Jump to content

Ανεβηκαν Νιτρωδη!


Recommended Posts

Το μεγαλύτερο μυστικό για ένα επιτυχημένο ενυδρείο είναι να μην βάζεις χέρια μέσα.Άστο να ισορροπήσει αν έχεις κάνει καλή δουλειά με την φίλτρανση δεν θα εχεις πρόβλημα.Ίσως αν τα ψαράκια σου βλέπεις οτι δεν πάνε καλά να τα έδινες για φιλοξενία σε κάποιον που έχει στρωμένο ενυδρείο.Το τάιμινγκ σου να βάλεις ψάρια ήταν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην κάνεις τίποτα. Άσε το να ησυχάσει.

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε οτι σταματησα να ριχνω τροφη βρε ρικ! σταματησα για 2 μερες να δω πως παει και μετα εριξα, μετρησα αμμωνια οπως ηταν φυσικο και την επομενη μερα δεν υπηρχε. Αυτο δε δειχνει στρωμενο ενυδρειο δηλαδη?

Οχι, γιατι για να αποσυνθεθει η τροφη και να παραχθει αμμωνια χρειαζονται 2, 3 ημερες και αεσυ αφου σταματησες για δυο μερες και μηδενισαν μετα επρεπε απο την στιγμη που εριξες τροφη να περασουν παλι 2,3 μερες για να τσεκαρης εαν εχεις παλι αμμωνια.

Διαβασε αυτη την δημοσιευση του Vicious και θα καταλαβεις!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασει καποιος ασχετος ολο το θεμα θα νομιζει οτι γινεται πολεμος.Για 0,25 και 0,50 τιμες νιτρωδη μιλαμε.Ψυχραιμια και υπομονη θελουν τα ενυδρεια.Αν δεν εχει καποιος υπομονη ας ασχοληθει με κατι αλλο.Τι να πουνε αλλοι που εχουν αλγες,βακτηρια,αρρωστιες κτλ.Να πηδηξουν απο κανενα μπαλκονι;

Link to comment
Share on other sites

Εννοω πως ο Φωτης εδωσε την καταλληλοτερη των απαντησεων.

Αν εχεις κατι κατι καλυτερο προτεινε το.

Για να μην παρεξηγηθώ, σαφώς και ο Φώτης και ο άλλος panos_d7 έδωσαν μια χαρά λύση και δεν έχω κάτι καλύτερο να προτείνω!

Ο λόγος μου ήταν ξεκάθαρα για το ότι το έθεσαν χαλαρά του τύπου δεν τρέχει τίποτα για δυο τρεις μερούλες ενώ πιστεύω ότι τα νιτρώδη είναι πιο ανησυχητικά και παρακάτω θα εξηγήσω την άποψη μου! smile.png

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασει καποιος ασχετος ολο το θεμα θα νομιζει οτι γινεται πολεμος.Για 0,25 και 0,50 τιμες νιτρωδη μιλαμε.Ψυχραιμια και υπομονη θελουν τα ενυδρεια.Αν δεν εχει καποιος υπομονη ας ασχοληθει με κατι αλλο.Τι να πουνε αλλοι που εχουν αλγες,βακτηρια,αρρωστιες κτλ.Να πηδηξουν απο κανενα μπαλκονι;

Συμφωνώ απολυτα, οι τιμες δεν ειναι υπερβολικες και συντομα ισως τα πραγματα στρωσουν και αν θες Βαγγελη βαλε και λιγο Prime για τα πιθανα νιτρωδη απλα για ακομα μια φορα ας δωσουν βαση καποιοι που υποστηριζουν γενικος πως με το μπολι εχουμε αμεσως και στρωμενο ενυδρειο! Δεν αναφερωμε σε καποιον συγκεκριμενα ουτε θελω να αποδειξω κατι παραπανω απλα λιγο υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει όττι τα νιτρώδη είναι πιο τόξικά από την αμμωνία; Ειδικά η ελεύθερη αμμωνία (ΝΗ3) δεν είναι πολύ πιο τοξική; Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό, θα με ενδιέφερε να το διαβάσω.

:)

Φίλε Κωστή…

Διευκρινίζω σε σένα, τον Στρατό και τους υπόλοιπους φίλους την άποψη μου!

Αναφέρω τα νιτρώδη ως ποιο τοξικά έναντι της αμμωνίας ακόμα και σε μικρές ποσότητες γιατί μπορεί ναι μεν σαν βαθμό τοξικότητας να είναι εξίσου τα ίδια αλλά στην ουσία ο χρόνος που απαιτείτε για την διάσπαση τους σε νιτρικά είναι μεγαλύτερος αποτι ο χρόνος που χρειάζεται η αμμώνια να διασπαστεί σε νιτρώδη!smile.png

Έτσι λοιπόν τα ψάρια μας υποβάλλοντα να ζουν για περισσότερο χρόνο σε αυτές της τοξικές συνθήκες!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε ebenos.Ειπες τη γνωμη σου,αλλα δεν κανεις και μια προταση στον ανθρωπο τι να κανει....................

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε ebenos.Ειπες τη γνωμη σου,αλλα δεν κανεις και μια προταση στον ανθρωπο τι να κανει....................

