Jump to content

Wild Caught Η Οχι???ποια Η Αποψη Σας?


Recommended Posts

καλημερα σε ολους του συμφορουμιτες,,,,,η ιδεα μου δημιουργηθηκε με ενας μελος του φορουμ με το οποιο ειχαμε μια πολυ συντομη κουβεντα εχτες στην συναντηση και με εκανε καπως να αναθεωρησω την λαχταρα μου αποκτησης αγριων ψαριων,,,και συγκεκριμενα δισκων,,,,θελω να γραψετε την αποψη σας σχετικα με το αν ειστε υπερ η κατα της διατηρησης αγριων ψαριων στο ενυδρειο μας....αραγε εχει κανεις αναρωτηθει ποσοι δισκοι πεθαινουν η οτιδηποτε αλλο ψαρακι αγρια πιασμενο,,,μεχρι να ερθουν τα αποθεματα που εχουν οι διαφορες εταιρειες???δηλαδη,,,ποσα ψαρακια πρεπει να πεθανουν προκειμενου εγω να εχω ενα τετοιο στο ενυδρειο μου πιασμενο απο τον παραποταμο του αμαζονιου π.χ??

αυτα.....ευχαριστω και θα παρακαλεσω αν υπαρχει αναλογο θεμα να σβηστει το ποστ μου να μεταφερθει,,,,,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51479&hl=&fromsearch=1

Αστα παλι εγω θα τα ακουσω, :P πονεμενει ιστορια φιλα μου

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον κουβεντα,,,,,,πολλες αποψεις και πολλες αψιμαχιες,,,,,,

ps

παρακαλω καποιος διαχειριστης να διορθωσει το wild caught στον τιτλο,,,

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ηθικους φραγμους και ειναι λογικο και εγω εχω.Το ψαρι ομως δεν εχει.Δεν εχει το μυαλο για να εχει.Το ψαρι δεν θα σου πει εγω ειμουνα στο αμαζονιο και κολυμπουσα σε 5561846841 λιτρα νερο με 50 φιλους μου και τωρα νιωθω στριμωγμενος.Δεν εχει την νοημοσυνη για να σκεφτει ετσι.Το ψαρι ειναι χαρουμενο οταν καλυπτονται τα ενστικτα του και καλυπτονται οι πρωτες αναγκες του.Φαγητο,καθαρο νερο,αναπαραγωγη και προστασια απο τους πιθανους εχθρους.Παρεις δεν παρεις αγριο δισκο το μαγαζι θα συνεχισει να τους φερνει γιατι τους περνουν αλλοι.Αν δεν τον παρεις εσυ και γενικα καποιος που να ειναι σχετικος παιζει να πεσει και στα χερια κανενος ασχετου και τοτε "καλο ταξιδι".Γενικοτερα ειναι πολλα στην μεση παντος να ξερεις πως οτι ενδιασμο εχεις ειναι καθαρα δικος σου.Τωρα οσο αναφορα ποσα ψαρια πεθαινουν στην μεταφορα και τα σχετικα,θελω να πιστευω πως οι εξαγωγεις κανουν οτι καλυτερο μπορουν για να μεταφερουν τα ψαρια με ασφαλεια.Οποτε για μενα αν θες να παρεις παρε.Αν και δεν βρισκω τον λογο.Εχουμε παρα πολυ ωραια χρωματα και σχεδια σε δισκους εκτροφης και σε αγριους χρωματισμους.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ηθικους φραγμους και ειναι λογικο και εγω εχω.Το ψαρι ομως δεν εχει.Δεν εχει το μυαλο για να εχει.Το ψαρι δεν θα σου πει εγω ειμουνα στο αμαζονιο και κολυμπουσα σε 5561846841 λιτρα νερο με 50 φιλους μου και τωρα νιωθω στριμωγμενος. Αν όμως κοιτάξεις λίγο τους δείκτες στρες θα τους βρεις στα ύψη, μπορεί να μη μιλάει το ψάρι αλλά εκφράζει με το δικό του τρόπο τη δυσφορία του. Δεν εχει την νοημοσυνη για να σκεφτει ετσι.Το ψαρι ειναι χαρουμενο οταν καλυπτονται τα ενστικτα του και καλυπτονται οι πρωτες αναγκες του.Φαγητο,καθαρο νερο,αναπαραγωγη και προστασια απο τους πιθανους εχθρους.Ζωτικός χώρος; Κοινωνική συμπεριφορά; Κάποια είδη όντως είναι μοναχικά, κάποια άλλα όμως είναι κοπαδόψαρα, αναπτύσσουν κοινωνικές συμπεριφορές. Παρεις δεν παρεις αγριο δισκο το μαγαζι θα συνεχισει να τους φερνει γιατι τους περνουν αλλοι. Αν κανείς δεν παίρνει όμως, σταματάνε και οι εισαγωγές. Νόμος της αγοράς: Προσφορά και Ζήτηση.Αν δεν τον παρεις εσυ και γενικα καποιος που να ειναι σχετικος παιζει να πεσει και στα χερια κανενος ασχετου και τοτε "καλο ταξιδι".Γενικοτερα ειναι πολλα στην μεση παντος να ξερεις πως οτι ενδιασμο εχεις ειναι καθαρα δικος σου.Τωρα οσο αναφορα ποσα ψαρια πεθαινουν στην μεταφορα και τα σχετικα,θελω να πιστευω πως οι εξαγωγεις κανουν οτι καλυτερο μπορουν για να μεταφερουν τα ψαρια με ασφαλεια.Οποτε για μενα αν θες να παρεις παρε.Αν και δεν βρισκω τον λογο.Εχουμε παρα πολυ ωραια χρωματα και σχεδια σε δισκους εκτροφης και σε αγριους χρωματισμους.Είναι και πιο ανθεκτικά διότι έχουν μεγαλώσει σε ενυδρειακές συνθήκες. Και επιπλέον ασκείς λιγότερη πίεση στο φυσικό τους βιότοπο.

