Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Εχω ενυδρείο 120 λτ εδώ και δυομισι μήνες.Το στρώσιμο έγινε κανονικά (με ψαράκια δυστυχώς). Κατόπιν άρχισα να προσθέτω σταδιακά ψαράκια. Τα τελευταία που έβαλα ήταν 10 καρδινάλιοι που στην αρχή τα πήγαιναν πολυ καλά. Ξαφνικά οι 4 καρδινάλιοι ψόφησαν (ένας κάθε μέρα).Κατόπιν έφυγα για τριήμερο και όταν γύρισα δεν υπήρχε κανένας καρδινάλιος ενώ έχασα και 1 platty, 1 guppy, 1 ramirezzi, και 2 γλείφτες. Η αολήθεια είναι ότι πριν φύγω και δοκιμάζοντας την ταίστρα μου έπεσε παραπάνω τροφή αλλά οχι τόση ωστε να γίνει αυτό που έγινε....Θα σας γράψω τις μετρήσεις που έκανα αφού επέστραψα και έκανα και αλλαγή νερού.

PH - 7,6

KH - 3

NO2 - 0

N03 - 30

αμωνία - 0,5 (ενώ από το στρώσιμο ήταν 0)

Τι μπορεί να έγινε? Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος ότι έχω βρει όλα τα νεκρά ψάρια παρόλο που έψαξα πολυ. το ramirezzi για να καταλάβετε το έτρωγε ο πλεκόστομος (λέτε αυτός να έφαγε και τους καρδινάλιους?)

Πειτε μου σας παρακαλώ τι κινήσεις να κάνω απο εδώ και πέρα για να σώσω τα υπόλοιπα.( υπόψη ότι βλέπω στο άλλο ramirezzi που έμεινε κάτι φυσαλίδες σε όλο το σωμα του).

Περιμένω τη βοήθεια σας με αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνα να κάνεις άμεσα αλλαγή νερού και μάλιστα μεγάλη (50%) και να προσθέσεις ενεργά βακτήρια για όσο καιρό χρειαστεί!

Θα πρέπει να κάνεις συχνά μετρήσεις και να ελέγχεις ότι όλα πάνε καλά!

Αν δεις αποκλίσεις κάνε αλλαγές νερού!

Το ψάρι έχει άσπρα στίγματα;

Αν ναι μπορείς να τα περιγράψεις;

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

έχει λευκές μικροσκοπικές (μισό κεφάλι καρφίτσας) κηλίδες σε όλο του το σώμα. Τώρα παρατήρησα ότι και το ένα σκαλαράκι έχει τάση να κρύβεται και δεν πολυκινείται.Αλλαγή νερού έκανα και έβαλα stress zymm (βακτηρίδια). Πρέπει να βάζω καθημερινα?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εχει ich. Δες και αυτη τη φωτο. Ειναι απο ψαρι προσβεβλημενο απο ich. Υπαρχει φαρμακο που το ριχνεις στο ενυδρειο για τετοιες περιπτωσεις, επισης βοηθαει μια αύξηση της θερμοκρασιας και ενυδρειακο αλατι (οχι φαγητου).

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο κούζμαν συνέχισε της καθημερινές αλλαγές με την προσθήκη βακτηριδίων και κάνε καθημερινές μετρήσεις για να δείς που βρίσκεται το νερό σου σε αμμωνία.

Προφανός το φίλτρο σου δέν άντεξε τον βιολογικό φόρτο και έκανε το λεγόμενο Ammonia Spike.

Αυξησε την θερμοκρασία σταδιακά εώς 30 βαθμούς για να βελτιωθεί η κατάσταση του ick (άσπρα στίγματα) και πρόσθεσε και μιά αεραντλία.

Κάνε αυτά που είπαμε και ενημερωνε μας για την κατάσταση. :)

Link to comment
Share on other sites

OI aσπρεσ κιλιδεσ ειναι ασ8ενεια ποu ονομαzετε Ick koita edo:http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/ichthyophthirius_multifiliis.htm

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αλάτι πρέπει να ρίξω κάτι άλλο για το ich?

Κάτι για να ρίξει την αμωνία εκτόα από βακτηρίδια?

