Jump to content

Επιλογή Ζευγαριού Κιχλίδων Για Rio 125


Recommended Posts

καλησπέρα έχω καταλήξει στα παρακάτω ζευγάρια, θέλω να μου πείτε ποιες επιλογές να απορρίψω, έχω το juwel rio 125 με εξωτερικές διαστάσεις 81 x 36 x 50 εκ (μΧπΧυ)

  1. Δίσκοι
  2. σκαλάρια
  3. blue acara
  4. convict cichlid
  5. firemouth cichlid

ο μόνος συγκάτοικος στο ζευγάρι θα είναι 1 Ancistrus cf. cirrhosus

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου!δισκους και σκαλαρια τα ξεχνας.εκτος οτι ειναι κοπαδοψαρα(αρκετοι κρατανε και ζευγαρια αλλα ειναι κατα βαση κοπαδοψαρα)θελουν και μεγαλυτερο ενυδρειο με ακομα μεγαλυτερο υψος!

τα blue acara ειναι μεγαλοσωμα επισης και θα ελεγα να μην τα βαλεις!απο προσωπικη εμπειρια τα convict αν και αρκετα επιθετικα με τους συγκατικους τους οταν ειναι σε περιοδο ζευγαροματος πιστευω μονα τους μπορουν να ζησουν στο ενυδρειο σου και να δεις και απογόνους.(αν και θα πρεπει να απομακρυνεις τα μικρα μετα απο λιγο καιρο)για τα firemoyth δεν μπορω να εκφέρω γνωμη γιατι δεν εχω εμπειρια στα συγκεκριμενα.αλλα απο οτι εψαξα λιγο θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο..τωρα αν καποιος εχει περισσοτερη εμπειρια στα συγκεκριμενα θα σου πει καλυτερα..

σκέφτηκες να βαλεις να βαλεις καποιο απιστο?θα μπορεις και να βαλεις και καποιο κοπαδοψαρο μαζι τους και πιστευω ειναι οτι πρεπει για το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω καταλήξει στα παρακάτω ζευγάρια, θέλω να μου πείτε ποιες επιλογές να απορρίψω, έχω το juwel rio 125 με εξωτερικές διαστάσεις 81 x 36 x 50 εκ (μΧπΧυ)

  1. Δίσκοι
  2. σκαλάρια
  3. blue acara
  4. convict cichlid
  5. firemouth cichlid

ο μόνος συγκάτοικος στο ζευγάρι θα είναι 1 Ancistrus cf. cirrhosus

Κανένα από τα είδη που αναφέρεις δεν κάνουν για τα λίτρα σου.

Θα σου πρότεινα να δεις για ένα ζευγάρι κριμπένσις https://www.google.gr/search?q=kribensis&hl=el&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Ac-WT4AMjsqyBuO45fcN&sqi=2&ved=0CCUQsAQ&biw=1920&bih=979&sei=Cc-WT6frF5DBtAb6lPSlDg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι απο τις καλύτερες επιλογές θα ήταν ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με apistogramma και ένα καλό αριθμητικά κοπάδι απο neon ή cardinals

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι απο τις καλύτερες επιλογές θα ήταν ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με apistogramma και ένα καλό αριθμητικά κοπάδι απο neon ή cardinals

κάτι παρόμοιο απο αυτό που προτείνεις έχω τώρα, απλώς ήθελα να το αλλάξω και να βάλω 2 μεγάλες κιχλιδες .

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα, λοιπόν έχω καταλήξει τελικά να βάλω ένα ζευγάρι convict cichlid, οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

από γατόψαρα μπορώ να βάλω 1 Ancistrus cf. cirrhosus ή θα έχω πρόβλημα στις γέννες ? και αν όχι τι άλλο μπορώ να βάλω για το βυθό και τις άλγες?

τα σαλιγκάρια anentome helena , υπάρχει κίνδυνος να την πέσουν στα αυγά?

επίσης, αυτή τη στιγμή το ενυδρείο είναι φυτεμένο και έχω βάλει υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι ( εννοήτε όταν θα μπουν τα συγκεκριμένα ψάρια θα φύγουν τα φυτά και θα υπάρχουν μόνο φυτά επιφανείας) υπάρχει κίνδυνος από το σκάψιμο να βγει προς τα έξω το υπόστρωμα και να γίνει χαμός? οπότε πρέπει να αλλάξω όλο το χαλίκι ?

