Jump to content

Υπόστρωμα


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω θα δημιουργήσω πρόβλημα στο νερό και στα ψάρια αν αλλάξω το υπόστρομα? Το ενυδρίο τρέχει εδώ και 4 χρόνια.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλεις να το αλλάξεις?

Μετά από τόσα χρόνια έχεις στρώση μια καλή βιολογία που σίγουρα θα επηρεαστεί!

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις φυτεμένο ενυδρείο τότε και τα φυτά θα επηρεαστούν από την αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην μπερδευομαστε,αλλο το υποστρωμα το οποιο ειναι το λιπασμα που υπαρχει κατω απο το χαλικι μας και αλλο ο βυθος μας που ειναι το χαλικι η η αμμος μας.Εσυ φιλε μου τι ακριβως θελεις ν αλλαξεις?Τον βυθο σου η το υποστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην μπερδευομαστε,αλλο το υποστρωμα το οποιο ειναι το λιπασμα που υπαρχει κατω απο το χαλικι μας και αλλο ο βυθος μας που ειναι το χαλικι η η αμμος μας.Εσυ φιλε μου τι ακριβως θελεις ν αλλαξεις?Τον βυθο σου η το υποστρωμα?

Το βυθό, αν το παρουμε ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι το σωστο,αλλο υποστρωμα αλλο βυθος!Οπως σου ειπαν πιο πανω ο βυθος σου μετα απο τοσο καιρο λειτουργιας εχει βιολογια την οποια αν τον αλλαξεις θα την χασεις.Επεισης αν εχεις φυτα θα υποστουν ενα σοκ απο το ξεφυτεμα και ξαναφυτεμα.Αν το κανεις τελικα θελει πολυ προσεκτικες κινησεις γιατι μπορει να με την ανακατοσουρα να σηκωσεις αμμωνια και αλλα τοξικα αερια τα οποια μπορει να υπαρχουν μεσα στο χαλικι η την αμμο που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε της απαντήσεις της έχεις πάρει!

Ο βυθός σου μετά από τόσα χρόνια είναι στρωμένος και δεν θα κάνεις καλό να τον πειράξεις!

Γιατί όμως θέλεις να το αλλάξεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην μπερδευομαστε,αλλο το υποστρωμα το οποιο ειναι το λιπασμα που υπαρχει κατω απο το χαλικι μας και αλλο ο βυθος μας που ειναι το χαλικι η η αμμος μας.Εσυ φιλε μου τι ακριβως θελεις ν αλλαξεις?Τον βυθο σου η το υποστρωμα?

Rastafarian το ίδιο θα συνέβαινε έτσι και αλλιώς και το υπόστρωμα να ήθελε να αλλάξει!

Υ.Γ. πατήσαμε μαζί στην προηγουμένη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Τότε της απαντήσεις της έχεις πάρει!

Ο βυθός σου μετά από τόσα χρόνια είναι στρωμένος και δεν θα κάνεις καλό να τον πειράξεις!

Γιατί όμως θέλεις να το αλλάξεις?

Δεν βλεπεται. Τα χαλικια εχουν πρασινίσει και εχουν τριχες.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάς για άλγη!

Βαλε μια φωτογραφία να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια σημεια του βυθου τα χαλικια ειναι καπος ετσιpost-40349-0-65067100-1335366227_thumb.jpg

Επίσης εχω πρόβλημα με τα γατόψαρα και τους πλακόστομους.

Έγινε επεξεργασία - Gianniskavvalos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχεις θέμα!

Μου φαίνετε για bba και το πρόβλημα δεν είναι τι κάνουμε με το χαλίκι αλλά με την άλγη!

Κάνε μια περιγραφή του ενυδρείου σου εξοπλισμός, φίλτρα, ψάρια, μετρήσεις κτλ και καμιά φωτογραφία ακόμα και να περιμένουμε και τους φίλους αλγοkillers του φόρουμ να βοηθήσουν!

Link to comment
Share on other sites

υποψιαζομαι για οχι καλες αλλαγες νερου,και αρκετο ταισμα.απο τις πιο επιμονες και σχετικα δυσκολες αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Διοξειδιο εχεις φιλε μου;Θα σε βοηθουσε.Επισης το excel βοηθαει στη σyγκεκριμενη οπως και τα ψαρια sae.

Πρεπει να αντιμετωπισεις την αλγη και φυσικα το γιατι εμφανιστηκε..Ακομα και χαλικι να αλλαξεις παλι θα σε βρει.

Αν με καθε αλγη ξεστηναμε και το ενυδρειο δε θα ειχα ποτε ενυδρειο,

Link to comment
Share on other sites

Διοξειδιο εχεις φιλε μου;Θα σε βοηθουσε.Επισης το excel βοηθαει στη σyγκεκριμενη οπως και τα ψαρια sae.

Πρεπει να αντιμετωπισεις την αλγη και φυσικα το γιατι εμφανιστηκε..Ακομα και χαλικι να αλλαξεις παλι θα σε βρει.

Αν με καθε αλγη ξεστηναμε και το ενυδρειο δε θα ειχα ποτε ενυδρειο,

Διοξειδιο δεν εχω. Tι είναι το excel και τα ψαρια sae?

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά εδώ και συνεχίζουμε την κουβέντα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48746&view=findpost&p=449801

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...