Jump to content

Ερωτήσεις για παπαγαλόψαρο


lkar

Recommended Posts

Λοιπόν, όταν πρωτοαγόρασα το ενυδρείο είχα αγοράσει και δυο μεγάλου μεγέθους παπαγαλόψαρα τα οποία γέννησαν αυγά αρκετές φορές. Δυστυχώς το καλοκαίρι που πέρασε πέθανε το θυληκό παπαγαλόψαρο. Από τότε το αρσενικό είναι γυρισμένο ανάποδα. Αγόρασα ένα νέο θηλυκό μήπως αλλάξει η συμπεριφορά του αλλά είναι μονίμως ανάποδα και δε του δίνει καμία απολύτως σημασία. Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά; Όταν ήταν και το έτερον του ήμιση κουβαλούσε πέτρες και γενικά φέροταν διαφορετικά. Αν υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία θα ήθελα να τη μοιραστεί μαζί μου καθώς επίσης να μου αναφέρει και την επίλυση του θέματος....

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ανάποδα εννοείς ότι το ψάρι είναι με την ράχη κάτω!

Και τρώει κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Κοιλιά πάνω, ράχη κάτω... Στις αρχές κολυμπούσε έτσι στο βυθό, τώρα κολυμπάει στην επιφάνεια. Τρώει κανονικά....

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ανάποδα, τελευταία μου ήρθε η ιδέα να ψάξω στο google πληροφορίες για ψάρια καθώς το μαγαζί από όπου τα αγοράζω δε ξέρει το λόγο (αυτοί μου πρότειναν να αγόρασω άλλο)... έτσι αναφέρω το πρόβλημά μου αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει...

..δηλαδή τέσσερις-πέντε μήνες τώρα είναι ανάποδα??? :D

:)

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου το ψαράκι σου έχει πρόβλημα μα την νικτική του κύστη που το απέκτησε από τον ίδιο λόγο που πέθανε και η θυληκιά (μια και χρονικά συμπήπτουν αυτά τα δύο).

Μπορείς να βάλεις φωτό από το ψαράκι?Δυστυχώς κατά την γνώμη μου είναι δύσκολο να επανέλθει μιάς και η ζημιά έχει γίνει εδώ και καιρό....

Link to comment
Share on other sites

Για το θάνατο νόμιζα οτι έφταιγε η απότομη άνοδος θερμοκρασίας κατά τις μέρες κάυσωνα τότε η οποία επιρέαζε και το ενυδρείο... άσχετο τι κάνουμε για να κατεβάσουμε θερμοκρασία;

Στο θέμα, τι είναι η νυκτική κύστη; Μπορεί να σωθεί κάπως. Είναι παπαγαλόψαρο στο μέγεθος της παλάμης ενήλικα πορτοκαλί. Επειδή δύσκολο για φωτογραφία, πως θα την αναγνωρίσω αυτή την ασθένεια;

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Για το θάνατο νόμιζα οτι έφταιγε η απότομη άνοδος θερμοκρασίας κατά τις μέρες κάυσωνα τότε η οποία επιρέαζε και το ενυδρείο... άσχετο τι κάνουμε για να κατεβάσουμε θερμοκρασία;

Στο θέμα, τι είναι η νυκτική κύστη; Μπορεί να σωθεί κάπως. Είναι παπαγαλόψαρο στο μέγεθος της παλάμης ενήλικα πορτοκαλί. Επειδή δύσκολο για φωτογραφία, πως θα την αναγνωρίσω αυτή την ασθένεια;

Ευχαριστώ....

Η νυκτικη κυστη ειναι αυτη που κραταει το ψαρι σε ισοροποια μεσα στο νερο γιαυτο και το ψαρι σου ειναι γυρισμενο αναποδα!

Απο οτι ξερω δεν υπαρχει θεραπεια και το ψαρι σου αργα η γρηγορα θα παιθανει.

Καποιος πιο εμπειρος απο μενα θα σου πει περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...