Jump to content

Κυκλος Του Αζωτου Με Υγρη Αμμωνια?


Recommended Posts

καλησπερα!κυκλος του αζωτου με υγρη αμμωνια ειναι εφικτο?

το εχω ξανακουσει με καθαρη αμμωνια απ το φαρμακειο επαναλαμβανω καθαρη!!

πρεπει να το κανεις με τροφη?ειναι ποιο σωστο?

αν ριξεις υγρη και το αφισεις για 40-50 μερες να τρεχει δεν θα γινει δουλεια?

αν ριξεις υγρη αμμωνια τι ποσοτιτα ας πουμε στα 100λτ και για ποσο καιρο?παρακαλω θα ηθελα τις αποψεις σας!!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το χομπυ εχει εξελιχθει.Υπαρχουν αλλοι τροποι στρωσιματος.

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ.............

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι εφικτό αλλά όπως σου είπε και ο Στράτος το χόμπι έχει εξελίχθη και υπάρχουν πολύ πιο εύκολες και πολύ πιο γρήγορες μέθοδοι από την καθαρή αμμώνια!

Τώρα ποια σχεδόν όλες οι εταιρίες που παράγουν ενυδρειακα προϊόντα έχουν στην γκάμα τους και προϊόντα με ζωντανά βακτήρια που επιτρέπουν στο κάθε χρήστη να στρώσει το ενυδρείο του γρήγορα και με ασφάλεια!

Παρόλα αυτά η χρήση της καθαρής αμμωνίας θεωρείτε ακόμα από πολλούς κυρίως παλιούς χομπιστες οι πιο σωστή και ασφαλείς μέθοδος!

Προσωπικά αν και μπορεί να συμφωνώ και εγώ με αυτή την μέθοδο χωρίς να την έχω δοκιμάσει δεν θα στην πρότεινα! Η χρήση της απαιτεί πολύ εμπειρία γιατί αλλιώς τα αποτελέσματα θα είναι ακριβός τα αντίθετα από αυτά που θέλουμε!

Ρίξε και εδώ μια ματιά!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η λυση του στρωσιματος με μπολιασμα,κανε μια αναζητηση θα βρεις γι' αυτην την μεθοδο.

Link to comment
Share on other sites

για ένα αρχάριο χομπίστα προσωπικά θεωρώ τη μέθοδο με την αμμωνία/τροφη την πιο ενδιαφέρουσα.

εχει χρόνο, περιμένοντας να ολοκληρωθεί ο κύκλος, να διαβάσει για τα ψαρακια που θέλει να βάλει, για τα φυτά, να εξοικιωθεί με τις μετρήσεις, να πειραματιστεί με το aquascape κ.α.

φυσικά και δεν θα το ξαναέκανα, αλλά θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που ξεκίνησα έτσι.

το χόμπι πάνω από όλα θέλει υπομονή, πολύ καλά μελετημένες κινήσεις και πολύ διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω εκανα την ερωτηση εγκυκλοπεδικα1Aσχολουμε 2 χρονια με τοχομπυ και το πρωτο μου ενυδρειακι ειναι 50 λιτρα!το στρωσιμο το εκανα με υγρη αμμωνια και το αφησα απο μεσα Ιουλιου μεχρι και μετα τα μισα του Σεμπεμβριου εφυγα διακοπες γυρισα εκανα αλλαγη νερου καλη ,πολλα τεστ κατα την διαρκεια και περιμενα!!και ολα ηταν μια χαρα!δεν ειχα προβληματα οτι ψαρακια πηρα τοτε τα χω και τωρα εχω χασει και ψαρια αλλα απο αλλεςσυγκιριες!!τωρα θα παω στα 110 λιτρα αλλα μαλλων τωρα θα στρωσω διαφορετικα!!!οντως πολυ ψαξιμο και ερευνα και βεβαια παθενωντας μαθενωντας!!

Link to comment
Share on other sites

για ένα αρχάριο χομπίστα προσωπικά θεωρώ τη μέθοδο με την αμμωνία/τροφη την πιο ενδιαφέρουσα.

εχει χρόνο, περιμένοντας να ολοκληρωθεί ο κύκλος, να διαβάσει για τα ψαρακια που θέλει να βάλει, για τα φυτά, να εξοικιωθεί με τις μετρήσεις, να πειραματιστεί με το aquascape κ.α.

φυσικά και δεν θα το ξαναέκανα, αλλά θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που ξεκίνησα έτσι.

το χόμπι πάνω από όλα θέλει υπομονή, πολύ καλά μελετημένες κινήσεις και πολύ διάβασμα.

Ειδικά για αρχάριο η μέθοδος δεν προτείνετε!

Απαιτεί πολύ εμπειρία και πολύ προσεκτικές κινήσεις!

Επίσης είναι ελάχιστοι οι νέοι χομπιστες που μπορούν να έχουν την υπομονή να περιμένουν 2 και 2,5 μήνες μέχρι να βάλουν ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε καμία περίπτωση δεν είναι μέθοδος στρωσίματος η προσθήκη αμμωνίας στα ενυδρεία μας .

Δεν βάζουμε ποτέ ένα δηλητήριο στο ενυδρείο μας .

Το θέμα έχει εξαντληθεί και έχουμε προχωρήσει τόσο , που πλέον δεν υπάρχει χρόνος παραμονής για να βάλουμε τα πρώτα ψάρια στο ενυδρείο .

Τα ενυδρεία που φτιάχνω ( από εδώ και δύο χρόνια ) πλέον , βάζω νερό και ψάρια ταυτόχρονα . Μία προσοχή στη θερμοκρασία χρειάζεται και στο setup του ενυδρείου .

Είναι γραμμένα όλα εδώ μέσα ..... με την αναζήτηση θα τα βρείτε όλα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...