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση, απλά να επισημάνω ότι αν και τα ψάρια στερούνται neo-cortex στον εγκέφαλο όπως έχουμε εμείς τα θηλαστικά, έχουν ανάλογες δομές που εκτελούν τις ίδιες εγκεφαλικές λειτουργίες. Τα ψάρια αισθάνονται και αποκρίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν αισθανονται.Δεν ειμαι τοσο αλαζονας.Και αν αυτο καταλαβες τοτε μαλλον το διατυπωσα λαθος.Αυτο που θελω να πω ειναι το οτι οι περισοτεροι χομπυστες προσδιδουν στα ψαρια τους ανθρωπινα συναισθηματα που ειναι πολυ λαθος για μενα.Ενα ψαρι με εγκεφαλο σε μεγεθος μπιζελιου και αν δεν ειναι δυνατον να εχει τον ιδιο τροπο σκεψης και αντιληψης με εμας.Τα ψαρια εχουν αισθηματα και αποκρινοντε βαση των ενστικτων τους αλλα δεν εχουν ΚΑΜΙΑ απολυτος σχεση μετα ανθρωπινα αισθηματα.Το στρες ποτε το εκφραζουν τα ψαρια?Οταν πεθανε ο συγκατοικος τους?Η μηπως οταν η γυναικα του πηγε με αλλον?ΟΧΙ οταν δεν καλυπτοντε οι βασικες του αναγκες και ενστικτα.Οταν ειναι αρρωστο οταν ζει σε βρομικο νερο οταν θελει να αναπαραχθει οταν δεν βρισκει να φαει και παει λεγοντας.Οσο για το χωρο δεν σου λεω βαλε ανα 1 λιτρα και ενα δισκο.Αλλα γνωμη μου και θα συνεχισω να πιστευω σε αυτο ΔΕΝ εχουν την ιδια αντιληψη του χωρου και του υπερπληθησμου οπως ενα ανθρωπος.Συνηθως εκφραζουν στρεςς σε τετοιες καταστασης λογο της κακης ποιοτητας νερου που ακολουθει απο τον υπερπληθησμο και οχι απο τον αριθμο ατομων στο ενυδρειο.Παρε παραδειγμα τα εκτροφεια τι αλλαγες κανουν καθε μερα και ποσα ψαρια εχουν μεσα σε ενα ενυδρειο?Το αν κανεις δεν περνει κανεις δεν θα φερει συμφωνω μαζι σου αλλα επετρεψε μου να ειμαι ρεαλιστης.ΠΑΝΤΑ καποιος θα θελει να παρει κατι εξωτικο και αγριο για το σαλονι του και οχι μονο ψαρια.Εδω φερνουν παρανομα τιγρης και αλλα τετοια ζωα που αυτα και αν δεν πρεπει να πουλιουντε.Συμφωνω επισης οτι οι δισκοι εκτροφης ειναι ποιο ευκολοι σε συντηρηση(δεν θελεις ΑΟ black water και αλλα τοσα ) και τουλαχιστον για μενα ειναι και ποιο ομορφα ψαρια.Δεν λεω πως δεν μου αρεσουν οι αγριοι.Φυσικα και μου αρεσουν.Αν θα επερνα ποτε ομως θα ηταν απο χομπυστα που του εχουν γεννησει και θα το επερνα μονο και μονο γιατι εχω τρελο κολλημα με την heckeloμπαρα που κανουν στο σωμα.Κατα τα αλλα σαν χρωμα το καφε δεν μου λεει και πολλα :P.Βεβαια αυτα ειναι γουστα xD

