Jump to content

Προτεινετε Μου Ψαρακια Παρακαλω!


Recommended Posts

λοιπον,

ενυδρειο 240 λιτρων με 1 μετρο μηκος.

ποταμισια αμμος

θελω να ειναι φουλ φυτεμενο

θελω τα ψαρακια που θα βαλω να ειναι μεγαλουτσικα (6+εκ.) [αλλα αν δε βρω μαλλον θα παω σε μικρουλια κοπαδοψαρακια οποτε μπορειτε να προτεινετε κι απο αυτα]

θα ηθελα να χωρανε αρκετα μεσα κι οχι 2-3 μονο.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μερικά σκαλαρια που είναι κοπάδοψάρα και επειδή τα φυτά σου θα κάνουν και ποιο μαλακό το νερό ταιριάζουν και μπορείς να βάλεις μαζι και μερικούς καρδιναλιούς.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μερικά σκαλαρια που είναι κοπάδοψάρα και επειδή τα φυτά σου θα κάνουν και ποιο μαλακό το νερό ταιριάζουν και μπορείς να βάλεις μαζι και μερικούς καρδιναλιούς.

τα σκαλαρια οταν μεγαλωσουν,δεν θα υπαρχει κανενας καρνιδαλιος

Link to comment
Share on other sites

καρδιναλιοι ειναι αυτοι?

Cardinal_1b.jpg

παντως τα σκαλαρια δε μου πολυαρεσουν...

ναι ειναι δες εδω http://www.aquarium4u.gr/tetras/paracheirodon-axelrodi-cardinal-tetra και εδω http://www.aquarium4u.gr/tetras/paracheirodon-innesi-neon-tetra

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν θέμα οι καρδιναλιοι τα νέον το έχουν. Ναι αυτή είναι.

Link to comment
Share on other sites

Aν θελεισ ευκολα πραγματα κι εννοω οχι αντιστροφη οσμωση, τυρφες κλπ προσωπικα εχω βρει πολυ ενδιαφερον στα διαφορα pseudomugil . Εγω εχω τα ps. furkatus (forktail) που ειναι ομορφα και πολυ κινητικα. Υπαρχουν επισης και τα ps. gertrudae (spotted blue eye) που ειναι πανεμορφα (κατ'εμε!) . Μιλαμε παντα για μικρα ψαρακια αλλα δινουν ομορφο θεαμα καθως κινουνται ασταματητα.

Ομορφες και μεγαλυτερες και επισης ευκολες αν και νομιζω οτι θελουν λιιιγο χαμηλοτερα ph απο τα παραπανω , ειναι και οι melanotaenia praecox.

Βεβαια ολα ειναι προσωπικα γουστα , υπαρχουν παρα πολλες επιλογες , αναλογα με τι φροντιδα και χρονο εισαι διατεθειμενος να αφιερωσεις.

Προσωπικα προτιμω τα μικρα χρωματιστα ψαρακια, αλλα για να ειμαι και ειλικρινης δεν μπορω να πω και για τα υπολοιπα οτι δεν μου αρεσουν ! Μακαρι να μπορουσαμε να τα ειχαμε ολα!!! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Aν θελεισ ευκολα πραγματα κι εννοω οχι αντιστροφη οσμωση, τυρφες κλπ προσωπικα εχω βρει πολυ ενδιαφερον στα διαφορα pseudomugil . Εγω εχω τα ps. furkatus (forktail) που ειναι ομορφα και πολυ κινητικα. Υπαρχουν επισης και τα ps. gertrudae (spotted blue eye) που ειναι πανεμορφα (κατ'εμε!) . Μιλαμε παντα για μικρα ψαρακια αλλα δινουν ομορφο θεαμα καθως κινουνται ασταματητα.

Ομορφες και μεγαλυτερες και επισης ευκολες αν και νομιζω οτι θελουν λιιιγο χαμηλοτερα ph απο τα παραπανω , ειναι και οι melanotaenia praecox.

Βεβαια ολα ειναι προσωπικα γουστα , υπαρχουν παρα πολλες επιλογες , αναλογα με τι φροντιδα και χρονο εισαι διατεθειμενος να αφιερωσεις.

Προσωπικα προτιμω τα μικρα χρωματιστα ψαρακια, αλλα για να ειμαι και ειλικρινης δεν μπορω να πω και για τα υπολοιπα οτι δεν μου αρεσουν ! Μακαρι να μπορουσαμε να τα ειχαμε ολα!!! :bigemo_harabe_net-82:

συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

με τα σκαλαρακια και το φυτεμενο θα εχεισ ενα θεμα τα λετπα φυτα τα τρωνε κανονικα δεν τα δαγκωνουν απλοσ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που σου λεω εγω τα βρηκα στο πετσιτυ ηλιουπολης μονο απο τα μαγαζια που ειναι κοντα μου. Τα ειχα παραγγειλει κι ολας δεν τα ειχανε, αλλα απο τοτε τα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω Βαγγελη θα σου προτεινα (αν καταληξεις τελικα στο φυτεμενο)να βαλεις και 2-3 SAE και 4-5 ΟΤΤΟ,ψαρια πραγματικοι εργατες θα σε βοηθησουν πολυ με τις αλγες.Να υπολογισεις οτι τα SAE φτανουν μεχρι τα 15 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν διαλεγεις ψαρια θα πρεπει να εχεις υποψιν τις συνθικες νερου που ζουν και αν εισαι ετοιμος να τους τις προσφερεις.Οπωτε παμε στην κρισιμη ερωτηση,θελεις να φτιαχνεις το νερο σε χαμηλωτερες σκληροτητες η να βαζεις βρυσης μονο?Απο την απαντηση σου θα κριθει και τι ψαρια θα σου προτεινουμε.

Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμενες προτασεις παναγιωτη!

Δες εδώ:http://www.cichlid-forum.com/articles/african_cichlid_genus_gallery.php

Δες ποια ψάρια σου αρέσουν πες μα ς να σου πουμε άμα κάνουν.

Άμα κάτσω να στα πω όλα δεν ξημερώνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ελέγχεις τι νερό μπορείς να προσφέρεις στα ψάρια σου, όπως είπε και ο rastafarian.

Αλλά δες και αυτά :

http://rainbowfish.angfaqld.org.au/Incisus.htm

http://rainbowfish.angfaqld.org.au/Boesemani.htm

Link to comment
Share on other sites

Οταν διαλεγεις ψαρια θα πρεπει να εχεις υποψιν τις συνθικες νερου που ζουν και αν εισαι ετοιμος να τους τις προσφερεις.Οπωτε παμε στην κρισιμη ερωτηση,θελεις να φτιαχνεις το νερο σε χαμηλωτερες σκληροτητες η να βαζεις βρυσης μονο?Απο την απαντηση σου θα κριθει και τι ψαρια θα σου προτεινουμε.

λοιπον, προτιμηση μου θα ηταν να μη θελει κατι ιδιατερο το νερο τους αλλα αν μπορω με καποιον ευκολο τροπο να ενβασω η να κατεβασω πεχα σκληροτητες κτλ τοτε δε θα με πειραζε. υποψιν οτι το νερο μου εχει πεχα 7.5+

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη αν το κάνεις φουλ με φυτά Θα αναγκαστείς να βάλεις co2 και δεν θα βάλεις και καμία ρίζουλα μέσα να φαίνεται και ποιο φυσικό? Με ολα αυτα το ph σου θα πέσει ουτος η άλλος είτε βάζεις νερό α.ο είναι απο βριση. Γιαυτο σου πρώτηνα και στην αρχή ψάρια Άμαζονιου.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ριζουλα εννοεις ξυλο? αν ναι τοτε φυσικα. αν αυτα ριχνουν το πεχα τοτε ειμαστε οκ. και παλι ομως θα ηθελα ωραια ψαρακια! οι καρδιναλιοι ας πουμε δε μου γεμιζουν το ματι. ειμαι και περιεργος τι να κανουμε! α φυσικα στην αποφαση μου θα παιξει ρολο και η τιμη μιας και το ταμειον ειναι μειον!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη αυτο εννοώ. Υπάρχουν αρκετά ψάρακια απο τον Άμαζονιο που μπορείς να βάλεις. Αλλα μπορείς να βάλεις και altum είναι πολύ όμορφα ψάρια ένα μικρό κοπάδι απο ρόδοστομους και 4 5γάτοψάκια στο βυθό και θα είναι πολύ όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

να ζητησω και μια χαρη τοτε? επειδη δε τα γνωριζω καλα τα ειδη και μπορει ψαχνοντας να πεσω σε λαθος ειδος κτλ, θα μπορουσατε να βαζετε καποιο λινκ απο τα ψαρακια? ας πουμε νομιζω γατοψαρα υπαρχουν διαφορα ε?

αυτο που θα μου αρεσε θα ηταν να κινουνται πολλα μικρα ψαρακια σε γκρουπ περα δωθε

Link to comment
Share on other sites

Τα γάτοψάρα που σου πρώτηνα είναι τα κορίντορας υπάρχει το προφίλ του στα ψάρια βυθού. Τα altum θα τα βρεις στις κιχλιδες Αμερικής.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη αν το κάνεις φουλ με φυτά Θα αναγκαστείς να βάλεις co2 και δεν θα βάλεις και καμία ρίζουλα μέσα να φαίνεται και ποιο φυσικό? Με ολα αυτα το ph σου θα πέσει ουτος η άλλος είτε βάζεις νερό α.ο είναι απο βριση. Γιαυτο σου πρώτηνα και στην αρχή ψάρια Άμαζονιου.

Τα ξυλα που λες φιλε μου δεν ριχνουν πολυ το ph..το πολυ πολυ να το ριξουν μιση μοναδα,παραπανω δεν νομιζω!Οσο για τα φυτα και το co2 που του λες,μπορει να φτιαξει ενα ομορφο φυτεμενο με ευκολα φυτα και ν αποφυγει και το co2.Καλητερα λοιπον ειναι να ριχνουμε τις σκληροτητες του νερου μας με φυσικους τροπους γιατι με το co2 και τα υπολοιπα ματζουνια εχουμε διακιμανσεις που δεν κανουν καλο για τα ψαρια μας..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...