Jump to content

Ramirezi-Apistogramma Cacatuoides


Recommended Posts

καλησπερα παιδια....εχω φυτεμενο-αμαζονιου ενυδρειακι 70λ...και εχω 6 κορυντορας παλεατους μεσα και 2 γαριδες αμανο....με ψηνει πολυ τελευταια να βαλω μεσα ενα ζευγαρι ραμιρεζι η ενα ζευγαρι cacatuoides ......στο νερο μου εχω πολυ καλες παραμετρους σχετικα με ph-gh.........οποιο και να μπει απο τα δυο ειδη κιχληδος θα χτυπησει τις γαριδες λετε???

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως λιγοτερο επικυνδινα θα ειναι τα ραμιρεζι λογω του πιο ηπιου χαρακτηρα τους.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε για την προταση σου......τα ραμιρεζι απλως με προβληματιζουν γιατι εχω ακουσει οτι ειναι πολυ πιο ευαισθητα απο τα αλλα,,,,,

Link to comment
Share on other sites

αφου λες πως εχεις καλες παραμετρους δοκιμασε.θελουν σταθεροτητα και πεντακαθαρο νερο τα ραμ.αυτο ειναι το μυστικο για να τα διατηρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως επειδή είναι κιχλίδες κάποια στιγμή οι γαριδούλες μπορεί και να γίνουν λιχουδιές

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο με τις αμανο που εχω το φοβαμαι λιγο......θα το σκεφτω καλα και αναλογως θα πραξω παιδια ....

Link to comment
Share on other sites

Τις αμανο δε νομιζω να τις χτυπησουν λογω μεγεθους.αν ειχες αλλες (opvw red cherry) ναι.

Link to comment
Share on other sites

Διατηρώ apistogramma borelli μαζι με amano και μία red cherry σε 72λ χωρίς πρόβλημα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα φιλε??μου δωσες αρκετο θαρρος για να δοκιμασω......εγω που ειμαι στα 70λ και εχω ηδη 6 κορυ(paleatus),3 αμανο και 4 μικρα apple snail...ποσα ψαρακια προτεινεις/ετε να βαλω απο cacatuoides η ραμιρεζι??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ΌΛΑ εξαρτώνται από την συμπεριφορά των συγκεκριμένων ψαριών που θα μπουν στο ενυδρείο σου.Έχω τα borelli που θεωρούνται τα πιο κοινωνικά apistogramma αλλά δεν νομίζω ότι έχεις να χάσεις τίποτα αν δοκιμάσεις ένα ζεύγος cacatuoides.Αν το ενυδρείο έχει κρυψώνες και κάνεις την προσαρμογή των cacatuoides το βράδυ οι γαρίδες έχουν περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσουν.Επίσης το ότι οι γαρίδες μπήκαν πιο μπροστά από τα apisto είναι υπερ σου.

Τα ramirezi δεν τα προτείνω επειδή είναι αρκετά δυσκολότερα αλλά ότι θες κάνεις :bigemo_harabe_net-64:

Ελπίζω να βοήθησα

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι παιδια....πηρα ενα ζευγος τελικα cacatuoides και ειμαστε στην προσαρμογη τωρα.......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι παιδια....πηρα ενα ζευγος τελικα cacatuoides και ειμαστε στην προσαρμογη τωρα.......

Καλη αρχη λοιπον,ειναι υπεροχα ψαρια.Προσωπικα το βλεπω χλωμο να γλυτωσουν οι γαριδες,οταν μεγαλωσουν τα απιστο.Ποτε δεν ξερεις βεβαια.Δωσε μας και καμμια φωτο.

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμεινα εκπληκτος για τουλαχιστον προς το παρον ουτε καν ασχοολουνται με τις γαριδες αν και βρεθηκαν προσωπο με προσωπο αρκετες φορες στην διαρκεια της ημερας........θα δουμε πως θα παει,,,,,,πια προτεινετε σαν την καλυτερη τροφη για αυτα τα ψαρια..??ειτε κατεψυγμενη ειτε ξηρη??

Link to comment
Share on other sites

και ζωντανα σκουλικακια λογικα θα τρωνε ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ανεβηκαν και φωτο παιδια με τα cacatu...φοβερα ειναι......

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφος ο double red σου!

Και το aquaspece του ενυδρείου ειναι πολύ καλό για τα apistogramma

Ζωντανά σκουλικάκια θα φάνε σίγουρα αλλά μόνο αν βρεις ειδικά για ψάρια σε petshop να πάρεις επειδή ενα απλό σκουλίκι μπορεί να έχει ασθένειες που να κάνουν τα ψάρια σου να τα κακαρώσουν.

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε...ναι θα τους παρω κατι καλο να τρωνε......οτι συμβουλες και προτασεις γιαυτα εχεις να μ τις λες....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι παιδια....θελω να μου πειτε απο τα cacatuides που εχω αν ξεχωριζετε το αρσενικο απο το θυληκο...

teke754.jpg αυτο μ το εδωσαν για αρσενικο

teke753.jpg και αυτο για θυληκο.......οποιος γνωριζει ας μ πει παιδια ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνονται και πολύ καθαρά αλλά και τα δύο μου φαίνονται για αρσενικά. Οι δικές μου οι θηλυκές δεν έχουν τα ίδια χρώματα με τον αρσενικό στην ουρά και στο πτερύγιο της πλάτης. Είναι πιο μικρές σε μέγεθος αρκετά και πιο "άχρωμες" ας πούμε, εκτός απο την περίοδο που είναι έτοιμες για παιχνιδάκια :bigemo_harabe_net-113: και γίνονται έντονο κίτρινο

Link to comment
Share on other sites

ωχ μην μου λες τετοια φιλε μου....παντως δεν χτυπαει τοο ενα το αλλο....αν ηταν και τα δυο αρσενικα δεν χτυπιοντουσαν?

Link to comment
Share on other sites

επισης μεσω youtube μπορεις να κατλαβεις πως ειναι τα δυο φυλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...