Έγινε επεξεργασία - StefanosS
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν αισθανονται.Δεν ειμαι τοσο αλαζονας.Και αν αυτο καταλαβες τοτε μαλλον το διατυπωσα λαθος.Αυτο που θελω να πω ειναι το οτι οι περισοτεροι χομπυστες προσδιδουν στα ψαρια τους ανθρωπινα συναισθηματα που ειναι πολυ λαθος για μενα. Κάποιες συμπεριφορές και αντιδράσεις είναι κοινές σε όλα τα ζώα. Ενα ψαρι με εγκεφαλο σε μεγεθος μπιζελιου και αν δεν ειναι δυνατον να εχει τον ιδιο τροπο σκεψης και αντιληψης με εμας.Όντως ο τρόπος που δέχεται τα ερεθίσματα και αντιδρά διαφέρει, όχι όμως τόσο πολύ. Δεν είναι το βάρος του εγκεφάλου που παίζει ρόλο, είναι πρωταρχικά η δομή του και ύστερα το μέγεθός του σε σχέση με το όλο μέγεθος του ζώου. Τα ψαρια εχουν αισθηματα και αποκρινοντε βαση των ενστικτων τους αλλα δεν εχουν ΚΑΜΙΑ απολυτος σχεση μετα ανθρωπινα αισθηματα. Δεν είναι ανθρώπινα κάποια αισθήματα, εμείς τα αντιλαμβανόμαστε έτσι. Είναι καθαρά λειτουργίες του οργανισμού σε απόκριση εξωτερικών και εσωτερικών ερεθισμάτων. Το στρες ποτε το εκφραζουν τα ψαρια?Οταν πεθανε ο συγκατοικος τους?Εκκρίνονται ουσίες από τα πτώματα τις οποίες αντιλαμβάνονται τα ψάρια. Η μηπως οταν η γυναικα του πηγε με αλλον? Δεν τα έχεις δει ποτέ να τσιμπιούνται για το ποιος θα επικρατήσει και θα πάρει το θηλυκό; ΟΧΙ οταν δεν καλυπτοντε οι βασικες του αναγκες και ενστικτα.Οταν ειναι αρρωστο οταν ζει σε βρομικο νερο οταν θελει να αναπαραχθει οταν δεν βρισκει να φαει και παει λεγοντας.Οσο για το χωρο δεν σου λεω βαλε ανα 1 λιτρα και ενα δισκο.Αλλα γνωμη μου και θα συνεχισω να πιστευω σε αυτο ΔΕΝ εχουν την ιδια αντιληψη του χωρου και του υπερπληθησμου οπως ενα ανθρωπος. Αντιλαμβάνονται όλες τις δονήσεις του νερού μέσω υποδοχέων σε όλο τους το σώμα. Συνηθως εκφραζουν στρεςς σε τετοιες καταστασης λογο της κακης ποιοτητας νερου που ακολουθει απο τον υπερπληθησμο και οχι απο τον αριθμο ατομων στο ενυδρειο. Έχουν γίνει αντίστοιχα πειράματα. Παρε παραδειγμα τα εκτροφεια τι αλλαγες κανουν καθε μερα και ποσα ψαρια εχουν μεσα σε ενα ενυδρειο? Επειδή τυχαίνει να ασχολούμαι αρκετά με τις εκτροφές, οι ιχθυοφορτίσεις είναι αρκετά μεγάλες, και σε περίπτωση που μιλάμε για κλειστό κύκλωμα εκτροφής τότε αλλαγές νερού γίνονται αν όχι σπάνια, πολύ λίγες φορές. Το αν κανεις δεν περνει κανεις δεν θα φερει συμφωνω μαζι σου αλλα επετρεψε μου να ειμαι ρεαλιστης.ΠΑΝΤΑ καποιος θα θελει να παρει κατι εξωτικο και αγριο για το σαλονι του και οχι μονο ψαρια.Εδω φερνουν παρανομα τιγρης και αλλα τετοια ζωα που αυτα και αν δεν πρεπει να πουλιουντε.Εδώ φταίει καθαρά η έλλειψη σωστής πληροφόρησης και ενημέρωσης. Συμφωνω επισης οτι οι δισκοι εκτροφης ειναι ποιο ευκολοι σε συντηρηση(δεν θελεις ΑΟ black water και αλλα τοσα ) και τουλαχιστον για μενα ειναι και ποιο ομορφα ψαρια.Δεν λεω πως δεν μου αρεσουν οι αγριοι.Φυσικα και μου αρεσουν.Αν θα επερνα ποτε ομως θα ηταν απο χομπυστα που του εχουν γεννησει και θα το επερνα μονο και μονο γιατι εχω τρελο κολλημα με την heckeloμπαρα που κανουν στο σωμα.Κατα τα αλλα σαν χρωμα το καφε δεν μου λεει και πολλα :P.Βεβαια αυτα ειναι γουστα xD

