Jump to content

Β Ο Η Θ Ε Ι Α Α Α Α


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!πριν καιρό είχα πάρει φυτά για το ενυδρείο μου...δεν ήξερα όμως ότι χρειάζονται απολύμανση πριν τα τοποθετήσω...και έτσι σιγά σιγά άρχισα να παρατηρώ τα φυλλαράκια απ τα φυτούλια μου ότι είναι φαγωμένα....διαπίστωσα ότι τα platy που έχω τσιμπούσαν λιγάκι τα φυτά αλλά σήμερα βρήκα 3 απ αυτά τα μικροσκοπικά πλασματάκια...σαλιγγαράκια(μάλλον)....τι να κάνω;ποιος ξέρει πόσα ακόμα θα υπάρχουν που δεν τα έχω δει...έχω παανικοβληθεί...δε λέω,καλά είναι αλλά αν γεμίσει το ενυδρείο μου με τέτοια τι θα κάνω;πως θα κρατήσω τα φυτά μου ''ζωντανά''; :)

post-1581-1167308389_thumb.jpg

post-1581-1167308407_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τυποτα χλαρωσε

και εγω καποτε νομιζα οτι επειδη εχουν τρυπες τα φυτα μοθ φτενε τα φυτα και

απο οτι καταλαβα μονο αυτα δε δημιουργουσαν της τρυπες

οι τρυπες η το σαπισμα των φυλλων μερικες φορες ειναι επειδη εχεις εληψη απο--------

εκει συνεχιζουν οι υπολοιπη

μην ανυσηχεις δεν ειναι τυποτα

Link to comment
Share on other sites

Οσα βλεπεις βγαλτα με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια τρώνε πάντα υπολείμματα από τροφές, άλγη, και ψόφια ψάρια.

Υπάρχουν χημικά φάρμακα που σκοτώνουν τα σαλιγκάρια αλλά δεν τα συστήνω σε κανέναν. Μάζεψε όσα μπορείς και καντα ευθανασία. Εάν δεν υπερταΐζεις τα ψάρια σου και δεν υπάρχει υπερβολική άλγη, τότε ο πληθυσμός των σαλιγκαριών θα σταθεροποιηθεί. Στην θέση σου δεν θα τα εξαφάνιζα όλα γιατί βοηθάνε στην υγιεινή του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Ή βάλε έναν clown (botia macracanthus) να στα φάει όλα :)

Link to comment
Share on other sites

clown και ξερο ψωμι εγγυηση δε θα μεινει τιποτα ολα τα καθαριζω

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγώ κάπου δέκα από τα ίδια, αλλά απ' ότι φαίνεται έχουν αυξητικές τάσεις! Προσωπικά τα βρίσκω συμπαθητικά και δεν πειράζουν τα φυτά μου, Anubias και Microsorum! Αν τώρα μεγαλώσει πολύ ο αριθμός τους θα δω τι θα κάνω...

Οσο για τον τύπο τους δες: http://www.aquahobby.com/gallery/e_Physa_Snail.php

Από ότι βλέπω στο profile σου έχεις ήδη clown στο ενυδρείο σου, άρα...

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να τα σκοτωσεις γιατι και αυτα κανουν καπια δουλεια. εχω πανω απο σαραντα και καθε μηνα που καθαριζω το φιλτρο βρισκω μεσα στο θαλαμο καμοια δεκαρια τετοια και τα αφηνω να ζεισουν.τα φυτα μου δεν εχουν ουτε μια τρυπα.

Link to comment
Share on other sites

δεν με πειραζει που ζουν στο ενυδρειο,σιγουρα θα βοηθουν αρκετα απο θεμα βιολογιας,απλα δεν ξερω ποσο γρηγορα πολλαπλασιαζονται και φοβαμαι μηπως γεμισει το ενυδρειο και δεν προλαβαινω μετα...clown εχω 2..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω τετοια σαλιγκαρια στο φυτεμενο μου και εχω πολλα μ****α φυτα.Τα σαλιγκαρια αυτα δεν κανουν καμια ζημια.Ασε τους κλοουν να τα φανε και αμα βιαζεσαι να τα ξεπαστρεψεις ασε τα κλοουνακια σου για μια μερα νηστικα για να επικεντρωθουν στα σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα τα σαλιγκάρια είναι ακίνδυνα και κάνουν άνετα και για ζωντανή τροφή!

