Jump to content

Εστρωσε Κιολασ????


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. λοιπον στρωνω το ενυδρειο μου 120 λιτρων εδω και 15 μερες με βακτηρια και τροφη. οι σημερινες μου μετρησεις ειναι αμμωνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 10. ττι συμβαινει? γινετε να εχει στρωσει τοσο νωρις???

Link to comment
Share on other sites

φαινεται στρωμενο,

ταιζεις τιποτα ???

//τροφη,αμμωνια//?

Link to comment
Share on other sites

τροφη μερα παρα μερα. βακτηρια νιτριβεκ επισης μερα παρα μερα.θερμοκρασια 33 βαθμους σβηστα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι μπορεις να βαλεις τα πρωτα ψαρια... αλλα σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια αλλαγη νερου 30% πρωτα?? θελω βοηθεια στο τι ψαρια να βαλω..

Link to comment
Share on other sites

εγω μόλις έστρωσε μετα απο 1 μήνα σχεδόν έκανα μι αλλαγή 50% και μέτρηση ξανά να δώ σε τι επιπεδα είμαι.

Και αν πάλι δει τα ίδια τότε βάλε 1-2 σιγά σιγά ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

??? τι εννοεις ? να βαλω ψαρια μετα απο 1 μηνα? τελικα εστρωσε το ενυδρειο μου η οχι? ακουω γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Όχι, δεν εννοεί αυτό ο idnik, απλά λέει πως το δικό του ενυδρείο έστρωσε μετά από ένα μήνα, έκανε μια γερή αλλαγή νερού 50% και μετά σιγά σιγά έβαλε τα ψαράκια... Λογικά και το δικό σου ενυδρείο είναι στρωμένο, κάνε μια αλλαγή 40-50%, ξαναμέτρα να είσαι σίγουρος, και άρχισε να βάζεις ψάρια! :)

Link to comment
Share on other sites

ok θα βαλω την δευτερα ψαρια. μπορει καποιος να μα βοθησει στην επιλογη ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου φαίνετε να έχει στρώσει!

Το bio nitrivec είναι πολύ αποτελεσματικό και με τόσες δόσεις που έριξες είσαι καλυμμένος!

Καλό θα ήταν βέβαια να έπαιρνες μετρήσεις αυτό το διάστημα να δεις τον κύκλο να μεταβάλετε αλλά αποτι φαίνετε μπορείς να βάλεις ψαριά σταδιακά φυσικά!

Τι setup έχεις ακολουθησει και τι ψάρια θέλεις να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω υποστρομα χαλικι. ενα μεγανο ξυλο και τωρα θα βαλω και 1-2 ανουμπιες. εχω βεβαια και 1-2 διακοσμητικα λουλουδια και ενα καραβακι.ελεγα για γκαπυ και μετα πλατυ και μολι. καμια προταση?? θελω να φαινεται κινηση και χρωμα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα μ' ενα "χαρεμι" γκαπις(ενα αρσενικο με τρια θηλυκα) και μετα σταδιακα βαζεις ψαρια που να ταιριαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε όσα περισσότερα φυτά μπορείς και αρκετό κερατοφυλλο γιατι τα γκαπυ θα αρχίσουν να γέννανε!

Το καραβάκι και τα υπόλοιπα διακοσμητικά καλό θα ήταν να τα αποφύγεις!

Ξεκινά με το χαρέμι που σου πρότεινε και ο stav και στην συνέχεια έχεις επιλογές όπως πλατυ και ξιφοφορους και μπορείς άνετα να δημιουργήσεις ένα κοινωνικό ενυδρείο με αρκετό χρώμα και έντονη κίνηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...