Δεν βγάζω την ουρά μου απ'έξω γιατί και γω έχω ενυδρείο με τροπικά ψάρια. Που σημαίνει ότι πριν αρχίσουν να τα εκτρέφουν, πάρα πολλά από αυτά τα ψάρεψαν και τα πούλησαν για πετ. Πλέον όμως, αφού μπορούμε να προμηθευτούμε ψάρια που εκτρέφονται γι αυτό το σκοπό γιατί να μην το κάνουμε;

Ωραία ψαράκια οι δίσκοι, αλλά ζουν πολλά χρόνια, δένεσαι μαζί τους... :bigemo_harabe_net-113:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα λες αλλα λεω αλλα κουραστικα οποτε το αφηνω εδω ο καθενας αν νομιζει οτι θελει.Τσιμπιουντε για το θυληκο λες και το κανουν γιατι θελουν ας πουμε το γκομενακι?Και οχι γιατι ο υσχηροτερος αναπαραγετε?Αυτο δεν ειναι ενστικτο δηλαδη?Τι να πω.Βαριεμαι να μπω πραγματικα σε διαλογο για τετοια θεματα γιατι ο καθενας εχει την αποψη του και ποτε δεν βγαινει συμπερασμα

Έγινε επεξεργασία - StefanosS
Link to comment
Share on other sites

Τσιμπιουντε για το θυληκο λες και το κανουν γιατι θελουν ας πουμε το γκομενακι?Και οχι γιατι ο υσχηροτερος αναπαραγετε?Αυτο δεν ειναι ενστικτο δηλαδη?

Χωρίς να θέλω να είμαι εριστικός, οι άντρακλες ας πούμε(και ως εξελιγμένα θηλαστικά που είμαστε και με βαρυυύ..............εγκέφαλο...) δεν το κάνουν νομίζεις από ένστικτο;

Έγινε επεξεργασία - krispie
Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο απο ενστικτο.Αλλιος αν ας πουμε το ενστικτο της Andriana sklenarikova ηταν ο Karembeu και της Karla Bruni o Sarkozy τοτε μαλλον το τελος του κοσμου ειναι κοντα.Επισης μην ξεχνας πως εμεις κανουμε σεξ και για απολαυση.Εμεις και τα δελφινια απο οσο ξερω.Δεν νομιζω οτι τα ψαρια μας και αλλα τοσα ζωα μπαινουν σε μια διαδικασια τοσο στρεσογονα οσο η αναπαραγωγη και ανατροφη μικρων για να διασκεδασουν.

Έγινε επεξεργασία - StefanosS
Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο απο ενστικτο.Αλλιος αν ας πουμε το ενστικτο της Andriana sklenarikova ηταν ο Karembeu και της Karla Bruni o Sarkozy τοτε μαλλον το τελος του κοσμου ειναι κοντα.

