Jump to content

Πρώτο post και μακάβριο


jimn

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας

δυστηχώς το πρώτο post μου και είναι και μακάβριο.Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι το τιγράκι albino που

έχω μέσα είχε κάτι παράξενα κόκκινα σημάδια(σάν αιματώματα) στήν κοιλία του.Μετά και για κάποιες ώρες ήταν

εντελώς ακίνητο και μετά πέθανε.Μετά απο 2-3 βρήκα νεκρό και το ένα απο τα 2 guarami που έχω μέσα,χθές έχασα επίσεις και 2 γατόψαρα.Έκανα test για το νερό και οι τιμές όλες βγήκαν φυσιολογικότατες.

Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κανονικές τη εννοείς; Είναι συμβατές με τα ψάρια σου;

Έστρωσες το ενυδρείο προτού Βάλης τα ψάρια; Και πως το έστρωσες; Πόσο καιρό τα είχες τα ψάρια προτού ψοφήσουν. Τέλος πάντων για να μπορέσεις να βοηθηθείς πρέπει να δόσης όλες της πληροφορίες για το ενυδρείο σου. Λίτρα τα βλέπω 60 αλλά νιτρικά Kh, Gh, Ph, θερμοκρασία, δώστα ακριβός. Επίσης πες μας άμα έχεις μέσα αληθινά φυτά και τον πλήρη πληθυσμό του ενυδρείου σου. Την φίλτρο έχεις. Αν έβαλες μέσα ύποπτα υλικά, πέτρες κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα ψάρια ζούσαν μια χαρά εδώ και 2 μήνες περίπου,από θέμα νιτρικών,ph κλπ είμαι μιά χαρά(σήμερα έκανα τέστ )και το είδαν και τα παιδιά στο petcity της Γλυφάδας και τα βρήκαν και αυτοί όλα εντάξει.Η θερμοκρασία είναι στους 26 βαθμούς .Tο φίλτρο είναι της JBL(δέν ξέρω ακριβως μοντέλο)και έχει μέσα εκτός απο τα σφουγκάρακια,μακαρόνια και άνθρακα.Τα φυτά είναι πλαστικά και στον βυθό έχω άμμο.Το μόνο που παρατήρησα τις τελευταίες μέρες είναι ότι είχα άλγη την οποία την έβγαλα με ένα σφουγγαράκι σήμερα.

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα για ποιο λογο τον εχεις???ανθρακα βαζουμε μονο μετα απο θεραπεια καποιας ασθενειας.Θα προτεινα να τον αφαιρεσεις

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα για ποιο λογο τον εχεις???ανθρακα βαζουμε μονο μετα απο θεραπεια καποιας ασθενειας.Θα προτεινα να τον αφαιρεσεις

Να τον βγάλω αμέσως ή με την αλλαγή νερού?(σε καμιά 15αριά ημέρες)

Link to comment
Share on other sites

Να τον βγάλω αμέσως ή με την αλλαγή νερού?(σε καμιά 15αριά ημέρες)

Amesos, den boi8aei se tipota pera apo auto pou sou eipe o Pan.Alages na kaneis kalitera ka8e ebdomada tis taxeos 20-30% ki oxi ka8e 15 meres.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Καλο θα ήταν να μας πείς ακριβώς τις τιμές που μέτρησες και με τι τέστ (υγρά ή στικ)!

Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να ελέγχεις τις τιμές (ΝΗ3-4, ΝΟ2) και να έχεις σταθερό pH!

Σαφώς είναι καλύτερα να κάνεις πιο μικρές και πιο συχνές αλλαγές νερού!

Δες και εδώ!

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Η Συντήρηση του ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4649

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απίστευτο,μόλις πέθανε και το τελευταίο ψάρι.Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω μήμπως έχει κάποια αρρώστια το νερό?

Link to comment
Share on other sites

.....και το είδαν και τα παιδιά στο petcity της Γλυφάδας και τα βρήκαν και αυτοί όλα εντάξει...........

ειμαι σιγουρος οτι και τις τιμες απο μετρησεις σε ξυδι να τους πας, μια χαρα θα τις βρουν και θα σου πουλησουν και το καταλληλο ψαρι...

ο μονος τροπος για να μαθεις ειναι η προσωπικη εμπειρια η δικη σου και η προσωπικες εμπειριες και γνωσεις των παλαιοτερων...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστος καποιοι εμποροι για να βγαλουν λεφτα πουλανε ακομη και τη μανα τους.Και οπως λενε ο πιο πετυχημενος εμπορος συνηθως ειναι ο μεγαλυτερος απατεωνας!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστος καποιοι εμποροι για να βγαλουν λεφτα πουλανε ακομη και τη μανα τους.Και οπως λενε ο πιο πετυχημενος εμπορος συνηθως ειναι ο μεγαλυτερος απατεωνας!!

Akribos etsi :):D:D:P

Link to comment
Share on other sites

Αφού τώρα δεν έχεις ψάρια μέσα κάνε για να είσαι σίγουρος μια γενική αποστείρωση του ενυδρείου ( μπας και είχε εισχωρήσει καμιά ασθένεια μέσα). Ξανάστησ’ το από την αρχή με δικές σου μετρήσεις και όχι από διάφορα πετ σοπ. Και πρόσεξε από εκεί πού θα αγοράσεις τα ψάρια να είναι υγιή.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα μου φανηκε σαν εκρηξη αμμωνιας σε σχεση με τους γρηγορους και μαζικους θανατους...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα μου φανηκε σαν εκρηξη αμμωνιας σε σχεση με τους γρηγορους και μαζικους θανατους...

