Jump to content

Προταση Led Diy Για Ενυδρεια Διαφορων Διαστασεων


nikostrex

Recommended Posts

ποσα led θα χρειστουμε??
τι φακους πρεπει να τοποθετησουμε??
ποια θα ειναι η ψυχτρα μας?
μπορουμε να βρουμε κατι αντιστοιχο σε heatsick (ντουραλουμινιο) και led στην ελληνικη αγορα ??
και αλλα πολλα θα γινει αναλυτικη παρουσιαση παρακατω και τα διαφορα σαιτ που υπαρχουν

ξεκιναω απο της επιλογες αγορας που εχουμε

1) ελληνικο μαγαζι
http://www.houseofled.gr/

2)καναδεζικο σαιτ
dead link removed

3)κινεζικο σαιτ
http://www.rapidled.com/

4)κορεατικο σαιτ
http://www.aquastyleonline.com/

5)αμερικανικο σαιτ
http://reefledlights.com/how-to-diy-led/

μετα απο της επιλογες σε αγορα σειρα εχει η αναλογια σε led που θα χρειαστη το καθε ενυδρειο σε μηκος και λιτρα

pico reef ενυδρεια με λιγα λιτρα 20-30 και μικρη επιφανεια
θα χρειαστουμε σε επιλογη Bridgelux 6 εως 8 led με αναλογια 1 προς 1 δηλαδη ενα μπλε ενα λευκο
και σε cree led εδω τα πραγματα διαφερουν και θα χρειαστουμε λιγοτερα led 6 με αναλογια παλι ενα προς ενα

ενυδρειο με λιτρα 60
σε επιλογη Bridgelux θα χρειαστουμε 14 εως 16 led
σε επιλογη cree 12 led
εδω μπορουμε να βαλουμε και χρωματα μιας και μας το επιτρεπει και το μηκος του ενυδρειου
προταση μου ειναι ενα ροζ(pink) και ενα violet actinic +και τα υπολοιπα χρωματα λευκο,μπλε

ενυδρειο με λιτρα 100
σε επιλογη Bridgelux θα χρειαστουμε 24 led
σε επιλογη cree 18 led
και παλι εδω μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τα παραπανω χρωματα + ενα παραπανω violet actinic


ενυδρειο με λιτρα 160
σε επιλογη Bridgelux θα χρειαστουμε 36 led
σε επιλογη cree 24 led
εδω τα παραπανω χρωματα x2 το καθενα + και απο ενα το http://www.aquastyleonline.com/products/Cyan-LED-3W.html


ενυδρειο με λιτρα 240
σε επιλογη Bridgelux θα χρειαστουμε 56 led
σε επιλογη cree 48 led
παλι χρησιμοποιησουμε τα παραπανω χρωματα και τα 3 χ2 + 1 κοκκινο

ενυδρειο με λιτρα 300
σε επιλογη Bridgelux θα χρειαστουμε 64 led
σε επιλογη cree 56 led
παλι χρησιμοποιησουμε τα παραπανω χρωματα και τα 3 χ2+ 2 κοκκινα

ενυδρειο με λιτρα 400
σε επιλογη Bridgelux θα χρειαστουμε 90 led
σε επιλογη cree 64
παλι χρησιμοποιησουμε τα παραπανω χρωματα και τα 3 χ2 + 4 κοκκινα


στης παραπανω επιλογες προτεινω η φακοι που θα χρησιμοποιησετε να ειναι για τα
Bridgelux 60 μοιρες (αν ομως η δεξαμενη μας ειναι βαθια με υψος 70 και πανω τοτε η επιλογη σε λευκα ειναι 45 μοιρες)
και για τα
cree 80 μοιρες (αν ομως η δεξαμενη μας ειναι βαθια με υψος 70 και πανω τοτε η επιλογη σε λευκα ειναι 60μοιρες)

