Jump to content

Καθαρισμος Βυθου


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,

εγω και ο συντροφος μου ειμαστε ολοκαινουργιοι στο χομπυ, αλλα το λατρεψαμε απο την πρωτη στιγμη. Διαβαζαμε πραγματα για περιπου 2 μηνες πριν τελικα αγορασουμε ενα μικρο ενυδρειο και την Παρασκευη θα φιλοξενησουμε με πολλη χαρα και αγαπη δυο αξιολατρευτα guppακια!Επειδη ομως οσο και να διαβαζουμε θα εχουμε παντα αποριες εχω την εξης:

Διαβασα οτι θα πρεπει να αλλαζω το 1/3 περιπου του νερου μια φορα την εβδομαδα (εχω βρει πως θα το κανω), και καθε δευτερη εβδομαδα να καθαριζω το βυθο του ενυδρειου. Τα οικονομικα μας ομως δεν επιτρεπουν προς το παρον να αγορασουμε και σκουπα βυθου. Υπαρχει αλλος τροπος να τον καθαριζω; Το βασικο ερωτημα ειναι που μπορω να βαζω τα ψαρακια για λιγη ωρα οσο (του σκοτωμου) θα καθαριζω το ενυδρειο τους; Σε μια μεγαλη λεκανη με νερο; Αυτη η λεκανη ομως, δεν πειραζει που θα εχει πλυθει με απορρυπαντικο; Επισης ηθελα να ρωτησω, οταν θα καθαριζω το βυθο (κι αφου εχω βγαλει τα ψαρια) θα πρεπει να αδειαζω ολο το νερο, ετσι?Αλλιως πως θα το καθαριζω; Επιτρεπεται ομως αυτο; (να αλλαζω το συνολο του νερου τους ;)

Να σημειωσω για να σας βοηθησω οτι κατω εχουμε βαλει προς το παρον μονο φυσικα βοτσαλα (σχετικα μεγαλα).

Σας υπερευχαριστω για την απαντηση εκ των προτερων!

Έγινε επεξεργασία - annaki
Link to comment
Share on other sites

Αποτι ξέρω δεν είναι καθόλου καλές αυτές οι αλλαγές συνθηκών που αναφέρεις για τα ψάρια!! Δηλαδή να τα αλλάζεις συνέχεια περιβάλλον!!! θα στρεσαριστούν και σύντομα θα αρρωστήσουν!!!

Οι αλλαγές εκτός από την πρώτη πριν βάλεις τα ψαράκια που θα είναι 50% οι υπόλοιπες θα είναι το 15-20%. Έτσι κάνω εγώ τουλάχιστον...

Αν αδειάζεις όλο το νερό του ενυδρείου για να το καθαρίζεις θα χάσεις όλη την βιολογία του... Γι αυτό άλλωστε υπάρχει και το φίλτρο.

Η σκουπίτσα βυθού είναι μονόδρομος... αν και δεν χρειάζεται τόσο συχνός καθαρισμός του χαλικιού...

Ότι άλλο θες εδώ είμαστε

Έγινε επεξεργασία - idnik
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κ εγω δεν χρειαζεται τοσο συχνος καθαρισμος. Εξαλλου εχεις το φιλτρο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Άννα καλώς ήρθες! Για την σκούπα ότι είπαν και τα παιδιά παραπάνω... Για πες μας για το ενυδρείο σου... Πόσα λίτρα είναι; Έχει φίλτρο; Έχει θερμοστάτη; Έχει φώτα; Το ενυδρείο από ότι κατάλαβα δεν είναι στρωμένο, οπότε θα πρέπει να πας να αγοράσεις βακτήρια και αντιχλώριο.. (αν δεν το έχεις ήδη κάνει). Μετά πρέπει να στρώσεις το ενυδρείο σου, πριν βάλεις οποιοδήποτε ψαράκι/οργανισμό μέσα.... Για το στρώσιμο διάβασε εδώ... Για ότι θες, εδώ είμαστε... Καλό διάβασμα

Φιλικά, Νίκος :)

