Jump to content

Γεννα Κριμπενσις! Βοηθεια!!


Recommended Posts

παιδια μολις ειδα ξαφνικα μωρακια κριμπενσις και δεν το περιμενα καν! τι να κανω!!! χρειαζονται κατι?

εβαλα μεσα στο προστατευτικο πλαστικο του φιλτρου μπλε σφουγγαρι ωστε να μην τα τραβηξει γιατι δεν εχω τουλι. καλα εκανα η οχι? αν οχι τι μπορω να κανω? κατι αλλο? φωτο σε λιγο!!

Link to comment
Share on other sites

Τα κριμπενσις τα έχεις μόνα τους στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Βαγγελη! Μακαρι να ζησουν και να μεγαλωσουν τα νεογεννητα! :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι το μονο ειδος ναι αλλα ειναι 5 τον αριθμο (οι γονεις κι αλλα 3) δυστυχως το ενυδρειο ειναι τοσο φυτεμενο κι εχει και πετρες που τα βγαλω καποια ειναι αδυνατο. πιο πολυ θα αγχωσω τα μικρα παρα καταφερω να βγαλω καποιο ψαρακι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις απολυτος τίποτα!

Αφού έχεις κρυψώνες τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

Τα κριμπενσις είναι υπερπροστατευτικά με τα αυγά και τον γόνο οπότε μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

σε 2 ξενα σαιτς διαβασα οτι και οι δυο γονεις ειναι προστατευτικοι. εδω μεσα στο προφιλ διαβασα οτι ο πατερας θα τα φαει ....

το αλλο που διαβασα εκτος, ειναι οτι μολις μεγαλωσουν λιγουλακι κι αρχισουν να κολυμπανε θα πρεπει να τα βγαλω ολα τα μωρακια, ισχυει? τι προτεινετε αν ισχυει? να τα δωσω η να τα βαλω σε καποιο μικρο ενυδρειο μεχρι να μεγαλωσουν?

α και τι ταιζω?

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη φάση που βρίσκεσαι χρειάζεται αρχικά για τα μικρά καλές παραμέτρους στο νερό σου με συχνότερες αλλαγές και καλό τάϊσμα με αρτεμια!

Όσο για τα μικρά θα αναπτυχθουν πολύ γρήγορα που νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να τα μεταφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω? τωρα που εβαλα μπλε σφουγγαρι να κλεισει την εισοδο του φιλτρου να μην μου παρει κανενα, η φιλτρανση θα ειναι 100% οκ η οχι? απλα σκεφτομαι οτι μιας και το σφουγγαρι φιλτραρει στην αρχη οι ακαθαρσιες μενουν μεσα στο νερο..

__________________

αρτεμια ειναι τι ακριβως? καλες παραμετρους εννοεις τις συνηθισμενες καλες η κατι εξτρα μιας και ειναι μικρα? αλλαγες νερου σιγουρα συχνα? γιατι διαβασα οτι τα ενοχλει

Link to comment
Share on other sites

Ταΐζε με αυτό http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=2351 η με πολτοποιημένη τροφή σε flakes!

Όσο για της αλλαγές μικρότερες και με μεγαλύτερη συχνότητα!

Link to comment
Share on other sites

τι συχνοτητα και ποσο? ας πουμε σε ολα μου τα ενυδρεια κανω 30% ανα 7 η 10 μερες. τωρα?

πολτοποιημενη τι εννοεις? την τριβω και τη ριχνω? τη μουλιαζω σε νερο πρωτα (ενυδρειου) για να βουλιαξει .

_______________

ελα ρεεεεεε, ρε παιδια κριμα, αλλα ο πατερας (μαλλον) εχει φαει 2-3 μωρακια. απο τη μια προστατευει την περιοχη κι απο την αλλη τρωει.. ρε γαμωτο....

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ οι γονεις κυνηγιουνται, κανουν κυκλους και "κλειδωνουν" και σαγονια σαν να φιλιουνται. τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

τι συχνοτητα και ποσο? ας πουμε σε ολα μου τα ενυδρεια κανω 30% ανα 7 η 10 μερες. τωρα? για παραδειγμα μπορεις να κανες αλλαγες τησ ταξης του 15% ανα τρεις ημερες!

πολτοποιημενη τι εννοεις? την τριβω και τη ριχνω? τη μουλιαζω σε νερο πρωτα (ενυδρειου) για να βουλιαξει .

Σωστα! την τριβεις πολυ καλα και την μουλιαζεις σε ενα κουταλακι με νερο του ενυδρειου!

_______________

ελα ρεεεεεε, ρε παιδια κριμα, αλλα ο πατερας (μαλλον) εχει φαει 2-3 μωρακια. απο τη μια προστατευει την περιοχη κι απο την αλλη τρωει.. ρε γαμωτο.... μηπως απλα καπου τρυπωσαν! Αδυνατων να τα εφαγε ο πατερας!

Link to comment
Share on other sites

καθολου αδυνατο δυστυχως, εψαξα λιγο ονλαιν και ειδα οτι ειναι συχνο φαινομενο. ας ελπισουμε τουλαχιστον να μην τα φαει ολα!

τα ψαρακια ειναι μισο με ενα εκατοστο. ποσο μεγαλα λετε να ειναι? τα ειδα μολις πριν μια ωρα, ποσο καιρο εχουν γεννηθει λετε?

Link to comment
Share on other sites

καθολου αδυνατο δυστυχως, εψαξα λιγο ονλαιν και ειδα οτι ειναι συχνο φαινομενο. ας ελπισουμε τουλαχιστον να μην τα φαει ολα!

τα ψαρακια ειναι μισο με ενα εκατοστο. ποσο μεγαλα λετε να ειναι? τα ειδα μολις πριν μια ωρα, ποσο καιρο εχουν γεννηθει λετε?

Είσαι σίγουρος ότι ήταν ο πατέρας και όχι κάποιο άλλο αρσενικό?

Link to comment
Share on other sites

τον ειδα να τρωει 2 μπροστα μου. να ηταν αλλος δυσκολο γιατι ο πατερας τα φυλαγε ολη την ωρα και η μητερα δεν αφηνει αλλο κοντα τους. ετσι κι αλλιως τα αλλα που εχω ειναι πολυ μικροτερα και θα τα ξεχωριζα.

κι ενα βιντεακι (οχι απο φαγωμα)

Link to comment
Share on other sites

Καλού κακού αύριο ξαναμετρα τα!

Link to comment
Share on other sites

μερικες ακομα φωτογραφιες. σημερα το περιεργο ειναι οτι αφενος δεν βλεπω και τους δυο γονεις, αφετερου μου φαινονται πολυ λιγοτερα τα μικρα...

IMG_0485.jpg

IMG_0483.jpg

IMG_0484.jpg

IMG_0482.jpg

IMG_0481.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...