Jump to content

καλώς ηρθαααα


Recommended Posts

Γεια σε ολους!!!!!!!

Χαιρομαι που ξαναβρισκομαι παλι στο καλο μου χομπι!!!

Αλλα κ στην Ελλαδα!!!

Ωραια η ιταλια αλλα σαν την ελλαδα καμια!!!!!

Λοιπον στο θεμα μας...

Οταν γυρισα σπιτι κ ειδα το ενυδρειο το νερο ειχε γινει καταπρασινο (η αδερφη μου δεν ειχε αλλαξει το νερο μονο τα ταιζε :) ) τα ψαρακια ευτηχως ολα μια χαρα και ολα εχουν μεγαλωσει πολυ....

Αλλαξα αμεσως το 1/3 και εβαλα τα φαρμακα..

Να ρωτησω... μου ειπανε οτι δεν χρειαζεται να αλλαζω το 1/3 καθε μηνα και να βαζω και φαρμακα κτλ... μονο καθε μηνα να προσθετο οσο εχει εξατμιστει χωρις φαρμακα. και καθε χρονου αλλαγη νερου? ε? λαθος μου ακουγεται!

Επισης σκεφτηκα οτι ειναι πολυ πρασινο το νερο γιατι εχω βαλει πολλα φυτα μεσα ε?

Τα φυτα μου δυστηχως εχουν μαυρισει σαπισει(μαλλον δεν κανω για φυτα εγω... σκεφτομαι να τα βγαλω....) και τα εχουν φαει τα πιο πολλα καθε μηνα τους εβαζα σιδηρο/// αλλα πηγα στο πετ σοπ και μου εδωσαν ενα αλλο φαρμακο ..εχω της JBL το ferropol

αλλα μου ειπαν να μην ξαναβαλω αυτο αλλα να βαλω το flourish trace της seachem. καθε 15 μερες και οχι μια φορα το μηνα.

Επισης πριν 2 μερες ετσι ξαφνικα μου πεθανε ο γλυφτηςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς ξαφνικα!!!!!ΟΛΑ ηταν μια χαρα μου ειπανε οτι δεν θελουν πολυ φως τραβανε την ηλεκτρικη ενεργεια κατι τετοιο....μου ειπαν κ πεθαινουν συχνα!

Ξεχασα να σας πω οτι λιγο πριν μου πεθανει πηγα κ πηρα ενα πολυ ομορφο καινουργιο φυτο κ 3 μικρα ψαρακια καινουργια ειναι πολυ μικρα κ φοβομουνα για τον καρχαρια μην μου τα πειραξει αλλα τελικα ειναι μια χαρα!

Αυτα εκανα μερικες μετρησεις λοιπον......

ΝΟ3=40

ΝΟ2=0

GH=10

KH=7

pH=7,5

NO4=0

Καποιος εδω μεσα πριν απο καιρο ενας κυριος Νικος Ψαλτης μου ειχε πει κατι που με ειχε χαροποιησει ιδιαιτερα.. μου ειχε πει οτι ετσι οπως παω θα γινω πολυ καλη στο τομεα του ενυδρειου!!!

Εγω το μονο που βλεπω ειναι τα παω χαλια........ Ψαρια μου ψοφανε φυτα που αγορασα (ευκολα κιολας φροντιδας) μου σαπιζουν.... μαλλον δεν ειμαι ικανη γιαυτο το χομπι..

Ζητησα κ δωρο 200λ τρομαρα μου που να τα καταφερω με τοσα λιτρα!!!!!!!!!

Ευχαριστω που ακουσατε μια ακομα φορα τη γκρινιαρα χριστινα.. θα τα ξαναπουμε λιαν συντομως....

Καλα να περασετε!! κ χρονια πολλα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σορυυυυυυυυυυυυυυυ

δεν ξερω πως εγινε αυτο στην μια να εμφανιστουν οι εικονιτσες και να χαθουν μερικα που εχω γραψει

και στην αλλη να χαθουν οι εικονιτσες και αυτα που εχω γραψει να φαινονται τεσπααααααααα.....

Απαντηστε μου εδω αμα ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. αλλαγες νερου φυσικα και πρεπει να κανεις καθε βδομαδα.με αυτο τον τροπο θα πεσεουν τα νιτρικα(ΝΟ2) τα οποια ειναι ψηλα.τι ψαρακια εχεις?τα φυτα ειναι αλλη ιστορια.διοξειδιο εχεις στο ενυδρειο σου?τι φωτισμο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!!!!!!