Όλα τα είδη Botia τρώνε σαλιγκάρια. Οι δικοί μου τα έχουν εξαφανήσει... Ένας μάλιστα, σκάβει με μανία στο χαλίκι για να τα ξετρυπώσει, παρόλο που δεν τον αφήνω νηστικό :)

Μια φορά έριξα επίτηδες σαλιγκάρια σαν αυτό στη φώτο. Τα μικρά "γουρουνάκια" δεν άφησαν ούτε 1 ζωντανό. Απλά τα βρήκαν και τα χλαπάκιασαν όλα μα εντελώς όλα μέσα σε λίγες μέρες :D

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια αυτα δεν κανουν καμια ζημια.Ασε τους κλοουν να τα φανε και αμα βιαζεσαι να τα ξεπαστρεψεις ασε τα κλοουνακια σου για μια μερα νηστικα για να επικεντρωθουν στα σαλιγκαρια.

:):D

Link to comment
Share on other sites

..δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας πιάνει τέτοιος

πανικός με τα σαλιγκάρια !?!?!!! :)

Link to comment
Share on other sites

..δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας πιάνει τέτοιος

πανικός με τα σαλιγκάρια !?!?!!! :)

Κατα τη δικη μου γνωμη ειναι απλα αντιαισθητικα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη δικη μου γνωμη ειναι απλα αντιαισθητικα.

σωστός! :P

..κατά τη δική μου πάλι γνώμη είναι πανέμορφα!! :)

..αφού να φανταστείς όταν κάνω αλλαγή νερού και μου ξεφεύγει κανένα, το πιάνω από τη

μπανιέρα και το ρίχνω πάλι μέσα..μπλουμ! :D

..βέβαια τα εκτρέφω και για τα puffers!! :D

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που η ερωτηση μου δεν ειναι σχετικη με το αρχικο θεμα, πως μπορεις να κανεις εκτροφη σαλιγκαριων??

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που η ερωτηση μου δεν ειναι σχετικη με το αρχικο θεμα, πως μπορεις να κανεις εκτροφη σαλιγκαριων??

Ένα μικρό ενηδρειακι με θέρμανση εννοείται λίγο χαλικάκι ένα φυτό εύκολο στην συντηρήσει (για να μην φαίνεται και άσχημο). Ρίξε μέσα μερικά σαλιγκάρια και τάιζε τα με μέτρο βέβαια ψαροτροφη. Περίμενε, σε λίγο καιρό θα γεμίσεις. Αα… μην ξεχνάς αλλαγές νερού.

Το κάνουν αυτό όσοι έχουν ψάρια που τρώνε σαλιγκάρια. Μάλλον για αυτό θα το θες και εσύ!

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό ενηδρειακι με θέρμανση εννοείται λίγο χαλικάκι ένα φυτό εύκολο στην συντηρήσει (για να μην φαίνεται και άσχημο). Ρίξε μέσα μερικά σαλιγκάρια και τάιζε τα με μέτρο βέβαια ψαροτροφη. Περίμενε, σε λίγο καιρό θα γεμίσεις. Αα… μην ξεχνάς αλλαγές νερού.

μικρο γυρω στα 10-20λ ειναι καλα???Φιλτρο χρειαζεται??Το φυτο ειναι απαραιτητο(εννοω θα το τρωνε τα σαλιγκαρια)??Τα αρχικα σαλιγκαρια που τα βρισκω??σε πετ σοπ? τα ζηταω με συγκεκριμενο ονομα??τα θελω για τον κλοουν που εχω.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αυτό που δεν καταλαβαινω ειναι που βρήκες την υπομονή νατα μετρήσεις... εμενα μου τ αεφαγε ολα το ψαρι και τώρα θέλω να το βαλω χώρια για να ξαναγεμίσει... (και όντως ειναι ασχημα...)

Link to comment
Share on other sites

Ή βάλε έναν clown (botia macracanthus) να στα φάει όλα :)

Οι clown ζουν σε γλυκό νερό? Δεν είχα ιδέα... :D

Link to comment
Share on other sites

ναι, και ειναι οντως ιδανικό ψαρι για να τρώει σαλιγκάρια, αλλά μεγαλώνει λίγο παραπάνω απο οσο θα ηθελα... ισως ετσι δεν αρεσει σε οσους προτιμούν μικρά ψαρια οπως γκάμπι and staff.

Link to comment
Share on other sites

Οι clown ζουν σε γλυκό νερό? Δεν είχα ιδέα... :)

υπάρχουν οι clown του γλυκού(γατόψαρα)..

και υπάρχουν και οι clown του θαλασσινού..ο γνωστός σε όλους μας γλυκύτατος NEMO..

διαφορετικά ειδή..

Link to comment
Share on other sites

ναι, και ειναι οντως ιδανικό ψαρι για να τρώει σαλιγκάρια, αλλά μεγαλώνει λίγο παραπάνω απο οσο θα ηθελα... ισως ετσι δεν αρεσει σε οσους προτιμούν μικρά ψαρια οπως γκάμπι and staff.

Δηλαδή τα πόσα εκατοστά φτάνει? Ποιός αριθμός λίτρων είναι εύλογος ώστε να μεγαλώσει ένα υγειές ψαράκι clown?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...