Jump to content

Προταση Led Diy Για Ενυδρεια Διαφορων Διαστασεων


nikostrex

Recommended Posts

Niko απιστευτα χρωματα,απλα ωκεανος!

Link to comment
Share on other sites

μακαρι δεν λες τιποτε αλεξη

φαντασου να ειχαμε αλατοτητα 1025-27 στης δικιες μας θαλασσες ολοι μας θα ειχαμε απο μια φαρμα

εκτροφης κοραλλιων :bigemo_harabe_net-74:

Προσεχετε τι ευχεστε,γιατι μπορει να πραγματοποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

στρατο πιστευεις οτι με της κλιματικες αλλαγες που συμβαινουν στην γη να φτασουμε στο σημειο η θαλασσα μας να εχει χαμηλοτερη αλατοτητα απο οτι ειναι σημερα σε καποια χρονια?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη παρουσιαση πανω στο θεμα! μπραβο και απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω αυτό το βίντεο ....αυτή η humilis που έχει.........μου τρέχουν τα σάλια.....Μακάρι να είχαμε και εμείς τέτοιες θάλασσες.

Θελεις να σου δωσω κανα frag? χαχαχαχα..κακο το αστειο μου ε?

Link to comment
Share on other sites

στρατο πιστευεις οτι με της κλιματικες αλλαγες που συμβαινουν στην γη να φτασουμε στο σημειο η θαλασσα μας να εχει χαμηλοτερη αλατοτητα απο οτι ειναι σημερα σε καποια χρονια?

Oχι δεν πιστευω αυτο.Απλα θελω να τονισω πως η Μεσογειος ειναι πανεμορφη και διαφορετικη.Για ποιο λογο να ευχομαστε να αλλαξει;

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να σου δωσω κανα frag? χαχαχαχα..κακο το αστειο μου ε?

Είχα δώσει 35 ευρώ για ένα φράγκ απο τον καλαματιανό...(για τους προχωρημένους)και μου ήρθε κάτασπρο...μαζί με μία χίστιξ (άλλα 20)και αυτή κάτασπρη.....ας είναι καλά οι μερακλήδες που συντηρούν τέτοια κομμάτια...κάποια μέρα όλο και κάποιο φραγκάκι θα βρω που θα μου πάει.

Link to comment
Share on other sites


τα Heatsink υπαρχουν σε ολα τα παραπανω σαιτ που εγραψα εκτος το ελληνικο μαγαζι
εδω σας δινω απο ελλαδα να το φτιαξεται στα μετρα του καθε ενυδρειου και αρκετα ποιο οικονομικο απο το να το φερεται απο το εξωτερικο λογου του βαρους που εχουν

dead link removed

και εδω ειναι η βαθμοι σκληροτητας γιατι χρηση που το θελουμε

dead link removed

ενα ποντο προφιλ για εμενα ειναι το ιδανικο για την αποσβεση θερμοκρασιας τον led

φιλικα
Νικος

Καταρχήν ευχαριστούμε για τις γνώσεις που μας μεταφέρεις.
Σχετικά με το προφίλ που λες, για τι διαμόρφωση εννοείς (Π, Η κτλ); Μια φωτογραφία θα βοηθούσε αρκετά.

Σε κάποιο ποστ είχες γράψει σχετικά με τις αποστάσεις στα led και την κάλυψη που δίνουν. Αν σου είναι εύκολο, θα μπορούσες να το αναλύσεις κάποια στιγμή; Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστούμε για τις γνώσεις που μας μεταφέρεις.

Σχετικά με το προφίλ που λες, για τι διαμόρφωση εννοείς (Π, Η κτλ); Μια φωτογραφία θα βοηθούσε αρκετά.

Σε κάποιο ποστ είχες γράψει σχετικά με τις αποστάσεις στα led και την κάλυψη που δίνουν. Αν σου είναι εύκολο, θα μπορούσες να το αναλύσεις κάποια στιγμή;

καλα εκανες και ρωτησες φιλε tunicate λεγοντας το προφιλ ενοω το υψος του ντουραλουμινιου να ειναι στον ποντο

τωρα για το μηκος αυτο ειναι αναλογα το καθε ενυδρειο

για παραδειγμα

αν πουμε οτι το ενυδρειο μας ειναι 100x50x50 το μηκος του heatsink θα ειναι 80 ποντους και το πλατος 40

οι λογοι ειναι πολλοι που προτεινω μικροτερο μηκος και πλατος απο οτι ειναι το ενυδρειο μας

πρωτον το αισθητικο κομματι οσο ποιο μαζεμενο ειναι το φωτιστικο τοσο πολυ ποιο ομορφο δειχνη!