Χαιρομαι που ξαναβρισκομαι παλι στο καλο μου χομπι!!!

Αλλα κ στην Ελλαδα!!!

Ωραια η ιταλια αλλα σαν την ελλαδα καμια!!!!!

Λοιπον στο θεμα μας...

Οταν γυρισα σπιτι κ ειδα το ενυδρειο το νερο ειχε γινει καταπρασινο (η αδερφη μου δεν ειχε αλλαξει το νερο μονο τα ταιζε :) ) τα ψαρακια ευτηχως ολα μια χαρα και ολα εχουν μεγαλωσει πολυ....

Αλλαξα αμεσως το 1/3 και εβαλα τα φαρμακα..

Να ρωτησω... μου ειπανε οτι δεν χρειαζεται να αλλαζω το 1/3 καθε μηνα και να βαζω και φαρμακα κτλ... μονο καθε μηνα να προσθετο οσο εχει εξατμιστει χωρις φαρμακα. και καθε χρονου αλλαγη νερου? ε? λαθος μου ακουγεται!

Επισης σκεφτηκα οτι ειναι πολυ πρασινο το νερο γιατι εχω βαλει πολλα φυτα μεσα ε?

Τα φυτα μου δυστηχως εχουν μαυρισει σαπισει(μαλλον δεν κανω για φυτα εγω... σκεφτομαι να τα βγαλω....) και τα εχουν φαει τα πιο πολλα καθε μηνα τους εβαζα σιδηρο/// αλλα πηγα στο πετ σοπ και μου εδωσαν ενα αλλο φαρμακο ..εχω της JBL το ferropol

αλλα μου ειπαν να μην ξαναβαλω αυτο αλλα να βαλω το flourish trace της seachem. καθε 15 μερες και οχι μια φορα το μηνα.

Επισης πριν 2 μερες ετσι ξαφνικα μου πεθανε ο γλυφτηςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς ξαφνικα!!!!!ΟΛΑ ηταν μια χαρα μου ειπανε οτι δεν θελουν πολυ φως τραβανε την ηλεκτρικη ενεργεια κατι τετοιο....μου ειπαν κ πεθαινουν συχνα!

Ξεχασα να σας πω οτι λιγο πριν μου πεθανει πηγα κ πηρα ενα πολυ ομορφο καινουργιο φυτο κ 3 μικρα ψαρακια καινουργια ειναι πολυ μικρα κ φοβομουνα για τον καρχαρια μην μου τα πειραξει αλλα τελικα ειναι μια χαρα!

Αυτα εκανα μερικες μετρησεις λοιπον......

ΝΟ3=40

ΝΟ2=0

GH=10

KH=7

pH=7,5

NO4=0

Καποιος εδω μεσα πριν απο καιρο ενας κυριος Νικος Ψαλτης μου ειχε πει κατι που με ειχε χαροποιησει ιδιαιτερα.. μου ειχε πει οτι ετσι οπως παω θα γινω πολυ καλη στο τομεα του ενυδρειου!!!

Εγω το μονο που βλεπω ειναι τα παω χαλια........ Ψαρια μου ψοφανε φυτα που αγορασα (ευκολα κιολας φροντιδας) μου σαπιζουν.... μαλλον δεν ειμαι ικανη γιαυτο το χομπι..

Ζητησα κ δωρο 200λ τρομαρα μου που να τα καταφερω με τοσα λιτρα!!!!!!!!!

Ευχαριστω που ακουσατε μια ακομα φορα τη γκρινιαρα χριστινα.. θα τα ξαναπουμε λιαν συντομως....

Καλα να περασετε!! κ χρονια πολλα

χρονια πολλα και σε σενα........κατσε και διαβασε...ΠΟΛΥ....απο το ενα λαθος στο αλλο πας....ΔΙΑΒΑΣΕ,και ασχολησου πιο εντατικα με το συγκεκριμενο χομπι...αλλιως βρες αλλο.........

εχουν κατσει χομπιστες,σου εχουν εξηγησει καθε φορα παμπολλα πραγματα,και μετα ερχεσαι και θελεις βοηθεια για καθε σου χαζομαρα...ΒΙΑΖΕΣΑΙ και δεν διαβαζεις απολυτως τιποτς,ουτε για τα ψαρακια σου,ουτε για τις συνθηκες που πρεπει να τα εχεις.....στη θεση σου θα επαιρνα μια γατα.