Έγινε επεξεργασία - nick_dark
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω παρει και βακτηρια και αντιχλωριο. και τα εριξα συμφωνα με οδηγιες πριν παρω τα ψαρακια...τωρα πριν τα βαλω πρωτη φορα θα αλλαξω το 50% του νερου;;Το ενυδρειο ειναι 20 λιτρα, μου το εδωσε φιλος που δεν το ειχε χρησιμοποιησει, αλλα λογω οικονομικων δε μπορουσα να παρω τωρα αλλο...παντως θα τα βαλω εδω αρχικα και συντομα μολις μαζεψω χρηματα θα τα "μετακομισω" σε ενα 60αρι..Επισης εννοειται εχω φιλτρο (παιδια μαρκα κτλ δε ξερω, το ειχε πανω το ενυδρειο) και πηρα και θερμοστατη...

Οσο για το στρωσιμο (αν καταλαβαινω εννοειτε να βαλω αμμο/φυτα κτλ) δεν το εκανα γιατι μας ειπαν στο πετ σοπ οτι σε τοσο μικρο ενυδρειο δε θα μεινει τιποτα καιρο. θα χαλασουν. ωστοσο εχω διαβασει για καποια φυτα που μπορουν να αναπτυχθουν απαιτωντας ελαχιστα (προφανως χωμα, αλλα λιγο φως κτλ). Εγω φως εχω ενα υποτυπωδες(το ειχε το ενυδρειο)...Μου προτεινετε καποιο φυτακι που εχει λιγες απαιτησεις?Αυτο βεβαια θα πρεπει να το βαλω πριν τα ψαρια...

Αρα για τη σκουπα μου λετε ειναι μονοδρομος, αλλα και να την παρω με τα ψαρια μεσα θα σκουπιζω??δεν ειναι επικινδυνο? (σορυ που ειμαι τοσο ασχετη, αλλα ειμαι πολυ φοβισμενη, θελω να τα κανω ολα τελεια, τα εχω λατρεψει πριν τα δω !!) . Δηλαδη αν δεν παρω σκουπα δεν υπαρχει τροπος να το καθαριζω,ε?

Τελος, ειπα για τοσο συχνα καθαρισμο επειδη εχω διαβασει οτι σε μικρο ενυδρειο οι τιμες αλλαζουν πιο ευκολα..

