Jump to content

Βοηθειααααααααααααααααααααααααα


Recommended Posts

εβαλα co2 παντεντα του rafastarian και την συνταγη που ειναι γραμμενη στο φορουμ και μετα απο λιγο ολα τα ψαρια ειναι στην επιφανεια και εχουν εξω το στωμα τους...τι εχει γινει;;; τι να κανω;;;

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου και σταματησε το μεχρι να βρεις την πιθανη διαρροη.

Link to comment
Share on other sites

διαροηηη? δηλαδη απο καπου φευγει co2 πριν γινει η διασπαση? αν ειναι αυτο πρεπει να εχει γινει απο το πανω σωληνακι πως μπορω καπως να το ''μονωσω'' και γενικα ολα να τα μωνοσω''...(πρως το παρω το σταματησα και εβαλα την αντλια οξυγονου στο φουλ..καλο?)

Link to comment
Share on other sites

η αντλια οξυγονου,ναι.κανε κι μια αλλαγη νερου.τσεκαρε τα ολα εκτος ενυδρειου να δεις που χανουν.

Link to comment
Share on other sites

Κανε οτι λεει ο Κωστας!!! Πιστευω και η χρηση αεραντλιας θα βοηθησει αρκετα αν εχεις ευκαιρη.! :)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να μαντεψω πως ειναι ακριβως ολοκληρο το συστημα που εχεις φτιαξει.!!...συνδεσε το οπως το ειχες μεσα σε ενα κουβα με νερο και δες απο που βγαινουν μπουρμπουληθρες.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν καταλβες αμα δικο μου λαθος εκφρασης βρικα απο που χανει πως θα μπρω να το μονωσω με τι? ωστε να σταματησει?

τα συστημα ειναι ακριβωσ αυτο και χανει απο το πανω σωλινακι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64857

Link to comment
Share on other sites

ανοιξες μεγαλυτερη τρυπα απο οτι επρεπε..?

τεσπα.με σιλικονη λογικα.αλλα πρεπει να στεγνωσει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντιπωση, απο τα λεγομενα του φιλου οτι εχει μεγαλη συγκεντρωση co2 στο νερο του και γι αυτο τα ψαρια αναπνεουν απο την επιφανεια.Αναταραξη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να εχεις μεγαλη συγκεντρωση co2 στο νερο σου.Ακομα συνεχιζουν να αναπνεουν απο την επιφανεια?Η διαροη δεν ξερω κατα ποσο κολλαει με τα συμπτωματα που μας λες..

Link to comment
Share on other sites

τωρα το εχω βγαλει απο χθες και οχι δεν αναπνεουν απο την επιφανεια....τι μπορω να κανω οταν το βαλω αφου ξεμπερδεψω με αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76064&st=0&gopid=669739entry669739 παιζει να σχετιζονται;;;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως σου χηθικε μειγμα μεσα στο ενυδρειο και εχεις και θολουρα?Αν εβγαλες το co2 και σταματησαν ν αναπνεουν απο την επιφανεια τοτε ειχες μελαγη ποσοτητα co2 στο νερο και πιθανων πολυ λιγη αναταραξη της επιφανειας.Κανε και μετρησεις να δουμε που εισαι.

Link to comment
Share on other sites

τα τεστακια μου τελειωσαν δευτερα ερχονται καινουργια υγρα τωρα εχω μονο τα στικ...μιγμα δεν χιθικε αλλα παιζει να χυθικε αεριο co2 χωρις να διασπαστει δεν ξερω ειλικρινα την να κανω με την θολουρα ειμαι απελπισμενος και φοβαμαι γαι τα ψαρακια μου

Link to comment
Share on other sites

τα τεστακια μου τελειωσαν δευτερα ερχονται καινουργια υγρα τωρα εχω μονο τα στικ...μιγμα δεν χιθικε αλλα παιζει να χυθικε αεριο co2 χωρις να διασπαστει δεν ξερω ειλικρινα την να κανω με την θολουρα ειμαι απελπισμενος και φοβαμαι γαι τα ψαρακια μου

Και να εχεις διαροη μεσα στο ενυδρειο απο καπου δεν θα ειχες θολουρα,δεν γινετε να χυθει κατι αεριο...

Πολυ φοβαμαι μηπως σου περασε μειγμα μεσα στο ενυδρειο και δημιουργησε την θολουρα.Εχει καμια περιεργη μυρωδια το νερο του ενυδρειου σου?Μηπως γεμησες πολυ το μπουκαλι με το μειγμα και εφτασε στο σωληνακι?

Link to comment
Share on other sites

οχι το μπουκαλι ειναι ακριβως στα 4/5 γεματο και ειχα και βαλβιδα που επιτρεπει την κινησει μονο προσ μια κατευθυνση...η μυρωδια εινι ιδια οπως παντα απλος πιο εντονη αλλα καμια σχεση με την μυωδια του μιγματος...αν υποθεσουμε οτι η θολουρα ειναι ασχετη με το co2 απο τι μπορει να ειναι τι αλλο μπορω να κανω εκτος απο αλλαγη;;; κυνδινευουν τα ψαρακιαα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Έκανες την αλλαγή που σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω?

Αν όχι, κάνε μια καλή αλλαγή έτσι ώστε ακόμη και αν δεν βρεις τι φταίει, να μειωθούν τα προβλήματα.

Βρήκες τελικά τι έφταιγε?

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...