τα Heatsink υπαρχουν σε ολα τα παραπανω σαιτ που εγραψα εκτος το ελληνικο μαγαζι
εδω σας δινω απο ελλαδα να το φτιαξεται στα μετρα του καθε ενυδρειου και αρκετα ποιο οικονομικο απο το να το φερεται απο το εξωτερικο λογου του βαρους που εχουν

dead link removed

και εδω ειναι η βαθμοι σκληροτητας γιατι χρηση που το θελουμε

dead link removed

ενα ποντο προφιλ για εμενα ειναι το ιδανικο για την αποσβεση θερμοκρασιας τον led
βεβαια τα ανεμιστηρακια ειναι αναποφευκτα για οτι και αν κανουμε και σε οποια κατασκευη!!
εμπειρικα καθε 30 ποντους και ενα ανεμιστηρακι
αυτο εδω http://www.aquastyleonline.com/products/8cm-Fan-Kit.html
η καθε 40 ποντους μηκος του φωτιστικου αυτο εδω που ειναι λιγο μεγαλυτερο
http://www.aquastyleonline.com/products/12cm-Fan-Kit.html

επιλογη σε led cree
τα λευκα θα ειναι αυτα εδω
dead link removed
και για τα μπλε
http://www.rapidled.com/cree-xp-e-blue-3w-led-on-star/

φιλικα
Νικος

Έγινε επεξεργασία - rastaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη βοηθεια Νικολα

Ευχαριστουμε πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

η κατασκευη του αλλουμινιου οπως εχω αναφέρει σε αλλο ποστ δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 6 χιλ για να ψύχεται πιο γρήγορα και να ειναι πιο ελαφρύ
επισεις εχω αναφερει οτι χρειαζεται προστασια...(Το αργίλιο οξειδώνεται πολύ γρήγορα από τον αέρα, με σχηματισμό ενός λεπτού στρώματος οξειδίου το οποίο σταματά την περαιτέρω οξείδωση. Αντιδρά επίσης με τα αλογόνα προς σχηματισμό των αντίστοιχων αλάτων. Τα οξέα προσβάλλουν το αλουμίνιο, όπως και τα πυκνά διαλύματα ισχυρών βάσεων. Στην τελευταία περίπτωση δημιουργείται το ιόν [Al(ΟH)4]-.

και μια εικονα για το πως πρεπει να ειναι..

dead link removed

με ειδικο plexiglass και βεβαια χωρις καλωδια να φαινονται.. οτιδηποτε αλλο ειναι τσαπατσοδουλια και βεβαια ασχετοσυνη επι του θεματος

φιλικα
Δημητρης

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω 1 φιλικη διαμαχη στο θεμα ψυξης (αποβολη θερμοτητας απο το αλουμινιο)......

Εχετε σκεφτει αντι για αλουμινιο να κανατε την κατασκευη με cabron (ανθρακονημα) που εχει τελεια αποβολη θερμοτητας και ελαχιστο βαρος???

Link to comment
Share on other sites


η κατασκευη του αλλουμινιου οπως εχω αναφέρει σε αλλο ποστ δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 6 χιλ για να ψύχεται πιο γρήγορα και να ειναι πιο ελαφρύ
επισεις εχω αναφερει οτι χρειαζεται προστασια...(Το αργίλιο οξειδώνεται πολύ γρήγορα από τον αέρα, με σχηματισμό ενός λεπτού στρώματος οξειδίου το οποίο σταματά την περαιτέρω οξείδωση. Αντιδρά επίσης με τα αλογόνα προς σχηματισμό των αντίστοιχων αλάτων. Τα οξέα προσβάλλουν το αλουμίνιο, όπως και τα πυκνά διαλύματα ισχυρών βάσεων. Στην τελευταία περίπτωση δημιουργείται το ιόν [Al(ΟH)4]-.

και μια εικονα για το πως πρεπει να ειναι..

dead link removed

με ειδικο plexiglass και βεβαια χωρις καλωδια να φαινονται.. οτιδηποτε αλλο ειναι τσαπατσοδουλια και βεβαια ασχετοσυνη επι του θεματος

φιλικα
Δημητρης


καταρχην το πλεξιγκλας η διαπεραστικοτητα του ειναι 80% με 90% σε οτι αφορα την διαχυση τον led και την αποδοση τους!!
ενα δευτερο το heatsink που χρησιμοποιούνται σε ολο το χωρο τον χωρο τον led ειναι συγκεκριμενη η βαθμοι σκληροτητας και αποσβεσης θερμοκρασιας τον led

καποιο λογο θα εχουνε οι ξενοι να χρησιμοποιουνε το τυπο και τον βαθμο σκληροτητας τον heatsick......


οσο για το τελευταιο που αναφερεσαι οσο αφορα την οξυδωσει του ντουραλουμινιου
αυτο θα συμβει οταν το φωτιστικο βρισκεται μεσα στο νερο (κοινος υποβρυχιο φωτιστικο)!!