Link to comment
Share on other sites

Για φυτό θα σου πρότεινα μια ανουμπια, την οποια δενεις σε ξυλο ή πετρα... Για το στρωσιμο δεν το πολυκαταλαβες... Λοιπον... το στρωσιμο λεγεται και αλλιως Κυκλος του Αζωτου... Τι ειναι αυτο τωρα.... Αυτος ο κυκλος αποτελειται απο 3 σταδια. Το πρωτο σταδιο ειναι και μαλλον αυτο που βρισκεσαι εσυ.... Εφοσον ριχνεις βακτηρια πρεπει να ριξεις και τροφη μεσα, για να τραφουν τα βακτηρια.. έτσι πραγεται αμμωνια (Nh3/4) η οποια ειναι τοξικη για τα ψαρια μας και δεν κανει να βαλουμε μεσα... αυτο ειναι το αρχικο σταδιο.... Τα βακτηρια που ριχνεις πανε στα υλικα που εχει μεσα το φιλτρο, και κανουν αποικιες, και με την παροδο των ημερων "τρωνε" την αμμωνια και την μετατρεπουν σε Νιτρωδη (ΝΟ2), τα οποια ειναι επισης τοξικα για τα ψαρια.. ( 2ο σταδιο)... Μετα απο μερες, τα βακτηρια καταφερνουν και "τρωνε" τα νιτρωδη, και τα μετατρεπουν σε νιτρικα (ΝΟ3) τα οποια δεν ειναι τοξικα σε μικρες ποσοτητες, και περιοριζοντα με τις αλλαγες νερου.. Για να βλεπεις σε τι κατασταση εισαι, πρεπει να αγορασεις τεστ (υγρα κατα προτιμηση) για Αμμωνια (NH3/4) Νιτρωδη (ΝΟ2) και νιτρικα (ΝΟ3)... Ετσι θα ξερεις ποτε το ενυδρειο ειναι ετοιμο για να δεχτει ψαρια.... Ελπίζω να σε βοηθησα.... :) Επισης δεν υπαρχει προβλημα να βαζζεις σκουπα οταν τα ψαρια μεσα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Για φυτό θα σου πρότεινα μια ανουμπια, την οποια δενεις σε ξυλο ή πετρα... Για το στρωσιμο δεν το πολυκαταλαβες... Λοιπον... το στρωσιμο λεγεται και αλλιως Κυκλος του Αζωτου... Τι ειναι αυτο τωρα.... Αυτος ο κυκλος αποτελειται απο 3 σταδια. Το πρωτο σταδιο ειναι και μαλλον αυτο που βρισκεσαι εσυ.... Εφοσον ριχνεις βακτηρια πρεπει να ριξεις και τροφη μεσα, για να τραφουν τα βακτηρια.. έτσι πραγεται αμμωνια (Nh3/4) η οποια ειναι τοξικη για τα ψαρια μας και δεν κανει να βαλουμε μεσα... αυτο ειναι το αρχικο σταδιο.... Τα βακτηρια που ριχνεις πανε στα υλικα που εχει μεσα το φιλτρο, και κανουν αποικιες, και με την παροδο των ημερων "τρωνε" την αμμωνια και την μετατρεπουν σε Νιτρωδη (ΝΟ2), τα οποια ειναι επισης τοξικα για τα ψαρια.. ( 2ο σταδιο)... Μετα απο μερες, τα βακτηρια καταφερνουν και "τρωνε" τα νιτρωδη, και τα μετατρεπουν σε νιτρικα (ΝΟ3) τα οποια δεν ειναι τοξικα σε μικρες ποσοτητες, και περιοριζοντα με τις αλλαγες νερου.. Για να βλεπεις σε τι κατασταση εισαι, πρεπει να αγορασεις τεστ (υγρα κατα προτιμηση) για Αμμωνια (NH3/4) Νιτρωδη (ΝΟ2) και νιτρικα (ΝΟ3)... Ετσι θα ξερεις ποτε το ενυδρειο ειναι ετοιμο για να δεχτει ψαρια.... Ελπίζω να σε βοηθησα.... :) Επισης δεν υπαρχει προβλημα να βαζζεις σκουπα οταν τα ψαρια μεσα.. :)

+1

Link to comment
Share on other sites

+1

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω, εγω πρεπει τωρα που εχω ριξει μεσα τα βακτηρια, να ριξω τροφη ψαριων; Και μετα απο καποιες μερες (συνηθως ποσες;) θα ειναι το ενυδρειο μου καταλληλο, αφου περασει απο το 1ο στο 3ο σταδιο; Δηλαδη θα εκανα μεγαλο λαθος αν τα εβαζα μεσα την παρασκευη (εριξα τα βακτηρια σημερα) και χωρις να βαλω τροφη...δεν τα ηξερα αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα καταλαβες, τροφη ψαριων, λιγη ομως καθε 2 μερες απο 1-2 τριμμενα φυλλαρακια.. Το ενυδρειο στρωνεται σε περιπου 20-30 μερες, μπορει και παραπανω... Για πιο γρηγορα, μπορεις να ζητησεις "μπολι" ;απο καποιο παιδι εδω μεσα... (μπολι ειναι τα υλικα του φιλτρου που εχουν πανω τους βακτηρια που εχουν υποστει το 1ο και 2ο σταδιο, και ειναι στο τελευταιο ;) ) Πιστευω ναι, πως θα ηταν πολυ νωρις να βαλεις ψαρια μεθαυριο... :) οτι θες ρωτας.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!Πρωτον υπαρχουν πολλες σκουπες βυθου οπου η φθηνοτερη κανει 7-10 ευρω το πολυ,εκτος αν θες φτιαχνεις μονη σ(diy σκουπα βυθου)που ειναι πολυ οικονομικη και μπορεις να βρεις εδω στο φορουμ την κατασκευη της....