δευτερον τα led με την προσθηκη στους φακους που βαζουμε δεν εχουμε προβλημα να φωτισουμε ολο το ενυδρειο ασχετα αν ειναι μικροτερο στο μηκος και το πλατος το φωτιστικο μας

για να καταλαβεις το δικο μου ενυδρειο εχει διαστασεις 140x60x70

το μηκος του heatsink ειναι 120 και το πλατος 38 ποντους δηλαδη ειμαι λιγοτερος κατα 22 ποντους σε πλατος και 20 ποντους σε μηκος και ο φωτισμος μου ειναι πλαισιομενος σε ολο το ενυδρειο!!

οσο δε για την τοποθετηση τον led εδω θα πρεπει να δωσω φωτογραφιες για να εχετε ολοι μια εικονα

ενα αλλο σημαντικο που πετυχαινουμε με τα DIY led και δεν συμβαινει μα τα ετοιμα φωτιστικα ειναι οτι το φωτιστικο το diy το χτιζουμε (στηνουμε) επανω στο ενυδρειο που θα γινει το φωτιστικο μας (χρωματα στα σημεια που θελουμε εμεις ενταση στα σημεια που θελουμε εμεις στα ετοιμα περισσοτερα φωτιστικα αυτο δεν γινεται!! εκτος απο ενα που για εμενα ειναι οτι καλυτερο σε ετοιμο << maxspect mazarra>>

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη παρουσιαση πανω στο θεμα! μπραβο και απο μενα!

σε ευχαριστω :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

να δωσω μια ιδεα? στα παραδειγματα που δεινεις στην αρχη μπορεις να υπολογισεις πανω κατω με μια αποκληση 30-50 ευρο το ποσο θα κοστηζε το αντιστιχο φωτιστικο? και αφου εχεις τοσο καλες γνωσεις γιατι δεν βαζεις μια αγγελια οτι μπορεις να τα κατασκευασεις σε λογικες τιμες? η γνωσεις σου πανω στο αντικημενο θα βοηθησουν πολυ κοσμο! και παλι πολλα μπραβο απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες και ρωτησες φιλε tunicate λεγοντας το προφιλ ενοω το υψος του ντουραλουμινιου να ειναι στον ποντο

τωρα για το μηκος αυτο ειναι αναλογα το καθε ενυδρειο

για παραδειγμα

αν πουμε οτι το ενυδρειο μας ειναι 100x50x50 το μηκος του heatsink θα ειναι 80 ποντους και το πλατος 40

οι λογοι ειναι πολλοι που προτεινω μικροτερο μηκος και πλατος απο οτι ειναι το ενυδρειο μας

πρωτον το αισθητικο κομματι οσο ποιο μαζεμενο ειναι το φωτιστικο τοσο πολυ ποιο ομορφο δειχνη!

δευτερον τα led με την προσθηκη στους φακους που βαζουμε δεν εχουμε προβλημα να φωτισουμε ολο το ενυδρειο ασχετα αν ειναι μικροτερο στο μηκος και το πλατος το φωτιστικο μας

και τριτον το οικονομικο κομματι που σημερα ολοι μας το σκεφτομαστε

για να καταλαβεις το δικο μου ενυδρειο εχει διαστασεις 140x60x70

το μηκος του heatsink ειναι 120 και το πλατος 38 ποντους δηλαδη ειμαι λιγοτερος κατα 22 ποντους σε πλατος και 20 ποντους σε μηκος και ο φωτισμος μου ειναι πλαισιομενος σε ολο το ενυδρειο!!

οσο δε για την τοποθετηση τον led εδω θα πρεπει να δωσω φωτογραφιες για να εχετε ολοι μια εικονα

ενα αλλο σημαντικο που πετυχαινουμε με τα DIY led και δεν συμβαινει μα τα ετοιμα φωτιστικα ειναι οτι το φωτιστικο το diy το χτιζουμε (στηνουμε) επανω στο ενυδρειο που θα γινει το φωτιστικο μας (χρωματα στα σημεια που θελουμε εμεις ενταση στα σημεια που θελουμε εμεις στα ετοιμα περισσοτερα φωτιστικα αυτο δεν γινεται!! εκτος απο ενα που για εμενα ειναι οτι καλυτερο σε ετοιμο << maxspect mazarra>>

Link to comment
Share on other sites

να δωσω μια ιδεα? στα παραδειγματα που δεινεις στην αρχη μπορεις να υπολογισεις πανω κατω με μια αποκληση 30-50 ευρο το ποσο θα κοστηζε το αντιστιχο φωτιστικο? και αφου εχεις τοσο καλες γνωσεις γιατι δεν βαζεις μια αγγελια οτι μπορεις να τα κατασκευασεις σε λογικες τιμες? η γνωσεις σου πανω στο αντικημενο θα βοηθησουν πολυ κοσμο! και παλι πολλα μπραβο απο μενα!

με τιμαει αφανταστα αυτο που λες και ειληκρινα δεν ξερω τι να πω...