αν εχει τηρηση της καταλληλες αποστασεις απο την επιφανεια του νερου δεν εχεις κατι να φοβηθεις.

και αν θελεις την προσωπικη μου αποψη δεν βλεπω κατι να με συγκινει στο συγκεκριμενο φωτιστικο που παραθετεις και τα καλωδια που λες φαινονται στο βαθος
συνολο 10 φωτιστικα εχω φτιαξει για χομπιστες εδω στο φορουμ και ολοι ειναι ευχαριστημενοι τοσο στην επιλογη χρωματων οσο και στην ψυξη του συστηματος ακομα και στο οπτικο κομματι τον καλωδιον
Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα! επειδη τυχαινει να ειμαι ενας απο τους τυχερους κατοχους φωτιστικου απο τον νικο και καθως το ενυδρειο μου οσο την αφορα θεση και κατασκευη του με ειχε δυσκολεψει στο θεμα φωτισμου εχω να πω το εξης...το φωτιστικο με καλυπτει απολυτα τοσο σε θεμα υψους καθως το φωτιστικο απεχει 1 μετρο απο τον αραγωνιτη και κυριολεκτικα τρυπαει την αμμο!τωρα στο θεμα θερμοκρασιων η ψυξη του αλουμινιου δεν ξεπερναει τους 15 βαθμους οπως επισης και στο νερο εχω δει μειωση 1,5 βαθμο πραγμα πολυ σημαντικο!για το τελος να προσθεσω πως στους 7 μηνες λειτουργιας του φωτιστικου δεν εχω δει καμια οξειδωση στην επιφανεια του αλουμινιου και για το θεμα τον καλωδιων πρεπει να εισαι απλα να ψαξεις για να τα βρεις!

ειναι ενα πολυ ωραιο θεμα και μια πολυ καλη παρουσιαση απο τον νικο και ειναι κριμα να χαλασει!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα σχολιασω αυτο που εγραψες γιατι δεν κανει... τουλαχιστον εγω αλλα και οι περισσοτεροι οταν κανουν μια δουλεια πληρωνονται τωρα το τσαμπα βρωμαει

όταν κάνεις μια δουλειά καλά κάνεις και πληρώνεσαι!! από την δουλειά αλώστε ζούμε!!! Εδώ μέσα όμως κυρίως είμαστε χομπιστες!! Τι σημαίνει χομπιστας τώρα.. είναι αυτός που θα χαλάσει προσωπικό χρόνο , χρήμα , θα μεταφέρει γνώση αφιλόκερδος και δεν περιμένει τίποτα σε αντάλλαγμα!!! Πολλοί από εδώ μέσα έχουμε τρέξει έχουμε δώσει και γενικά έχουμε κάνει πολλά αλλά χωρίς αντάλλαγμα!! Είναι γιατί γουστάρουμε αυτό που κάνουμε!!

Είμαστε χομπιστες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μια ερωτηση μιας και μιλαμε για led.Οι φακοι μπαινουν με κολα?Θελω τοσο καιρο να βαλω στα δικα μου και κολαω σ'αυτο

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το πραγματικά πολύ χρήσιμο θέμα. Για μια ακόμη φορά ο Νίκος μας ανοίγει τα μάτια και απαντά σε απορίες μας προτού προλάβουμε καν να ρωτήσουμε!!!!
Από τη μεριά μου θα ήθελα να σε ευχαριστήσω, όπως και όλους τους συνχομπίστες, που αφιλοκερδώς προσφέρουν το χρόνο και τις γνώσεις τους για να μας βοηθήσουν.
Σχόλια πάντα θα υπάρχουν καθώς ειδικά στον εξοπλισμό του θαλασσινού ενυδρείου είναι ......
 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nIkostrex μπράβο για το άρθρο που ανέβασες, πιστεύω ότι πολλά παιδιά θα μάθουν τουλάχιστον για αρχή τα βασικά πράγματα που χρειάζονται για να στηθεί ένα φωτιστικό Led, αυτή είναι και η αρχή αυτού του φόρουμ πιστεύω αλλά κάπου στην πορεία έχει χαθεί λίγο ο πραγματικός λόγος ύπαρξης του και κοιτάνε κάποιοι πως θα βγάλουν κέρδος απο την τρέλα μας και όχι να βοηθήσουν αφιλοκερδώς τον συνχομπίστα και συνάνθρωπο τους, ευτυχώς που υπάρχουν ακόμη πολλά παιδιά μέσα στο φόρουμ που πραγματικά είναι πρόθυμα και δεν σκέφτονται πονηρά.

