Jump to content

Στρώσιμο -- Φώς


diman

Recommended Posts

Πριν 6-7 μέρες πήρα ένα 60lit. ενυδρείο με σκοπόν ξεκινήσω και να μυηθώ στον κόσμο των ενυδρείων.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

Χρειάζεται να έχω το φως ανοιχτό 12 ώρες ακόμα και τώρα που είναι στο στρώσιμο το ενυδρείο? (μέχρι τώρα δεν το είχα) Είναι απαραίτητο για την ανάπτυξη των βακτηριδίων?

Κάθε πότε πρέπει να κάνω αλλαγή του νερού κατά την περίοδο του στρωσίματος?

Παρατηρώ κάτι σαν υπολείμματα αλατιού στις άκρες του ενυδρείου. Τι παίζει με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες, καλες γιορτες και καλη συνεχεια στο χομπυ.

Εαν δεν εχεις φυτα, δεν χρειαζεται να εχεις το φως ανοιχτο στο στρωσιμο και αφου στρωσει δεν χρειαζεται να ειναι 12 ωρες το φως αναμενο, 8-10 αρκουν χωρις φυτα (λιγοτερες ωρες - λιγοτερες πιθανοτητες για αλγη).

Κατα το στρωσιμο βοηθαει η ανεβασμενη θερμοκρασια (μιλαμε για ενυδρειο χωρις φυτα).

Αλλαγη νερου κατα το στρωσιμο δεν κανεις.

Για τα υπολειματα που αναφερεις μια φωτογραφια θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ενυδρεία με φυτά (γιατί είμαι ακόμη αρχάριος - Εν καιρώ βλέπουμε).

Θερμοκρασία έχω 26-27. Εφόσον η διαδικασία του στρωσίματος γίνεται γρηγορότερη με μεγαλύτερη θερμοκρασία θα το κάνω 30.

Για τα υπολείμματα παραθέτω τις 2 πρώτες φωτογραφίες. Πάντως η έλλειψη φωτός μου προξένησε καφέ άλγη, η οποία φαίνεται στην 3η φωτογραφία

(δεν φαίνεται καλά ούτε η πρώτη φωτο ούτε η άλγη στην άκρη στην τρίτη (τις έβγαλα με κινητό γιατί με ψηφιακή θα ανέβαινε η ανάλυση)

post-2814-1167150919_thumb.jpg

post-2814-1167151036_thumb.jpg

post-2814-1167151084_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - diman
Link to comment
Share on other sites

Μια ελαφριά άλγη μέσα στο ενυδρείο εφόσον δεν έχεις αληθινά φυτά είναι σχεδόν αναπόφευκτη. Διότι το νερό από την φύση του περιέχει ουσίες που είναι τροφή για τα φυτά. Και η άλγη είναι ένα είδους φυτού. Εφόσον δεν υπάρχουν κανονικά φυτά να απορροφήσουν τα θρεπτικά συστατικά του νερού τα απορροφούν οι άλγες. Με απλά λόγια βρίσκουν τσάπα φαΐ και αναπτύσσονται. Αυτό που θα πρέπει να προσέχεις είναι μην πάρουνε το πάνω χέρι. Όσο για το χρώμα της άλγης το πολλή φως προωθεί της πράσινες άλγες το λίγο της καφέ (δεν είναι κανόνας υπάρχουν και εξαιρέσεις).

Για τα υπολείμματα όπως φαίνεται τουλάχιστον στης Φώτο είναι κολλημένα στο τσάμι.

Εάν είναι κολλημένα στο τσάμι είναι τότε φυσικά άλατα από την εξάτμιση του νερού (οιωνός για σκληρό νερό).

Link to comment
Share on other sites

Το σκληρό νερό σημαίνει οτι είναι θετικό? (προφανώς θα είναι ανάλογα με το ψάρι ε?)