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα,,,ειρηνη ημιν,,,προσωπικα με καλυψαν οι απαντησεις και των δυο,,,εν μερη εχετε και οι δυο δικιο,,,οπως κατι αντιστοιχο εμφανιστηκε και σε αλλο τοπικ που ποσταρε ο κιχλιδατος,,,,οι αποψεις ειναι πολλες και ολες ειναι σεβαστες,,,,

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο απο ενστικτο.Αλλιος αν ας πουμε το ενστικτο της Andriana sklenarikova ηταν ο Karembeu και της Karla Bruni o Sarkozy τοτε μαλλον το τελος του κοσμου ειναι κοντα.Επισης μην ξεχνας πως εμεις κανουμε σεξ και για απολαυση.Εμεις και τα δελφινια απο οσο ξερω.Δεν νομιζω οτι τα ψαρια μας και αλλα τοσα ζωα μπαινουν σε μια διαδικασια τοσο στρεσογονα οσο η αναπαραγωγη και ανατροφη μικρων για να διασκεδασουν.

Για την Karla μπορώ να στο εξηγήσω ως ένστικτο, δεν είναι με ένα κοντό κακάσχημο άφραγκο, με τον πρόεδρο της Γαλλίας τα είχε...

Τώρα για την Andriana τι να πω, ίσως βίτσιο... :bigemo_harabe_net-113: Βίτσια σίγουρα δεν θα έχουν τα ψάρια... Μια μικρή νίκη για σένα... :D

Εννοείται ότι κάνουμε και λίγο πλάκα, πάντως δεν είναι ούτε όλα άσπρα, ούτε όλα μαύρα και αυτό το λέω και για τους δυο μας... :peace2:

Έγινε επεξεργασία - krispie
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειχα την τυχη να βρεθω στους φυσικους βιοτοπους των δισκων το μονο που μπορω να πω ειναι οτι τα ψαρια που ψαρευονται για τα ενυδρεια δεν αποτελουν ουτε το 1% του συνολικου πληθυσμου..............

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, αφού το θέμα ανοίχτηκε στην κατηγορία του γλυκού, θεωρώ πως αφορά μόνο τα ψάρια γλυκού νερού. Στα θαλασσινά τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά και κατά την γνώμη μου πολύ χειρότερα!

Επειδή λοιπόν πριν από μερικούς μήνες απέκτησα μερικά ψαράκια άγρια πιασμένα και επειδή αυτό δεν το έκανα με ελαφριά την καρδιά μπορώ να πω την δική μου άποψη. Το χόμπι μας έχει να κάνει με ζωές και αυτό από μόνο του θέτει πολλές αμφιβολίες και πολλά ερωτήματα σχετικά με το αν είναι ηθικό να κρατούμε αιχμάλωτους τέτοιους οργανισμούς. Το αν τα ψάρια είναι άγρια ή όχι δεν τα γλυτώνει από την ταλαιπωρία που υφίστανται και το σχεδόν προδιαγεγραμμένο τέλος που θα έχουν. Έχει σκεφτεί κανείς πόσα από τα ψάρια που κατά καιρούς έχουμε "φιλοξενήσει" στα ενυδρεία μας έχουν φτάσει στο προσδόκιμο ζωής τους. Πόσοι είναι αυτοί που έχουν κρατήσει πχ tetras για μια πενταετία; Έχει σκεφτεί κανείς πόσα ψάρια, έστω και εκτροφής, έχουν χαθεί είτε κατά την μεταφορά τους είτε κατά την διατήρηση τους στις φάρμες αναπαραγωγής και τα καταστήματα, ώστε να φτάσει ένα ψαράκι στο δικό μας ενυδρείο; Και τα εκτροφής, είναι και αυτά ζωντανοί οργανισμοί! Ίσως σε αυτό το σημείο τα άγρια ψάρια τυγχάνουν καλύτερης μεταχείρισης. Επίσης έχετε υπολογίσει πόσα ψαράκια έχουν υποφέρει στα χέρια μας μέχρι να αποκτήσουμε την όποια εμπειρία διαθέτει ο καθένας μας;

Όσον αφορά τώρα τα πιασμένα από την φύση ψάρια:

Μέχρι πριν από λίγα χρόνια ήμουν κάθετα αντίθετος στην συλλογή από την φύση ψαριών που βρίσκονται υπό κίνδυνο στο φυσικό τους περιβάλλον. Θεωρούσα ότι και η παραμικρή αφαίρεση ψαριών από είδη που βρίσκονται υπό μεγάλη πίεση, επιδεινώνει το πρόβλημα. Όπως όλοι ξέρουμε το κύριο πρόβλημα των άγριων πληθυσμών είναι η ραγδαία καταστροφή των βιοτόπων τους. Με τον καιρό λοιπόν έχω πεισθεί πως δε πρόκειται να σταματήσει αυτή η καταστροφή. Είμαστε αχόρταγοι και δε πρόκειται να αφήσουμε κανένα περιθώριο επιβίωσης σε κανένα άλλο είδος. Όσα είδη συνεχίσουν να υπάρχουν, είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα επιβιώνουν πλέον μόνο στην αιχμαλωσία. Και εδώ ίσως οι έμπειροι και οργανωμένοι χομπίστες θα μπορούσαν να συνεισφέρουν.

