Jump to content

ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ- ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ


Recommended Posts

HELLO....

Εδώ και 4 μήνες έχω στήσει το δικό μου ενυδρείο γλυκού νερού. Συχαρητήρια για το site είναι πολύ καλό και μου έλυσε αρκετές απορίες που είχα μέχρι σήμερα. Το ενυδρείο μου είναι 120l και έχει κυρίως tetra ψαρια.

'Εχω μερικές ερωτησούλες όμως.

--Ποια είναι η σωστή θερμοκρασία του νερού. Μου είπαν στο PET SHOP για 28 αλλά από ότι έχω διαβάσει νομίζω ότι είναι υψηλή

--Οταν αγόρασα τα αξεσουάρ πήρα και ένα στολίδι από ξύλο για ενυδρείο. Παρατήρησα όμως ότι το νερό γίνεται μερικές φορές κίτρινο και το ξύλο έχει κάτι σαν ασπρη μούχλα. Αυτό είναι αδιάφορο ή καλύτερα να το απομακρύνω?

--Πια είναι η σωστή συχνότητα που πρέπει να ρίχνω τροφή? Μέχρι στιγμής ρίχνω 1 φορά την ημέρα.

--Κατά λάθος έριξα μαγειρικό αλάτι νομίζοντας ότι θα κάνει καλό στα ψάρια (10γρ). Υπάρχει κίνδυνος?

--Αλλάζω το νερο 50% κάθε 15 μέρες ή όταν παρατηρήσω ότι κάτι δεν πάει καλά με τα ψάρια κανω σωστά?

--Μέχρι στιγμής έχω χάσει τα 5 από τα 20 ψάρια που έχω και αυτό με αιφνίδιους θανάτους παρόλο που τα επίπεδα αμμωνίας και νιτρικών είναι πολύ χαμηλά. Μήπως επειδή στο δωμάτιο καπνίζω? (όχι μανιωδώς φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

:)

Αν δεν βαριέσαι να ρίξεις μια ματιά στις κατηγορίες του γλυκού νερού, οι ερωτήσεις που έχεις έχουν συζητηθεί πολλές φορές στο φόρουμ. Ρίξε μια ματιά και θα βρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι :D

Όσο για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου, ξεκίνα πρώτα με μια μικρή παρουσίαση του ενυδρείου σου ώστε να καταλάβουμε για τι ενυδρείο μιλάς και τι ψάρια. :D

Link to comment
Share on other sites

1)θερμοκρασια 25-26 βαθμους Κελσιου

2)Το ξυλο θελει πλυσιμο και βρασιμο για να μπει στο ενυδρειο.Για λιγο καιρο θα σου βγαζει κιτρινο

χρωμα αλλα αυτο δεν πειραζει.

3)Ταισμα 1 εως 2 φορες την ημερα τοση ποσοτητα που να εχει φαγωθει σε δυο με τρια λεπτα.

4)Αλλαγη νερου το 30% εβδομαδιαιως.

5)Για τους θανατους των ψαριων σου κανε πληρη περιγραφη του ενυδρειου σου και των μετρησεων

σου οπως σου ειπε ο i.stellas για να σου δοθουν απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Η θερμοκρασια ειναι αναλογα τα ψαρια.

Υπαρχουν ψαρια που θελουν υψηλοτερη θερμοκρασια απο αλλα (πχ. δισκοι) και το αντιθετο.

Καλυτερα δες τα προφιλ των ψαριων που εχεις για να συγκρινεις. Συνηθως την θερμοκρασια την εχουμε 26C (25 - 28 ειναι οι θερμοκρασιες που πρεπει να εχουμε για τα περισσοτερα τροπικα ψαρια).

Το ξυλο μπορεις να το βρασεις ( βοηθαει λιγο ωστε να μην χρωματιζεται το νερο). Αν δεν σε ενοχλει αισθητικα, ουτε το χρωμα ουτε οι μυκητες (ασπρη μουχλα), πειραζουν τα ψαρια.

Αλλαγη νερου οι περισσοτεροι προτεινουν 30% καθε εβδομαδα.

Η ΝΗ4 και τα ΝΟ2 πρεπει να ειναι 0 και τα ΝΟ3 οσο χαμηλοτερα γινεται (0 - 15)

Τα ψαρια γιατι τα εχασες; Εχεις ψαξει συμβατοτητες, τι συνθηκες θελουν τα ειδη που εχεις, αν εχεις μεγαλη ιχθυοφορτιση, καμμια αρρωστια; Εστρωσες το ενυδρειο;

Οπως καταλαβαινεις τα παντα ειναι αναλογα με το ειδος του ενυδρειου και τα ψαρια σου.

Οι ερωτησεις αυτες εχουν απαντηθει πολλες φορες γι' αυτο διεθεσε λιγο χρονο και ψαξε λιγο οπως προτεινει ο istellas για τα κατοικιδια που φιλοξενεις για να μπορεσεις να εχεις ενα υγιες, ομορφο ενυδρειο με οσο το δυνατον ποιο ευτυχισμενους κατοικους. :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξαναβαλεις μαγειρικό αλάτι :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...