Jump to content

Τι Κοπάδι Για Τα Μέσα Του Ενυδρείου Και Πάνω???


Recommended Posts

το ενυδρείο είναι 300 λύτρα +

διαστάσεις 1.20*0,50*0.60 φυτεμένο

φιλοξενεί μέσα 12 νέων , 11 ροδοστομους , 5 μελανοταινίες , 4 ξιφοφορους ,2 από αυτά kuhli loach...

και μερικές γαρίδες.

σκέφτομαι να βάλω και 10 καρδινάλιου επειδή τα νέον δεν κάνουν κοπάδι.

θα ήθελα τη βοήθεια σας τι θα μπορούσα να βάλω να κινείται από την μέση και πάνω που δεν πάνε τα υπόλοιπα η ακόμα καλύτερα και μόνο στην επιφανειακά.

είδα κάποια σαν χέλια που κολυμπούσαν στην επιφανειακά από το μαγαζί μου είπαν ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε τα νεον θα φαινονατα σαν κοπαδι ουτε οι 10 καρδιναλιοι που θα προσθεσεις!!

Για να συμπεριφερθουν σαν κοπαδι πρεπει να είναι πραγματικό κοπαδι!! Απο 30ατομα και πάνω!!!!

Οι ροδόστομοι κολυμπανε σαν κοπαδι... αλλα οι 11 είναι πάλι λιγοι!!

τι ακριβως θελεις?? Θελεις να βλεπεις συμπεριφορα κοπαδιου? Να βαλεις κι αλλο χρωμα στο ενυδρείο σου?? Να βαλεις κι αλλο είδος??

Link to comment
Share on other sites

15 αρλεκίνους έχω στο rio 125 και κοπαδιάζει μια χαρά ( ζώνη κολύμβησης: μέση και επάνω) . Αφού έχεις neon μη βάλεις καρδιναλιους.

Link to comment
Share on other sites

15 αρλεκίνους έχω στο rio 125 και κοπαδιάζει μια χαρά ( ζώνη κολύμβησης: μέση και επάνω) . Αφού έχεις neon μη βάλεις καρδιναλιους.

Κανενας δε διαφωνει!!! Εχω μια αδυναμια στους αρλεινους!! Για μενα... για τα δικα μου ματια... η καλυτερη επιλογη για κοπάδι και για κινηση!!

Και η δική μου λοιπον πρόταση είναι βγάλεις τα νέων , τους ροδοστομους και τους ξυφοφόρους και να βάλεις 30-35 αρλεκινους.

Αλλε επιλογή είναι να βγάλεις του ξυφοφόρους και να κανεις απο 20 τα δύο σου κοπαδια

Και τρίτη επιλογή είναι να βγάλεις νεον αι ξυφοφόρους και να βάλεις 30-35 ροδοστομους.

Link to comment
Share on other sites

αν προσθέσω και άλλα νέον θα κάνουν κοπάδι?

αν τα κάνω τα κοπάδια από 30 ψάρια δεν θα έχω υπερπληθυσμό?

θέλω να τα βλέπω κοπάδια και να έχουν διαφορετικά χρώματα αυτό που σκέφτηκα είναι ένα κοπάδι ακόμα που να κολυμπάει από τι μέση και πάνω επειδή εκεί δεν πάνε αυτά που έχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο κοπαδιασμα μακραν το εχουν οι ροδοστομοι,μετα ερχονται χερι-χερι οι καρδιναλιοι και οι αρλεκινοι.

επιλεγεις....

ΥΓ.επισης υπαρχουν πολλοι χομπιστες που επιμενουν πως απο 2 και πανω διαφορετικα κοπαδια,σπανε το κοπαδιασμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία ενυδρείου

κοινωνικό φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ):1.20 * 0,50 * 0.70 τελικό ύψος

Συνολικά Λίτρα:300 καθαρά

Βάση μεταλίκι επένδυση με ξύλο

Κάτοικοι του Ενυδρείου

Ψάρια: 12 νέων , 11 ροδοστομους , 5 μελανοταινίες , 4 ξιφοφορους ,2 από αυτά kuhli loach...

Άλλα είδη: γαριδες red cherry , amano kai moyntain rock

Διακόσμηση Ενυδρείου

Φόντο: ανάγλυφη πλάτη

Πέτρες: καθόλου

Ξύλα: ναι

Υπόστρωμα: λάβα

Φυτά: δεν θυμάμαι ονομασίες

Φωτισμός

Είδη φωτισμού: 1 grolux 54w t5, 1 day light 54w t5, 1arcadia roz t8 18w και 1 arcadia άσπρη 18w t8

Λαμπτήρες:

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου

Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: eheim profesinal 600 (2075) + eheim ecco pro 300

Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): 26

'Εξτρα Παροχές

Παροχή CO2: ναι

Ph controller: ναι

Ψύξη: όχι

Αντίστροφη Όσμωση: όχι

Παράμετροι Νερού

pH: 7.2

Γενικη Σκληροτητα:

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (Po4)

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: μια φορα την εδομαδα το 30%

Φωτογραφίες:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα ενα ειδος κοπαδοψαρου σε μεγαλο αριθμο και θα προτειμουσα ροδοστομους η αρλεκινους! Αυτα τα 2 ειδη κοπαδιαζουν πολυ ομορφα αλλα οπως σου ειπα σε μεγαλο αριθμο για να νιωθουν την ασφαλεια του κοπαδιου.Οι ξυφοφοροι που εχεις δεν ταιριαζουν με τα υπολοιπα ψαρια σου.Οπως θα ηταν καλο να ριξεις και λιγο το ph πιο χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω θα είχα καλύτερη ψυχοσύνθεση αν ήταν σωστή επαγγελματίες αυτή με τα pet shop αλλά είναι ρώσικη ρουλέτα

σας ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες υπάρχει κανένα βίντεο με αρλεκίνους και ροδοστομους?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω και απο τα 3 ειδη. 15 ροδοστομα , 8 αρλεκινους και 19 καρδιναλιους.

