Jump to content

Καλησπέρα, Θα Ήθελα Μερικές Συμβουλές.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την ιδέα του ενυδρείου και ότι συνεπάγεται αυτού. Αρχικά, ελπίζω να είμαι στην σωστή κατηγορία, από αυτά τα λίγα που έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι τα ενυδρεία γλυκού νερού είναι τα ενυδρεία με τον λιγότερο μπελά. Ξέρω αρκετό κόσμο που πήρε ενυδρείο και μετά από λίγο καιρό το πούλησε γιατί δεν είχε χρόνο να ασχοληθεί πάρα πολύ. Καταλαβαίνω ότι το ενυδρείο είναι όπως ένα άλλο οποιοδήποτε "κατοικίδιο¨", με την φροντίδα του, με τα έξοδα του και με πολλά άλλα, δεν έχω όμως την δυνατότητα να ασχολούμαι πάρα πολλές ώρες με αυτό. Θέλω να φτιάξω κάτι όμορφο και οικονομικό το οποίο θα είναι περισσότερο "διακοσμητικό" παρά "μπελάς". Ξέρω ότι ακόμα και αυτό θα θέλει την φροντίδα του, απλά θέλω οι ώρες φροντίδας να είναι λιγότερες από τις ώρες απόλαυσης αυτού, αν με καταλαβαίνεται.

Όπως σας είπα και πιο πριν λοιπόν σκέφτομαι για ένα ενυδρείο γλυκού νερού,δεν ξέρω πόσα λίτρα πρέπει να είναι για αυτό που θέλω να κάνω, δεν θέλω να έχει μέσα 500 διαφορετικά πράγματα. Θέλω 10-15 πολύ μικρά σε μέγεθος ψάρια (σαν τα neon, αν τα λέω καλά) και 1 σχετικά μεγαλύτερο, αλλά αν γίνεται ο συνδυασμός να είναι σωστός ώστε να μην έχω πρόβλημα μετά ( να τρώει το ένα το άλλο κτλπ.) έχω διαβάσει για "επιθετικές" και "μη επιθετικές" κατηγορίες ψαριών. Από "διακοσμητικά" δεν θέλω κάτι ζωντανό μιας και έχω διαβάσει ότι είναι δύσκολο να τα συντηρήσεις ( δεν μου αρέσει η ιδέα να παίρνω κάτι και από αμάθεια να μου πεθαίνει ) συν του ότι τα ζωντανά διακοσμητικά αλλάζουν τις τιμές του νερού όπως έχω διαβάσει, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να το παρακολουθώ σε πιο εξειδικευμένο βαθμό και δεν ξέρω πως να το κάνω. Σε γενικές γραμμές θέλω κάτι πολύ απλό, όσο πιο απλό τόσο πιο δύσκολο να τα "σκατώσω" :D

Επίσης η συντήρηση, ένα τέτοιο ενυδρείο τι δουλειά χρειάζεται σε καθημερίνη βάση? Διαβάζω συχνά που λέτε για ρουτίνες.. τι είναι αυτές οι ρουτίνες? Και τα τεστ που κάνετε για pH κτλπ. χρειάζονται κάποια ειδικά μηχανήματα για αυτές τις μετρήσεις ή είναι κάτι πιο απλό όπως πεχαμετρικό χαρτί κτλπ?

Θα μου πείτε "ρε φίλε, εσύ τα θέλεις όλα έτοιμα.." προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερο να ξεκινάς με κάτι απλό και να μαθαίνεις σιγά σιγά, παρά να πάω να πάρω κάτι το οποίο δεν θα ξέρω να χειριστώ και να είμαι όλη την ώρα στο δώσε και μάλιστα χωρίς να ξέρω τι μου γίνετε..

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνεται έναν σωστό συνδυασμό, με ενυδρείο και ότι χρειάζεται το ενυδρείο για να λειτουργήσει, και με μερικά ψαράκια σαν αυτά που σας είπα. Προσπαθώ να δω στο περίπου πόσο θα μου κοστίσει αρχικά και τι κόστος συντήρησης θα έχω μακροπρόθεσμα.

Ξέρω ότι ρωτάω πάρα πολλά αλλά μου φαίνονται βουνό, πάντα άκουγα να λένε "α.. ενυδρείο, ταλαιπωρία, έξοδα μα μου" και πάντα απέφευγα να μπω στην διαδικασία, πάντα όμως μου άρεσε η ιδέα να έχω ένα ενυδρείο μέσα στο γραφείο μου. Αν δω από αυτά που θα μου πείτε πως μπορώ με τις γνώσεις μου να υποστηρίξω ένα τέτοιο απλό ενυδρείο και με τον λίγο χρόνο που μου μένει να μπορώ να το συντηρήσω σωστά τότε πολύ πιθανόν να γίνω και εγώ μέλος της όμορφης παρέας σας!

