Jump to content

Επιλογη Για Λαμπα Uv Πολλες Αποριες..


Recommended Posts

καλησπερα αποφασισα να βαλω λαμπα uv στο ενυδρειο μ γιατι εχω ακουσει οτι κανει καλο.... θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω αυτη http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2548 την οποια θα την συνδεσω πανω στο φιλτρο μ το eheim 2215 και ποσες ωρες πρεπει να δουλευει και αν πρεπι να την κλεινω πχ οταν λιπαινω κ.α. καθε αποψη δεκτη γιατι δεν εχω ιδεα... ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι εναντιον της λαμπας uv στα ενυδρεια μας.. μονο για λιμνη η uv.

Link to comment
Share on other sites

24ωρη χρηση γιατι καταπονειται ιδιαιτερα η λαμπα με αναψε-σβησε και μειωνεται δραματικα η ζωη της.

δεν θα την εβαζα εγω στο 2215 λογω μεγαλης του ροης.εκτος και αν στραγγαλισεις την ροη του που παλι δεν μου αρεσει.παρε εναν κυκλοφορητακο 450-500 λιτρα να την δουλεψεις.

δεν χρειαζεται να κλεινει οταν λιπαινεις.για προληπτικους λιπαντικους λογους μπορεις να αυξησεις τα λιπασματα κατα 1%.

αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

να δικαιολογισω την αποψη μου γιατι ειμαι κατα της uv.... γιατι να αποστηρωνουμε τελειως ενα ενυδρειο και τα ζωντανα του? ετσι ολοι οι οργανισμοι ειναι πιο ευαλοτοι σε καποια ασθενεια αργοτερα και δεν εχουν αντισωματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω οτι εποστειρωνει τελείως το νερο... Εχω ακουσει για διάφορες χρήσεις της αναλογα με τα watt για θεραπείες για κρυστάλλινο νερο και αλλα πολλα πως μπορω να ξέχωρησω την κάθε λαμπα για τη χρήση της;;; Εχω θελω για πρόληψη ασθενειών και καθαρό νερο κάνει αυτη η λαμπα.... Επιση επιδη klaz δεν θελω να παρω κυκλοφόρητη αν παρω την άλλη στα 18w που ειναι για κυκλοφόρητη 1000 μπορει να μπει στο φιλτρο μ;;; Και αν οχι μπορείς να μ προτεινεις κάποιον καλο κυκλοφόρητη;;; Υπάρχει ποιότητα στις λαμπες uv αναλογα με την εταιρια;;;

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

Αν είναι 110 που λες στο προφίλ σου το 2215 έχει 500 λίτρα ανά ώρα κυκλοφορία και όχι 1000!

Είναι μια χαρώ για τα 9watt!

Εγώ είμαι υπέρ της uv και από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω ότι κάνει αυτό που λέει!

Αν και θα ακούσεις πολλά για της uv εγώ την έχω μόνιμα αναμμένη!

Δες εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20849&hl=tuberculosis&fromsearch=1

Και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55074

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι 110 λιτρα!

Οχι δεν λέω οτι το φιλτρο μ εχει κυκλοφορία 1000 λέω οτι αν θα ηταν καλυτερο η λαμπα με τα 18w να που απαιτεί κυκλοφόρητη 1000 και αν θα ηταν καλυτερο να βάλω αυτη στο φιλτρο μ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται να πας σε μεγαλύτερη!

Είναι υπερβολή για τα λίτρα σου!

Το ζητούμενο στης uv είναι όσον τον δυνατόν μικρότερη κυκλοφορία!

Link to comment
Share on other sites

απλα τολεω με την εννοια οτι η uv με τα 9βατ θελει κυκλοφορητη 500λιτρα /ωρα ενω στο φιλτρο που θα τη βαλω εχει κυκλοφορια περισσοτερη απο αυτη που ζηταει 650λιτρα/ωρα

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ η συγκεκριμενη λαμπα εχει ανταλακτικο ή πρεπει να αλλαζω ολοκληρο το μηχανισμο????????