Μα το είπα και νωρίτερα βρε Στρατο…

Συμφώνησα απόλυτα με αυτά που του πρότειναν τα παιδιά και γιαυτο δεν είχα κάτι παραπάνω να του πω από την στιγμή που έχει μέσα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Μα το είπα και νωρίτερα βρε Στρατο…

Συμφώνησα απόλυτα με αυτά που του πρότειναν τα παιδιά και γιαυτο δεν είχα κάτι παραπάνω να του πω από την στιγμή που έχει μέσα ψάρια!

Σορρυ θα μου διεφυγε.Γεραματα.... :D

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι σαν την μηχανη.............οσο πιο πολυ το πειραζεις τοσο πιο πολλες ζημιες βγαζει!!!

συμφωνω για το timing......βιαστηκες.........μιας κ που διατηρεις σχεδον 600λτ με τα χρυσοψαρα!

νιτρωδη κ αμμωνια το ιδιο απαγορευτηκα για μενα!

προταση μου......μικρη αλλαγη κ prime!.....οσο για τα ψαρακια......πιστευω να σε συγχωρησουν!

φιλικα

σακης

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κατι να συγψωρησουν. το ενυδρειο ειχε στρωθει 100% πριν μπει ψαρι μεσα. τωρα αν ο καθενας θελει να λεει οτι τα εβαλα νωρις κτλ κτλ δικο του θεμα!

μετρησεις σημερα αμμωνια και νιτρωδη 0. οποτε ειμαστε καλα. τωρα μενει να τα κανω να φανε καποια στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Μην ταΐζεις,θα ανέβουν τα νιτρικά μετά και θα παλαβώσεις πάλι! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κατι να συγψωρησουν. το ενυδρειο ειχε στρωθει 100% πριν μπει ψαρι μεσα. τωρα αν ο καθενας θελει να λεει οτι τα εβαλα νωρις κτλ κτλ δικο του θεμα!

μετρησεις σημερα αμμωνια και νιτρωδη 0. οποτε ειμαστε καλα. τωρα μενει να τα κανω να φανε καποια στιγμη...

Σημερα που μηδενισαν οι τιμες τελιως θα εβαζες τα πρωτα ψαρια και σιγα θα προσθετες και τα υπολοιπα. Τωρα ευχαριστω πολυ που εστρωσε καποια στιγμη θα επρεπε να γινει και αυτο δεν ειπε κανεις οτι μια ζωη θα μετρουσες νιτρωδη και αμμωνια! Αντε καλη συνεχεια και σιγα σιγα αυτη την εβδομαδα με το ταισμα και ολα θα πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ταΐζεις,θα ανέβουν τα νιτρικά μετά και θα παλαβώσεις πάλι! :bigemo_harabe_net-74:

τα νιτρικα δε με πειραζουν! εχω και φυτα μεσα!

Σημερα που μηδενισαν οι τιμες τελιως θα εβαζες τα πρωτα ψαρια και σιγα θα προσθετες και τα υπολοιπα. Τωρα ευχαριστω πολυ που εστρωσε καποια στιγμη θα επρεπε να γινει και αυτο δεν ειπε κανεις οτι μια ζωη θα μετρουσες νιτρωδη και αμμωνια! Αντε καλη συνεχεια και σιγα σιγα αυτη την εβδομαδα με το ταισμα και ολα θα πανε καλα!!!

οι τιμες ειχαν μηδενισει πριν 3 μερες

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που διαβαζω ειναι πως μεχρι εχθες μετρουσες εστω και ελαχιστα, νιτρωδη. Τωρα τη να πω μας εχεις ψιλομπερδεψη λιγο με τα νιτρικα και τα νιτρωδη. Οπως και να εχει ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ρικ, επειδη ο καθενας μπαινει ξαφνικα στη συζητηση και λεει πραγματα που δεν εχω κανει η πει και μπερδευει τα νιτρωδη με τα νιτρικα δεν φταιω εγω! υπομονη και θα δουμε. αυτη τη στιγμη αμμωνια και νιτρωδη ειναι 0 οποτε μα χαρα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για πειτε λιγο,

σε ενα ενυδρειο που στρωνω τωρα (με μπολι) μετραω 0 αμμωνια και 0 νιτρωδη (ποτε δε μετρησα αμμωνια, απο την πρωτη μερα ηταν μηδενικη). τι κανω απο δω και περα? εχω ριξει ηδη 2 φορες βακτηρια και τροφη. συνεχιζω? αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για πειτε λιγο,

σε ενα ενυδρειο που στρωνω τωρα (με μπολι) μετραω 0 αμμωνια και 0 νιτρωδη (ποτε δε μετρησα αμμωνια, απο την πρωτη μερα ηταν μηδενικη). τι κανω απο δω και περα? εχω ριξει ηδη 2 φορες βακτηρια και τροφη. συνεχιζω? αν ναι πως?

Εχεις βαλει ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

γιατι φυσικο ειναι να περιμενω να δω αν οι μετρησεις μου επιτρεπουν την εισαγωγη τους. αφου εβαλα το μπολι και μετα απο λιγες ωρες μετρουσα νιτρωδη γιατι να βαλω ψαρια ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δε θα έβαζες ψάρια γιατί έβαλες μπόλι;

Link to comment
Share on other sites

γιατι φυσικο ειναι να περιμενω να δω αν οι μετρησεις μου επιτρεπουν την εισαγωγη τους. αφου εβαλα το μπολι και μετα απο λιγες ωρες μετρουσα νιτρωδη γιατι να βαλω ψαρια ?

Αν εκανες μια αναζητηση για την περιπτωση που βαζουμε μπολι θα καταλαβαινες γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...