Φιλικά, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλησπέρα και καλώς όρισες στο aquazone!

Αρχικά να σου πω πως οι προβληματισμοί σου είναι σωστοί και καλά κάνεις που το ψάχνεις από την αρχή για να μην βρεθεί το ενυδρείο σου σε καμιά αποθήκη και εσύ να ασχολιέσαι τελικά με τίποτα καναρίνια!

Επειδή οι ερωτήσεις που κάνεις είναι πολλές και δυστυχώς δεν απατούνται σε ένα post ξεκίνα διάβασμα και όπου κατασταλάξεις πες μας να σε βοηθήσουμε!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37877&st=0&p=335942entry335942

Πρέπει να ξέρεις ότι το ενυδρείο δεν είναι εύκολη υπόθεση!

Απαιτεί πολύ χρόνο τουλάχιστον το πρώτο καιρό μέχρι να αποκτήσεις μια σχετική εμπειρία!

Ένα είναι σίγουρο, πως με πολύ μελέτη και καλή διάθεση είναι ένα χόμπι που θα σε ανταμείβει συνεχώς από άλλες της απόψεις!

Καλή συνέχεια από μένα!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πες μας τις διαστάσεις που έχεις στο νου σου.Όλα από εκεί αρχίζουν.

Μη σε αγχώνει καθόλου.Με απλά βήματα και λίγα χρήματα μπορείς να φτιάξεις κάτι πολύ ωραίο,

που με ελάχιστη συντήρηση (1-2 ώρες την εβδομάδα) θα σου δώσει τη χαρά που ζητάς.

Στην πορεία θα δεις οτι θα θέλεις από μόνος σου να ασχοληθείς περισσότερο.

Είναι κολλητικό το μικρόβιο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας.Οι προβληματισμοι σου ειναι σωστοι,και μακαρι ολοι οσοι ξεκινανε ,να τους εχουν.

Καθε καινουργιο ενυδρειο ειναι σαν το κρασι σε βαρελι :) Η ποιο χρονοβορα περιοδος ειναι στην αρχη μεχρι να ωριμασει,αλλα αυτο δεν απαιτει πολλα πραγματα απο εσενα,απλα περιμενεις μεχρι να στρωσει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569&st=0&p=108162entry108162

Μετα απο αυτα πιστευω να μπορεις να διαθετεις 2 με 3 ωρες την εβδομαδα,αυτο ειναι ολο.

Οσο για το οικονομικο,ειναι σαν τα αμξια,αναλογα με τα λιτρα ,αμεβαινει και το κοστος.Τα ψαρακια που ανεφερες δεν θελουν πολλα λιτρα,οποτε με πολυ λιγα λεφτα θα εχεις ενα οικοσυστημα στο γραφειο σου.Υπαρχουν και αληθινα φυτα ,που εχουν λιγες απαιτισης σε γνωση και φωτισμο,οποτε αποφευγεις την πλαστικουρα.

Οτι θελεις ρωτας και οι φιλοι θα σε καθοδηγησουν σωστα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να αποφασίσεις αρχικά ποια από τα 'εύκολα' ψαράκια σου αρέσουν να έχεις (σε αυτό θα σε βοηθήσουν οι υπόλοιποι) και ποιες διαστάσεις ταιριάζουν στο χώρο σου και τα ψάρια και να ξεκινήσεις έτσι για να μη θες σε 4-5 μήνες να αλλάζεις πάλι σύνθεση.Μετά ξεκινάς με την αγορά εξοπλισμού και το στρώσιμο και στο τέλος παίρνεις τα ψάρια.Θα έχεις αρκετό χρόνο στη διάθεσή σου να αλλάξεις γνώμη για το τι ψάρια να βάλεις τελικά.

Όσο για τα φυτά, μη σε φοβίζουν καθόλου.

Καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη αρχη θα πρότεινα εγω είναι ένας μονομαχος σε μικρο ενυδρείο 15-30 lt. Είναι πολυ όμορφα ψάρια με χαρακτήρα. Έτσι ξεκινάς οικονομικά, βλέπεις αν έχεις το μικρόβιο που απαιτείται, μαθαίνεις σιγα σιγα τα βασικά, βλέπεις πως αντίδρας στις ρουτίνες, δοκιμαζεις εύκολα φυτα κλπ. Παίρνεις την πρώτη ιδέα και αποκτας έναν μπούσουλα. Μετα εύκολα μπορείς να αποφασισεις για τα λίτρα που θές και τα ψάρια. Πολλοί πιστεύω ξεκίνησαν το χόμπυ απο την ομορφιά των μονομάχων και τις λίγες απαιτήσεις που "ψεύτικα" τονίζουν στα πετσοπ. (κάθε ψάρι πρέπει να ζει στο σωστό περιβάλλον, δηλαδη φιλτρο, λίτρα, θερμοκρασία κλπ) και θέλοντας να προσφέρουν το καλύτερο περιβάλλον για το ψάρι τους κολλήσαν το μικρόβιο.

Αν θές απο την αρχη να κανεις το μεγάλο βήμα ψάξε για όμορφα και εύκολα ψάρια που ταιριάζουν με το νερο της βρύσης σου για να μην μπλεξεις με προετοιμασια νερού. Μετα ξεκινα το διάβασμα.. Η παρέα του aquazone θα σε βοηθήσει σίγουρα στις απορίες σου. Καλη αρχη απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι και σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Διάβασα τα κείμενα από τα Link που μου δώσατε, μου φάνηκαν λίγο βουνό κυρίως γιατί διάβαζα για πράγματα καινούργια σε εμένα και δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς είναι όλες αυτές οι τιμές που πρέπει να παρακολουθώ ( αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη κτλπ ) , παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι σιγά σιγά θα καταλάβω τι ακριβώς σημαίνει η κάθε τιμή και τι πρέπει να κάνω σε περίπτωση που κάποια από αυτές τις τιμές είναι αυξημένη ή μειωμένη.Επίσης κάτι που με έκανε χαρούμενο είναι ότι με 2-3 ώρες την εβδομάδα θα μπορώ να το συντηρώ μια χαρά. Όσο αναφορά τα λίτρα που με ρωτήσατε, δεν γνωρίζω πόσα λίτρα θα βγει, με ενδιαφέρουν οι διαστάσεις. Οι διαστάσεις του ενυδρείου θέλω να είναι 65 x 30 x 50 όπου 30 είναι το φάρδος και 50 το ύψος, δεν ξέρω πόσα λίτρα θα βγει χοντρικά. Πιστεύετε ότι ένα ενυδρείο τέτοιων διαστάσεων μπορεί να στεγάσει την σύνθεση που με ενδιαφέρει? Όπως σας είπα με ενδιαφέρει μια σύνθεση με αρκετά (10-15 ίσως και περισσότερα) μικρού μεγέθους ψάρια, όπως τα Neon Tetra ή Tiger Barbs ( έχω την εντύπωση πως έχουν ίδιο μέγεθος πάνω κάτω ) και ένα ψάρι λίγο μεγαλύτερο το οποίο θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες επιλογές ώστε να μην μπλέξω με κάποιο "δύσκολο" ψάρι και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου μεικτα ετσι οπως τα γραφεις ειναι 97,5.Μην σε αγχωνει τωρα,γιατι σε ολους μας στην αρχη μας φαινοταν κινεζικα.Κοιτα να κατανοησεις τον κυκλο του αζοτου.Για το μοναχικο μεγαλο ψαρι,δεν θα υπαρξει προταση,γιατι και στον παραδεισο μονος δεν λεει :)

Link to comment
Share on other sites

Άρα η ιδέα των αρκετών μικρών με έναν "άρχοντα" είναι λίγο κάπως :D Τι προτείνεις σαν συνδυασμό με τα μικρά?

Link to comment
Share on other sites

Άρα η ιδέα των αρκετών μικρών με έναν "άρχοντα" είναι λίγο κάπως :D Τι προτείνεις σαν συνδυασμό με τα μικρά?

Εγω ειμαι μαου μαου ,δηλ. Αφρικανος, :D οποτε για σωστες συμβουλες θα περιμενεις τους νοτιοαμερικανους :D

Link to comment
Share on other sites

Α.. κατάλαβα.. παίζουν και τέτοια πράγματα! Μιας και σε βρήκα (και σε ευχαριστώ πολύ που βοηθάς) να σε ρωτήσω κάτι ακόμα.. Διαβάζω τώρα το topic "Τα πρώτα μου βήματα.." και μου δημιουργήθηκαν καινούργιες απορίες.. Από όσο κατάλαβα το "στρώσιμο" γίνετε μια φορά, μετά την πρώτη αλλαγή νερού όμως( που θα πρέπει να αφαιρέσω μέρος του νερού και να το αντικαταστήσω με καινούργιο ) οι τιμές του νερού δεν θα αλλάξουν? Για να κάνω αυτήν την διαδικασία θα πρέπει να βγάζω τα ψάρια από μέσα? Και αν θα πρέπει να τα βγάζω που θα τα βάζω?