Link to comment
Share on other sites

όταν κάνεις μια δουλειά καλά κάνεις και πληρώνεσαι!! από την δουλειά αλώστε ζούμε!!! Εδώ μέσα όμως κυρίως είμαστε χομπιστες!! Τι σημαίνει χομπιστας τώρα.. είναι αυτός που θα χαλάσει προσωπικό χρόνο , χρήμα , θα μεταφέρει γνώση αφιλόκερδος και δεν περιμένει τίποτα σε αντάλλαγμα!!! Πολλοί από εδώ μέσα έχουμε τρέξει έχουμε δώσει και γενικά έχουμε κάνει πολλά αλλά χωρίς αντάλλαγμα!! Είναι γιατί γουστάρουμε αυτό που κάνουμε!!

Είμαστε χομπιστες!!!!!

+10000000.10 :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites


καταρχην το πλεξιγκλας η διαπεραστικοτητα του ειναι 80% με 90% σε οτι αφορα την διαχυση τον led και την αποδοση τους!!


αν χρησιμοποιησεις ακρυλικο plexiglass ειναι 100% διαπεραστικο




ενα δευτερο το heatsink που χρησιμοποιούνται σε ολο το χωρο τον χωρο τον led ειναι συγκεκριμενη η βαθμοι σκληροτητας και αποσβεσης θερμοκρασιας τον led

οπως το λες βαθμοι σκληροτητας και δεν εχει να κανει με την θερμοτητα γιατι ολα τα ιδια mm απαγαγουν ακριβως την ιδια θερμοτητα




η κατασκευη του αλλουμινιου οπως εχω αναφέρει σε αλλο ποστ δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 6 χιλ για να ψύχεται πιο γρήγορα και να ειναι πιο ελαφρύ
επισεις εχω αναφερει οτι χρειαζεται προστασια...(Το αργίλιο οξειδώνεται πολύ γρήγορα από τον αέρα, με σχηματισμό ενός λεπτού στρώματος οξειδίου το οποίο σταματά την περαιτέρω οξείδωση. Αντιδρά επίσης με τα αλογόνα προς σχηματισμό των αντίστοιχων αλάτων. Τα οξέα προσβάλλουν το αλουμίνιο, όπως και τα πυκνά διαλύματα ισχυρών βάσεων. Στην τελευταία περίπτωση δημιουργείται το ιόν [Al(ΟH)4]-.

και μια εικονα για το πως πρεπει να ειναι..

dead link removed

με ειδικο plexiglass και βεβαια χωρις καλωδια να φαινονται...
φιλικα
Δημητρης



Δημήτρη πρέπει να σεβαστείς το θέμα του Νίκου και να μην κρίνεις με τέτοιο τρόπο.
Οτιδήποτε έχεις να παραθέσεις αλλά ακόμα και να παρουσιάσεις μπορείς ευχαρίστως να ανοίξεις ένα δικό σου θέμα

Ευχαριστώ

Υ.Γ.Έγινε φιλτράρισμα στα λεγόμενα σου και αναρτήθηκε ξανά. Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια για τα καλα τους λογια :bowdown: :bowdown: :bowdown:

πιστευω οτι το οποιοδηποτε παιδι απο εσας θα εκανε ακριβως το ιδιο γιατι εισαστε ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ που σεβεστε πανω απο ολα τον ευατο σας και με αφιλοκερδη προσφορα στους χομπιστες που θα σας ζητησουν την βοηθεια σας....!!!!

αυτο ειναι αλλωστε το ζητουμενο ενος χομπυ!!

και παλι σας ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Νίκο άρχοντα!!! Καλά που υπάρχουν και παιδιά σαν και σένα εδώ μέσα!!!

Σε λίγο καιρό παίδες έρχεται diy φωτιστικό για το ενυδρειάκι μου και θα κάνω εδώ την παρουσίαση.

Δεν ξέρω πόσες φορές να ευχαριστήσω τον Νίκο (nikostrex) για την αμέριστη βοήθεια του!!!

