Jump to content

Αποριες Συνεχεια.....


Recommended Posts

επιτελους μετα απο 1 μηνα στρωσιματος ολες οι τιμες ειναι νορμαλ εκανα μια αλλαγη νερου και εβαλα το πρωτο χαρεμι γκαπυ... εχω καποιες αποριες για την συνεχεια ομως... τα γκαπυ ενω εχω αεραντλια ανεβενουν που και που στην επιφανεια για να αναπνοη.ειναι φυσιολογικο? δευτερη απορια. το κερατοφυλλο που εχω μαδαει λιγο και μερικα φυλλαρακια μενουν στο βυθο.πειραζει? τριτη απορια.. λεω να βαλω μολλυ ballon και ξιφοφορους. 5-6 γαριδες αμανο και 2-3 σαλιγκαρια. οκ?? εχω ph 7.8 μπορω να βαλω 2 πλεκο που θελω? αυτα προς το παρων σορρυ αν σας μπερδευω.. εδω ειμαι να το συζητησουμε....

Link to comment
Share on other sites

επιτελους μετα απο 1 μηνα στρωσιματος ολες οι τιμες ειναι νορμαλ εκανα μια αλλαγη νερου και εβαλα το πρωτο χαρεμι γκαπυ... εχω καποιες αποριες για την συνεχεια ομως... τα γκαπυ ενω εχω αεραντλια ανεβενουν που και που στην επιφανεια για να αναπνοη.ειναι φυσιολογικο?συνηθως κολυμπανε αρκετα ψηλα. δευτερη απορια. το κερατοφυλλο που εχω μαδαει λιγο και μερικα φυλλαρακια μενουν στο βυθο.πειραζει?οτι μαδαει να το βγαζεις.θα σαπισει και θα μολυνει το νερο. τριτη απορια.. λεω να βαλω μολλυ ballon και ξιφοφορους. 5-6 γαριδες αμανο και 2-3 σαλιγκαρια. οκ?? εχω ph 7.8 μπορω να βαλω 2 πλεκο που θελω? αυτα προς το παρων σορρυ αν σας μπερδευω.. εδω ειμαι να το συζητησουμε....

πλεκο καλυτερα οχι.μεγαλωνουν γρηγορα και εχουν πολλα περιττωματα.σε τοσα λιτρα θα σου μολυνουν το νερο.

τα μπαλουν ψαρια καλυτερα να τα αποφευγεις.στην φυση δεν υπαρχουν μπαλουν.

Link to comment
Share on other sites

καποια προταση εναλλακτικη??? οι υπολοιπες αποριες ολες οκ??

Link to comment
Share on other sites

Αντί τα μολλυ μπορείς να βάλεις ένα χαρέμι από πλατυ και σε συνδυασμό με της γαρίδες και τα σαλιγκαρακια θα είσαι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι μολλυ?? γατοψαρα μπορω να βαλω? αλλα ψαρακια μπορω εκτος απο πλατυ μολυ ξιφοφορους???

Link to comment
Share on other sites

Τα μπαλουν είναι υβρίδια!

Δυστυχώς έχεις πολύ υψηλό ph που είναι ακατάλληλο για τα γατόψαρα!

Θα σου πρότεινα να αρκεστείς σε ένα πολύ όμορφο ενυδρείο μόνο με ζωοτοκα ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

γαριδες και σαλιγκαρια μπορω να βαλω ομως ε???? οταν λεμε υβριδια τι το κακο εννοουμε ρε παιδια? αφου τα μπαλουν αναπαραγωνται κανονικα η κανω λαθος...????

Link to comment
Share on other sites

ολα τα υβριδια ειναι φτιαγμενα απο τον ανθρωπο.δεν υπαρχουν στη φυση.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. αν υπαρχει καποιος που εχει να συμπληρωσει η να προτεινει κατι ακομα ειμαι ολος αυτια

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε klaz ειπες στο φιλο ποιο πανω οτι οι πλεκο μολινουν το νερο.

Υπαρχει περιπτωση σε μη φυτεμενο να σου ανεβασει νιτρικα και φωσφορικα.