Link to comment
Share on other sites

απλα τολεω με την εννοια οτι η uv με τα 9βατ θελει κυκλοφορητη 500λιτρα /ωρα ενω στο φιλτρο που θα τη βαλω εχει κυκλοφορια περισσοτερη απο αυτη που ζηταει 650λιτρα/ωρα

Σίγουρα υπάρχουν αποκλείσεις από τα νούμερα που δίνει ο κατασκευαστείς μέχρι την πραγματική κυκλοφορία που πρακτικά δίνει ένα φίλτρο στο ενυδρείο σου! Μην ξεχνάς επίσης ότι σε μικρό διάστημα η κυκλοφορία μειώνετε έτσι και αλλιώς από αυτά που μαζεύει μέσα το φίλτρο!

Οπότε η 9αρα είναι ότι πρέπει για την περίπτωση σου!

Έμενα στο δικό μου τώρα η κυκλοφορία αποτι την κόβω πρέπει να έχει πέσει από 600 που την έδινε περίπου στο 400!

Ανταλλακτική λάμπα και βέβαια υπάρχει και στοιχίζει από 15 έως 25 ευρώ ανάλογα από πού θα ψωνίσεις!

Εγώ προσωπικά προτείνω την αλλαγή της περίπου στους 9 μήνες μιας και η απόδοση της πέφτει αν την έχεις συνέχεια αναμμένη!

Link to comment
Share on other sites

περιπου η ωφελιμη της ζωη ειναι στο 10μηνο.εαν θελεις καλη ποιοτητα γιουβι,θα ψαξεις να βρεις με ηλεκτρονικο αναμμα και οχι την κανονικη.ειναι βεβαια πιο ακριβη αλλα κερδιζεις πιο σωστο δουλεμα της λαμπας και καταπονηση της γενικα...

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω Για το συγκεκριμένη uv γιατι εχω ακουσει κάποια τα οποία δεν έχουν ανταλακτικα και πρεπει να αλλαξεις όλο το σκευάσματα...

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω Για το συγκεκριμένη uv γιατι εχω ακουσει κάποια τα οποία δεν έχουν ανταλακτικα και πρεπει να αλλαξεις όλο το σκευάσματα...

Σου απάντησα για την συγκεκριμένη uv γιατί έχω την ίδια!

Επίσης έχει και αντιπρόσωπο στην Ελλάδα με πλήρες στοκ ανταλλακτικών σε ότι και αν χρειαστείς!

Link to comment
Share on other sites

οκ τα καταλαβα!!!! τωρα ομως εχω ακουσει παρα πολλα για το ποσες ωρεε πρεπει να παιζει... αλοι λενε καθε μηνα αλλοι καθε μερα 4 ωρες αλλοι 24ωρεςτο 24ωρο... εσεισ τι προτεινεται???????

Link to comment
Share on other sites

δαγκωτο 24/24ωρο.τους λογους ηδη τους εξηγησα.

Link to comment
Share on other sites

Klaz εσυ χρησιμοποιεις στο θαλασσινο σου uv??

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

γιουβι λαμπα εχω δουλεψει πανω απο 6χρονια σε γλυκο.(ιδιαιτερα σε δισκους).στο θαλασσινο ομως ποτε και ειμαι και κατα της χρησης της.

Link to comment
Share on other sites

Uv και γω δεν εχω δουλεψει ποτε, ηθελα να βαλω οταν ειχα δισκους αλλα επελεξα να κανω αλλαγη 50% καθε 2 μερες..

Πολλοι λενε οτι στο θαλασσινο επιβαλετε η χρηση της αλλα δεν θα το τολμουσα στο reef σε FO ισως..

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

περισσοτεροι απο τους πολλους που λες την εχουν ξηλωσει απο το αλμυρο τους....

στο αλμυρο εχει ελαχιστους οπαδους η γιουβι.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...