αυτά για τώρα ευχαριστώ............. :bigemo_harabe_net-187:

Link to comment
Share on other sites

επειδη έχω convict είναι υπέροχα ψάρια με έντονο χαρακτήρα και εξαιρετικά καλη γονείς τα είχα με πλεκο δεν τον πειραξαν ποτε αλλα οτι άλλο υπήρχε το ξεκανανε επίσης δεν θα σκαψουν αλλα θα στο οργωσουν για να φτιάξουν λαγουμια και κρυψωνες! δηλαδή απο φυτα μόνο κέρατοφυλλο!

υγ. για να φανταστείς έχει γεννήσει και οπότε πλησιαζω η να τα δώ η να ταΐσω το αρσενικο χτυπιέται στο τζαμί για να φύγω!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

οπότε φίλε μου αλλάζω όλο το χαλίκι σε άμμο και κρατάω μόνο τον Ancistrus cf. cirrhosus, μήπως όμως τότε που δε θα είναι στρωμένος ο βυθός λες να έχω πρόβλημα με τον Ancistrus?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να χρειάζεται να βγάλεις την αμμο ίσα ίσα θα τους αρέσει περισσότερο απο το χαλίκι και εγω τους έχω ψιλή χαλαζιακη αμμο.γιατι να την αλλάξεις;

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή έχω χαλίκι ψιλό αλλά από κάτω έχω υπόστρωμα για τα φυτά, οπότε αν σκάβουν τόσο πολύ θα γίνει της κακομοίρας μέσα στο ενυδρείο από τη θολούρα και άσε που δε πρέπει να γίνει αυτό σε καμιά περίπτωση και για άλλους λόγους

Link to comment
Share on other sites

καλα σκαβουν αλλα δεν σηκώνουν και τόσο πολυ την αμμο που θα προκαλέσει θολούρα με τα πτερυγια τους πανε χαμηλά και σκαβουν η με το στομα τους λίγο λίγο μετακινούν την αμμο για να φτιάξουν αυτο που θέλουν

Link to comment
Share on other sites

μιας που έχεις εμπειρία από τα συγκεκριμένα ψάρια ήθελα τη γνώμη σου αλλά και άλλων φίλων, λοιπόν είχα πάει σε ένα μαγαζί προχθές και ο τύπος είχε ένα ενυδρείο περίπου 100 λίτρα και είχε μέσα 2 severum, 1 pleco, 2 convict σε άθλια κατάσταση και 1 ζευγάρι convict με πολλά μικρά και τον ρώτησα αν τα θέλει τα μικρά και μου απαντάει " και δε τα παίρνεις στα τέτοια μου έτσι και αλλιώς θα τα φάνε σε λίγες μέρες" .Εγώ αυτή τη στιγμή έχω ένα 30λιτρο στρωμένο μπορώ να τα βάλω μέσα μέχρι να μεγαλώσουν? και μετά να τα βάλω στα 125 λίτρα ώστε να σχηματιστεί ζευγάρι και να βγάλω τα υπόλοιπα? επίσης τι τροφή να τα ταΐζω τώρα και πόσο καιρό πρέπει να μείνουν στο 30λιτρο? ( τα μικρά είναι περίπου μιας εβδομάδας)

Link to comment
Share on other sites

και πως θα ζήσουν τα μικρα; εγω ρίχνω τροφή που την έχω κάνει σκόνη αλλα και πάλι η γονείς τους τα ταΐζουν! και ποιος θα τα φάει η γονείς τους δεν νομίζω! απο φαγητό τρώνε τα πάντα δεν ειναι καθόλου δύσκολα ψάρια και είναι πολυ ανθεκτικα! σε πόσο καιρο θα έχεις ετοιμο το 120αρι; και είναι λίγα τα λίτρα σου έστω για τα μικρα.εννοώ για τα 30 λίτρα είναι λίγα!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα ο τύπος ********* που δεν σέβεται της ζωές των ψαριών και δεν νομίζω μετα απο αυτή την συμπεριφορά του να πας να του αφήσεις έστω και ένα σεντ. συγνώμη για την ένταση αλλα σπάστικα πολυ με τον τύπο.

Λιγο προσοχη στις εκφρασεις μας παιδια. :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν ήταν pet ήταν άλλο είδους μαγαζί άσχετο με το χόμπι μας, και εγώ σπάστηκα με το τύπο αλλά τι να έκανα, πάντως ευχαριστώ για τη προσφορά σου. τα 125 λίτρα είναι στρωμένα αλλά πρέπει να φύγουν πρώτα τα φυτά και τα ψαράκια που υπάρχουν τώρα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

οκ οπότε άμα θες στείλε πμ να σου πω αν είναι έτοιμα για να σου δώσω άμα το θες και δωρεάν.

ευχαριστώ πολύ φίλε μου και καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...