τα ψαρακια ΔΕΝ ειναι μοδα

ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ,και θελουν ανθρωπους υπευθυνους...και οχι 3 λαλουν........ :D:D

iliasf......φιλαρακι τσαμπα ασχολησαι...της τα εχουν πει δεκαδες αλλοι...και παλι μια απο τα ιδια........

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και σε σενα........κατσε και διαβασε...ΠΟΛΥ....απο το ενα λαθος στο αλλο πας....ΔΙΑΒΑΣΕ,και ασχολησου πιο εντατικα με το συγκεκριμενο χομπι...αλλιως βρες αλλο.........

εχουν κατσει χομπιστες,σου εχουν εξηγησει καθε φορα παμπολλα πραγματα,και μετα ερχεσαι και θελεις βοηθεια για καθε σου χαζομαρα...ΒΙΑΖΕΣΑΙ και δεν διαβαζεις απολυτως τιποτς,ουτε για τα ψαρακια σου,ουτε για τις συνθηκες που πρεπει να τα εχεις.....στη θεση σου θα επαιρνα μια γατα.

τα ψαρακια ΔΕΝ ειναι μοδα

ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ,και θελουν ανθρωπους υπευθυνους...και οχι 3 λαλουν........ :):D

iliasf......φιλαρακι τσαμπα ασχολησαι...της τα εχουν πει δεκαδες αλλοι...και παλι μια απο τα ιδια........

Θα σε παρακαλέσω για δεύτερη φορά να προσέχεις τον τρόπο που εκφράζεσαι μέσα σε αυτόν τον χώρο!

Δεν είναι κανένας χρήστης υποχρεωμένος να απαντάει σε κάποιο θέμα και αν το κάνει το κάνει με στόχο να βοηθήσει τον συνχομπίστα του!

Κατά συνέπεια τα κίνητρα μας (των περισσότερων τουλάχιστον) είναι ανιδιοτελή και έτσι νομίζω πρέπει να μείνουν!

Κανένας δεν σε ανάγκασε να απαντήσεις και θα σε παρακαλούσα για τελευταία φορά να γράφεις με κόσμιο τρόπο και να είσαι ευγενικός!

Αν έχεις χρόνο τώρα τις γιορτές kristina κάτσε και μελέτησε τα παρακάτω άρθρα:

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Η Συντήρηση του ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4649

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα χρονια πολλα και σενα και οτι καλυτερο. τα πολλα λιτρα να μη σε φοβιζουν... ειναι ακομα καλυτερα απο τα λιγα! δωσε λιγο προσοχη στα σκονακια που σου εδωσε ο kouzman και τωρα που ειναι γιορτες και υπαρχει χρονος εφαρμοσε τα.. θα δεις πως ολα ειναι καλυτερα και για οτι αποριες δημιουργηθουν κατευθειαν γραψε εδω...!!! Ο κυριος Ψαλτης ειχε δικιο... Αρκει να βαλεις κ εσυ το χερακι σου!!! και αφου σου αρεσουν τα ενυδρεια θα τα καταφερεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χριστίνα!

Πρώτα από όλα μήν βιάζεσε.Σιγά σιγά θα βελτιωθεί η κατάσταση του ενυδρείου σου απλά θέλει λίγη προσπάθεια. :D

Συγκεκριμένα:

Γεια σε ολους!!!!!!!

Χαιρομαι που ξαναβρισκομαι παλι στο καλο μου χομπι!!!

Αλλα κ στην Ελλαδα!!!

Ωραια η ιταλια αλλα σαν την ελλαδα καμια!!!!!

Λοιπον στο θεμα μας...

Οταν γυρισα σπιτι κ ειδα το ενυδρειο το νερο ειχε γινει καταπρασινο (η αδερφη μου δεν ειχε αλλαξει το νερο μονο τα ταιζε :) ) τα ψαρακια ευτηχως ολα μια χαρα και ολα εχουν μεγαλωσει πολυ....

Αλλαξα αμεσως το 1/3 και εβαλα τα φαρμακα..

Να ρωτησω... μου ειπανε οτι δεν χρειαζεται να αλλαζω το 1/3 καθε μηνα και να βαζω και φαρμακα κτλ... μονο καθε μηνα να προσθετο οσο εχει εξατμιστει χωρις φαρμακα. και καθε χρονου αλλαγη νερου? ε? λαθος μου ακουγεται!