Φαντάζομαι ότι οι απορίες μου σίγουρα θα σε κάνουν να γελάς.. δείξε λίγο κατανόηση γιατί το αρχάριος είναι λίγο για να με χαρακτηρίσει :D

Link to comment
Share on other sites

Α.. κατάλαβα.. παίζουν και τέτοια πράγματα! Μιας και σε βρήκα (και σε ευχαριστώ πολύ που βοηθάς) να σε ρωτήσω κάτι ακόμα.. Διαβάζω τώρα το topic "Τα πρώτα μου βήματα.." και μου δημιουργήθηκαν καινούργιες απορίες.. Από όσο κατάλαβα το "στρώσιμο" γίνετε μια φορά, μετά την πρώτη αλλαγή νερού όμως( που θα πρέπει να αφαιρέσω μέρος του νερού και να το αντικαταστήσω με καινούργιο ) οι τιμές του νερού δεν θα αλλάξουν? Για να κάνω αυτήν την διαδικασία θα πρέπει να βγάζω τα ψάρια από μέσα? Και αν θα πρέπει να τα βγάζω που θα τα βάζω?

Φαντάζομαι ότι οι απορίες μου σίγουρα θα σε κάνουν να γελάς.. δείξε λίγο κατανόηση γιατί το αρχάριος είναι λίγο για να με χαρακτηρίσει :D

Ολοι καπος ετσι ξεκινισαμε,οποτε κανεις δεν μπορει να γελασει μαζι σου :)

Αφου στρωσει ,βαζεις σιγα σιγα ψαρακια μεσα,στις τακτικες αλλαγες (ρουτηνες)αφαιρεις το 30% του νερου περιπου,τα ψαρια μενουν μεσα ,δεν τα βγαζεις εξω.

Και επιδη αρχιζεις να μαινεις στο νοημα :rolleyes: καλα καταλαβες,αν επιλεξεις τα νεον,θελουν μαλακο νερο,δηλ.χαμηλο ΡΗ.Τωρα αν στην βρυση εχεις σκληρο νερο (το ποιο πιθανο)τοτε θα πρεπει να προετιμαζεις το νερο πριν την αλλαγη.Αλλα αυτην την στιγμη κοιτα να κατανοησεις τον κυκλο του αζοτου,τα υπολοιπα σιγα σιγα θα γινουν

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα πρέπει σε ένα άλλο δοχείο να ετοιμάζω το νερό ούτως ώστε όταν το προσθέσω στο ενυδρείο να μην μου αλλάξει τις τιμές. Και να ρωτήσω κάτι ακόμα.. αυτά τα τεστ που διαβάζω τόση ώρα, τι είδους τεστ είναι? Τι μορφή έχουν? Πόσο τακτικά πρέπει να τα παρακολουθώ?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν σε στικς ,αλλα τα καλυτερα ειναι σε υγρα.στην αρχη κανεις για να βλεπεις την εξεληξη του κυκλου του αζοτου,και μετα καθε φορα πριν κανεις αλλαγες νερου. :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8711

Μήπως τελικά αγχώνομαι άδικα? Δεν βλέπω να δίνουν τόσο βάρος στον κύκλο αζώτου. Αν πάρω δηλαδή ένα ενυδρείο, το γεμίσω νερό, του βάλω 1-2 εύκολα φυτά και το αφήσω να δουλέψει για 1-2 εβδομάδες μετά δεν μπορώ σιγά σιγά να αρχίσω να προσθέτω ανθεκτικά ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Από το 2007 μέχρι τώρα έχουν αναθεωρηθεί κάποια πράγματα.Όσων αφορά την προσθήκη χημικής αμμωνίας κατά το στρώσιμο είναι μύθος.Μόνο κακό κάνει στο ενυδρείο καθώς είναι δηλητήριο. Μπορεί να γίνει με οργανική αμμωνία μέσω τροφών.(Δεν είναι σαφής ο τρόπος που αναφέρεται στο ποστ αλλά οφείλω να το αναφέρω) Αν παρατηρήσεις στη δεύτερη παράγραφο ο Κος Bleher αναφέρει:

Δεν θα πρεπει να αφηνεις τον εαυτο σου να απασχολειται με ολα τα προβληματα του νερου και τα τεστ. (Για μερικα ΟΚ! αλλα η υπερβολη ειναι υπερβολη)

Προσωπικά θα έλεγα οτι υπερβολή δεν είναι να κάνεις τις μετρήσεις σου,ώστε να μην ταλαιπωρήσεις τα ψάρια,όσο ανθεκτικά και αν είναι.