Για το ικ δοκιμασε το αλατι μονο οπως σου ειπαν,μια θεραπεια καθε φορα.

Η αμμωνια με τις καθημερινες αλλαγες θα πεσει.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι το καπάκι λόγω ταιστρας ήταν 3 μέρες ανοιχτό? Γιατι με το που μπήκα μέσα είδα πολύ θολό νερό γεμάτο "σκόνη". Εκτός αν ήταν απο την αποσύνθεση των νεκρών ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το δεύτερο!

Άμεσα μεγάλη αλλαγή νερού και μετρήσεις μέχρι να δείς φυσιολογικές τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο pet shop του είπα ότι έγινε και μου έδωσε ένα ammonia detox της kent για να φύγει η αμωνία, ένα costapur της sera για να κάνω θεραπεία κατά του ick και αλάτι. Αλλά με απογοήτευσε λίγο γιατί ισως λέει μου ψοφήσουν όλα. Ποια είναι η άποψη σας? Τι άλλο μπορώ να κάνω? ήδη έκανα μεγάλη αλλάγή νερού και αύξησα τη θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζεις 2 προβλήματα:

1. Η αύξηση της αμμωνίας απο την αποσύνθεση των οργανικών υλών (ψάρια και τροφές)!

Πρέπει να έχεις τέστ για ΝΗ3-4 και ΝΟ2, να κάνεις μετρήσεις και αν δεν έχεις μηδενικές τιμές να κάνεις αλλαγές νερού!

Αυτά πρέπει να γίνουν άμεσα και μόνο έτσι θα πέσει γρήγορα και αποτελεσμάτικα η αμμωνια!

2. Για την ασθένεια πρέπει να έχεις την θερμοκρασία στους 28 βαθμούς και να βάλεις την δόση που είναι για τα λίτρα σου (καθαρά λίτρα νερού) την 1η την 3η την 5η και 7η ημέρα!

Μετά θα κάνεις αλλαγή νερού!

Η θεραπεία όμως θα γίνει μετά την πτώση της αμμωνίας με τις αλλαγές νερού!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που σου μένει είναι να το ρισκάρεις. Αλλαγή νερού 10-15 λίτρα ανά 2ωρο έως ότου έρθει η αμμωνία στα φυσιολογικά επίπεδα. Μετά τοποθετείς το φάρμακο για ικ. Από την στιγμή που Βάλης το φάρμακο δεν κάνεις καμιά αλλαγή νερού για να μπορέσει να δράση το φάρμακο και να μην στρεσαριστούν τα ψάρια περαιτέρω. Τώρα το άμα θα επιβιώσουν αυτό εξαρτάτε από το πόσο προχωρημένη είναι ή ασθένεια και πόσο καταπονημένα είναι τα ψάρια. Αλλά και τίποτα να μην κάνης πάλη θα ψοφήσουνε, οπότε όπως είπαμε το ρισκάρεις και ο θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που σου μένει είναι να το ρισκάρεις. Αλλαγή νερού 10-15 λίτρα ανά 2ωρο έως ότου έρθει η αμμωνία στα φυσιολογικά επίπεδα. Μετά τοποθετείς το φάρμακο για ικ. Από την στιγμή που Βάλης το φάρμακο δεν κάνεις καμιά αλλαγή νερού για να μπορέσει να δράση το φάρμακο και να μην στρεσαριστούν τα ψάρια περαιτέρω. Τώρα το άμα θα επιβιώσουν αυτό εξαρτάτε από το πόσο προχωρημένη είναι ή ασθένεια και πόσο καταπονημένα είναι τα ψάρια. Αλλά και τίποτα να μην κάνης πάλη θα ψοφήσουνε, οπότε όπως είπαμε το ρισκάρεις και ο θεός βοηθός.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το συγκεκριμένο υλικό στο φίλτρο σου αλλα μια μεγάλη αλλαγή νερού νομίζω ότι θα βοηθούσε περισσότερο!

Μπορείς να κάνεις και τα δύο ταυτόχρονα!

:)

Αλάτι δεν ξέρω πόσο πρέπει να βάλεις!

Μπορείς να ψάξεις πάντως στον τομέα των ασθενειών γλυκού νερού και θα βρείς τις αναλογίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...