Επισης σκεφτηκα οτι ειναι πολυ πρασινο το νερο γιατι εχω βαλει πολλα φυτα μεσα ε?

Αλλαγές νερού θα πρέπει να γίνονται όσο το δυνατόν συχνότερα γίνετε και δική μου πρόταση είναι 25% κάθε 15 μέρες.

Το πράσινο νερό (άλγη) έχει πολλές αιτίες αλλά με συχνές αλλαγές νερού θα διορθωθεί σύντομα.Όσα και φυτά να έχεις δέν είναι αυτά η αφορμή για το πρόβλημα.

Τα φυτα μου δυστηχως εχουν μαυρισει σαπισει(μαλλον δεν κανω για φυτα εγω... σκεφτομαι να τα βγαλω....) και τα εχουν φαει τα πιο πολλα καθε μηνα τους εβαζα σιδηρο/// αλλα πηγα στο πετ σοπ και μου εδωσαν ενα αλλο φαρμακο ..εχω της JBL το ferropol

αλλα μου ειπαν να μην ξαναβαλω αυτο αλλα να βαλω το flourish trace της seachem. καθε 15 μερες και οχι μια φορα το μηνα.

Το θέμα λίπανσης του ενυδρείου είναι κάτι το υποκειμενικό και εξαρτάτε από πολλούς παραμέτρους.Θα πρέπει να μας περιγράψεις το ενυδρείο σου (λίτρα/λάμπες/ώρες φωτισμού αλλά και ποσότητα και είδη φυτών) για να σου δώσουμε σωστότερες απαντήσεις πάνω σε αυτό.Προς στιγμή θα σου έλεγα να μείνεις στις οδηγίες που σου λέει η κάθε εταιρία πάνω στο λίπασμα που χρησιμοποιείς.

Επισης πριν 2 μερες ετσι ξαφνικα μου πεθανε ο γλυφτηςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς ξαφνικα!!!!!ΟΛΑ ηταν μια χαρα μου ειπανε οτι δεν θελουν πολυ φως τραβανε την ηλεκτρικη ενεργεια κατι τετοιο....μου ειπαν κ πεθαινουν συχνα!

Για να πούμε για αυτό το ψαράκι θα πρέπει να μας πείς το είδος καθώς "γλύφτης" είναι ένας τουλάχιστον άδικος προσδιορισμός που έχει καθιερωθεί στην ελλάδα.Πολύ πιθανόν το ψαράκι που πήρες να ήταν πλεκόστομος.Αυτό με το φώς δέν το κατάλαβα πλήρως και δέν ισχύει κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση.Τί το τάιζες?Πόσο μέγεθος είχε?Πόσο καιρό τον είχες?

Ξεχασα να σας πω οτι λιγο πριν μου πεθανει πηγα κ πηρα ενα πολυ ομορφο καινουργιο φυτο κ 3 μικρα ψαρακια καινουργια ειναι πολυ μικρα κ φοβομουνα για τον καρχαρια μην μου τα πειραξει αλλα τελικα ειναι μια χαρα!

Χριστίνα πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και πόσα (και τί) ψάρια έχεις μέσα?

Αυτα εκανα μερικες μετρησεις λοιπον......

ΝΟ3=40

ΝΟ2=0

GH=10

KH=7

pH=7,5

NO4=0

Χριστίνα έχεις ένα μικρό πρόβλημα με τα Νιτρικά.Ελάτωσε το τάισμα και κάνε άμεσα αλλαγή νερού αλλά και άλλαξε γενικά τις αλλαγές που θα κάνεις από εδώ και πέρα και κάντες συχνότερες.

Καποιος εδω μεσα πριν απο καιρο ενας κυριος Νικος Ψαλτης μου ειχε πει κατι που με ειχε χαροποιησει ιδιαιτερα.. μου ειχε πει οτι ετσι οπως παω θα γινω πολυ καλη στο τομεα του ενυδρειου!!!

Εγω το μονο που βλεπω ειναι τα παω χαλια........ Ψαρια μου ψοφανε φυτα που αγορασα (ευκολα κιολας φροντιδας) μου σαπιζουν.... μαλλον δεν ειμαι ικανη γιαυτο το χομπι..

Ζητησα κ δωρο 200λ τρομαρα μου που να τα καταφερω με τοσα λιτρα!!!!!!!!!