Ο φίλος Κλεόβουλος ανακάλυψε μια τέτοια προσπάθεια και τον ευχαριστώ πολύ που μου την γνωστοποίησε! Δείτε εδώ:

http://www.carespres...om/purpose.html

Σκοπός του παραπάνω προγράμματος είναι "να δημιουργηθεί ένα βασικό απόθεμα ειδών με προτεραιότητα διατήρησης, μέσω της ενθάρρυνσης χομπιστών σε όλο τον κόσμο να αφιερώσουν ενυδρειακό χώρο σε ένα ή περισσότερα είδη που διατρέχουν κίνδυνο και τη διανείμουν τους απογόνους τους συναδέλφους χομπίστες που θα έχουν τις απαραίτητες προϋποθέσεις, αποτελώντας ταυτόχρονα ένα δίκτυο πληροφοριών μεταξύ των χομπιστών, επιστημόνων, και περιβαλλοντολόγων."

Τα άγρια ψαράκια που "φιλοξενώ" Τα βρήκα στη λίστα του παραπάνω προγράμματος με τον χαρακτηρισμό "είδος που αντιμετωπίζει υψηλό ρίσκο εξάλειψης στη φύση στο μεσοπρόθεσμο μέλλον". Φυσικά αυτό δε το ήξερα πριν τα αγοράσω και αν το γνώριζα μάλλον δε θα το έκανα. Τώρα βέβαια μου δίνεται ένα επιπλέον κίνητρο ώστε να προσπαθήσω να διατηρήσω και να διαδώσω το συγκεκριμένο είδος.

Βέβαια, όλα τα είδη ψαριών δεν είναι το ίδιο. Και τι εννοώ με αυτό: Κάποτε είχα μεγάλη τρέλα και μεγάλη συμπάθεια σε ένα αρκετά συνηθισμένο ψαράκι, τους otocinclus. Και τώρα εξακολουθώ να έχω, αλλά πλέον γνωρίζοντας ότι όλα τα ψαράκια προέρχονται από την φύση και δεν αναπαράγεται σε αιχμαλωσία, έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην αγοράσω ξάνα.

Το θέμα δλδ κατά την γνώμη μου δεν είναι να πούμε ναι ή όχι στα άγρια πιασμένα ψάρια, αλλά να αποκτήσουμε συνείδηση ως χομπίστες και να ξέρουμε τι επιλέγουμε και γιατί το επιλέγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό theodor72 και για αυτή την προσπάθεια είχα γράψει στο θέμα του kixlidatos..

Βέβαια υπάρχουν πολλά ψάρια που ξεπερνούν κατά πολύ το προσδόκιμο ζωής τους στη φύση όταν βρίσκονται σε ένα ενυδρείο... Ο κύριος Bleher μου είπε σε μια πρόσφατη συνάντηση ότι τα ψάρια tetra στη φύση είναι annual fish, ο κύκλος ζωής τους δηλαδή είναι ένας χρόνος... Ενώ στο ενυδρείο μπορούν να ζήσουν πολύ περισσότερο...

Και τα tetra δεν είναι το μόνο παράδειγμα ψαριών που ζουν παραπάνω στο ενυδρείο από ότι στη φύση...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Krispie, εγώ δε ξέρω κανέναν (ίσως είναι λίγο υπερβολή αυτό) που να καρατάει τα ψάρια του μέχρι να γεράσουν. Όλοι κάποια στιγμή τα βαριώμαστε και τα αλλάζουμε. Και συνήθως δεν ενδιαφερόμαστε και πάρα πολύ σε ποιόν θα πάνε, αρκεί να προχωρήσουμε γρήγορα στο νέο setup. Και φυσικά ούτε μαθαίνουμε την τύχη τους.

Τα τελευταία ψάρια που έδωσα σε χομπίστα ( black phantom tetra) σε μικρό χρονικό διάστημα πήγαν σε δεύτερο χομπίστα και από εκεί αν δε κάνω λάθος ξαναπήγαν σε πετσοπ. Η τύχη τους μάλλον αβέβαιη...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...