Και φιλε TOMVLACH εαν ειναι φυτεμενο υπαρχει περιπτωση να στα διαλειση ολα αυτο το ειχα παθει εγω σε ενα αλλο ενυδρειο που ειχα.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε klaz ειπες στο φιλο ποιο πανω οτι οι πλεκο μολινουν το νερο.

Υπαρχει περιπτωση σε μη φυτεμενο να σου ανεβασει νιτρικα και φωσφορικα.

Και φιλε TOMVLACH εαν ειναι φυτεμενο υπαρχει περιπτωση να στα διαλειση ολα αυτο το ειχα παθει εγω σε ενα αλλο ενυδρειο που ειχα.

Οταν λεμε μολινουν το νερο εννοουμε οτι με τα περιττωματα του θα σου ανεβασει την αμμωνια και οτι συνεπαγεται με αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η βιολογία μου είναι εντάξει πως θα μολυνθεί το ενυδρειο; Πιστεύω πως αν βάλω πλεκο και κάνω τις ρουτίνες μου κανονικά να έχω μόνο no3.

Link to comment
Share on other sites

για υπερβολικα νιτρικα μιλαω σε τοσα λιτρα και μαλιστα με 2 πλεκοστομους.

το μεινεκτημα τους ειναι οτι το εντερακι τους ειναι μεγαλο,και τα κοπρανα τους ειναι υπερβολικα σε ποσοτητα για την τροφη που τρωνε.φαντασου πως μεγαλωνουν και γρηγορα με οτι αυτο συνεπαγεται.

στην ουσια απο ενα σημειο και μετα,θα κανεις την αλλαγη νερου και θα βλεπεις ακατεβατα τα νιτρικα σου.και αυτο ειναι θεμα των λιτρων σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου προτείνεις να πάρω για να καθαρίζει το τζαμί αλγη περριτωματα κτλ ? για τα μουσικά έχω και καταυλισμό και ανουμπια

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να πεις οτι θα πρεπει να φυγουν αμεσα.

Το ενυδρειο ειναι 270 λιτρα ο ενας ειναι στους 20 ποντους και ο αλλος 15.

Link to comment
Share on other sites

διωξε αρχικα το μεγαλυτερο,και βλεπεις και κανεις.απλα 2 νομιζω πως ειναι υπερβολη.

Link to comment
Share on other sites

Εναν μπορεις να κρατησεις στα λιτρα σου αλλα οχι με αυτην την ψαροσυνθεση.

Τα ψαρια που εχεις δεν ταιριαζουν μεταξι τους!

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν ταιριάζει;; Τα ζωοτοκα ταιριάζουν. Σαλιγκάρια και γαρίδες μπαίνουν;;

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν ταιριάζει;; Τα ζωοτοκα ταιριάζουν. Σαλιγκάρια και γαρίδες μπαίνουν;;

Με εφαγε η βιασυνη.

Διαβασα πλατυ με ξιφοφορους και δεν πανε μαζι λογο υβριδισμου και ενας σωστος χομπιστας δεν θα το ηθελε αυτο!!

Σαλλιγκαρια θα μπορουσες να βαλεις τωρα για γαριδες δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για να σου απαντησω!!!

Link to comment
Share on other sites

θελω κατι να βοηθαει στην καθαριοτητα και κυριως στα τζαμια και σε μερικα φυλλαρακια που πεφτουν απο το κερατοφυλλο. καποιος με ζωοτοκα την συμβουλη του

Link to comment
Share on other sites

αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1810 ειναι μαγνητης για τα τζαμια,

τωρα για τον βυθο, με τις αλλαγες νερου κανε σκουπα βυθου

Link to comment
Share on other sites

για τα τζαμια υπαρχουν και οι μαγνητες...οσο για τα υπολοιπα τα σαλιγκαρια μια χαρα δουλεια κανουν.

για τα υπολεειματα του κερατοφυλλου που πεφτουν,για να μην σαπιζουν τα αφαιρεις με μια αποχη.

μην ψαχνεις λοιπον να αποφυγεις καποιες πολυ μικρες ρουτινες ψαχνοντας να βρεις εργατες-ζωα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...