Ευχαριστω που ακουσατε μια ακομα φορα τη γκρινιαρα χριστινα.. θα τα ξαναπουμε λιαν συντομως....

Καλα να περασετε!! κ χρονια πολλα

Χριστίνα μήν απελπίζεσε.Με λίγο υπομονή αλλά και διάβασμα θα γίνει σύντομα το ενυδρείο σου ένα μικρό 'διαμαντάκι'.

Περιμένω λοιπόν τις απαντήσεις σου έτσι ώστε να σε βοηθήσουμε καλύτερα στο πρόβλημα σου!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που βλεπω ειναι τα παω χαλια........ Ψαρια μου ψοφανε φυτα που αγορασα (ευκολα κιολας φροντιδας) μου σαπιζουν.... μαλλον δεν ειμαι ικανη γιαυτο το χομπι..

Ότι είχα να πω τα είπανε η προηγούμενη. Ένα είναι σίγουρο εάν αγαπάς αληθινά αυτό το χόμπι τότε ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρεις λύση. Το μόνο λιπών που χρειάζεται είναι να ξεκαθαρίσεις στον εαυτό σου τη θέλεις.

:D:)

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Χριστινα κανε μια αλλαγη νερου .Προσεξε ομως την θερμοκρασια του νερου που θα αλλαξεις.Ειναι χειμωνας βλεπεις.Απο φωτισμο πως τα πας?Πες μας τι ψαρακια εχεις αυτην την στιγμη?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!!!!!!

Χαιρομαι που ξαναβρισκομαι παλι στο καλο μου χομπι!!!

Αλλα κ στην Ελλαδα!!!

Ωραια η ιταλια αλλα σαν την ελλαδα καμια!!!!!

Λοιπον στο θεμα μας...

Οταν γυρισα σπιτι κ ειδα το ενυδρειο το νερο ειχε γινει καταπρασινο (η αδερφη μου δεν ειχε αλλαξει το νερο μονο τα ταιζε :) ) τα ψαρακια ευτηχως ολα μια χαρα και ολα εχουν μεγαλωσει πολυ....

Αλλαξα αμεσως το 1/3 και εβαλα τα φαρμακα..

Να ρωτησω... μου ειπανε οτι δεν χρειαζεται να αλλαζω το 1/3 καθε μηνα και να βαζω και φαρμακα κτλ... μονο καθε μηνα να προσθετο οσο εχει εξατμιστει χωρις φαρμακα. και καθε χρονου αλλαγη νερου? ε? λαθος μου ακουγεται!

Επισης σκεφτηκα οτι ειναι πολυ πρασινο το νερο γιατι εχω βαλει πολλα φυτα μεσα ε?

Τα φυτα μου δυστηχως εχουν μαυρισει σαπισει(μαλλον δεν κανω για φυτα εγω... σκεφτομαι να τα βγαλω....) και τα εχουν φαει τα πιο πολλα καθε μηνα τους εβαζα σιδηρο/// αλλα πηγα στο πετ σοπ και μου εδωσαν ενα αλλο φαρμακο ..εχω της JBL το ferropol

αλλα μου ειπαν να μην ξαναβαλω αυτο αλλα να βαλω το flourish trace της seachem. καθε 15 μερες και οχι μια φορα το μηνα.

Επισης πριν 2 μερες ετσι ξαφνικα μου πεθανε ο γλυφτηςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς ξαφνικα!!!!!ΟΛΑ ηταν μια χαρα μου ειπανε οτι δεν θελουν πολυ φως τραβανε την ηλεκτρικη ενεργεια κατι τετοιο....μου ειπαν κ πεθαινουν συχνα!

Ξεχασα να σας πω οτι λιγο πριν μου πεθανει πηγα κ πηρα ενα πολυ ομορφο καινουργιο φυτο κ 3 μικρα ψαρακια καινουργια ειναι πολυ μικρα κ φοβομουνα για τον καρχαρια μην μου τα πειραξει αλλα τελικα ειναι μια χαρα!

Αυτα εκανα μερικες μετρησεις λοιπον......

ΝΟ3=40

ΝΟ2=0

GH=10

KH=7

pH=7,5

NO4=0

Καποιος εδω μεσα πριν απο καιρο ενας κυριος Νικος Ψαλτης μου ειχε πει κατι που με ειχε χαροποιησει ιδιαιτερα.. μου ειχε πει οτι ετσι οπως παω θα γινω πολυ καλη στο τομεα του ενυδρειου!!!