Επίσης είναι προτιμότερο ο συνολικός αριθμός να μην μπει αμέσως αλλά σταδιακά ώστε το σύστημα να μπορέσει να υποστηρίξει τους παραγόμενους ρύπους.

Μη σου φαίνεται βουνό,είναι πολύ απλά τα πράγματα. Υπάρχουν πολλοί εύκολοι τρόποι να στρώσεις το ενυδρείο σου.Ο πιο σύντομος είναι το μπόλι (μέρος βιολογικού υλικού από παλαιό φίλτρο) με τα υπέρ και τα κατά του.Αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρεις έτοιμα άρθρα. Μπορείς να το στρώσεις και με βακτήρια εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα λίγο για το μπόλιασμα και ακούγεται καλή περίπτωση.. το θέμα είναι που θα βρω το υλικό από το έτοιμο φίλτρο! Αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα αν μπορείς να μου τα "κακά" του μπολιάσματος μιας και τα καλά τα διάβασα :D Μου είπαν και κάτι ακόμα.. ότι μπορώ μετά από μια δύο ημέρες από την μέρα που θα φτιάξω το ενυδρείο να βάλω μέσα ένα ανθεκτικό ψαράκι για να κάνει αυτό όλη την δύσκολη δουλειά, ισχύει κάτι τέτοιο? Και αν ισχύει.. το ψάρι που θα κάνει αυτήν την δουλειά, θα ταλαιπωρηθεί?

Ευχαριστώ πολύ.

Α.. και κάτι ακόμα, αν σας είναι εύκολο.. Να προτιμήσω έτοιμη λύση ή να φτιάξω κάτι από την αρχή? Τι κόστος έχουν περίπου αυτά τα 2? Αν πάω σε έτοιμη λύση μπορείτε να μου κάνετε κάποιες προτάσεις σχετικά με το ποιόν κατσκευαστή να προτιμήσω? Οι διαστάσεις που με ενδιαφέρουν είναι 68x52x30, αυτός είναι ο διαθέσιμος χώρος για το ενυδρείο, τώρα πόσο χώρο πρέπει να έχω από πάνω? Με 10 πόντους βολεύομαι? Να γίνει δηλαδή 68x42x30, αν και μου φαίνεται κοντό..

Link to comment
Share on other sites

οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα! μπορεις να πας για κινεζο (anubias-elite) ή για γερμανο (juwel)!

Link to comment
Share on other sites

Τιμές πάνω κάτω? Μένω στην Ν. Μάκρη και δεν γνωρίζω κάποιο μαγαζί εδώ κοντά που να μπορώ να προμηθεύομαι ότι μπορεί να χρειαστώ.. καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω,ειναι πολυ οικονομικα,αλλα η δισταση που θελεις ειναι δυσκολη. http://www.petcumulus.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω, αλλα αν πιανουν τα χερια σου λιγο,μπορεις να το φτιαξεις και μονο σου.

Βεβαια αν καταλαβα καλα,απο πανω εχεις τερμα ,οποτε μην πας πανω απο 35 ποντους ,γιατι θα σε δυσκολεψει να βαζεις μεσα τα χερια σου.

Link to comment
Share on other sites

Στους 52 πόντους είναι το τέρμα.. μόνο 35 με πέρνει να το κάνω? Πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν νιώθω και τόσο σίγουρος να φτιάξω κάτι τέτοιο μόνος μου μιας και παίζουν θέματα στεγανότητας/αντοχής των αρμών και πολλών άλλων που δεν νομίζω ότι με συμφέρει να ρισκάρω. Αν βρω κάποιον να μου το φτιάξει στα μέτρα μου θα μου πάει πολύ πιο ακριβά από το να το πάρω έτοιμο?

Link to comment
Share on other sites

Σε περνει,γιατι ειναι και το φωτιστικο που θα μπαινοβγενει.

Ψαξε και στις αγγελιες,πολλα ενυδρεια πουλανε τα παιδια,Εφοσον δεν εισαι σιγουρος ,καλυτερα να παρεις ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...