Link to comment
Share on other sites

καο στο δικο μου εχω ιχνη απο αλατα

το τεστ μου δινει ph 7,5 απο την βρυση

νομιζω οτι με την ριζα mopani το νερο μαλακωνει αλλα τι μπορεις να κανεις για τα σημαδια στα τζαμια;

Μια ελαφριά άλγη μέσα στο ενυδρείο εφόσον δεν έχεις αληθινά φυτά είναι σχεδόν αναπόφευκτη. Διότι το νερό από την φύση του περιέχει ουσίες που είναι τροφή για τα φυτά. Και η άλγη είναι ένα είδους φυτού. Εφόσον δεν υπάρχουν κανονικά φυτά να απορροφήσουν τα θρεπτικά συστατικά του νερού τα απορροφούν οι άλγες. Με απλά λόγια βρίσκουν τσάπα φαΐ και αναπτύσσονται. Αυτό που θα πρέπει να προσέχεις είναι μην πάρουνε το πάνω χέρι. Όσο για το χρώμα της άλγης το πολλή φως προωθεί της πράσινες άλγες το λίγο της καφέ (δεν είναι κανόνας υπάρχουν και εξαιρέσεις).

Για τα υπολείμματα όπως φαίνεται τουλάχιστον στης Φώτο είναι κολλημένα στο τσάμι.

Εάν είναι κολλημένα στο τσάμι είναι τότε φυσικά άλατα από την εξάτμιση του νερού (οιωνός για σκληρό νερό).

Link to comment
Share on other sites

Το σκληρό νερό σημαίνει οτι είναι θετικό? (προφανώς θα είναι ανάλογα με το ψάρι ε?)

Ακριβως όπως το είπες!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβός :D σκληρό νερό δεν πάει να πει ότι δεν είναι ποιοτικά καλό. Απλός αρκετά ψάρια προτιμούν μαλακό έως μέτριο νερό. Για αυτό προτού Βάλης μέσα ψάρια κάνε οπωσδήποτε μετρήσεις της σκληρότητας του νερού (ph, gh, kh), και μετρήσεις ΝΟ2, ΝΟ3. και ανάλογα με το νερό που έχεις τοποθετείς και τα ανάλογα ψάρια. Εάν τώρα έχεις σκληρό νερό και θέλεις να Βάλης ψάρια μαλακού νερού αυτό είναι άλλο κεφάλαιο και όταν έρθει η στιγμή ξαναρωτάς τη μπορείς να κάνης.

Άντε καλό στρώσιμο.

...αλλα τι μπορεις να κανεις για τα σημαδια στα τζαμια;

Όσο αφορά το τη μπορούμε να κάνουμε για τα σημάδια από τα άλατα στα τσάμια μια είναι η λύση, καθάρισμα. Εξάλλου τα σημάδια αυτά δημιουργούνται λίγο πάνω από την στάθμή του νερού και δεν φαίνονται από έξω, εκτός και αν εξατμιστεί τόσο πόλη το νερό που πέσει κάτω από το πλαστικό (συνήθως) πλαίσιο του ενυδρείου. Αλλά πιστεύω κανένας δεν αφήνει να πέσει η στάθμη του νερού τόσο κάτω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβός :D σκληρό νερό δεν πάει να πει ότι δεν είναι ποιοτικά καλό. Απλός αρκετά ψάρια προτιμούν μαλακό έως μέτριο νερό. Για αυτό προτού Βάλης μέσα ψάρια κάνε οπωσδήποτε μετρήσεις της σκληρότητας του νερού (ph, gh, kh), και μετρήσεις ΝΟ2, ΝΟ3. και ανάλογα με το νερό που έχεις τοποθετείς και τα ανάλογα ψάρια. Εάν τώρα έχεις σκληρό νερό και θέλεις να Βάλης ψάρια μαλακού νερού αυτό είναι άλλο κεφάλαιο και όταν έρθει η στιγμή ξαναρωτάς τη μπορείς να κάνης.

Άντε καλό στρώσιμο.

Όσο αφορά το τη μπορούμε να κάνουμε για τα σημάδια από τα άλατα στα τσάμια μια είναι η λύση, καθάρισμα. Εξάλλου τα σημάδια αυτά δημιουργούνται λίγο πάνω από την στάθμή του νερού και δεν φαίνονται από έξω, εκτός και αν εξατμιστεί τόσο πόλη το νερό που πέσει κάτω από το πλαστικό (συνήθως) πλαίσιο του ενυδρείου. Αλλά πιστεύω κανένας δεν αφήνει να πέσει η στάθμη του νερού τόσο κάτω. :)

:P

ακριβώς..αυτό συμβαίνει και στα καλύτερα ενυδρεία!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει σχέση με τον φωτισμό (όπως είναι ο τίτλος του post) μπορείτε να μου προτείνετε ψάρια σκληρού νερού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...