Εγω το μονο που βλεπω ειναι τα παω χαλια........ Ψαρια μου ψοφανε φυτα που αγορασα (ευκολα κιολας φροντιδας) μου σαπιζουν.... μαλλον δεν ειμαι ικανη γιαυτο το χομπι..

Ζητησα κ δωρο 200λ τρομαρα μου που να τα καταφερω με τοσα λιτρα!!!!!!!!!

Ευχαριστω που ακουσατε μια ακομα φορα τη γκρινιαρα χριστινα.. θα τα ξαναπουμε λιαν συντομως....

Καλα να περασετε!! κ χρονια πολλα

Εχεις αγλη στο ενυδρειο σου .Το ferropol ειναι σιδηρος.Καλο θα ειναι να βαλεις λιγο κερατοφυλο στο ενυδρειο σου .βοηθα στην πτωση του Nο3.βαλε και κανενα apple snail για να τρωει την αγλη σου.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη "κυριε" κλαζ...

ΠΡΩΤΟΝ η γατεσ δεν μου αρεσουν κδεν νομιζω οτι θα μου πεις εσυ! τι θα κανω δεν σου ζητησα να μου απαντησεις ...

ΕΓΩ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ 4 ΜΗΝΕς ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΜΠΙ 3 ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΙ ΝΑΚΑΝΩ!!

ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ?>

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ!!

Κ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΙς ΛΑΛΟΥΝ Κ ΔΥΟ ΧΟΡΕΥΟΥΝ.. :)

Κ ΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙς??

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΡΩ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ... ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΣΤΙς "ΧΑΖΟΕΡΩΤΗΣΕΙς ΜΟΫ"

και καλο ειναι να μην κρινεις κανεναν μιστερ αναγωγε...

λοιπον ευχαριστω που μου απαντατε οι υπολοιποι κ ενδιαφερεστε εχω μια λαμπα φθοριου 15w εχω ενα γατοψαρο 2 κλοουν ενα καρχαρια ριμποου 1 molly και κατι μωρακια πολυ μικρα που δεν θυμαμαι πως τα λεμε..

καθε εβδομαδα δηλαδη να κανω αλλαγες νερου? και ποσο? το 1/3?

Link to comment
Share on other sites

οκ καθε 15 μερες το 25% θα αλλαζω 8 με 10 ωρες το εχω το φως ανοιχτο εχω 2 ανουμπιες κ 3 cryptocorina νομιζω 60 λιτρα ειναι το ενυδρειο βασιακ τα ταιζω 2 φορες τι μερα αλλα απο λιγα θα το ελλατωσω αυριο κιολας θα παω. να αγορασω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι ηταν πλεκοστομος το ειχα

4 μηνες σχεδον και ηταν 8 εκατοστα σνιφ....

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα μην απελπιζεσε. Κανεις μας δεν ξεκινησε με τις ιδεατες συνθηκες στο ενυδρειο του εκτος απο τους λιγους τυχερους που ειχαν καποιο φιλο να τους διχνει απο πρωτο χερι τι χρειαζετε και τι πρεπει να κανουμε. Τα βασικα δηλαδη. Προχωρας με ενα μοτιβο σωστο. Μετρας, προσεχεις και προσπαθεις να καταλαβεις τι γινεται. Ετσι πρεπει δηλαδη.

Ο Δημητρης-Husky Jim στα ειπε πολυ σωστα. Προχωρα και σιγα σιγα θα δεις ποσο ποιο απλα θα γινουν ολα. Απλα να σε οτι κανεις να εχεις συνεπεια και ολα θα γινουν ξαφνικα πολυ ποιο ευκολα και απολαυστικα. Καλη συνεχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Συχνές μετρήσεις στις τιμές σου και αλλαγές νερού όπου βλέπεις και υπάρχει πρόβλημα (άνοδος ΝΗ3-4, ΝΟ2)!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη "κυριε" κλαζ...

ΠΡΩΤΟΝ η γατεσ δεν μου αρεσουν κδεν νομιζω οτι θα μου πεις εσυ! τι θα κανω δεν σου ζητησα να μου απαντησεις ...

ΕΓΩ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ 4 ΜΗΝΕς ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΜΠΙ

ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ?>

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ!!

Κ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΙς ΛΑΛΟΥΝ Κ ΔΥΟ ΧΟΡΕΥΟΥΝ.. :D

Κ ΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙς??