Υπομονή και θα τα δείξουμε και θα τα πούμε όλα :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε νικο!

Εαν με καποια παιδια προχωρατε σε καποιες κατασκευες

Ριχνετε καμια πληροφορια κ καμια φωτο να εχουμε κ

Ζωντανα παραδειγματα ωστε να ξερουμε τι επιλογες υπαρχουν

Σε φασματα,χρωματισμο γενικοτερα κτλ

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε μια μεγαλη παρεα που μας ενωνει η μεγαλη μας αγαπη το ενυδρειο και αυτο ειναι που πρεπει ολοι μας να κρατησουμε !!

σιγουρα μπορει να υπαρξουν διαφορετικες αντιληψεις και γνωμες ..

το θεμα ομως ειναι να μπορουμε με κοσμιο τροπο και χωρις να προσβαλουμε το φιλο χομπιστα να της παραθεσουμε

ετσι μπορουμε να γινομαστε καλυτερη και να παμε το χομπυ μας ενα βημα ποιο πανω!

ενα μεγαλο ευχαριστω και στο φορουμ για την φιλοξενια και για την βοηθεια που προσφερουνε πολλα του μελη σε πολλα ζητηματα που αφορα το ενυδρειο

ακομα και σε εμενα που μαθαινω ακομα.... (οσο ζεις στην ζωη μαθαινεις)

σας ευχαριστω και παλι ολους :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μια ερωτηση μιας και μιλαμε για led.Οι φακοι μπαινουν με κολα?Θελω τοσο καιρο να βαλω στα δικα μου και κολαω σ'αυτο

οι φακοι αν χρησιμοποιεις led cree θα χρειαστης μια εποξικη κολλα και με 2 σταγονες αφου εχεις τοποθετηση πρωτα τους φακους αριστερα και δεξια και ειναι ετοιμα

αν εχεις Bridgelux δεν χρειαζεσαι κολλα κουμπωνουνε στης 2 ακρες της επαφης του led

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους χομπιστες.

Διαβαζοντας το θεμα του nikostrex, σχετικα με την κατασκευη φωτιστικου led, νιωθω την αναγκη

να τοποθετηθω και να αναφερω την δικη μου εμπειρια.Πριν οκτω μηνες περιπου ζητησα τη βοηθεια

του Νικου για την κατασκευη ενος φωτιστικου με led, εχοντας δοκιμασει αλλα γνωστα φωτιστικα (τ5, led)

με αποτελεσματα απο μετρια εως καλα.

Το φωτιστικο που μου εφτιαξε ο Νικος, υστερα απο πολυ μελετη και σχεδιασμο, ειναι το απολυτο. Δεν

υπαρχει μετρο συγκρισης. Ειναι απλα αρτιο. Ακομα και γω δεν φανταζομουν τοσο τελειο αποτελεσμα.

Απο σχεδιασμο ? τελειοτητα ,μονο δυο καλωδια φαινονται (θα ανεβασω φωτο)

Οσο δε για την ψυξη που αναφερει ο φιλος jimsalt σας λεω με βεβαιοτητα,( λογο δουλειας μου) πως σε

ολους τους βιομηχανικους ηλεκτρικους /ηλεκτρονονικους πινακες των γραμμων παραγωγης ακομα και οι βιομηχανικοι

υπολογιστές, ολα τα inverter, και γενικα οπου ανπυσσεται θερμοκρασια ,χρησιμοποιουν για ψυξη ντουραλουμινιο και

και ψηκτρες με ανεμιστηρακια.(ψηκτρες τερατα).

το φωτιστικο του φιλου jimsalt που φαινεται στις φωτο. ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει αναψει για 8 ωρες συνεχως.

Με παχος 6mm και τοσο κοντινη αποσταση στα led? δε ξερω μετα 10 ωρες ποσα θ αναβουν.

jim δοκιμασε να τα αναψεις και πες μας.

Νικο συνέχισε να το ψαχνεις φιλε, και ενημερωνε μας . Σ ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους χομπιστες.

Διαβαζοντας το θεμα του nikostrex, σχετικα με την κατασκευη φωτιστικου led, νιωθω την αναγκη

να τοποθετηθω και να αναφερω την δικη μου εμπειρια.Πριν οκτω μηνες περιπου ζητησα τη βοηθεια

του Νικου για την κατασκευη ενος φωτιστικου με led, εχοντας δοκιμασει αλλα γνωστα φωτιστικα (τ5, led)

με αποτελεσματα απο μετρια εως καλα.