Και πώς συμβαίνει αυτό ?

Τι το προκαλεί?

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι χωρις να θελω να το παιξω ειδικος οτι στο ενυδρειο δεν εχει γινει στρωσιμο,

πρεπει να του εδωσαν του φιλου απο το pet shop ετοιμα βακτηριδια να του ειπαν οτι το ενυδρειο

θα ειναι ετοιμο σε τρεις ημερες και να τον φορτωσαν ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι χωρις να θελω να το παιξω ειδικος οτι στο ενυδρειο δεν εχει γινει στρωσιμο,

πρεπει να του εδωσαν του φιλου απο το pet shop ετοιμα βακτηριδια να του ειπαν οτι το ενυδρειο

θα ειναι ετοιμο σε τρεις ημερες και να τον φορτωσαν ψαρια.

έγεινε στρώσιμο 20 ημερών με βακτήρια κλπ,τα ψαράκια(εκτός των 2 γατόψαρων που κράτησαν περίπου 1 εβδομάδα ζωής)ζούσαν περίπου 4 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωσεις που δεν έχει στρωθεί σωστά το φίλτρο και χωρις τακτικές μετρήσεις (για να βλέπεις τι γίνεται) δεν μπορείς να ξέρεις τι μεταπτώσεις παρουσιάζει η τιμή της αμμωνίας (πολύ βλαβερή για τα ψάρια)!

Κατα συνέπεια, μόνο με στρωμένο φίλτρο και σωστή παρακολούθησε μιλάμε για σταθερές συνθήκες στο 4μηνο!

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωσεις που δεν έχει στρωθεί σωστά το φίλτρο και χωρις τακτικές μετρήσεις (για να βλέπεις τι γίνεται) δεν μπορείς να ξέρεις τι μεταπτώσεις παρουσιάζει η τιμή της αμμωνίας (πολύ βλαβερή για τα ψάρια)!

Κατα συνέπεια, μόνο με στρωμένο φίλτρο και σωστή παρακολούθησε μιλάμε για σταθερές συνθήκες στο 4μηνο!

:)

Λοιπόν έκανα τις μετρήσεις μόλις με τέστ απο στικάκι και έδειξαν

ΝΟ3 25

ΝΟ2 0

GH 10

KH 3

PH 8

NH4 0

απ΄ότι είδα είμαι ψηλά στο ΚΗ και στό ΡΗ

πώς φτιάχνονται αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε συχνά μετρήσεις για να βλέπεις που βρίσκεσαι!

Το kH σου προτείνω να το ανεβάσεις στο 4-5 με την χρήση της σόδας (είναι οριακά τώρα)!

Για το pH δες εδώ:

Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χωρίς να είμαι έμπειρος στον χώρο, θα σταθώ σε 2 σημεία:

Oι μετρήσεις έγιναν με στικ που σημαίνει πως επιδέχονται αμφισβήτηση.

Με δεδομένο αυτό η τιμή της ΚΗ μπορεί να είναι και κάτω του 3, οπότε μπορεί κάλιστα στο ενυδρείο σου να έγινε pH crash που είναι εξαιρετικά επιζήμιο για τα ψάρια καθώς η απότομη αυξομοίωση του pH μπορεί να επιφέρει τον θάνατο ακόμη και στα πιο ανθεκτικά είδη μέσα σε λίγες ώρες.

Οι πιο έμπειροι από εμένα ίσως μπορούν να δώσουν κάποια εξήγηση.

Είχες παρατηρήσει κάποια αλλαγή στην συμπεριφορά των ψαριών σου τις ημέρες πριν ξεκινήσουν οι θάνατοι? Η οξυγόνωση του νερού είναι καλή? Οι τιμές ΚΗ , GH , και pH από το νερό της βρύσης ποιές είναι?

Προσπάθησε να καταλάβεις τι ακριβώς συνέβη έτσι ώστε να προσπαθήσεις να αποτρέψεις μια πιθανή επανεμφάνιση ενός τόσο θλιβερού φαινομένου.

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ ΨΑΡΙΩΝ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΜΙΚΡΕΣ ΠΛΗΓΕΣ (ΑΙΜΑΤΩΜΑΤΑ) εξωτερικά στο δέρμα των χρυσόψαρων, μπάρμπους, γκουράμι, κλπ.

Θεραπεύεται με ειδικά φάρμακα (λίγες εταιρίες διαθέτουν αποτελεσματικό φάρμακο για την συγκεκριμένη περίπτωση) για εσωτερική παρασίτωση στα αρχικά στάδια και είναι μια δύσκολη περίπτωση για έγκαιρη αναγνώριση και αντιμετώπιση από ένα νέο χομπίστα.

Προσοχή στα επόμενα ψάρια που θα αγοράσεις... άν βάλεις σε σύντομο χρόνο νέα ψάρια στο ίδιο νερό, απέφυγε την αγορά γκουράμι και τιγράκια γιατί ίσως αναζωπυρωθεί και πάλι το ίδιο πρόβλημα.

Επίσης πρόσεχε την ακεραιότητα και την υγεία τους, όχι μόνο του ψαριού που θα αγοράσεις... αλλά όλων των ψαριών που κολυμπάνε στο ίδιο ενυδρείο, φυσικά το ενυδρείο θα πρέπει να έχει νερό καθαρό διαυγές και όχι χρωματισμένο από φάρμακα ή και θολό.

Αυτά σε απάντηση στην ερώτηση σου... και καλό χόμπι.

"το τιγράκι albino που έχω μέσα είχε κάτι παράξενα κόκκινα σημάδια(σάν αιματώματα) στήν κοιλία του"

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...