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΡΩ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ... ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΣΤΙς "ΧΑΖΟΕΡΩΤΗΣΕΙς ΜΟΫ"

και καλο ειναι να μην κρινεις κανεναν μιστερ αναγωγε...

λοιπον ευχαριστω που μου απαντατε οι υπολοιποι κ ενδιαφερεστε εχω μια λαμπα φθοριου 15w εχω ενα γατοψαρο 2 κλοουν ενα καρχαρια ριμποου 1 molly και κατι μωρακια πολυ μικρα που δεν θυμαμαι πως τα λεμε..

καθε εβδομαδα δηλαδη να κανω αλλαγες νερου? και ποσο? το 1/3?ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.......

δεν θα μπω στο τρυπακι των ανταπαντησεων,με κανεναν και ειδικα μαζι σου γλυκεια μου,σου παραθετω απλα ενα απο τα ποστ ''μεγαλου μηκους''*** οπου ρωτας,και καλα κανεις σαν αρχαρια πληροφοριες για τα ψαρακια σου........οκ μεχρι εδω.....το θεμα ειναι ομως οτι συνεχεια ρωτας τα ιδια πραγματα,και ουδεποτε μπηκες στη διαδικασια να ψαξεις και να μαθεις(η εστω να αποστηθισεις)ορισμενα σημαντικα που σε ενδιαφερουν.....)

και γιατι αλλωστε να το κανεις..??? υπαρχουν τα''κοροιδα'' που με το μερακι και την αγαπη για το χομπι,θα κατσουν,να σπασουν ξανα τα δαχτυλα τους στο πληκτρολογιο για να ξεστραβωσουν εσενα,πουν στην κυριολεξια πλεον και με αποδειξεις (οτι θυμασαι χαιρεσαι)...

μπορει να φαινομαι θρασυς,και αποτομος,αλλα ποτε δεν γλυφω κανεναν,και οταν κανω και λαθη ζητω συγνωμη δημοσια,αλλα απο ατομα σαν εσενα,δεν αξιζει κανεις να ασχολειται....

και εκεινο που ειπα με τη γατα ,οντως εχεις δικιο το παιρνω πισω...μαζι σου και οι 7 ζωες της θα τελειωσουν πολυ γρηγορα.....

συμβουλη μου(αν σε αρεσουν τοσο πολυ τα ενυδρεια ,με 15 ευρω μπορεις να αγορασεις για το pc σου καποιο πλαστικο,μενερο και πλαστικα ψαρακια μεσα ,που λειτουργει με usb θυρες....)

deja vu....!!!!

ΥΓ.οτι και να μου πειτε εκ των υστερων ,δεν θα υπαρξει αλλη μου απαντηση στο συγκεκριμενο θεμα,και μην τρεξεις παλι φιλε koyzman να με βαλεις στην θεση μου,κρατωντας την κοκκινη καρτα.....

τον δρομο τον ξερω.....ειναι ο δρομος της σιωπης,και δεν προκειται να ξαναποσταρω πλεον εδω.....μονο αναγνωση απο την πλευρα μου..μονο αναγνωση.... :):Dαφηνω αλλους να κρινουν,για το βπιος ειναι σρτην τελικη,ο αναγωγος... :P

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ σε ολους!!! σημερα καθαρισα το ενυδρειο μου θα κανω σε λιγο παλι τα τεστ.

Κ εχτες εκατσα και διαβασα αρκετα πραγματα για το στρωσιμο του ενυδρειο κτλ.

Κ κατι τελευταιο κλαζ εγω δεν σε ξερω και δεν ειναι σωστο να μιλας ετσι.. και δεν νομιζω οτι ειμαι ατομο που κανεις δεν πρεπει να ασχολητε μαζι μου.. Ενταξει μπορει να εκανα κατι ερωτησεις χαζες ειχα ερθει απο ταξιδι ψιλοαποσυντονισμενη και ειδα ετσι τα ψαρακια μου και αυτο που σκεφτηκα αμεσως ηταν αυτο το post για να με βοηθησετε!! Κ δεν νομιζω οτι κοροιδα ολα τα ατομα που στελνουν το κανουν με την καρδια τους κ προσπαθουν να βοηθησουν.!!

Τεσπα θα προσπαθησω να στελνω μονο ερωτησεις που δεν μπορω καθολου μονη μου να τις βρω.

