθεί και να είναι καταστροφική.

Είσαι σίγουρος οτι θελεις μπόλι?? Εγω επειμένω στα σκευασματα!!!

Link to comment
Share on other sites

να ειδες? το νουμερο 1 κανεις δε μου το εχει πει ως τωρα. πανω κατω τις ιδιες συνθηκες εχω μιας και στα δυο ενυδρεια εχω ακατεργαστω νερο βρυσεις με αντιχλωριο αλλα κι εκει μπορει να την πατησα αν το πεχα ας πουμε ειχε μια διαφορα κτλ.

Αν μου ελεγε καποιος πως δουλευουν τα σκευασματα και πως να τα χρησιμοποιησω θα τα προσπαθουσα. Αλλα επειδη ειμαι ατομο που δε ρισκαρει ευκολα θελω καποιον να μου τα πει αναλυτικα. τι να κανω, εχω αυτο το κουσουρι

Link to comment
Share on other sites

Το πως δουλευει ένα σκευασμα.... το γραφει πάνω στη συσκευασία!!!

Διαλεξε ένα.... και μετα θα συζητησουμε πως δουλευει!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΥτο ειναι λαθος βρε αδερφε! να παω, να παρω ενα σκευασμα χωρις να ξερω τι κανει η να κατσω να το διαβαζω μεσα στο μαγαζι. να ερθω σπιτι, να αρχισουμε να το συζηταμε και να δουμε στο τελος οτι για εμενα (γνωσεις, υπομονη, χρονος κτλ κτλ) Δεν μου ταιριαζει! γιατι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα σκευασματα αυτου του τύπου κανουν την ίδια δουλεια. Στο λινκ παραπανω σου εδωσα μια απαντηση για το πιο να παρεις. Το δοκιμασαμε και ειδαμε για αλλη μια φορα οτι δουλευει.

Απο την άλλη.... νομιζεις θα είσαι ο μόνος που παει σε ενα pet shop και διαβαζει ενα σκευασμα τι κανει και αν του κανει το παίρνει??

Εγω το έκανα συνεχεια μεχρι να καταλήξω πιο ειναι το καταλληλοτερο για μένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...