Το φωτιστικο που μου εφτιαξε ο Νικος, υστερα απο πολυ μελετη και σχεδιασμο, ειναι το απολυτο. Δεν

υπαρχει μετρο συγκρισης. Ειναι απλα αρτιο. Ακομα και γω δεν φανταζομουν τοσο τελειο αποτελεσμα.

Απο σχεδιασμο ? τελειοτητα ,μονο δυο καλωδια φαινονται (θα ανεβασω φωτο)

Οσο δε για την ψυξη που αναφερει ο φιλος jimsalt σας λεω με βεβαιοτητα,( λογο δουλειας μου) πως σε

ολους τους βιομηχανικους ηλεκτρικους /ηλεκτρονονικους πινακες των γραμμων παραγωγης ακομα και οι βιομηχανικοι

υπολογιστές, ολα τα inverter, και γενικα οπου ανπυσσεται θερμοκρασια ,χρησιμοποιουν για ψυξη ντουραλουμινιο και

και ψηκτρες με ανεμιστηρακια.(ψηκτρες τερατα).

το φωτιστικο του φιλου jimsalt που φαινεται στις φωτο. ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει αναψει για 8 ωρες συνεχως.

Με παχος 6mm και τοσο κοντινη αποσταση στα led? δε ξερω μετα 10 ωρες ποσα θ αναβουν.

jim δοκιμασε να τα αναψεις και πες μας.

Νικο συνέχισε να το ψαχνεις φιλε, και ενημερωνε μας . Σ ευχαριστω.

οπως εχω γραψει και σε ποιο παλιο μου ποστ το φωτιστικο του φιλου Γιαννη ειναι το καλυτερο κατε εμε σε ενταση ποιοτητα φωτισμου ,χρωματος και κατασκευης που υπαρχη σε led!!

εδω θελω εγω με την σειρα μου να ευχαριστησω το Γιαννη που οτι αφορα τους αυτοματισμους ειτε σε βαριες βιομηχανικες κατασκευες ειτε σε μικρες οπως ενα φωτιστικο μου εδωσε τα φωτα του γιατι ηταν κατι που δεν ηξερα!

στο φωτιστικο δεν φαινονται καθολου τα καλωδια και ολα καταληγουν σε ενα καλωδιο ( εχουν χρησιμοποιηθει 6 τροφοδοτικα στην σειρα 120 led συνολο + διαφορα χρωματα) το τελικο αποτελεσμα του φωτισμου για να παρετε μια ιδεα ειναι το βιντεο που ακολουθει απο το σημειο 1λεπτο και 26 δευτερολεπτα ( το εχει δει απο κοντα ο φιλος σταυρος VRILO)

(και τελος ετσι για την ιστορια ο γιαννης εχει ενα εργοστασιο στο κορωπι και ολοι η αυτοματισμοι απο βιομηχανικους ηλεκτρικους /ηλεκτρονονικους πινακες των γραμμων παραγωγης εχουν περασει απο τα χερια του) ειναι κομματι απο την δουλεια του.

σε ευχαριστω Γιαννη :)

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε νίκο!μόνο τα led εχουν αυτη την αντανακλαση στο νερό!

Link to comment
Share on other sites

τα led εχουν καλυτερη αντανακλαση στο νερο ακομα και απο λαμπα μεταλλου!

το ενυδρειο μου σιγα σιγα απογειωνεται ολο και καλυτερα βλεπω τα sps μου.... :)

...μεγαλωνουν σε πολυ καλους ρυθμους!!

βεβαια παιζουν ρολο και τα λιτρα του ενυδρειου...

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

Πωπω αυτό το βίντεο ....αυτή η humilis που έχει.........μου τρέχουν τα σάλια.....Μακάρι να είχαμε και εμείς τέτοιες θάλασσες.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω αυτό το βίντεο ....αυτή η humilis που έχει.........μου τρέχουν τα σάλια.....Μακάρι να είχαμε και εμείς τέτοιες θάλασσες.

μακαρι δεν λες τιποτε αλεξη

φαντασου να ειχαμε αλατοτητα 1025-27 στης δικιες μας θαλασσες ολοι μας θα ειχαμε απο μια φαρμα

εκτροφης κοραλλιων :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...