λοιπον θα τα ξαναπουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να πεσουν λιγο οι τονοι.Σε καμμια μα καμμια περιπτωση δεν κερδιζει ουτε το χομπι ουτε κανεις μας.Χριστινα πολυ καλα κανεις και ρωτας ,δειξε λιγο υπομονη και να ρωτας οτι θελεις ακομη και αν αυτο σου φαινεται βλακεια ετσι θα μαθεις αλλα και διαβασμα.Θα σου πρωτεινω και κατι τελευταιο.ΜΗΝ ακους τα καταστηματα γενικης φυσης.Υπαρχουν και καταστηματα που ξερουν και πεντε πραγματα και αξιζει να τα ακους.Να ξερεις οτι σε μικρα ενυδρεια σαν το δικο σου οι παραμετροι νερου αλλαζουν ευκολα γιαυτο τον λογο θελει ποιο μεγαλη προσοχη απο εμας τους χομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω τον κάθε χρήστη να θέτει όποια απορία έχει ελέυθερα και να μην διστάζει να ξαναθέσει το ίδιο ερώτημα αν δεν έχει καταλάβει κάτι!

Δεν υπάρχει επίσης καμία δέσμεση στο να απαντάνε οι χρήστες σε άλλους χρήστες και κατα συνέπεια θα παρακαλέσω όποιον νομίζει ότι δεν αξίζει να δίνει απαντήσεις σε συγκεκριμένο χρήστη να μην το κάνει!

Σας ευχαριστώ πολύ και λυπάμε πολύ για μερικά γεγονότα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα προσθέσω και εγώ με τη σειρά μου, ότι κανείς δεν είναι υποχρεομένος να απαντά σε κάποιο θέμα, που δεν τον ενδιαφέρει.

Ο καθένας μπορεί να διαβάζει το θέμα και αν κρίνει, ότι δεν είναι του επιπέδου του, μπορεί να το προσπερνά και να αναζητά άλλα ενδιαφέροντα θέματα για αυτόν, στο πλούσιο forum μας, όπου θα μπορεί να συμμετάσχει.

Οι επί μέρους συζητήσεις, σε οποιαδήποτε κατηγορία, δεν θα πρέπει να εκλαμβάνονται σαν chating και να ανοίγονται διάλογοι με περιεχόμενο, γενικής κουβέντας, άσχετοι από το κύριο θέμα.

Για το λόγο αυτό θα ήθελα να παρακαλέσω, όσους συμμετέχουν στο συγκεκριμένο διάλογο, να περιοριστούν, μόνο στα ερωτήματα, που έχουν τεθεί από το μέλος μας kristina, και να απαντούν, εφόσον το επιθυμούν, χωρίς προσωπικές κριτικές προς το συγκεκριμένο άτομο.

Είμαι βέβαιος για την ανταπόκρισή σας και σας ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

καλώς ηηηηλθεεεςςςς ξανά!!!!

..και χρόνια σου πολλά.. :)

μας έλειψες!!! :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωωωωωωωωωω

ποολυ!!!!!

να κανω τοτε μια τελευταια ερωτηση... Ποιος ειναι ο βασικος λογος που σαπιζουν τα φυτα??? Κ στην περιπτωση μου σε 2 μηνες σαπισαν.. δεν τους ριχνω αρκετα φαρμακα? αφηνω πολυ την λαμπα ανοιχτη?.....?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωωωωωωωωωω

ποολυ!!!!!

να κανω τοτε μια τελευταια ερωτηση... Ποιος ειναι ο βασικος λογος που σαπιζουν τα φυτα??? Κ στην περιπτωση μου σε 2 μηνες σαπισαν.. δεν τους ριχνω αρκετα φαρμακα? αφηνω πολυ την λαμπα ανοιχτη?.....?

Πρωτον λιπανση ¨δευτερον φωτισμος τριτον θερμοκρασια,κοιταξε επισης στις ασθενειες φυτων μηπως ταιριαζει η περιπτωση σου

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον λιπανση ¨δευτερον φωτισμος τριτον θερμοκρασια,κοιταξε επισης στις ασθενειες φυτων μηπως ταιριαζει η περιπτωση σου

Να συμπληρώσω υπόστρωμα βυθού διάμετρος χαλικιού και πάχος βυθού παίζουν επίσης ρόλο. Και το αυξημένο ΝΟ3 και αυτό συμβάλει. Συνήθως το σάπισμα των φυτών έχει σύνθετες αιτίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...