Δευτερον εγω δεν βαζω ποτε σκουπα βυθου επειδη θεωρω πως οι ακαθαρσιες ψαριων ειναι ενα φυσικο λιπασμα για τα φυτα εκτος αν εχεις καποιο νεκρο σημειο που δεν μπορει να τα μαζεψει το φιλτρο κι αν ειναι αντιαισθητικο μπορεις να χρησιμοποιησεις σκουπα....για φυτα θα προτεινα ευκολα οπως ανουμπιες,egeria densa,limnophila aquatica, και αλλα πανευκολα...το μονο που θα χρειαστεις ειναι και λιγο λιπασματακι για τα φυτα σου....Απο λαμπα ποσα βατ εχεις?Οσον αφορα τις αλλαγες νερου και το στρωσιμο σε καλυψαν οι παραπανω φιλοι...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν το φιλτρο εχει χρησιμοποιηθει στο παρελθον δε χρειαζεται;

Link to comment
Share on other sites

Αν οταν το πηρες εσυ δουλευε κανονικα μεσα σε νερο για καιρο, ΧΩΡΙΣ να εχει πλυθει με νερο ή να εχει μεινει κλειστο ή εξω απο το ενυδρειο, τοτε ναι θεωρειται στρωμενο λογικα... :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι οταν το πηρα ειχε μεινει για καιρο κλειστο και μετα το καθαρισα με νερο πριν το βαλω να δουλεψει... :(

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πολλες, κατατοπιστικες και αμεσες απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ορίσατε στο aquazone!

Πρέπει να αρχίσεις το διάβασμα!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Υ.Γ. τα ψάρια ποτέ δεν τα βγάζουμε από το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Τότε πας σε νέο στρώσιμο, οπότε ακολουθείς αυτά που σου είπα. :)

Link to comment
Share on other sites

διαβασα γι αυτο safe start της tetra. Αν δεν κανω λαθος ριχνοντας αυτο μπορω να βαλω πολυ πιο γρηγορα ψαρια. Ισχυει; Σε ποσες μερες δλδ θα μπορεσω;

Link to comment
Share on other sites

διαβασα γι αυτο safe start της tetra. Αν δεν κανω λαθος ριχνοντας αυτο μπορω να βαλω πολυ πιο γρηγορα ψαρια. Ισχυει; Σε ποσες μερες δλδ θα μπορεσω;

σε 24(δεν ειμαι σιγουρος) ωρες λεει το σκευασμα αυτο και οχι πολλα ψαρια μαζι....

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω...κατι τελευταιο...αυτα τα βακρτηρια...οταν τελειωσει το στρωσιμο και εχω βαλει τα ψαρια...τα ξαναχρησιμοποιω?καθε ποτε ριχνω;

Link to comment
Share on other sites

τωρα στην αρχη καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου.μετα προληπτικα οταν θα καθαριζεις το φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

τωρα στην αρχη καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου.μετα προληπτικα οταν θα καθαριζεις το φιλτρο σου.

μη με βρισετε που ρωταω πολλα...αλλα θελω να ειμαι σιγουρη!

οταν λες τωρα στην αρχη εννοεις πριν βαλω τα ψαρια; κατα τη διαρκεια του στρωσιματος;

Link to comment
Share on other sites

Και μετα απο το στρωσιμο, κατα τις πρωτες εβδομαδιεες αλλαγες νερου που θα κανεις... :)

Link to comment
Share on other sites

τωρα που στρωνεις βαζεις,και ακολουθεις τις οδηγιες του.τα υπολοιπα που ειπα ειναι αφου εχει στρωσει και μετα....

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρείο θεωρείτε ώριμο μετά από τους 4 μήνες οπότε καλό θα ήταν να ενισχύουμε με βακτήρια την βιολογία μας σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή σε αυτό το χρονικό διάστημα μέχρι το ενυδρείο μας να ωριμάσει πλήρως!

Link to comment
Share on other sites

τελεια!απλως το ελεγα μηπως τα ψαρια ειχαν προβλημα με αυτα τα βακτηρια...τους εκανε κακο! (ναι, ειμαι τοοοσο ασχετη!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...