μακραν αλλα μακραν κοπαδι ειναι οι ροδοστομοι....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδιά είχα παρατηρήσει στο ενυδρείο του αδελφού μου οτι όταν είχε τα σκαλαρια στο ενυδρείο του μαζι με ένα κοπάδι τον 20 καρδιναλιον οι καρδιναλιοι κάνανε κοπάδι όταν έβγαλε τα σκαλαρια και έβαλε ρόδοστομους μαζι τότε τα κοπάδια έσπασαν μήπως φταίει οτι δεν φοβούνται κατι? Εγω έτσι πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα οταν φοβουνται κοπαδιαζουν καλυτερα. εγω τους καρδιναλιους τους εχω με σκαλαρια και ειναι σκορποχωρι

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση και το θεμα του φιλου ειναι τι να βαλει που θα κολυμπαει στα πανω στρωματα οχι ποιο ψαρι κανει καλυτερο κοπαδι.

Αυτο πιστευω οτι ειανι τελειως σχετικο.Αλλοι λενε καρδιναλιους αλλοι αρλεκινους αλλοι ροδοστομοι.Εγω εχω βαλει σχολεια και απο τα 3 ειδη και προτιμω τους καρδιναλιους με αρλεκινους.Γουστα ειναι αυτα και ενυδρεια.

Το κακο με τους καρδιναλιους,ροδοστομους,νεον και αυτο το προβλημα που εχει ο φιλος ειναι οτι δε κολυμπανε ψηλα.Αυτο γινεται και σε μενα και φταινε τα δυνατα φωτα.

Για μεση και προς τα πανω μμηπως να βαζες καποιο αλλο ειδος τετρα;Οπως τα lemon ή red eye;Θες οπωσδηποτε κοπαδι;

Συμφωνω οτι πρεπει να διωξεις ψαρια.Οι ξιφοι οπωσδηποτε.Εγω θα διωχνα και τα loach.Επισης γιατι ενδιαφερει και μενα.Οι μελανοταινιες ταιριαζουν στο setup του φιλου μας;Και σε ποιο επιπεδο κολυμπανε;

Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικα κ ταπεινα διαφωνω με το θεμα φοβου....στο κοπαδιασμα!

δηλαδη για να βλεπει ο φιλος μας ενα ωραιο κοπαδι απο ''θηραματα''............πρεπει να βαλουμε μεσα μερικους ''θηρευτες''????

σκεφτεστε τα κακομομοιρα cardinals πως παει η καρδουλα τους οταν καποιο altum θα πηγαινει προς το μερος τους????

εγω θα εβαζα συμβατα tetra.....αλλα χωρις μεγαλες κιχλιδες!

Link to comment
Share on other sites

πανο θα προτιμούσα κοπάδι αλλά δεκτή κάθε πρόταση μου αρέσουν πολύ και τα έντονα χρώματα .

τα loach τα έβαλα για να καθαρίζουνε το βυθό κατά τ αλλά ούτε που φαίνονται. Η μελανοταινίες πριν βάλω τους ροδοστουμους κάνανε καλό κοπάδι και κολυμπούσαν στα μέσα του ενυδρείου και κάτω τώρα έχουν πιάσει την γωνία τους και γενικώς έχουν την κυριαρχία μέσα στο ενυδρείο οι ροδοστομοι από όλα τα ψαριά και με έντονο τσαμπουκά θα έλεγα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ήδη μέσα 4 ομάδες ψαριών που μοιράζονται το μέσο του ενυδρείου. Λίγο πολύ όλα τους έχουν περιοριστεί στο χώρο τους. Δε μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ότι το νέο κοπάδι θα κινηθεί μόνο προς την επιφάνεια, λογικά θα κατέβουν και πιο κάτω. Άρα το πιο πιθανό είναι να προκληθεί πρόβλημα χωροκρατικότητας. Αυτός είναι παράγοντας που προκαλεί στρες στα ψάρια. Όσο πιο στρεσαρισμένα είναι τα ψάρια τόσο πέφτει η ανοσολογική τους ικανότητα, δηλαδή γίνονται περισσότερο ευάλωτα σε μολύνσεις από μικροοργανισμούς και στις αλλαγές των φυσικοχημικών παραμέτρων του νερού.

Γνώμη μου είναι να κρατήσεις ένα μόνο είδος το οποίο θα έχει ικανό αριθμό ατόμων για να συγκροτήσουν κοπάδι με συγκεκριμένη ιεραρχία, το οποίο κοπάδι δε θα περιορίζεται στην κίνησή του από την ύπαρξη ατόμων άλλου είδους που θα συναγωνίζονται την εδραίωσή τους στην ίδια κολυμβητική ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...