σιγουρα θελουμε τα χρηματα για να ζησουμε της οικογενειες μας (εχω 2 παιδια) και με αρκετες μοιωσεις μισθου που αγγιζουν το 30% !!! + τα δωρα που δεν κανουν ουτε για καραμελες (150 ευρω δωρο πασχα , 300 ευρω δωρο χριστουγενων)

ομως το χομπυ διαφερει δεν ειναι δουλεια !!

σιγουρα θα μπορουσα να το εβλεπα σαν extra εισοδημα

αλλα βλεπεις ειμαι χομπιστας της παλιας ρομαντικης σχολης <<θεωρω οτι το χαμογελο ενος χομπιστα ειναι αρκετη ανταμοιβη >> !! + την οποιαδηποτε φιλια που θα δημιουργηθει απο μια τετοια κατασκευη

οσο ειμαι καλα και εχω αντοχες θα προσφερω αφιλοκερδος την βοηθεια μου σε χομπιστες που θα μου την ζητησουν αυτο ειναι αλλωστε και το ζητουμενο ενος χομπυ.......

και παλι χιλια ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

ειμαι χομπιστας της παλιας ρομαντικης σχολης <<θεωρω οτι το χαμογελο ενος χομπιστα ειναι αρκετη ανταμοιβη >> !! + την οποιαδηποτε φιλια που θα δημιουργηθει απο μια τετοια κατασκευη

οσο ειμαι καλα και εχω αντοχες θα προσφερω αφιλοκερδος την βοηθεια μου σε χομπιστες που θα μου την ζητησουν αυτο ειναι αλλωστε και το ζητουμενο ενος χομπυ.......

:bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια να απαντησω οταν ανθρωποι σαν εσενα σκευτονται ετσει!!! μπραβο και παλι !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.ειχα την τυχη να μιλησω με τον Νικο και να με βοηθησει σε κατι αποριες που ειχα σχετικα με το led φωτισμο.ο ανθρωπος απλα δεν υπαρχει.ειναι ο ορισμος του χομπιστα.Νικο μακαρι να εισαι παντα γερος και δυνατος και ευχομαι να μπορεσω να βαλω μπρος το project και να εχω την τυχη να μου φτιαξεις το φωτιστικο.respect.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.ειχα την τυχη να μιλησω με τον Νικο και να με βοηθησει σε κατι αποριες που ειχα σχετικα με το led φωτισμο.ο ανθρωπος απλα δεν υπαρχει.ειναι ο ορισμος του χομπιστα.Νικο μακαρι να εισαι παντα γερος και δυνατος και ευχομαι να μπορεσω να βαλω μπρος το project και να εχω την τυχη να μου φτιαξεις το φωτιστικο.respect.

σε ευχαριστω πολυ κωστα :bowdown: :bowdown:

και εσυ εισαι πολυ καλο παιδι!!

αλλωστε εδω ολοι μας ειμαστε (παιδια :D)

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

ενα δειγμα απο φωτιστικο DIY

post-41596-0-64615200-1339590764_thumb.jpg

post-41596-0-40320200-1339590961_thumb.jpg

post-41596-0-24101800-1339590972_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια ακομα φωτογραφια

post-41596-0-78729900-1339591288_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

Αίσχος.... Χάλια...ουουου....ουουου....Ειδικά οι τρύπες που έχει στη τρίτη φωτογραφία..... τι να πω...άσε που δεν έχεις βάλει ασύρματα led με αποτέλεσμα να φαίνονται καλώδια... ουουου....

Εννοείται πως κάνω πλάκα :lmao: :lmao: :lmao:

Respect φίλε :thaman:

Η πατέντα δε με τις ρόδες, τρομερή.

Link to comment
Share on other sites

χαλια χαλια πολυ χαλια!!!..... τουμπανο ειναι!!!! οσο για τις τρυπες... χε χε χε update from space...

Link to comment
Share on other sites

δημητρη σε ευχαριστω πολυ φιλε :)

τα ροδακια ειναι απο ανοξειδωτο (ευτυχως δηλαδη γιατι αλλιως θα ειχαμε προβλημα με σκουρια)

το πλατος του φωτιστικου ειναι πολυ μικροτερο απο το ενυδρειο ετσι εχουμε την πολυτελεια να το μετακινησουμε οταν κανουμε καποια εργασια μεσα στο νερο

οσο δε για της τρυπες στο προφιλ εχεις δικιο εγιναν και μετα το πλανο αλλαξε αλλα το κακο ειχε γινει

ολο και κατι θα σκεφτω να καλυφθουν......

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

Όντως καλή η πατέντα με τα ροδάκια, πολύ πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Όντως καλή η πατέντα με τα ροδάκια, πολύ πρακτικό.

το προφιλ αλουμινιου για να καλυψεις τα led απο το να σε χτυπανε στα ματια ειναι αυτο που σου ειχα γραψει στο δικο σου ποστ

leroy merlin 3,30 το μετρο

σε ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...