Jump to content

Eπαναφορα Ενυδρειου... Βοηθεια


Recommended Posts

Καλησπερα παιδες

Εχω το εξης προβλημα:

Εχω ενα ενυδρειο 54 λιτρων το οποιο ηταν στο στρωσιμο αλλα για οικονομικους και δουλειας λογους αναγκαστηκα να το παρατησω αλλα τωρα θελω να το επαναφερω. Ειχε κρεμαστες λαμπες των 24w (ουτε μηνος) , κρεμαστο φιλτρο 800λ/ω , θερμοστατη 50w , υποστρωμα και υγρα τεστ για ολα. Για γαριδαδικο το παω αλλα θελω λιγο βοηθεια με το θεμα του ανοιχτου ενυδρειου. Αυτη η καταραμενη εξατμιση μου εχει σπασει τα νευρα :bigemo_harabe_net-86: Καθε μερα πρεπει να αναπληρωνω 1-2εκ νερου και να καθαριζω το ενυδρειο απ τα αλατα και επισης ο θερμοστατης στο φουλ και το νερο δεν ζεσταινεται με τιποτα. Ενας φιλος μου με 100w και παλι δεν μπορουσε να το ζεστανει. Πως μπορω να απαλλαγω απο ολα αυτα? Επισης το καπακι που ειχα πριν το εχω κρατησει, μηπως θα μπορουσα να βιδωσω τις λαμπες εκει?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

αν πιανουν τα χερια σου και υπαρχει χωρος,και βεβαια μπορεις να βαλεις λαμπες στο καπακι.εαν μεινεις ομως σε ανοικτου τυπου χρειαζεσαι σιγουρα αντιστροφη οσμωση αλλα και αναπληρωση νερου.μια φτηνη αναπληρωση εχει περιπου γυρω στα 50 ευρω και αλλα τοσα και λιγο παραπανω μια οσμωση.ετσι θα κερδισεις,μαλακο νερο και για τις γαριδες αλλα και θα σταματησεις να βλεπεις αλατα και ουτε βεβαια θα εισαι πανω απο το ενυδρειο και να συμπληρωνεις απο μονος σου το νερο της εξατμισης.

οσο για τον θερμοστατη,τι να πω η κανετε κατι λαθος η εχετε υπερβολικα κρυο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την εποχη με αυτες τις θερμοκρασιες δεν νομιζω να αναβει το θερμαντικο σωμα.Δεν εχεις θερμομετρο στο ενυδρειο για

να δεις τι θερμοκρασια εχει το νερο;

Link to comment
Share on other sites

απο οτι μετρησα τωρα η θερμοκρασια ειναι οκ. οσον αφορα το νερο, στην σκληροτητα που εχει η αθηνα τι μπορω να βαλω ειτε ασπονδυλο ειτε ψαρι χωρις να επεξεργαστω το νερο?

Link to comment
Share on other sites

απο οτι μετρησα τωρα η θερμοκρασια ειναι οκ. οσον αφορα το νερο, στην σκληροτητα που εχει η αθηνα τι μπορω να βαλω ειτε ασπονδυλο ειτε ψαρι χωρις να επεξεργαστω το νερο?

Μπορεις να βαλεις γκαπις,εντλερς,μολυ,πλατυ,ξιφοφορους κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...